Светата книга на сатанизмот?

U

UnholY

Гостин
Сатанизмот на Антон Лавеј е буквално срање.
Книгата има до толку глуп концепт шо ми стана одбивна читајќи само мал дел од неа.
Очигледно е и по неговите следбеници.
Мерилин Менсон.
Вистински пример за површност и позерство.
Ако Лавеј си мисли дека постигнал некаква револуција при неговата тенденција да го просперира сатанизмот, се излажал.
 
D

Daftie

Гостин
Антон Лавеј мислам дека е мртов некои добри единаес години, а библијата ја најдов, утре ќе видам што вели
 
Член од
10 февруари 2007
Мислења
647
Поени од реакции
28

BliND

Raptus regaliter...
Член од
16 јануари 2006
Мислења
3.963
Поени од реакции
361
Гарант е и рокер пошто рокерите пеат за ѓаволи и гробови
Лавеј е класичар момче...
И рокерите НЕ пеат за ѓаволи и гробови.
Death Metal-ците пеат за тоа .

Инаку зашто да нема „Света книга на сатанизмот“ кога сами не сме сигурне кој е во право .
www.joyofsatan.com интересно е напишано.
-Од каде да сме сигурни дали Сатана или Господ е вистинскиот? Од каде да знаеме дали распостранетоста на црквата не е само пат на злото до вашата душа?


Јас лично верувам во Господ , и нека им е напомош на оние кој сметаат дека Сатанизмот е религија за нив.
 
U

UnholY

Гостин
Лавеј е класичар момче...
И рокерите НЕ пеат за ѓаволи и гробови.
Death Metal-ците пеат за тоа .
Black металот е жанр во кој сатанизмот е најзастапен, иако е опфатен како тематика и на огромен процент на death metal бендови.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.271
Јас не знам сега колку секти или фракции има рокот али често ги гледам со крстои однаопаку се сликаат па разни слики од врагови, овнови, па нешо како темница среде гробишта и така некои језовити и грозоморни слики.

Како за дуовден.
 
Член од
12 мај 2008
Мислења
1.495
Поени од реакции
38
Јас не знам сега колку секти или фракции има рокот али често ги гледам со крстои однаопаку се сликаат па разни слики од врагови, овнови, па нешо како темница среде гробишта и така некои језовити и грозоморни слики.

Како за дуовден.
Ova grozno kako sto go kazuvas. Abe namaat sto da pravat i ajde nova religija. Pozdrav.
 

Lucifer

Devil in a females body
Член од
7 мај 2006
Мислења
300
Поени од реакции
1
Сатанизмот на Антон Лавеј е буквално срање.
Книгата има до толку глуп концепт шо ми стана одбивна читајќи само мал дел од неа.
Очигледно е и по неговите следбеници.
Мерилин Менсон.
Вистински пример за површност и позерство.
Ако Лавеј си мисли дека постигнал некаква револуција при неговата тенденција да го просперира сатанизмот, се излажал.
Што го закачате Мерлин Менсон па сега?
 
D

Daftie

Гостин
јас не би ја читала книгата, морници ми лазат :icon_neut
Не е ништо језиво.

Инаку зашто да нема „Света книга на сатанизмот“ кога сами не сме сигурне кој е во право .
www.joyofsatan.com интересно е напишано.
-Од каде да сме сигурни дали Сатана или Господ е вистинскиот? Од каде да знаеме дали распостранетоста на црквата не е само пат на злото до вашата душа?
Јас лично верувам во Господ , и нека им е напомош на оние кој сметаат дека Сатанизмот е религија за нив.
Во кој "Господ" веруваш?
Пошто има по еден за секоја религија, На муслиманите-Алах, на христијаните-Исус(не е Исус него тој што го пратил, ама незнам како се вика), после Буда и што уште не...
Од каде можеш да знаеш која е правата религија?
 
U

UnholY

Гостин
Што го закачате Мерлин Менсон па сега?
Не го закачаме, само го наведов како типичен пример за позерство и површност.
Бидејќи се обидува да направи некоја модификација на сатанизмот, а идол му е Лавеј будалата.

Во кој "Господ" веруваш?
Пошто има по еден за секоја религија, На муслиманите-Алах, на христијаните-Исус(не е Исус него тој што го пратил, ама незнам како се вика), после Буда и што уште не...
Од каде можеш да знаеш која е правата религија?
Тоа е всушност една од контрадикторностите во врска со религијата.
Доколку Бог постои ќе постои како еден универзален и прифатен од сите.
А, инаку будизмот е атеистичка религија, Буда е учител, а не Бог.
 
D

Daftie

Гостин
Исто имам и чуено дека сатанистите уствари не верувале во Лавеј/Луцифер/којзнае кој, туку во себе, пошто во Сатанистичката библија пишува дека тој(валда се мисли на Лавеј или ѓаволот, што ги знам) ќе им помогнел само на оние кои навистина заслужуваат.

Тоа ми се чини доста фер.
 

Xak

Член од
23 декември 2007
Мислења
2.610
Поени од реакции
464
Пак почна :pos::pos::pos:......па шо мислеше ти, сигурно нема да е турбо фолкер, тие не шмркаат
Аааа не шмркаат, оди види кај кого има најмногу кокаин :)
Ако мислиш на амфетамини и други слични срања тогаш трансерите го држат тронот :)

Инаку за книгава ми имаат кажувано како не била баш како што сите замислуваат сатанистичка како во стил „Силувај ги девиците“ „Пиј крв“ „Биди злобен“ туку демек учело на верба во себе али немам некој посебен интерес да ја читам така да ако некој ја има прочитано нека раскаже што како :)

И не трескајте глупости Рок музика била одделена на секти на ова на она и носеле крстови наопачки... Глупости. Имаш преку 100 000 различни бендови во светот мн нормално дека дел ќе имаат „љубовна“ тематика, дел ќе имаат тематика кон христијански бог, дел ќе имаат тематика за муслимански бог (итн.), дел ќе имаат за општествено уредување, дел ќе имаат кон нешто друго. Гледам ред хот чили пеперс како едни од најпознатите рок бендови се тешки сатанисти и секташи (те. прво прочитај што значи зборот секта). Не сум рокер па да се правдам/го правдам рокот, кажувам само како што е.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.271
И не трескајте глупости Рок музика била одделена на секти на ова на она и носеле крстови наопачки... Глупости. Имаш преку 100 000 различни бендови во светот мн нормално дека дел ќе имаат „љубовна“ тематика, дел ќе имаат тематика кон христијански бог, дел ќе имаат тематика за муслимански бог (итн.), дел ќе имаат за општествено уредување, дел ќе имаат кон нешто друго. Гледам ред хот чили пеперс како едни од најпознатите рок бендови се тешки сатанисти и секташи (те. прво прочитај што значи зборот секта). Не сум рокер па да се правдам/го правдам рокот, кажувам само како што е.
Се слагам, јас кога реков тоа за рокериштата, не мислев на сите, секако дека има и рокери кои свират танга и сентиши, јас мислев на оние рокери кои пејат за гробоји и ѓаоли, не мислев на Вилиџ Пипл или АБА или Сребрена Крила. Тие рокери не се такви.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom