#СегаКажувам

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.274
Подобро анонимно отколку да се молчи и сите да шетаме со розови наочари..
Не е подобро.
И покрај тоа што испаднало сите на негова страна да бидат, веруј посрање му е на тој професор, далеку посрање вака, неголи да си ќутела таа.
 
S

staycalm

Гостин
Не е подобро.
И покрај тоа што испаднало сите на негова страна да бидат, веруј посрање му е на тој професор, далеку посрање вака, неголи да си ќутела таа.
Уште стојам на тоа дека е подобро било како отколку никако. Нормално дека е најдобро ако се кажат со име и презиме, ама се навраќам пак на стравот кај жртвите, било дали е тоа само вербално вознемирување или физичко.
Можам да зборувам само за тој случај за кој знам детали, искрено девојката не беше од тие „перфектните“, со добри оцени, со сите во добри односи и слично, и тоа најверојатно придонесе да повеќе од луѓето бидат на негова страна отколку на нејзина обвинувајќи ја дека лаже, дека сама провоцирала и слично. Нормално дека треба да му е срање и него, и уште повеќе срање треба да му е од тоа шо му беше бидејќи истото се случувало со години, иако најверојатно само вербално претходно, сепак професор е.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.987
Професоре и ти да не си од тие шо сакаат да коментират колку добри цицки и гз имаат ученичките па се навреди шо луѓе почнаа да зборат дека тоа не е ок? :)
Ова е добра машинерија за уништување туѓи животи. Зошто при таа прилика кога биле вознемирени не пријавиле во полиција? Чудно нели што после 50 години на некои им текнува дека некогаш биле вознемирувани! И поетната не е тоа, секој за се може да истапи, но и никој не е виновен се додека не се докаже спротивното. Па сега сакам имиња и презимиња, но пази и тие можат да тужат за клевета. :)
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.715
Поени од реакции
17.378
Ова е добра машинерија за уништување туѓи животи. Зошто при таа прилика кога биле вознемирени не пријавиле во полиција? Чудно нели што после 50 години на некои им текнува дека некогаш биле вознемирувани! И поетната не е тоа, секој за се може да истапи, но и никој не е виновен се додека не се докаже спротивното. Па сега сакам имиња и презимиња, но пази и тие можат да тужат за клевета. :)
Да не се праиме дека сме од марс паднати, во секое школо имаше неколку вакви. Свесен си дека тоа се смета за регуларна појава у стил остајте го тој таков е? Децата не сакаат да си имаат проблеми со некој кој им настапува од авторитетна позиција, нромално е после 10 години коа веќе немаат никаков ризик да си раскажат.
 
S

staycalm

Гостин
Ова е добра машинерија за уништување туѓи животи. Зошто при таа прилика кога биле вознемирени не пријавиле во полиција? Чудно нели што после 50 години на некои им текнува дека некогаш биле вознемирувани! И поетната не е тоа, секој за се може да истапи, но и никој не е виновен се додека не се докаже спротивното. Па сега сакам имиња и презимиња, но пази и тие можат да тужат за клевета. :)
Ми се гади од вас
:)

и не ми го одговори прашањето погоре, професоре.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.987
Да не се праиме дека сме од марс паднати, во секое школо имаше неколку вакви. Свесен си дека тоа се смета за регуларна појава у стил остајте го тој таков е? Децата не сакаат да си имаат проблеми со некој кој им настапува од авторитетна позиција, нромално е после 10 години коа веќе немаат никаков ризик да си раскажат.
Нека раскажат и вистинските сторители нека ги снесат последиците. Но дали тие деца имале родители? Дали тие родители можеле да преземат нешто? Знаеш дека приказните се вакви “абе јас имав една другарка и таа беше знаеш малку проблематична и еден професор еднаш ја фати.....“! Нека излезат со имиња и презимиња и тие нека се соочат со правдата. Вака приказната мене ми изгледа како добро фабрикувана, да не речам лажна. и раскажувачите не можат за ништо да одговараат затоа што никого конкретно не обвинуваат. Но кога ќе се соочиме со реални и вистинити факти, тогаш вистината ќе може да дојде на виделина.
Башка ова се случувало и надвор од училишните клупи, што со тие приказни? :)
Ми се гади од вас
:)

и не ми го одговори прашањето погоре, професоре.
Ти бараше за членот погоре БАН, а сега во 2 различни коментара, 2 навреди упатени кон мене! Јас не избрав конкретна страна, а ако имаш приказна кажи кој и што ти направил, или кажи како изгледале полицајците кои ти се смееле, ако веќе не им ги знаеш имињата. Ако тоа е вистина тогаш јас ќе застанам на твојата страна затоа што нивна работа е да го штитат јавниот ред и поредок, а со тоа и граѓаните. Сега имаш да кажеш нешто повеќе од навреда или не? И нели 3 пати ми посочи јас да не ти реплицирам!? Сега зошто ти мене ми реплицираш? :)
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.274
Ова е добра машинерија за уништување туѓи животи. Зошто при таа прилика кога биле вознемирени не пријавиле во полиција? Чудно нели што после 50 години на некои им текнува дека некогаш биле вознемирувани! И поетната не е тоа, секој за се може да истапи, но и никој не е виновен се додека не се докаже спротивното. Па сега сакам имиња и презимиња, но пази и тие можат да тужат за клевета. :)
Ах, епа чим одма не пријавиле или поминало некое време, онда треба да ќутат. Нормално.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.987
Ах, епа чим одма не пријавиле или поминало некое време, онда треба да ќутат. Нормално.
Кој рече дека треба да молчат? Треба само да излезат со конкретни имиња и презимиња, а тоа не е тешко. Нели? И зар треба колективитет за истапување? Зар е начин на твитер тоа да се каже, кога веќе имаме органи кои се бават и во ваков криминал?
 
Последно уредено:

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.274
Кој рече дека треба да молчат? Треба само да излезат со конкретни имиња и презимиња, а тоа не е тешко. Нели? И зар треба колективитет за истапување? Зар е начин на твитер тоа да се каже, кога веќе имаме органи кои се бават и во ваков криминал.
Начин е. Многу боље неголи да се ќути за тоа. Миљон пати боље.
Чудно нели што после 50 години на некои им текнува дека некогаш биле вознемирувани!
Чудно е. Стварно. Никако не е чудно што има морони кои својата надредена позиција ја употребуваат за сексуално малтретирање. Никако не е чудно тоа што има други идиоти кои го сметаат тоа за нормално.
Чудно е што после толку години им текнало на овие кои го јаделе стапот од кретените, да кажат.


Најбоље ќе беше да не се вознемируваат гомната на позиции, по светов, и да можеа на раат да си продужат со нормалната пракса. Вака сега целата оваа галама им го наруши комодитетот кој го уживаа децениски.
Да имаш, па да немаш - најлоша еврејска клетва.
 
Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.815
Поени од реакции
7.502
А ако излезат сите машки кои добиле непристојни понуди за работни места, добивање возачки, улоги во филм, музика, учителки во длабоки деколтеа и танга гаќи?? или учител со откопчан патент е сексуално вознемирување а учителка во танга е уживање?? :)
 
S

staycalm

Гостин
Нека раскажат и вистинските сторители нека ги снесат последиците. Но дали тие деца имале родители? Дали тие родители можеле да преземат нешто? Знаеш дека приказните се вакви “абе јас имав една другарка и таа беше знаеш малку проблематична и еден професор еднаш ја фати.....“! Нека излезат со имиња и презимиња и тие нека се соочат со правдата. Вака приказната мене ми изгледа како добро фабрикувана, да не речам лажна. и раскажувачите не можат за ништо да одговараат затоа што никого конкретно не обвинуваат. Но кога ќе се соочиме со реални и вистинити факти, тогаш вистината ќе може да дојде на виделина.
Башка ова се случувало и надвор од училишните клупи, што со тие приказни? :)

Ти бараше за членот погоре БАН, а сега во 2 различни коментара, 2 навреди упатени кон мене! Јас не избрав конкретна страна, а ако имаш приказна кажи кој и што ти направил, или кажи како изгледале полицајците кои ти се смееле, ако веќе не им ги знаеш имињата. Ако тоа е вистина тогаш јас ќе застанам на твојата страна затоа што нивна работа е да го штитат јавниот ред и поредок, а со тоа и граѓаните. Сега имаш да кажеш нешто повеќе од навреда или не? И нели 3 пати ми посочи јас да не ти реплицирам!? Сега зошто ти мене ми реплицираш? :)
Извини ако си се навредил дека ми се гади од вас, ама стварно ми се гади. Да те лажам нема.
Јас знам девојка која што беше проблематична и која што професор вербално ја вознемируваше а потоа и ја допрел и верувам во тоа затоа што покрај нејзиното проблематично однесување тој беше тежок манијак и сам сум бил сведок на тоа, и тоа и мене ми има зборено за професорка друга. Девојката одлучи да не ќути и секаде пријави и на крај завршија на суд. Ама тоа што таа била храбра да застане против него не значи дека сите девојки се.
Какви полицајци и какво смеење? Зборуваш за случката што ја објаснував пред 5 месеци на друга тема која што не реков дека ми се случила мене и немаше врска со сексуално вознемирување? :pos:
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.987
Начин е. Многу боље неголи да се ќути за тоа. Миљон пати боље.
Чудно е. Стварно. Никако не е чудно што има морони кои својата надредена позиција ја употребуваат за сексуално малтретирање. Никако не е чудно тоа што има други идиоти кои го сметаат тоа за нормално.
Чудно е што после толку години им текнало на овие кои го јаделе стапот од кретените, да кажат.
Не, чуден е начинот. Башка јас до сега не сретнав ниту една конкретна пријава, со конкретна личност и за конкретен настан. Ако веќе зборуваме за нормално однесување, ненормално е и навредувањето на фб, според Законот за граѓанска одговорност за навреда и клевета (читај член 6 став 1,2 и 3), па и на форумите нели? Само тука предноста е во анонимноста, што на фб во многу случаи и коцките не се на нивната страна.

И никој не рече тие треба да молчат, туку ако имаат приказна нека ја пријават или нека ги посочат сторителите, затоа со скриени имиња работата не оди, нели? Ние сите сакаме да знаеме кои се тие кои ги вознемирувале нив и да ги спречиме истите во иднина да го прават тоа што го правеле (и секако, ако го правеле). ;)
 
S

staycalm

Гостин
А ако излезат сите машки кои добиле непристојни понуди за работни места, добивање возачки, улоги во филм, музика, учителки во длабоки деколтеа и танга гаќи?? или учител со откопчан патент е сексуално вознемирување а учителка во танга е уживање?? :)
Чеај, шо?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom