Свекрва / мајка - како ги нарекувате родителите на вашиот партнер?

I

Iblis

Гостин
Кило сол ќе изедам, ,,мамо,, и ,,тато,, на некои што не ми се родители, не викам.
Глупа традиција не почитувам. Си имаат име, не им е за џабе дадено.
Или таман работа мене ,,снао,, да ме викаат. :tapp:
A како ќе те викаат, по име? Снајката, снаата,таа шо му го испи умоти слични ти такви имиња
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Кога не сум со нив како сакаат нека ме викаат. Кога ми се обраќаат, имам име.
Еднаш на зезанција почнаа снајке, снајке, јас им објаснив дека ми пречи. :)
 
Член од
15 јануари 2012
Мислења
652
Поени од реакции
192
Nitu mu se na mazot roditelite na zenata baba i dedo, nitu pak roditelite na mazot se nejzini majka i tatko. Imeto i obrakanje na "vie" e sosema dovolno.

Abe vaka koga ve citam " Maleckata nevesta" ispadnavme...:rolleyes:
 

LAW

М-р
Член од
17 јули 2012
Мислења
2
Поени од реакции
0
Не ме родила па мамо да ја викам се знае кој ме родиле растеле образувале хахахха МРАЗАМ ТРАДИЦИОНАЛНИ И ПЕТРИЈАРХАЛНИ ЛУЃЕ!!!
 
Член од
27 февруари 2012
Мислења
64
Поени од реакции
48
Зборот Мамо или Тато е израз на почит. Но се сложувам дека некако е претерано. Мислам дека оригинално се викало Мајко и Татко за родителите од мажот ти, а мамо и тато за твоите лични. Ова го научив од едни мои пријатели од Албанија (македонци де...) и навистина има смисла, ви предлагам идни снаи да размислите за овој облик. Доволно е неутрален, и прави разлика меѓу вистинските родители и родителите од сопругот, а сепак изразува почит.

Во секој случај ми е во најмала рака невкусно, грдо, и во крајна сметка дури и простачки, да ги прозиваш луѓето на име, како да се којгоде, ојлевци-дојлевци а не родители од мажот/жена ти.

Секако на крај е личен избор, вашиот однос со свекрвата/свекорот е пред се ваш. Не заборавајте, еден ден и вие ќе бидете на нивно место. Бог знае што мода тогај ќе испадне, па да се видите дали тоа ќе ви смета тоа во улога на свекрва. Да ви цитирам една реченица од еден виц, „Амори пријателке како се сменија времињата, порано кога ние бевме млади свекрвите беа лоши, сега снаите се за никаде !“
 

831

HOATH IAIDA
Член од
8 ноември 2009
Мислења
6.720
Поени од реакции
11.938
Во секој случај ми е во најмала рака невкусно, грдо, и во крајна сметка дури и простачки, да ги прозиваш луѓето на име, како да се којгоде, ојлевци-дојлевци а не родители од мажот/жена ти.

Од вакви ко тебе страдаат држави, претежно во блискиот исток...
Ти значи поддржуваш лицемерие пред искреност каде не постои виша причина за истото?
:facepalm:
:tapp:

 
Член од
17 јули 2008
Мислења
1.560
Поени од реакции
1.019
Од вакви ко тебе страдаат држави, претежно во блискиот исток...
Ти значи поддржуваш лицемерие пред искреност каде не постои виша причина за истото?
:facepalm:
:tapp:

Види мајката , чудно нешто како ли Македонија и Македонците не исчезнале од ова невидено лицемерие до денес а почнаа да исчезнуваат откако , вака класно се освестивме????
 

831

HOATH IAIDA
Член од
8 ноември 2009
Мислења
6.720
Поени од реакции
11.938
Види мајката , чудно нешто како ли Македонија и Македонците не исчезнале од ова невидено лицемерие до денес а почнаа да исчезнуваат откако , вака класно се освестивме????
Не се исчезнува ама се заглупува...
 
