"Сведоштва 2001" од Панде Петровски

Мајло

B I S
Член од
22 јуни 2009
Мислења
1.594
Поени од реакции
940
Ја имаше едно време мислам по книжариве во Скопје,разбрав уште тогаш дека се спремал и втор дел,ама изгледа ништо не бидна пошто почина писателот.Добра книга е,вреди да се прочита.
 

Biljbilj08

1987
Член од
19 ноември 2011
Мислења
698
Поени од реакции
312
Ја имаше едно време мислам по книжариве во Скопје,разбрав уште тогаш дека се спремал и втор дел.
Да ама не успеа вториот дел да го издаде, сигурно на многу не им одговарала таа книга па го утепаа
 
Член од
13 февруари 2012
Мислења
2.733
Поени од реакции
1.226

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.017
Поени од реакции
11.205
А зошто мислиш дека го утепале?
Панде мислам дека почина од срцев удар, е сеа во недостиг на докази би било погршено да се шпелулира дека бил убиен, секако тој знаеше за многу матни зделки направени во текот на војната, раздорот помеѓу нашите политичари и нивното неодговорно однесување во текот на агресијата,како и секогаш добро информираните терористи кои беа хранети со информации од најтесниото раководство во кое беа баш тие политичари тој период.
Ја имам прочитано книгата, ја има во градската библиотека.
 

Брокер

Broker of the Year
Член од
25 јули 2009
Мислења
1.227
Поени од реакции
257
Панде најверојатно беше убиен, по неколку месеци од издавањето на книгата направи сообраќајка, а после некое време почина на планина, наводно од срцев удар тоа се информациите, јас ја имам прочитано книгата ја зедов од библиотеката во Битола сигурно ја има и низ други библиотеки низ Македонија.
 

DéJà Vu

hehehehe
Член од
6 мај 2012
Мислења
813
Поени од реакции
446
Во книгата пиши за тоа како требало да се одвиваат работите и настаните според него и како се одвивале. Ко ќе стигните до пола негде (до кај шо стигнаф јас да ја прочитам) ќе сватите дека цело време Панде се труди да ви објасни „неко меџу нама није наш“. Иначе се знам со внук му и тој ми ја даде книгата.
 

Ace Ventura

The samurai...
Член од
3 декември 2007
Мислења
383
Поени од реакции
59
да книгата ја има и точно 300 денари е...вреди да се прочита,и да се има по дома
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Панде мислам дека почина од срцев удар, е сеа во недостиг на докази би било погршено да се шпелулира дека бил убиен, секако тој знаеше за многу матни зделки направени во текот на војната, раздорот помеѓу нашите политичари и нивното неодговорно однесување во текот на агресијата,како и секогаш добро информираните терористи кои беа хранети со информации од најтесниото раководство во кое беа баш тие политичари тој период.
Ја имам прочитано книгата, ја има во градската библиотека.
Затоа прашав, не секој овде знае кој е човекот, вака веќе е појасно.
А само ,,го убија,, не значи многу :)
--- надополнето: 7 мај 2013 во 01:57 ---
Pics or it didn't happen.
Не лажам бе, еве:

Jupiter.jpg
 

zee German

mpkfa
Член од
12 август 2009
Мислења
6.403
Поени од реакции
6.024
Мои другари скоро сите книжари по Скопје ги поминаја и во сите ја немаше, некаде распродадена, некаде не ни ја продавале а негде чекале да ја добијат...
 

zee German

mpkfa
Член од
12 август 2009
Мислења
6.403
Поени од реакции
6.024
Добро, теорија на заговор или доказ?
И јас бев на Јупитер, знаеш.
Не сум многу по теорииве на заговор но не е прв случај на генерал да починит под сомнителни околности. Ако не се лажам имаше случај и со друг генерал(за жал не ми теквит името во моментов) кој е застрелан по "грешка" додека бил на лов.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom