#СегаКажувам

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.204
Поени од реакции
78.731
А ако излезат сите машки кои добиле непристојни понуди за работни места, добивање возачки, улоги во филм, музика, учителки во длабоки деколтеа и танга гаќи?? или учител со откопчан патент е сексуално вознемирување а учителка во танга е уживање?? :)
Консензуалност.
Има, нема?
 
S

staycalm

Гостин
Не, чуден е начинот. Башка јас до сега не сретнав ниту една конкретна пријава, со конкретна личност и за конкретен настан. Ако веќе зборуваме за нормално однесување, ненормално е и навредувањето на фб, според Законот за граѓанска одговорност за навреда и клевета (читај член 6 став 1,2 и 3), па и на форумите нели? Само тука предноста е во анонимноста, што на фб во многу случаи и коцките не се на нивната страна.

И никој не рече тие треба да молчат, туку ако имаат приказна нека ја пријават или нека ги посочат сторителите, затоа со скриени имиња работата не оди, нели? Ние сите сакаме да знаеме кои се тие кои ги вознемирувале нив и да ги спречиме истите во иднина да го прават тоа што го правеле (и секако, ако го правеле). ;)
Say no more: https://www.facebook.com/jtozija/posts/10155051435232461
Што треба да пријави у полиција за ова? :D
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
Извини ако си се навредил дека ми се гади од вас, ама стварно ми се гади. Да те лажам нема.
Јас знам девојка која што беше проблематична и која што професор вербално ја вознемируваше а потоа и ја допрел и верувам во тоа затоа што покрај нејзиното проблематично однесување тој беше тежок манијак и сам сум бил сведок на тоа, и тоа и мене ми има зборено за професорка друга. Девојката одлучи да не ќути и секаде пријави и на крај завршија на суд. Ама тоа што таа била храбра да застане против него не значи дека сите девојки се.
Какви полицајци и какво смеење? Зборуваш за случката што ја објаснував пред 5 месеци на друга тема која што не реков дека ми се случила мене и немаше врска со сексуално вознемирување? :pos:
Браво за неа. (y)
Зошто мислиш дека не би застанал на нејзина страна (воедно и одговорот кој го бараше). Но тоа не значи дека на секоја приказна за сексуално вознемирување треба да се верува. :)
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.204
Поени од реакции
78.731
Не, чуден е начинот. Башка јас до сега не сретнав ниту една конкретна пријава, со конкретна личност и за конкретен настан. Ако веќе зборуваме за нормално однесување, ненормално е и навредувањето на фб, според Законот за граѓанска одговорност за навреда и клевета (читај член 6 став 1,2 и 3), па и на форумите нели? Само тука предноста е во анонимноста, што на фб во многу случаи и коцките не се на нивната страна.
Навредувањето на Фејсбук, како и сечењето глави од страна на ИСИС се ненормални, чудни работи, за кои ова не е тема.
Ако ти си се загрижил за некој кој ни крив ни дужен ќе го попие, тоа е многу благородно од твоја страна. Сигурен сум дека си подеднакво загрижен и за жртвите.
Но, ако некој има што ќе лаже или лажно набедува, тука се судовите и адвокатите, кои ти ги спомена. Тие ќе го решат тоа, правилно или неправилно, како и се друго.
И никој не рече тие треба да молчат, туку ако ...
Никој не рече да молчат, него ако више зборат чудно е што зборат за нешто што поминало пред повеќе години. Нели?
 
S

staycalm

Гостин
Браво за неа. (y)
Зошто мислиш дека не би застанал на нејзина страна (воедно и одговорот кој го бараше). Но тоа не значи дека на секоја приказна за сексуално вознемирување треба да се верува. :)
Нормално дека секоја не е точна, ги има и такви болни кои сакаат да уништат нечиј живот, ама victim blaming во никој случај не е океј, а од мажите што не веруваат дека некој настан се случил 99% од нив ја обвинуваат девојката што кажала дека и се случило нешто, си го барала, па не требала да оди разголена, па шо очекувала, па мажите биле мажи..
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.204
Поени од реакции
78.731
И се сложуваме, што повеќе сакаш? :)
Ја со тебе не се сложувам во темава, по повеќе точки.
Можам со поединечно цитирање и објаснение да го поткрепам тоа.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
Нормално дека секоја не е точна, ги има и такви болни кои сакаат да уништат нечиј живот, ама victim blaming во никој случај не е океј, а од мажите што не веруваат дека некој настан се случил 99% од нив ја обвинуваат девојката што кажала дека и се случило нешто, без разлика дали е точно или не.
Немам желба да ја продолжам дебатата со тебе, ни тука ни на темата феминизам (каде грешиш), но ајде.....Не можеме да кажеме дека 99% од приказните се точни. Ова веќе ги преминува сите граници. Ако некој направил нешто такво, нека одговара. Ако било вербално, и за тоа постојат прописи, каде дури и може да ја загуби работата. Не значи дека некоја (па зошто да не и некој, мислам дека во нашиот правен поредок имаме и пријава за силуван маж од жена, некаде во 90тите) тоа што јавно ќе го каже одма треба да го сврти вниманието на медиумите околу себе, а виновникот несуден да се окова. И обратно.
И за тој примерот што ми го прати погоре, ајде да видиме дали ќе заврши на суд. Ако заврши, да се надеваме дека правдата ќе ја види светлината на денот. Но знај дека со таков коментар удираш и на реноме, па ако тој е жив, јас очекувам да се брани со сите сили. :)
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.204
Поени од реакции
78.731
Предност на денешницата е тоа што ваква пракса може лесно да биде документирана.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
Ја со тебе не се сложувам во темава, по повеќе точки.
Можам со поединечно цитирање и објаснение да го поткрепам тоа.
Да и таа пред 40 и кусур години пријавила во полиција, тоа е точно. Но зошто потоа не била толку жестока, колку што е денес? И од каде знаеме дека некои од тие приказни нема да уништат некое име, а потоа истото да го обели на суд? Лепенката си останува. Класичен пример ти е Мајкл Џексон (иако искрено не знам дали нешто стигнало до суд), за кој и ден-денес се вртат приказни дека бил педофил, дали бил, ние не знаеме, но тоа е сериозна навреда и клевета ако не бил. А од друга страна ти е и Бил Клинтон, каде една ваква слична пријава заврши на суд и жената доби. Поентата ми е, не треба да се верува на секоја изјава и не треба да се суди во колективитет, туку поединечно за секој случај.

Нека истапат сите, зошто да не, само е крајно глупаво тоа да се прави на фб, па потоа да се повлечат од одговорноста со аргумент “не бев јас“. Нека дадат сите искази во полиција, а кога ќе има наплив на обвиненија, ниту едно обвинителство нема да остане слепо. Сека каде не се согласуваме?
 
S

staycalm

Гостин
Немам желба да ја продолжам дебатата со тебе, ни тука ни на темата феминизам (каде грешиш), но ајде.....Не можеме да кажеме дека 99% од приказните се точни. Ова веќе ги преминува сите граници. Ако некој направил нешто такво, нека одговара. Ако било вербално, и за тоа постојат прописи, каде дури и може да ја загуби работата. Не значи дека некоја (па зошто да не и некој, мислам дека во нашиот правен поредок имаме и пријава за силуван маж од жена, некаде во 90тите) тоа што јавно ќе го каже одма треба да го сврти вниманието на медиумите околу себе, а виновникот несуден да се окова. И обратно.
И за тој примерот што ми го прати погоре, ајде да видиме дали ќе заврши на суд. Ако заврши, да се надеваме дека правдата ќе ја види светлината на денот. Но знај дека со таков коментар удираш и на реноме, па ако тој е жив, јас очекувам да се брани со сите сили. :)
Јас се извинувам што моите ставови и коментари ги поткрепувам со факти и ги докажувам лагите ширени и извртени од фар рајт сајтови шо се влечат у гз на Трамп. :)
Треба да се испита секое обвинување ама проблемот е што сексуални вознемирувања се проблематични за докажување доколку нема сведок (кој би нападнал некој/а пред друг човек?), видео докази или ако е силување проверка на доктор одма после силувањето а најчесто нема од овие 3 ништо. Во таков случај треба да се ислушаат и двете страни добро.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
Јас се извинувам што моите ставови и коментари ги поткрепувам со факти и ги докажувам лагите ширени и извртени од фар рајт сајтови шо се влечат у гз на Трамп. :)
Треба да се испита секое обвинување ама проблемот е што сексуални вознемирувања се проблематични за докажување доколку нема сведок (кој би нападнал некој/а пред друг човек?), видео докази или ако е силување проверка на доктор одма после силувањето а најчесто нема од овие 3 ништо. Во таков случај треба да се ислушаат и двете страни добро.
Да ама ти тргна со фактот дека повеќето се вистинити т.е. треба да се верува, а јас со тоа што дека треба да се дочека судската одлука. И после ми реплицираше дека се гадиш од таквите како мене! Каквите? Оние што сакаат да се изборите за дел од вашите права (со исклучок посвојување на деца) или таквите кои се толерантни па дозволуваат да бидат навредувани пред очите на модераторите без да пријават или да возвратат?

Тоа за Лоренс беше и на Фокс кај Тукер, не знам дали има на јутуб, но и официјални критичари рекоа дека тоа е смешно, не зборуваше само за филмот, туку и за поврзаноста со филмот, глобалното затоплување и реваншизмот на мајката природа. Точно дека сум за Трамп, иако јас не сметам дека глобалното затоплување е мит од кои многу бизнисмени добро заработија од истото. Тоа се случува, тоа е природна појава, но човекот ја забрзува, и тука треба да се влијае. Но Трамп е друга тема. :)
 
Последно уредено:
S

staycalm

Гостин
Да ама ти тргна со фактот дека 99% се вистинити т.е. треба да се верува, а јас со тоа што дека треба да се дочека судската одлука. И после ми реплицираше дека се гадиш од таквите како мене! Каквите? Оние што сакаат да се изборите за дел од вашите права (со исклучок посвојување на деца) или таквите кои се толерантни па дозволуваат да бидат навредувани пред очите на модераторите без да пријават или да возвратат?

Тоа за Лоренс беше и на Фокс кај Тукер, не знам дали има на јутуб, но и официјални критичари рекоа дека тоа е смешно, не зборуваше за филмот, тука за поврзаноста со филмот, глобалното затоплување и реваншизмот на мајката природа. Точно дека сум за Трамп, иако јас не сметам дека глобалното затоплување е мит од кои многу бизнисмени добро заработија од истото. Тоа се случува, тоа е природна појава, но човекот ја забрзува, и тука треба да се влијае. Но Трамп е друга тема. :)
Тргнав од фактот дека 99% од мажите што не веруваат во случките ги обвинуваат жртвите.

Тоа за Лоренс го ислушав цело интервју, и ти кажувам што и како е и како го вртат фар рајт улижувачите на Трамп и секако вие фановите, ти пратив и линк од fact check и пак си стоиш на твоето :D
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
Тргнав од фактот дека 99% од мажите што не веруваат во случките ги обвинуваат жртвите.

Тоа за Лоренс го ислушав цело интервју, и ти кажувам што и како е и како го вртат фар рајт улижувачите на Трамп и секако вие фановите, ти пратив и линк од fact check и пак си стоиш на твоето :D
Изменето. Но и во другата тема зборувавме за ова и имаше идентичен став. Не рече дека 99% се точни, туку дека треба да се верува. И не ги обвинувам јас “жртвите“. Јас реков дека треба да се сослушаат страните во институциите т.е. да чекаме пресуда. Сега од каквите се гадиш?

А јас ја гледам пак целата информативна програма на Тукер. Имаше и критичари кои размислуваа како тебе, но повеќето рекоа дека теоријата е смешна. Таа збореше за Трамп, а пред тоа рече дека сакала да му истури мартини во лице и да му рече да се ебе (ова беше надоврзување на нејзиното “критизирање“)! Ќе биде интересно ако добие Златна малина, има номинација за истата. :)

Јас ти дадов аргументи и аргументи за Килари, ти не прифати ниту еден. Сега ти ми даваш некаков линк, што ништо не докажува, и бараш да верувам, а самиот цитат убаво си стои дека е “критика“ за Трамп. И нека биде, само нека биде реална, а не само да каже нешто колку да се најде во центарот на вниманието.
 
S

staycalm

Гостин
Изменето. Но и во другата тема зборувавме за ова и имаше идентичен став. Не рече дека 99% се точни, туку дека треба да се верува. И не ги обвинувам јас “жртвите“. Јас реков дека треба да се сослушаат страните во институциите т.е. да чекаме пресуда. Сега од каквите се гадиш?

А јас ја гледам пак целата информативна програма на Тукер. Имаше и критичари кои размислуваа како тебе, но повеќето рекоа дека теоријата е смешна. Таа збореше за Трамп, а пред тоа рече дека сакала да му истури мартини во лице и да му рече да се ебе (ова беше надоврзување на нејзиното “критизирање“)! Ќе биде интересно ако добие Златна малина, има номинација за истата. :)

Јас ти дадов аргументи и аргументи за Килари, ти не прифати ниту еден. Сега ти ми даваш некаков линк, што ништо не докажува, и бараш да верувам, а самиот цитат убаво си стои дека е “критика“ за Трамп. И нека биде, само нека биде реална, а не само да каже нешто колку да се најде во центарот на вниманието.
ХАХахаха, оф леле. :D нема да фурам офтопик повеќе на темава
 

Kajgana Shop

На врв Bottom