Член од
27 февруари 2012
Мислења
64
Поени од реакции
48
Од вакви ко тебе страдаат држави, претежно во блискиот исток...
Ти значи поддржуваш лицемерие пред искреност каде не постои виша причина за истото?
:facepalm:
:tapp:

апсолутно ! Простак е човек без култура, човек кој не ги познава или почитува јавните норми за однесување во општесвото. Некултурно е на учителот (професор, наставник, именувај го како сакаш) да му обратиш на име. Простачки е на (бившиот) претседателот на државата да му се обратиш со „дедо Киро“. Некултурно е на баба ти да и се обратиш на име, а не со „бабо“. Примитвно е на непознат човек да му се обратиш со „Еј ало, ..“ или „Абе, ..“. Вообичаено е постарата сестра да и се обратиш со „дадо“ а на постарио брат/братучед со „бат(к)о“.Тоа се општесвените норми кај нас.

И да некултурно е на мајката на твојот сопруг да и се обратиш на име. Да и се обраќаш со Вие (да персираш) и тоа не го бива. Да се обраќаш со „тетка“ и „чичко“ пак не ми личи. Или ќе избегнуваш да викаш „мамо, тато“ во секоја прилика каде можеш, или ќе легнеш на брашното, или ќе викаш мајка и татко (што покажува некоја динстанца од преличното мамо и тато), или на име.

Но како што реков, работите се индивидуални. Викај си ги ти како сакаш и ич да не ти дреме ! Ах да, ожени се прво. Дотогаш сметај го ова како чисто филозофска/теоретска расправа за тебе.
 

831

HOATH IAIDA
Член од
8 ноември 2009
Мислења
6.720
Поени од реакции
11.938
Но како што реков, работите се индивидуални. Викај си ги ти како сакаш и ич да не ти дреме ! Ах да, ожени се прво. Дотогаш сметај го ова како чисто филозофска/теоретска расправа за тебе.
Ова ти беше најјако! Браос :pipi:

апсолутно ! Простак е човек без култура, човек кој не ги познава или почитува јавните норми за однесување во општесвото.
Да ги нарекуваш родителите на алфа мажјакот "мама" и "тато" е почитување на јавните норми за однесување во опшеството??Ма немој да ме јебеш бре...
И викаш да се оженам прво а? Демек вие во брак нешто поИше од нас сте сакаш да кажеш. Јас имам приметено (и не само јас) дека во брак се затупува, а посебно кога мажот (често заедно со родителите психо/физички те злоставуваат), а дома ти викаат да не се враќаш оти срамота било што ќе речеле луѓето...

Него џабе муабет прајме. Ова сметај го како психолошко/теоретска расправа за тебе.
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.749
Поени од реакции
1.855
апсолутно ! Простак е човек без култура, човек кој не ги познава или почитува јавните норми за однесување во општесвото. Некултурно е на учителот (професор, наставник, именувај го како сакаш) да му обратиш на име. Простачки е на (бившиот) претседателот на државата да му се обратиш со „дедо Киро“. Некултурно е на баба ти да и се обратиш на име, а не со „бабо“. Примитвно е на непознат човек да му се обратиш со „Еј ало, ..“ или „Абе, ..“. Вообичаено е постарата сестра да и се обратиш со „дадо“ а на постарио брат/братучед со „бат(к)о“.Тоа се општесвените норми кај нас.

И да некултурно е на мајката на твојот сопруг да и се обратиш на име. Да и се обраќаш со Вие (да персираш) и тоа не го бива. Да се обраќаш со „тетка“ и „чичко“ пак не ми личи. Или ќе избегнуваш да викаш „мамо, тато“ во секоја прилика каде можеш, или ќе легнеш на брашното, или ќе викаш мајка и татко (што покажува некоја динстанца од преличното мамо и тато), или на име.

Но како што реков, работите се индивидуални. Викај си ги ти како сакаш и ич да не ти дреме ! Ах да, ожени се прво. Дотогаш сметај го ова како чисто филозофска/теоретска расправа за тебе.
Е да, индивидуални се овие работи. Мене на пример, мама и тато ми значат толку многу, што никогаш нема да ги заменам со други двајца или еден. Со самото обраќање на некој таму со мамо и тато, се заменуваат родителите и точка. Демек земаш презиме од мажот, преминуваш во негово власништво, па со тоа и во нивно и како таква треба да им се потчиниш како да се којзнае колку и по што посебни, па да ги нарекуваш мама и тато. Никогаш!
Имињата не прават ништо. Мама секогаш вели... и со "Еј ти" нека ми се обраќа, ама да ме почитува. И јас така мислам. Џабе да кубиш коси со мама и тато, ако не ги почитуваш и ако ги мразиш најмногу на свет или па да им ги правиш најголемите проблеми со синот или општо цела фамилија. Од такви лигави снајки, ќе пропадне светов еден ден.
Или па обратно. Со ќерко да ми се обраќа... Ќе ми се повраќа на секое. Абре имаме имиња сите. Од кога се толку неважни или навредливи? :confused:
Јас имам во себе доволно култура за да не им се обраќам по име без персирање или било каков знак на почит, но затоа има надимаци или тетко, чичко, што нели од култура се користат кога се обраќаме на повозрасен човек. Значи тие се само тоа... повозрасни луѓе кои ги почитуваме повеќе од другите затоа што се родители на нашиот партнер. Ни помалку, а ни повеќе од тоа.
Мамо, тато... да бе.:facepalm:
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Е да, индивидуални се овие работи. Мене на пример, мама и тато ми значат толку многу, што никогаш нема да ги заменам со други двајца или еден. Со самото обраќање на некој таму со мамо и тато, се заменуваат родителите и точка.
Сигурно и кога ќе и речеш тетке на продавачката од пиљара ја заменуваш сестра ти на мајка ти...
Ме интересира како ги викаш старите од 70 до смрт...Баба или Госпоѓа?
 
Член од
17 јули 2008
Мислења
1.560
Поени од реакции
1.019
Е да, индивидуални се овие работи. Мене на пример, мама и тато ми значат толку многу, што никогаш нема да ги заменам со други двајца или еден. Со самото обраќање на некој таму со мамо и тато, се заменуваат родителите и точка. Демек земаш презиме од мажот, преминуваш во негово власништво, па со тоа и во нивно и како таква треба да им се потчиниш како да се којзнае колку и по што посебни, па да ги нарекуваш мама и тато. Никогаш!
Имињата не прават ништо. Мама секогаш вели... и со "Еј ти" нека ми се обраќа, ама да ме почитува. И јас така мислам. Џабе да кубиш коси со мама и тато, ако не ги почитуваш и ако ги мразиш најмногу на свет или па да им ги правиш најголемите проблеми со синот или општо цела фамилија. Од такви лигави снајки, ќе пропадне светов еден ден.
Или па обратно. Со ќерко да ми се обраќа... Ќе ми се повраќа на секое. Абре имаме имиња сите. Од кога се толку неважни или навредливи? :confused:
Јас имам во себе доволно култура за да не им се обраќам по име без персирање или било каков знак на почит, но затоа има надимаци или тетко, чичко, што нели од култура се користат кога се обраќаме на повозрасен човек. Значи тие се само тоа... повозрасни луѓе кои ги почитуваме повеќе од другите затоа што се родители на нашиот партнер. Ни помалку, а ни повеќе од тоа.
Мамо, тато... да бе.:facepalm:
Не си ти крива , што си таква . А и слободата на изразување со закон е загарантирана , затоа само напред !!!
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.749
Поени од реакции
1.855
Сигурно и кога ќе и речеш тетке на продавачката од пиљара ја заменуваш сестра ти на мајка ти...
Ме интересира како ги викаш старите од 70 до смрт...Баба или Госпоѓа?
Се` постаро од мене викам тетка или чичко. Поопшт поим ми е од мајка и татко и не ја тупи за џабе. Ништо нема да ми докажеш со таквите споредби.

Не си ти крива , што си таква . А и слободата на изразување со закон е загарантирана , затоа само напред !!!
Ни ти што си толку ограничен и извини ме на францускиов - малку подзаостанат.:oops:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom