Светско првенство [мажи] - Египет 2021 [13-31 јануари]

Кој ќе биде нов светски првак?


  • Вкупно гласачи
    70
  • Гласањето е завршено на .

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
4.102
Поени од реакции
5.259
Пошто "допинг" и санкции.
Од олимпијадата 2018 уште се под забрани ?
Зошто на пример во фудбал немаат ?
Ја мислев забраната им е само за атлетиката и поединечните спортови.
 

Пеце

Пелистер-Битола
Член од
16 септември 2009
Мислења
3.589
Поени од реакции
3.217
Крајот не ви се наоѓа....
Ако не играме, зошто не играме ау пичкици, незнам шо.....
Ако играме, каде бе сеа нас не викаат, на 2 дена пред почеток на првенството, требало пред време да се кажи :pos: Шо треба за нас не е проблем, да не сакате и црвен тепих да газат пред сала во Каиро...

Ваква група не памтап лесна да сме добиле некогаш, стило и хартија да ни даеше некој, ќе згрешевме некој противник, коцките се поклопија и за нас некогаш !
Добро шо откажа Чешка да сме во најлесната група, а уште подобро е после тоа што вкрстуваме со Словенија, Русија и Белорусија, противници за мерак !

Од секогаш сум бил песимист и ни се случвало бродолом на првенствата (тука не зборам за во Хрватска и Србија), ама сега сум голем оптимист, имам верва во дечките и мислам дека можат да изненадат многу !
Одиме на 3 од 3 победи во групата, а после тоа и 1/4 финале !
 
Член од
16 јули 2013
Мислења
3.463
Поени од реакции
3.465
Крајот не ви се наоѓа....
Ако не играме, зошто не играме ау пичкици, незнам шо.....
Ако играме, каде бе сеа нас не викаат, на 2 дена пред почеток на првенството, требало пред време да се кажи :pos: Шо треба за нас не е проблем, да не сакате и црвен тепих да газат пред сала во Каиро...

Ваква група не памтап лесна да сме добиле некогаш, стило и хартија да ни даеше некој, ќе згрешевме некој противник, коцките се поклопија и за нас некогаш !
Добро шо откажа Чешка да сме во најлесната група, а уште подобро е после тоа што вкрстуваме со Словенија, Русија и Белорусија, противници за мерак !

Од секогаш сум бил песимист и ни се случвало бродолом на првенствата (тука не зборам за во Хрватска и Србија), ама сега сум голем оптимист, имам верва во дечките и мислам дека можат да изненадат многу !
Одиме на 3 од 3 победи во групата, а после тоа и 1/4 финале !
Optimisticno ama zaboravas na rosterot koj go imame ova prvenstvo :D
 
Член од
1 март 2010
Мислења
6.584
Поени од реакции
11.235
Од олимпијадата 2018 уште се под забрани ?
Зошто на пример во фудбал немаат ?
Ја мислев забраната им е само за атлетиката и поединечните спортови.
Не знам зошто точно и колку, ама мислам дека и за Токио истото ќе им важи, а за европското фудбал мислам дека не... Глупости :)
 
Член од
17 август 2014
Мислења
1.903
Поени од реакции
1.538
имам верва во дечките и мислам дека можат да изненадат многу !
Одиме на 3 од 3 победи во групата, а после тоа и 1/4 финале !
Ако изненадит Талески и воскреснит во Пепи Манасков, можно е ..

Шала на страна, факт е дека Шведска е ослабена, ако имаме наш ден можно е да земиме бодови од тој меч, али можно е и со Чиле да се прикажиме исто така, све е можно со нас..

Египет ми се мала енигма, во 2017 година маки мачеа со Бахреин 2 разлика тепаа, за после да го добијат Парондо како тренер за кој што све речи су сувишне, на десен бек го добија Омар Јахиа од Веспрем,исто од младинската репрезентација која освои златен медал на светското во Македонија (2000та генерација) промовираа 3-4 играчи, едниот е тој високиот лев бек кој искина на тоа првенство, кој шо по физикусот изгледаше ко да е со лажен пасош отиден..ќе видиме Еѓипјаниве како ќе играат со Чилеанциве.

Сите коментирате за крилата, апак мене најмногу кај нашиве ме плашит безидејноста во напад и немајњето на класичен среден бек, Кузмановски и Талески во никој случај НЕСМЕАТ ЗАЕДНО ДА ИГРААТ.

Исто првпат на големо натпреварување играме со буквално нова одбрана, факт е дека Велко Марковски е одамна истрошен и не е тој играч од пред 4-5 год, Мишевски пружи доста солидни партии во одбрана, само проблемот е шо заедно со Димитриовски во Вардар имаа 0 минутажа, Стоилов во одбрана и напад заедно рокот на траење му е 20 минути.

Според мене требеше да му се дајт предност на Лазаревски на местото на еден од Младенович/Георгиевски, Лазаревски игра во два правци, овие од на клупа некоја минутка ќе поиграат и толку, Младенович во Металург не ни изигра нешто во Супер Лига, имаше подпросечна сезона и воглавно беше резерва на Тарабокиа и Додич.

Исто би го повикал и Кизиќ место Даниловски, кога веќе подмладуваме и Митревски и Томовски се прв и втор голман, Кизиќ ќе беше топ ко 3та опција, ќе добиеше искуство од едно вакво првенство драгоцено за во иднина, али океј.. нека изигра едно првенство и Даниловски.
 
Член од
9 април 2006
Мислења
3.497
Поени од реакции
1.847
Чекај сеа, Холандија дефинитивно исто ќе настапува или уште не се знае, оти колку што гледам само за нас и Швајцарија е официјално?
 
Член од
14 март 2010
Мислења
16.302
Поени од реакции
14.450
Распоредот на МРТ со преноси.

СП РАКОМЕТ ЕГИПЕТ 2021
ТВ-ПРОГРАМА 13-31.01.2021

СРЕДА, 13.01.2021
МТВ-1 + МТВ-3 21.30 ЕГИПЕТ – ЧИЛЕ (снимка од 18.00)

ЧЕТВРТОК, 14.01.2021
MТВ-1 + МТВ-3 15.30 БЕЛОРУСИЈА – РУСИЈА
МТВ-1 + МТВ-3 20.30 МАКЕДОНИЈА – ШВЕДСКА
МТВ-1 + МТВ-3 22.15 НОРВЕШКА – ФРАНЦИЈА (снимка)

ПЕТОК, 15.01.2021
МТВ-1 + МТВ-3 20.30 ТУНИС – ПОЛСКА

САБОТА, 16.01.2021
МТВ-1 + МТВ-3 15.30 БЕЛОРУСИЈА – Ј.КОРЕЈА
МТВ-1 18.00 МАКЕДОНИЈА – ЕГИПЕТ
МТВ-1 + МТВ-3 20.30 РУСИЈА – СЛОВЕНИЈА (снимка од 18.00)

НЕДЕЛА, 17.01.2021
МТВ-1 + МТВ-3 18.00 ХРВАТСКА – АНГОЛА
МТВ-1 + МТВ-3 20.30 ПОЛСКА – ШПАНИЈА

ПОНЕДЕЛНИК, 18.01.2021
МТВ-1 + МТВ-3 15.30 МАКЕДОНИЈА – ЧИЛЕ
МТВ-1 + МТВ-3 18.00 СЛОВЕНИЈА – БЕЛОРУСИЈА
МТВ-1 + МТВ-3 20.30 НОРВЕШКА – АВСТРИЈА

ВТОРНИК, 19.01.2021
МТВ-1 + МТВ-3 18.00 ХРВАТСКА – КАТАР
МТВ-1 +МТВ-3 20.30 ГЕРМАНИЈА – УНГАРИЈА

СРЕДА, 20.01.2021
МТВ-1 + МТВ-3 18.00 и 20.30, можно и 15.30

ЧЕТВРТОК, 21.01.2021
МТВ-1 + МТВ-3 18.00 и 20.30, можно и 15.30

ПЕТОК, 22.01.2021
МТВ-1 + МТВ-3 18.00 и 20.30, можно и 15.30

САБОТА, 23.01.2021
МТВ-1 + МТВ-3 18.00 и 20.30, можно и 15.30

НЕДЕЛА, 24.01.2021
МТВ-1 + МТВ-3 18.00 и 20.30, можно и 15.30

ПОНЕДЕЛНИК, 25.01.2021
МТВ-1 + МТВ-3 18.00 и 20.30, можно и 15.30

СРЕДА, 27.01.2021
15.00 МТВ-1 + МТВ-3 ЗА 27. ИЛИ 31.МЕСТО - *ако игра МКД
17.30 МТВ-1 + МТВ-3 ЗА 25. ИЛИ 29.МЕСТО - *ако игра МКД
17.30 МТВ-1 + МТВ-3 ЧЕТВРТФИНАЛЕ - * ако МКД не игра за 25 или 29 м.
20.30 МТВ-1 + МТВ-3 ЧЕТВРТФИНАЛЕ
22.15 МТВ-3 ЧЕТВРТФИНАЛЕ (снимка од 20.30)

ПЕТОК, 29.01.2021
17.30 МТВ-1 + МТВ-3 ПОЛУФИНАЛЕ
20.30 МТВ-1 + МТВ-3 ПОЛУФИНАЛЕ

НЕДЕЛА, 31.01.2021
14.30 МТВ-1 + МТВ-3 ЗА 3.МЕСТО
17.00 МТВ-1 + МТВ-3 ФИНАЛЕ
 
Член од
5 март 2018
Мислења
8.647
Поени од реакции
7.659
Абе колку сака нека се десеткувани Шведска во составот ќе извадат некој младинци од школата ќе изиграат подобро од сите :)
Не сум оптимист за нашиот настап од причина шо немаа време да се спремаат за ова првенство, пет до дванаесет им кажаа дека ќе одат на Светско ама што да не нека изиграат машки, не е тешка групата.
:oeoeoe:
 

Riken

Stuck in reverse.
Член од
9 декември 2008
Мислења
8.274
Поени од реакции
13.293
Кај може да се гледа Египет?
 
