Свекрва / мајка - како ги нарекувате родителите на вашиот партнер?

Dolphin

Pirate of the Caribbean
Член од
3 март 2005
Мислења
1.296
Поени од реакции
57
Lea напиша:
Da ja vikam 'mamo'...nema shansi...ushte od 5 godini majka mi i
tatko mi po ime gi vikam...a za tetka i chichko?!....toa se samo
tituli koi ja iskazhuvaat vozrasta na lichnosta, a ne izrazuvanje na
pochit kon nekogo...znachi, samo po ime...a pochitta, na drug
nachin se pokazhuva:)


Да, за репутација постои зелено, и и дадов на ЛЕа..


Ама мора и тука да пишам! ТОП РАЗМИСЛУВАЊЕ....
 

Dani^^^

Femme fatale
Член од
8 април 2005
Мислења
1.831
Поени од реакции
21
Lea напиша:
Da ja vikam 'mamo'...nema shansi...ushte od 5 godini majka mi i
tatko mi po ime gi vikam...a za tetka i chichko?!....toa se samo
tituli koi ja iskazhuvaat vozrasta na lichnosta, a ne izrazuvanje na
pochit kon nekogo...znachi, samo po ime...a pochitta, na drug
nachin se pokazhuva:)
Да тоа е точно,ама ипак ако го глеаш од друга страна не личи на некој 23,24 години или пак 20 год. да го вика по име некој човек од 60 години...Некако не личи на 60 годишен човек(нека е и 50год) да му викам-Кај си бе Ацо куќо стара:icon_eek::icon_lol:Не иде...
 

Lea

Член од
19 ноември 2005
Мислења
152
Поени од реакции
2
Dani^^^ напиша:
Да тоа е точно,ама ипак ако го глеаш од друга страна не личи на некој 23,24 години или пак 20 год. да го вика по име некој човек од 60 години...Некако не личи на 60 годишен човек(нека е и 50год) да му викам-Кај си бе Ацо куќо стара:icon_eek::icon_lol:Не иде...
зошто не?!...ако му кажеш "Кај си бе Ацо?" на 50 годишен,
најверојатно ќе му биде помило и ќе се почувствува помлад отколку
да му кажеш "Дедо, како си?" или "Чичко?"....што знам....
јас на сите им се обраќам по име....и досега никој не ми рекол дека
не му се допаѓа тоа...:)
 

Dani^^^

Femme fatale
Член од
8 април 2005
Мислења
1.831
Поени од реакции
21
Lea напиша:
зошто не?!...ако му кажеш "Кај си бе Ацо?" на 50 годишен,
најверојатно ќе му биде помило и ќе се почувствува помлад отколку
да му кажеш "Дедо, како си?" или "Чичко?"....што знам....
јас на сите им се обраќам по име....и досега никој не ми рекол дека
не му се допаѓа тоа...:)
Не е до тоа,него си има посебно понашање за во друштво,дома,со постари...мислам ок тоа е мое мислење може грешам..не личи според мене да се понашаш со човек кој што е доволно постар да ти биде татко и дури поише од тоа како да ти е другар од детство.
 

moTaro

Буљаш
Член од
17 ноември 2005
Мислења
1.476
Поени од реакции
11
Dani^^^ напиша:
Не е до тоа,него си има посебно понашање за во друштво,дома,со постари...мислам ок тоа е мое мислење може грешам..не личи според мене да се понашаш со човек кој што е доволно постар да ти биде татко и дури поише од тоа како да ти е другар од детство.
Грешиш.
Кога ќе остареш и ти ќе се почувствуваш како да припаѓаш ако некој два пати помлад од тебе ти се обрати како на другар односно без "титула", чисто онака по име. Тогаш за момент ќе заборавиш дека си баба, тетка, или whatever, освен ако не си некој затуцан тупаџија кој што ќе сака да поштова балкански обичаи! За обраќање на друг човек (без разлика на возраста) во современиот свет постојат Sir и Madam. Додека, Uncle, grandmom, and Aunt имаат сосема поинакво значење!
 

Allita

Слика има тон нема
Член од
7 декември 2005
Мислења
2.184
Поени од реакции
12
eve jas kako mazena da vi kazam kako ja reshiv ovaa rabota...pred da se mazam voopshto ne bev razmisluvala kako ke i vikam na svekrivata i na svekorot, no se sluci i toa i...trebashe po nekoi adeti toj den koga gi posluzuvam da i kazam "poveli mamo" i toa pred narod zamislete...jas toa go znaev pred samo 5 min koga strina mi mi kaza deka taka treba da kazam i deka taka ke treba da ja vikam cel zivot...pustoto ne mozeshe da mi izleta od usta..i u glava si vikam cekaj sega e moment da napravam nekoja ujdurma...go drzev posluzavnikot i opaaaa neshto kao me zanese i go obrnav posluzavnikot na patos...toa beshe slatko na site strani...a jas se kinev od smeenje:pos: ...go povlekov mojot buduci maz nastrana nabrzinka dodeka cistea tie i mu vikam slusaj jas na majka ti ne i vikam mamo po nikoj osnov...kako sega pred lugeto da i kazam po ime i toa ne biduva...moze d a i vikam majce na pr. ama mamo nema shansi...toj abe vikaj i kako sakash shto i uzivaj...i taka se dogovorivme za tie 10 min toj na majkami majce jas na majka mu majce, a samite nie na nashite majki mamo...taka da i den denes koga jas viknam mamo, a dvete se tuka majka mi vika molam...a ako viknam majce se znae svekrivata ja vikam..taka da mir u kuka...nema ljutish i taka...
 
Член од
17 јануари 2006
Мислења
26
Поени од реакции
0
Kога се стапува во брак,се очекува брачните другари да се почитуваат. а во почетокот најчесто живеат со родителите на момчето. И по некое време коа ке слегне прашината, може ке треба да се префрлите на друга терминологија како кроки.., мори.., па да комуницирате со каранфилот на уво и др. работи. Тоа се зависи. Се знае кои се другари а кои повозрасни, и не може на некој од 60 год. да му велиш..Дек си бе другарче Трајче ! И тие сакаат да ги почитуват и респектират . Секој некому се обраќа со бате, тате, чичко, вујче, другар, господине и др. А што ве спречува на свекрвата да и речете мамо. Било кој човек ако не го заслужува моето внимание ќе го наречам како сакам. Се зависи од човекот.
 
Член од
26 јануари 2006
Мислења
2
Поени од реакции
0
на никоја невеста не и е хубаво да казва "мамо" на
свек'рва си
всеки човек си има само една едничка мајка и затова
само к'м неја трјабва така да се обр'шта
 

Наташа Радио Милева Мара

Проф. Др. Маг. Мами
Член од
29 април 2005
Мислења
3.835
Поени од реакции
1.118
Јас на свекривата и се обракам со „мама„а на мојата мајка со „мамо„пак има разлика буква е у питање:icon_lol: Не ја гледам многу често(еднаш месечно)ама кога морам да и се обратам некако тој збор застанува на грло и никако да излезе ко шо треба:icon_lol: Смешно ми е изгледам ко мачка на давење:pos:
 
Член од
17 јануари 2006
Мислења
26
Поени од реакции
0
Епа ајде кажете како им се обраќате на свекорот и свекрвата ??
 

moTaro

Буљаш
Член од
17 ноември 2005
Мислења
1.476
Поени од реакции
11
Anchi напиша:
hahahha...ma dobro e dok e so "druze"...samo nemoj da premine vo "buljo":ija:
Комбинирано. Буљо е од милоште, кога ептен ќе ти го напраат ќефот.
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.180
Поени од реакции
34.387
Најферски би било свекрвата да се нарекува како што и одговара на „невестата”. Заеби ти традиција. Не би било во ред некој со сила да се тера да вика некого „мамо”, а и искрено - глупо е.

Јас сум за викање по име или со „еј”. :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom