Сателитскиот интернет Starlink достапен и во Македонија

MARCELLO

Модератор
Член од
15 јули 2007
Мислења
13.847
Поени од реакции
6.992
1655718160608.png
Сателитската интернет-услуга на SpaceX наречена Starlink сега е достапна во Македонија, соопштија од компанијата на Eлон Маск на социјалната мрежа Twitter.

Доколку сакате да го користите сателитскиот интернет, ќе треба да платите 39.700 денари за хардверот, односно сателитската чинија и рутерот, додека доставата и монтажата чинат 3.650 денари. Месечната претплата, според податоците наведени на веб-страницата на Starlink, Македонците ќе ги чини 6.570 денари месечно.

За поврзување на Starlink се користи опрема целосно обезбедена од компанијата, односно се добива сателитска антена, рутер и сите потребни работи за да се овозможи сервисот. За разлика од другите сателитски интернет пристапи, Starlink функционира целосно независно, односно не е потребна дополнителна конекција. Исто така, брзините на пристап се доста големи, може да се споредат со оптичкиот интернет, а има и мала латенција.

Досега, сателитскиот интернет е достапен во 48 земји во САД и 36 земји низ светот, а целта на компанијата SpaceX е Starlink услугатa да стане глобално достапна. До крајот на годината и почетокот на следната година, Starlink треба да стане достапен и во другите земјите од Западен Балкан, односно во Албанија, Србија, Косово, Црна Гора и Босна и Херцеговина.

Американските медиуми веќе некое време пишуваат дека месечната претплата е превисока за интернет-конекција, особено за конекција што не е ни приближно брза како оптичката конекција, но Маск смета дека инвестицијата вреди за луѓе што досега живееле без пристап до брз интернет.

Извор: konekt.mk
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
13.750
Поени од реакции
30.447
Освен некоја фирма до која никој не се нафаќа да пушти кабел/постави мајкровејв линк не гледам кој друг може да им е корисник.
Во градско подрачје секаде има кабел, и за 6500 денари се пакети со сите мобилни линии заедно.
 
Член од
6 септември 2007
Мислења
7.811
Поени од реакции
7.708
луѓе чекале и по 1 година да им стигне пакетот... сеуште чекаат
 
Член од
15 јуни 2013
Мислења
1.624
Поени од реакции
2.447
Ако идит Гримес со пакетот ќе го купам ебао беља ебао.
 

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.393
Поени од реакции
4.313
Има места што немаат пристап до оптички интернет. Инаку додека не стане поефтин не гледам причина за масовна прифатеност. Интересно е што во одредени автократски режими или во ситуација на војна овој систем им дава глас на угнетените бидејќи интернетот е децентрализиран ама пристапот не е.
 

redfogv

Царица
Член од
10 мај 2017
Мислења
2.008
Поени од реакции
1.909
Прескапо е за нас.
 
Член од
22 декември 2018
Мислења
151
Поени од реакции
202
Има места што немаат пристап до оптички интернет. Инаку додека не стане поефтин не гледам причина за масовна прифатеност. Интересно е што во одредени автократски режими или во ситуација на војна овој систем им дава глас на угнетените бидејќи интернетот е децентрализиран ама пристапот не е.
Се очекува во наредниот период да има поевтинување до 20$/month
 

The Wild Boy

љепотан
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.524
Поени од реакции
908
Ако падне цената до 3,000 - 4,000 тогаш можеби ќе има смисла за некои луѓе, ама генерално вака за обична употреба слабо.

Во просек брзините им се 60/10 U/D како што можам да видам овде:

Што и не е лошо за тоа ако некој живее на планина.

Има и вака нешто:

100 / 15 U / D

Не е лошо, треба само цена да падне, концептот е супер.
 

MARCELLO

Модератор
Член од
15 јули 2007
Мислења
13.847
Поени од реакции
6.992
Да прашам две прашања

Кој врши монтажа и сервис во државава?
Ако сакаш да откажеш претплата опремата рутер и сателитската чинија каде треба да ја вратиш или останува за тебе секогаш?
 
Член од
28 септември 2014
Мислења
563
Поени од реакции
672
Да прашам две прашања

Кој врши монтажа и сервис во државава?
Ако сакаш да откажеш претплата опремата рутер и сателитската чинија каде треба да ја вратиш или останува за тебе секогаш?
не се враќа си ја плаќаш при самиот приклучок 40к мкд
 

MARCELLO

Модератор
Член од
15 јули 2007
Мислења
13.847
Поени од реакции
6.992
Се очекува во наредниот период да има поевтинување до 20$/month
 

Kajgana Shop

На врв Bottom