Член од
30 мај 2019
Мислења
569
Поени од реакции
849
Овој Омар Јахја од Веспрем ми изгледа како оној високион од филмот Зоро, кога попива две ѓулиња во фаца. :icon_lol:

Автоматски споено мислење:

Работнички прими помалку голови од Чиле. Океј утакмица, се знаеше дека Египет ќе тепа.
 
Последно уредено:
Член од
5 април 2013
Мислења
2.978
Поени од реакции
4.865
Очекувам првенството да е тотален хаос. Ако досега навикнавме секое следно првенство да е појако од претходното заради растот генерално на ракометот, овојпат не е така. И не е до проширувањето на 32 екипи туку до тоа што отсуствуваат премногу играчи. Пола репрезентации се сериозно ослабени, некои и катастрофално. Ова со Македонија и Швајцарија уствари им дојде ко кец на десетка. Сто пати поарни се овие две репрезентации од десеткуваната Чешка и САД кои ќе беа за исмејување.

Дополнителен проблем е што цела есенска полусезона низ Европа помина во духот на карантини, тестови и откажувања на натпревари. За ретко кој може со сигурност да се тврди во каква форма е.

И како капак на се, се игра во Египет во една за Европски услови, пролетно-летна атмосфера, без публика. Едноставно ништо не е вообичаено во пресрет на првенството.

И што може да се очекува знаејчи го се ова? ХАОС!!!!

Искрено не знам што да прогнозирам. На прв поглед можеби Норвешка, Хрватска, Шпанија како кандидати за медал. Би го додал и Египет кој се направи со цел да проба да освои медал. Најдобро се подготвени, имаат добар тренер, но ќе немаат публика. Или ќе имаат? Со ИХФ ништо нема да ме чуди, ништо чудно да ја променат одлуката кога ќе дојде време за медали. Но реално се е можно. Единственото кое со сигурност би го прогнозирал е дека ќе има шокантни изненадувања.

А за нашите? Што да се прогнозира? Ми се допаѓа што иако невозможно е да се којзнае колку квалитетни подготовките со оглед дека не знаеа ни дека ќе одат на СП, барем одат растерени од некој посебен притисок, а тоа за млада екипа како нашата е секако значајно. Групата не е лоша. Египет е фаворит. Шведска е доста ослабена но и ваква е квалитетна екипа и сигурно фаворит против нас иако драстично им е нарушена ротацијата во екипата, и тие ќе имаат кратка клупа овојпат. Против Чиле ќе бидеме фаворити, тукушто два пати ги победивме без Кире и Столе, но малку ме плаши тоа што игравме со нив пријателски (по малку ме изненадија што толку лесно ги добија, играа ли со првиот состав Чиле?). Тие сигурно најдобро ни го знаат моменталниот состав на цело првенство. Осеќам ќе биде стресен натпревар тоа. Се на се, се надевам дека ќе одиграат дечките што повеќе натпревари на првенството. Се надевам ќе останат долго во Египет. Ми се чини дека пласман некаде меѓу 15то и 25то место ќе биде исходот, и мислам дека тоа е ок настап и би се вратиле со драгоцено искуство иако со оглед на хаосот кој го очекувам ништо нема да ме изненади, па ни некој добар пласман (пу пу да не ги урочам ќе запрам тука).

Со среќа и со мерак пак да гледаме ракомет во Јануари!

П.С. Уште нешто морам да искоментирам. Ова што им се случи на Чешка и САД, можеби е наша среќа, но искрено е тотален аматеризам. Зарем толку тешко беше 2-3 недели пред СП да се удрат во hardcore карантин знаејќи што ги очекува и барем здрави да останат. Нас да ни се случеше имаше да ја распнеме федерацијата од тука до Каиро! Барем во нешто испаднавме професионални (иако тоа главно е заради фактот то кај нас ретко кој не прележа досега, скоро сите се наредија есенва)
 

Riddler

Кротитељ
Член од
1 јуни 2011
Мислења
5.900
Поени од реакции
7.694
Ова првенство од потенцијал да бит едно од најдобрите досега ке испаднит најлошо заради хаосов ја искрено го чекав со сласт ова првенство заради навивањето шо ке се десеше во Египет.
Норвежаните поточно Сагосен се жалеа дека воопшто не се безбедни мислам дека ке испаднит еден циркуз првенствово еве гледам Островчињава Зелени дошле во Египет да видиме Бразил имат потенцијал вирусчево да си се раширит саглам
 
На врв Bottom