Свекрва / мајка - како ги нарекувате родителите на вашиот партнер?

The`bItCh

AdJuStAbLe mAdNeSs
Член од
22 јануари 2005
Мислења
4.605
Поени од реакции
112
Дефинитивно нема да ја викам мамо.. како ќе ја викам ќе видиме подоцна. Мајка ми на баба ми и вика мамо - а таа нејзе ја вика по име. Ако јас ја викам свекрва ми мамо, таа мене нема да ме вика ќерко - туку Катја. Јас ќе ја условувам со мамо а таа мене со Катја, јас од „поштовање” таа мене од шо? Никако. Една мајка имам и само нејзе си ја викам мамо..
 

Devilish Angel

Лошотија по потреба
Член од
7 мај 2005
Мислења
1.451
Поени од реакции
18
Сигурно свекрвата ќе ја викам исто како што сум ја викала додека сум била во врска со партнерот, неможе до денес да и се обраќам по име или со тетка ... а од утре со МАМО, глупаво ми е. Ако нејзе не и сметало до денес да ја викам како што ја викам сигурно нема и од утре да и смета. Јас моите мама и тато не ги викам мама и тато туку по име ги викам сеа не свекрвата ке и праам ќејфови, не иде. На крај краева планирам свекрвата да ја гледам еднаш месечно па не верувам дека ќе можам со МАМО да и се обраќам.
 

зунза

Модератор
Член од
27 јануари 2006
Мислења
3.301
Поени од реакции
59
I jas sum za toa da gi vikame tetka ... ili cicko.... Ne mi se svigja toa mamo tato babo dedo :lut: shit. Edni si se tie,da ne gi meshame :wink:
 
Член од
10 март 2006
Мислења
2
Поени од реакции
0
Ziveam so roditelite na mojot soprug, gi vikam "mamo i tato", od prosta pricina sto tie se stvoritelite na mojot soprug so koj se sakame i od nasata ljubov se rodi masko dete. Inaku, imenuvanjeto vo "mamo i tato" spored mene ne e licemerie, bidejki jas nemozam poinaku da gi vikam negovite roditeli so ogled deka jas odam na rabota, svekor mi i svekrvami se doma, mi go cuvaat deteto, rucekot e serviran kaga doagam od rabota a po rucekot svekor mi pravi kafe za site nas. Znaci kako ti ke pocituvas i kako ke naucis da ja delis svojata ljubov taka i lugeto ke ti vrakaat. Ako gi skas lugeto okolu tebe, im pomagas i gi pocituvas taka i tie ke se odnesuvaat prema tebe, za da bides pocituvan trebe a pocituvas( inaku tie od samiot nas zaednicki zivot mi rekoa kako sakas vikaj ne, povazna ni e komunikacijata sto ke ja imame otkolku mamo i tato).
A treba i da si diplomat, ako frlis pozadi tebe ke najdes pred sebe.
 

schtranga

Кратовчанче
Член од
7 август 2005
Мислења
1.295
Поени од реакции
18
gi vikam mama i tato cisto od pocit , bidejki glupo mi e na ime da gi vikam, a i ne mi e voopsto tesko da recam mama tato bidejki i gi cuvstvuvam kako moi roditeli kako da gi znam celiov moj zivot,i skoro sekojdnevno se gledame ili slusame (a moite gi gledam ednas godisno).
 

ВМРО

Loved By Few, Hated By Many, Respected By All
Член од
12 септември 2005
Мислења
1.863
Поени од реакции
25
schtranga напиша:
gi vikam mama i tato cisto od pocit , bidejki glupo mi e na ime da gi vikam, a i ne mi e voopsto tesko da recam mama tato bidejki i gi cuvstvuvam kako moi roditeli kako da gi znam celiov moj zivot,i skoro sekojdnevno se gledame ili slusame (a moite gi gledam ednas godisno).

:cuc: :cuc: :cuc: Bravo !
 
Член од
6 февруари 2005
Мислења
9.722
Поени од реакции
248
По име - глупо би било да правам од нив тоа што не се. Нејсе - ги гледам два до трипати годишно така што нема никаква потреба од нешта коишто се извештaчени и валидни за општесво во коешто тие работи не постојат. Им дале име и има да си го носат и тоа со гордост! :pishtoldz

Ах, да, заборавив да кажам дека се персираме. Hе живеам со нив и не морам да им полагам никаква сметка :wink:
 

Буковец

www.KETERING.com.mk
Член од
3 јули 2005
Мислења
996
Поени од реакции
15
Ја викам бабо, дедо за жал немам почина уште пред да ми стане "дедо" односно ја него зет. Жена ми ги вика мамо и тато.Не гледам ништо страшно во викањето мамо тато бабо дедо, а впрочем се е ствар на договор.
 
Член од
15 март 2006
Мислења
20
Поени од реакции
2
svekrva/majka - kako gi narekuvate roditelite na vasiot partner

Koga veke govorime za ovie ,,neiscrpni temi na Bakanite,, , prvo ke vi go iznesam svoeto mislenje i dolgogodisno iskustvo. Nasite ,,svekrvi,,(utre i jas ke bidam necija svekrva), ne gi ljubat svoite snajki mnogu , bidejki im go kradat ,,zlatoto na mama,,. Sigurno i tie ne sakaat da bidat narekuvani ,,mamo,, od nekoja ,,fina,, mlada dama koja vsusnost im go odzema ,,princot,, koj si go stvorile samo za sebe,se do onoj moment koga toj stanuva princ(potoa krastava zaba), na istata ,,fina, mlada, dama. Zatoa mili moi sofisticirani dami kako i da gi krstime svekrvite, tie vo brakot imaat samo edna uloga(cest na osvestenite isklucoci), da go rasipat odvnatre, ako nie kako mnogu kulturni vnimavame da go estetizirame odnadvor. Jas roditelite na mojot soprug gi vikam ,,mamo,, i tato,, no gi persiram. So toa se drzime na diskretna distanca koja ne dozvoluva da prodreme vo intimata na site cetiri ucesnici vo ringot. I taka dolgi godini, plovi kajceto, niz buri, mirno more, go lelee veter, go frla od breg na breg, i se taka vo nedogled, no bitno e drzete go kormiloto cvrsto i odlucno, isto kako i vasite svekrvi(idni ili segasni),bidete ramnopravni i mudri, no poznavajte go znacenjeto na zborot ,,kompromis,, taka sto vasata svekrva voopsto nema ni da primeti so koj zbor i se obrakate. Ve pozdravuvam FEDORA.
 

Буковец

www.KETERING.com.mk
Член од
3 јули 2005
Мислења
996
Поени од реакции
15
До сега не видов некој да се пожали од свекрвите/бабите.И не знам зашто така гледаш на појмот свекрва.
 

Наташа Радио Милева Мара

Проф. Др. Маг. Мами
Член од
29 април 2005
Мислења
3.835
Поени од реакции
1.118
Буковец напиша:
До сега не видов некој да се пожали од свекрвите/бабите.И не знам зашто така гледаш на појмот свекрва.
Не си терај беља,немој да почнам 100 страни нема да ми стиганат:kez: :pos: :pos: :pos: :pos: :pos: Само шо не се замарам за глупости и оставам да си живеат во свој свет.
 

Буковец

www.KETERING.com.mk
Член од
3 јули 2005
Мислења
996
Поени од реакции
15
А бе знам ја дека се праите фини и дека не сакате да ги кудите вашите "мили" свекрви
 

Наташа Радио Милева Мара

Проф. Др. Маг. Мами
Член од
29 април 2005
Мислења
3.835
Поени од реакции
1.118
Буковец напиша:
А бе знам ја дека се праите фини и дека не сакате да ги кудите вашите "мили" свекрви
Абе има секакви,јас сум далеку од мајка ми,ми требаше баш едно женско рамо за потпирање,но некој си ставил во глава дека снаа и свекрва мора да се лоши и понатака не мора да зборувам...

А немора да се сите исти!

Реков секој како ке се постави(тоа значи и за двете страни)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom