Секс без оргазам

ahil

м-р
Член од
11 јули 2005
Мислења
631
Поени од реакции
618
Скулгрл напиша:
Не се свесни дека имаат секс без оргазам?
Како така, ај те молам објасни ми.:smir:
Pa ednostavno znaes seksot go dozivuvaat kako fizicki cin. VO momentot cuvstvuvaat cuden tip na cuvstvo koj se bazira na fizickiot cin. Megutoa maskoto bidejki mnogu polesno i poednostavno svrsuva lesno moze da objasni koja e razlikata vo cuvstvoto koga go pravi toa i koga samo zamisluva deka go pravi toa. Zenskoto ne mora da ima seks za da dozivee orgazam,ednostavno toa moze da vi se sluci i dodeka vozite velosiped. Zosto vo odredeni situacii koga si dovolno zapalena ti e potrebno samo mali kontakti za da svrsis. Zatoa koga razgovaram so moite drugarki koi se 4-ta godina ne znaat sto e da imaat orgazam,i kako se cuvstvuva toa a se "pleskaat" po nekolku pati nedelno

SE IZVINUVAM ZOSTO NE JA VIDOV PRETHODNATA PORAKA:
Najiskreno dosta me interesira ovaa tema,i zatoa glaven akcent stavam na G tockata.Da kazam deka spored istorijata na japoncite i bila poznata uste okolu 1860 godina,odnosno od togas datiraat pisani zapisi. Vo 1930 godina germancite prvi ja objasnuvaat mestopolozbata na G-tockata. Toa go definiraat kako 0.5 cm2 kade ima golem broj na nervni zavrsetoci,odnosno kako najsenzitivno mesto na coveckoto telo. ke bide tesko da vi objasnam kako da ja pronajdete G-tockata ama ke vi objasnam otprilika.
Koga ke legne zenskoto na grb treba da go brknete sredniot prs od rakata na vo vaginata so dlankata otvorena nagore. G-tockata se naoga na gorniot del od vaginata,da ne zaboravam da kazam deka ne bi trebalo sredniot prst da bide do kraj odnosno da ne bide celiot vnatre(okolu 1 cm nadvor),so trienje se dobiva stimulacija na G-tockata. Iako medicinski ne e seuste potvrdeno veruvam vo ovaa, pa vi preporacuvam na site da probate
 

kpbKENGUR

Devil's Advocate
Член од
25 јануари 2007
Мислења
5.132
Поени од реакции
201
tena_zil напиша:
KAKO STO SAM KAZUVAS FRIGIDNOST E NEMANJE ZELBA ZA SEKS STO NEMA VRSKA SO NESVRSUVANJETO! NEDOZIVUVANJE ORGAZAM KAJ ZENATA MOZE DA BIDE OD PSIHICKI PRICINI ODNOSNO NEDOVOLNA OPUSTENOST, ZATOA CASKA DVE POVEKE I SE KE BIDE VO RED. I NE SE OPTERETUVAJTE SO ORGAZAM NAUCI DA UZIVAS VO SAMIOT CIN I ORGAZMOT SAM KE SI DOJDE!
PS MENJAJTE POZI, KAZETE SI KOJA POZA NAJVISE VI GODI-SAMO OPUSTENO!
со самото тоа што нема желба, а сака да му "удоволи" на партнерот(значи не по нејзина иницијатива, туку поради негово побарување и задоволство), ја повлекува психичката причина(недоволна опуштеност во случајов која се налага поради нејзината сексуална незаинтересираност).
значи: немањето желба, но волјата да го задоволи парнерот резултира со неопуштеноста(бидејки таа всушност не го сака тоа, го прави поради него)...
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.204
Поени од реакции
34.441
ahil напиша:
...28 реда празен муабет...
Напиша 28 реда текст, а ништо посебно интересно не прочитав во него.

Има посебна тема за G-точката, која е толку зборена, дискутирана, проучувана, анализирана... Што веќе никој и не пишува на неа. Фино би било доколку таму продолжиш со дискутирање на таа тема. Тука говориме за сексот без оргазам, а тој не е баш поврзан со стимулирањето на G-точката.

И затоа што ти ја знаеш G-точката како „Оче наш” и веруваш дека таа е толку клучна во доживувањето оргазам - еве ти еден пример.

Маж има секс со една девојка, но таа никако да доживее оргазам. Потоа, истиот маж (без воопшто да ги усоврши техниките за стимулација на г-точката) има секс со друга жена која свршува повеќе пати. Заклучок?
 

ahil

м-р
Член од
11 јули 2005
Мислења
631
Поени од реакции
618
zaklucokot e toa sto na nekoi im e potrebno poveke vreme da svrsi,site ne sme isti. Mozebi na prvata devojka im e potrebno poveke vreme i zatoa bi bila potrebna stimulacija na G tockata,a dodeka kaj drugata ednostavno toa vreme e dosta pokratko. A kako inace vie bi go objasnile imanjeto seks bez orgazam....
Me interesira sekoe drugo mislenje iako moeto se bazira na razlicnoto potrebno vreme za svrsuvanje.
 

[MkD]Scout

~Fade to Black~
Член од
28 јануари 2007
Мислења
1.485
Поени од реакции
9
значи сите ве мачи таа фамозна Г - точка...
во случајов само ке напомнам дека некое испитување кое пфатило преку 2000 испитаници на возраст од 18 до 65 години дека дури 75 проценти не знаат каде се наоѓа таа точка..
Сепак проблемот се наоѓа само во учесниците во играта и заслужни се премногу фактори!
1. неискуството - како најважен
2. сексуалната непривлечност!
3. како кенгур што кажа ФРИГИДНОСТА!
4. неискуството
5. неискуството
6. Срам .. најчесто се срамиме од своето тело (исклучително ставам акцент на женскиот пол но без навреда зборувам за посебен тип на луѓе кои имаат предрасуди околу своето тело..а најчесто големината, изгледот или слични работи)
7. Разни други предрасуди за сексот (ке ме боли...не ме сакаш...ме искористуваш...не можноста да се опуштиш во целата смисла на зборот и да се предадеш на ужитокот
8. Стравот - од типот на ..дали ке ја/го задоволам..дали правилно правам (неискуство)

најлесно се надминува со меѓусебни ОТВОРЕНИ!!!! разговори ..
искажување на работите кои им пречат...осознавање на проблемот..
пробување на алтернетивни методи (советувалишта..медикаменти..или слично)

едит: ке се надоврзам на Acid во погорниот пост..
заклучокот е дека таа особа со која мажот бил (во случајот)или жената не му покажал/а на својот сексуален партнер како сака да биде задоволен/а на кој начин да биде стимулиран и ред други работи..
 
Член од
11 март 2007
Мислења
24
Поени од реакции
2
kpbKENGUR напиша:
со самото тоа што нема желба, а сака да му "удоволи" на партнерот(значи не по нејзина иницијатива, туку поради негово побарување и задоволство), ја повлекува психичката причина(недоволна опуштеност во случајов која се налага поради нејзината сексуална незаинтересираност).
значи: немањето желба, но волјата да го задоволи парнерот резултира со неопуштеноста(бидејки таа всушност не го сака тоа, го прави поради него)...
ALOOOOOOOOO, NESVRSUVANJETO NEMA VEZE SO ZELBATA! MI SE DESILO DA NESVRSAM ZATOA ZNAM! I NE SUM SE SEKSALA ZA DA UDOVALAM NA DECKO MI NEGO ZOSTO MENE MI SE SAKALO! IMALO SITUACII JAS DA POKRENAM INICIJATIVA ZA SEKS PA DA NE SVRSAM! FRIGIDNOST NEMA VEZE SO OVA!
 

Fortune

шодаенешчо
Член од
9 мај 2005
Мислења
12.493
Поени од реакции
183
tena_zil напиша:
NEDOZIVUVANJE ORGAZAM KAJ ZENATA MOZE DA BIDE OD PSIHICKI PRICINI ODNOSNO NEDOVOLNA OPUSTENOST, ZATOA CASKA DVE POVEKE I SE KE BIDE VO RED. I NE SE OPTERETUVAJTE SO ORGAZAM NAUCI DA UZIVAS VO SAMIOT CIN I ORGAZMOT SAM KE SI DOJDE!
PS MENJAJTE POZI, KAZETE SI KOJA POZA NAJVISE VI GODI-SAMO OPUSTENO!
Прво. Дај ти се молам пишувај со мали букви како и сите тука на форумов. Кај пишуваш со латиница, па уште големи букви. Замара додека читаш.

Второ. Сакаш да кажеш дека една жена за да се опушти и доживее оргазам потребни и` се чашка-две? Тамам работа ако треба да пиеме алкохол за да знаеме да уживаме.

tena_zil напиша:
IMALO SITUACII JAS DA POKRENAM INICIJATIVA ZA SEKS PA DA NE SVRSAM!
Епа, шишето пред тебе и ќе си свршиш. Што е сигурно - сигурно е.
 
Член од
11 март 2007
Мислења
24
Поени од реакции
2
Fortune напиша:
Второ. Сакаш да кажеш дека една жена за да се опушти и доживее оргазам потребни и` се чашка-две? Тамам работа ако треба да пиеме алкохол за да знаеме да уживаме."


vo nieden moment ne kazav deka zenata treba da se nacuka tuku ako ne e opustena ( a ne e posto ne moze da svrsi) da se opusti so edna votka na pr.
i celiot moj muabet se odnesuva na toa da se naprai razlika pomegu frigidnosta kako problem i nesvrsuvanjeto kako problem! imeno imas odnos so frigidna zena ako i e suva vo tekot na celiot cin, odnosno e nezapalena i ne moze da se zapali! a nedozivuvanjeto orgazam ne e takov problem.
i ne znam zasto mazite nesvrsuvanjeto go sfakaat kako da im kazuvas deka ne gi biva - nema vrska samo treba podolga predigra i malce poise oralno zadovoluvanje!
 

Fortune

шодаенешчо
Член од
9 мај 2005
Мислења
12.493
Поени од реакции
183
tena_zil напиша:
vo nieden moment ne kazav deka zenata treba da se nacuka tuku ako ne e opustena ( a ne e posto ne moze da svrsi) da se opusti so edna votka na pr.
Една водка не може да те опушти. Би те опуштила само доколку во мозокот си ставиш дека те опушта, сугестивно. Никаква водка не ти е потребна за мозокот да ти се опушти. Mуабетот ми е дека може и без (капка) алкохол.
tena_zil напиша:
i ne znam zasto mazite nesvrsuvanjeto go sfakaat kako da im kazuvas deka ne gi biva - nema vrska samo treba podolga predigra i malce poise oralno zadovoluvanje!
Оргазмот зависи најмногу од самата жена, мажот доаѓа како јаготка. Точно дека предиграта и оралното задоволување играат улога, но тоа не значи дека мажот треба да се убие од лижење за таа конечно да сврши. И тоа нема да помогне ако таа се замара со тоа дали ја исклучила ринглата на која варела кафе.
И на маживе бе не им е лесно, нели? Можеби некои и премногу се оптеретуваат со тоа како да ја доведат до кулминација партнерката, има многу што се трудат и премногу. Ама сето тоа џабе ако таа не си го дозволи тоа.
Има жени кои со многу малку труд свршуваат, а на некои им е потребно повеќе. Имаше на една тема добар пост од pearl, ќе се потрудам да го најдам и да го постирам пак тука за потсетување.

И да одговорам конкретно на темава, гледам дека не сум пишала.
spooky напиша:
Сигурно ви се случило (на девојките повеке отколку на машките) да не доживеете оргазам.
Дали се лутите, ви пречи ли ако партнерот ве остави „на суво”, или едноставно уживате во целата игра, а не само во финалето?
Се случило, нормално. Би сакала ако има некој на кој не му се случило тоа да си каже на темава.
Нема зошто да се лутам, сексот може да е одличен и без оргазам.

Сума сумарум, женскиот оргазам денес многу се преценува.
 
Член од
19 февруари 2006
Мислења
1.768
Поени од реакции
31
seksot e uzivanje celosno i ne e bitno dali ke se dozivee orgazam ako celata igra bila perfektna mene mi se ima deseno da ne doziveam orgazam a da mi bilo preubavo...ne se napinjam da mora toa da se desi mada si doagja samo po sebe...ednostavno uzivam so partnerot i se prepustam celosno
 

kpbKENGUR

Devil's Advocate
Член од
25 јануари 2007
Мислења
5.132
Поени од реакции
201
tena_zil напиша:
ALOOOOOOOOO, NESVRSUVANJETO NEMA VEZE SO ZELBATA! MI SE DESILO DA NESVRSAM ZATOA ZNAM! I NE SUM SE SEKSALA ZA DA UDOVALAM NA DECKO MI NEGO ZOSTO MENE MI SE SAKALO! IMALO SITUACII JAS DA POKRENAM INICIJATIVA ZA SEKS PA DA NE SVRSAM! FRIGIDNOST NEMA VEZE SO OVA!
значи, има толку многу фактори кои доведуваат до "неостварување" на женскиот оргазам. тие фактори се меѓусебно поврзани и има многу комбинации кои можат да попречат за да жената не доживее оргазам. викаш си повела иницијатива а? можда дента си добила кец у школо, или 2 петки на факс или си добила токаз на работа(незнам колкава си), можда ти влијаело времето, можда.. итн причини! а можда и на фраерот не му бил денот, или не го бива?!!? женскиот оргазам е мистерија...
и уште ова... значи вие двајцата, имате секс само кога ТИ ќе посакаш? мизерно...
 

[MkD]Scout

~Fade to Black~
Член од
28 јануари 2007
Мислења
1.485
Поени од реакции
9
да се вклучам уште еднаш во дискусијава со уше некој мој филозофски одговор..
Како прво никаде не ја увидов разликата помеѓу различните видови на оргазми..муабетот ми е..дека постојат неколку видови оргазми..Клиторичен(со орална или со слична стимулација на клиторисот и клиторичниот предел на жената),орален оргазам (нормално при орален однос), при пенетрација, при чинот..
Некои мажи дури и премногу се фрустрираат од тоа што некогаш не можат своите партнерки да ги доведат до врхунското уживање тоест оргазмот и потоа се јавуваат сосема други проблеми како на пример одрекување од сексот или избегнување на физичкиот допир воопшто..
Кај партнерот/ката мора да се наиде на разбирање за вакви случаи кои најубаво можат да се решат со меѓусебен разговор..
во краен случај секогаш постои некој поискусен од нас кој секако дека може да не советува..мислам на советувалишта или постручна литература..
 

Necrophilia

Find Prettys Womans from your city for night
Член од
13 август 2006
Мислења
7.633
Поени од реакции
140
mnogu pati mi se ima sluceno, ali u stil na 2-3 pati imam po red i 4tiot nemozam da svrsham. se broi i toa neli? i naprotiv pak sum si zadovolen...
 
Член од
11 март 2007
Мислења
24
Поени од реакции
2
kpbKENGUR напиша:
значи, има толку многу фактори кои доведуваат до "неостварување" на женскиот оргазам. тие фактори се меѓусебно поврзани и има многу комбинации кои можат да попречат за да жената не доживее оргазам. викаш си повела иницијатива а? можда дента си добила кец у школо, или 2 петки на факс или си добила токаз на работа(незнам колкава си), можда ти влијаело времето, можда.. итн причини! а можда и на фраерот не му бил денот, или не го бива?!!? женскиот оргазам е мистерија...
и уште ова... значи вие двајцата, имате секс само кога ТИ ќе посакаш? мизерно...

fali nekoja bukva vo mojot tekst pa zatoa pretpostavuvam e i glupavava konstatacija! imame seks koga na dvajcata ni se saka! ako mene ne mi se *be ne pravime nisto i obratno!
a i ne mozam da razberam koj e toj maz i kakov e toj maz so ke dozvoli da ima seks so devojka mu samo koa nea ke i se saka! sepak kolku luge, tolku razlicni iskustva a i neiskustva- pretpostavuvam takvo e tvoeto iskustvo i zatoa i ne ti zameruvam na gluposta od prethodno.

a inace ako jas gi znam koj se pricinite za nedozivuvanje na orgazam i vo tekstot koj si go citiral pisuvam za razlikata pomegu frigidnosta i ovoj problem!

Fortune напиша:
Една водка не може да те опушти. Би те опуштила само доколку во мозокот си ставиш дека те опушта, сугестивно. Никаква водка не ти е потребна за мозокот да ти се опушти. Mуабетот ми е дека може и без (капка) алкохол.
vo red e i jas mislam deka se e sugestivno i deka najbitno e sama da se opustis ama kako pomos moze da dojde cudesnoto dejstvo na vodkata!
 

Ljupco

...ExtraVagant...
Член од
20 јули 2006
Мислења
1.810
Поени од реакции
12
...pa seks bez orgazam...da se sluchuva,poshto "sekoj den ne e velikden"...ali nedaj boze da se naleta na nekoja frigidna cura...ima da se raduesh ako svrshi ednashka u mesecot, ko dete malo na igrachka...taka.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom