Свекрва / мајка - како ги нарекувате родителите на вашиот партнер?

-----<-<@

loso kure
Член од
10 ноември 2008
Мислења
494
Поени од реакции
23
ама ајде, молим вас...како сеа,,,еднашка де...едно по едно и ке се навикнете, така е редот, бидете као што треба цурици, така е адетот...

ова бре исто ко да идете у црква и да ги викате поповите по име, као да ви се другари од маало:smir:
 
Член од
26 ноември 2008
Мислења
8
Поени од реакции
0
ne ja vikam mamo!pa ne mi e majka ama toa nema veze veke godini jas ja pocituvam i eden zbor los ne sum kazala za nea
 
Член од
18 декември 2008
Мислења
310
Поени од реакции
108
Попрво на свекорот или на свекрвата би им рекла МАМО или ТАТО, отколку да им речам тетко или чичко...
А за тоа дека имам само една мајка-тоа е точно
Само што кога на мама и велам:Мамо тоа е од срце...
и другото би било од срце, ама не до толку
 
Член од
6 ноември 2008
Мислења
1.115
Поени од реакции
1.370
мајка ми ја свекрвата мамо... најверојатно заради смрта на едната баба од на страната на мајка ми и зближувањето со бабата од на татко ми страната... изгледа ја почуствувала како родител ...
 
Член од
21 ноември 2008
Мислења
1.157
Поени од реакции
18
Ne bi gi vikala mamo i tato,ednostavno smetam nema potreba od toa,:toe:so sekoja pocit kon niv ,no mama i tato se edni i edinstveni ....:helou:
 
D

D_NazGUL

Гостин
Ги викам по име како другачије? Шала на страна дедо ми е цар чоек, а баба ми.......јбг не е тука у САД е!:vozbud:
 

leila

.o0
Член од
10 октомври 2008
Мислења
862
Поени од реакции
46
Шо е најтрагично, никако! :kesa::kesa:„мамо“ не можам никако на сверква ми да и викна, пробав да и речам пред 1 година и откако се почусвував глупаво и лигаво (не знам зошто). уште еднаш не и реков.. На име.
 
Член од
7 јануари 2009
Мислења
391
Поени од реакции
20
Nitu sum mislela da vikam mamo i tato na svekor i svekrva nit pa ke im kazam taka.Jas imam svoi roditeli koi se edni edinstveni i samo na niv mozam da gi vikam mamo i tato.A plus mi se padna epten odlepena svekrva vo sekoj pogled pa i taa mi ima receno deka ne saka da ja vikam mamo,si gi vikam ja niv po ime,ni cicko ni tetka samo ime.
 

delfybuba

Schatje
Член од
22 октомври 2008
Мислења
1.212
Поени од реакции
93
а никако да не се обракате?еве како мене ептен кога треба-ке кажам,кога нема потреба одма преминувам на главното ,зошто мора да кажеш мамо?На пример мамо што ке правиме за ручек може да кажете само-што ке правиме за ручек?а тие што викаат дека ке и се обраќале со тетка,чичко во заблуда се,не оди тоа така па цел свет ке ви се смее:pos2:
 
Член од
4 февруари 2009
Мислења
140
Поени од реакции
8
...ae...da de, najbolje nisho da ne kazuete, kao da ne postojat:pos2:

...leeee majkice mila, kao ste vie gordi, i posle mashkite bile...

M-A-M-O
T-A-T-O
M-A-Z-U
:smir:


fonetique...fonetique...fonetique...:baeh:
 
Член од
27 јануари 2009
Мислења
1.044
Поени од реакции
40
ne ja vikam mamo!pa ne mi e majka ama toa nema veze veke godini jas ja pocituvam i eden zbor los ne sum kazala za nea
se soglasuvam vo celost mnogu mi e glupavo toa mamo po koja logika mamo ili tato treba po ime da si gi vikame, taka najubavo

Ne bi gi vikala mamo i tato,ednostavno smetam nema potreba od toa,:toe:so sekoja pocit kon niv ,no mama i tato se edni i edinstveni ....:helou:
taka e
 

^amfibija^

vodozemec
Член од
31 јануари 2012
Мислења
38
Поени од реакции
14
Posle dosta interesen muabet sinoke sakam da prasham kako gi narekuvate roditelite na vasiot zivoten partner ili ako nemate takov a imate mislenje i stav okolu ova kazetesi:)
Dali bi ja vikale svekrvata Mamo ? mozi da postoii uste edna majka ili licemerie e samo versa pocit i respekt sprema roditelite na toj/ taja so go delite zivotot. Dali se ova zatucani tradicii ili e bas pocit? Mene bi mi bilo glupo da ja vikam mama a uste po glupo na ime , posto ne bi mi bila komsivka :)
Kako gi vikate vie? I sto mislenje imate?
кога јас се мажив и свекрвата скаше да и викам мамо. јас и реков точно вака: „мене нема да ме боли устата да те викам мамо, место името што ти е даено да си го носиш, ама факт е дека ти не си ме родила и не си ми мајка. сепак као мајка на мојот маж, од респект-прифаќам. лично мое мислење е на име. кога јас би имала деца, тие ќе ме викаат на име а не снаа или зет да ми лепат епитети безвезе.„ таа се насмеа и вика ќе имаш друго ке мислиш... и своето дете нема мама да ти вика??? - “да,-реков-нема потреба да потенцира што сум му, посекако покасно еден период за нив ќе сум викана на име. сто ке почнуваат тогаш, нека му е одма(немам проблем никаков, затоа и ми е даено името-за да ме викаат по име јбг). кога ке го праша некој, тогаш ќе му одговори. исто како и сестра или брат што си ги викаме по име најчесто, така и мене. не му викам јас на брат ми БРАТЕ.
е... родив близнаци. моите деца од првиот збор до прво одделение не ми викнаа мамо. ме викаа на име. учителките во градинка и во забавиште прво со шок се чудеа, немаа сретнато до сега вакво „чудо„ ... покасно викаа: петреееее дојде мајка ти, јанаааа баба ти... идам јас и викаат „тој и тој„ стигна „амфибија“... сега ме викаат мамо. затоа што приметив дека сакаат така да ме викаат кога слушаа како кај сите деца идат мајки им а само тие се осеќаа поинакви... замислете, едвај потоа ги навикнав мамо да ми викаат... се срамеа мамо да ми кажат :)... ќерка и син ми се. и кога ке дојди ден ако го дочекам, снаата има на име да ми се обраќа, а зетот исто така. лол бабо!!!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom