Свекрва / мајка - како ги нарекувате родителите на вашиот партнер?

ragazza

Adorable
Член од
3 јуни 2005
Мислења
2.870
Поени од реакции
29
Posle dosta interesen muabet sinoke sakam da prasham kako gi narekuvate roditelite na vasiot zivoten partner ili ako nemate takov a imate mislenje i stav okolu ova kazetesi:)
Dali bi ja vikale svekrvata Mamo ? mozi da postoii uste edna majka ili licemerie e samo versa pocit i respekt sprema roditelite na toj/ taja so go delite zivotot. Dali se ova zatucani tradicii ili e bas pocit? Mene bi mi bilo glupo da ja vikam mama a uste po glupo na ime , posto ne bi mi bila komsivka :)
Kako gi vikate vie? I sto mislenje imate?
 

Batistuta

..пак од скриен број...
Член од
16 февруари 2005
Мислења
1.945
Поени од реакции
50
Па тоа “мамо“ ептен безвезе ми звучи, во повеќе случаи резултат на некоја си почит/лицемерие. Малку случаи има кога некоја толку многу си ја сака свекрвата па “мамо“ да ја вика. И секако дека се и некои затуцани традиции во прашање :)
 

MarthaGraham

Олд Скул
Член од
21 ноември 2005
Мислења
673
Поени од реакции
8
Многу глупа традиција, иам една мајка и крај. Боље би ја викала свекрвата по име, тоа според мене е поискрено и значи дека ја осеќам блиско, скоро као другарка :)
А друга работа, ептен ми е глупо ја да ја викам мајката на муж ми мамо а он да ја вика мајка ми бабо :lud: Никад не сум можела да сватам зашто е така, иако најчесто станува збор за жени на иста возраст. Ма сите такви изрази би ги фрлила у корпа, немаат логика.
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.344
Останале традицијата и обичајот и се помирувам со тоа.Значи класика-Баба и Дедо
 
Член од
21 ноември 2005
Мислења
5.134
Поени од реакции
845
Vo Debar, pr. seuste gi vikaat svekrvite "mamo" :raz: Medjutoa vo Skopje gledam deka ne e taka, obicno gi vikaat "tetka Ole" ili "tetka Sneze", seedno.
 
Член од
23 јануари 2006
Мислења
5
Поени од реакции
1
Треба да се смени. Зашто да ја вика мамо па не се брат и сестра туку маж и жена и не им е мајка и на двајцата зашто исто да ја викаат :icon_lol:

Еднаш прашував и наводно тоа е останато од минатото кога ги земале многу млади (малолетни) невестите па мајката на мажот ја израснувала како ќерка, а и затоа свекрвите снаите ги викаат ќерко. :)
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: LAW
Член од
6 февруари 2005
Мислења
9.722
Поени од реакции
248
безвезе! колку мајки имате бре вие 1000? глупости - на свекрвата само по име!
 

Anchi

UNTOUCHABLE
Член од
18 декември 2005
Мислења
349
Поени од реакции
0
Macedalien напиша:
безвезе! колку мајки имате бре вие 1000? глупости - на свекрвата само по име!
:cuc: Така е бе Маце. И јас сум за тоа. Мада малку глупо ми звучи, постара жена да ја викам на име ко да ми е комшивка или другарка...ама во секој случај сум против тоа..МАМО!
Хм...мора некое решение да се најде:)
 

gOJDO

Пациент, неизлечив
Член од
4 јануари 2006
Мислења
1.304
Поени од реакции
20
може обострано да се нарекуваат со змијо, краво, гуско. се е ствар на укус и риспект
 

Dani^^^

Femme fatale
Член од
8 април 2005
Мислења
1.831
Поени од реакции
21
Мајка и татко никако (инаку баш вчера на маса со друштвото го дискутиравме ова :icon_lol:).Јас имам една мајка и еден татко и не намеравам никој друг да го нарекувам така без разлика колку ми е близок и колку го почитувам.За мене уште од сега се чичко А.. и тетка Л... и така и ќе остане.Немам намера ниту да ги викам по име бидејќи сепак се доста постари и сакам да покажам дека ги почитувам.
 

dajdo

The OuTLaW
Член од
17 октомври 2005
Мислења
5.139
Поени од реакции
19
epa vaka posho ja imav da kazeme ozbilna vrska se upoznaf so majka i i so tatko i majka i ja vikaf tetka eli ili samo eli a tatko i nemaf gajle go vikaf goran
 
Член од
15 јули 2005
Мислења
972
Поени од реакции
16
Nema sansi da i vikam MAMO. Pa jas si imam majka:raz: (da mi e zdrava i ziva), i ne planiram na nikoja druga da i vikam MAMO. Moze tetka:icon_lol:
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.749
Поени од реакции
1.855
Да, да тетка и чичко ако веќе не се модерни да се викаме на име. Мамо, тато ... нема никој да дочека од мене ... едни ми се, златни ми се ... ни ги мењам, ни нарекувам некој друг така и точка.
 

astrion

REBEL
Член од
15 ноември 2005
Мислења
792
Поени од реакции
18
На мене ми е ептен сељачки и лицемерно мојата идна жена да им вика мамо и тато :pos: ,ептен ми е смешно.
 

Lea

Член од
19 ноември 2005
Мислења
152
Поени од реакции
2
Da ja vikam 'mamo'...nema shansi...ushte od 5 godini majka mi i
tatko mi po ime gi vikam...a za tetka i chichko?!....toa se samo
tituli koi ja iskazhuvaat vozrasta na lichnosta, a ne izrazuvanje na
pochit kon nekogo...znachi, samo po ime...a pochitta, na drug
nachin se pokazhuva:)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom