Сателитскиот интернет Starlink достапен и во Македонија

Член од
9 јануари 2021
Мислења
721
Поени од реакции
749
Ако е поефтина цената, сепак никој не би се нафатил да мести интернет од Старлинк, бидејќи:
-Насекаде низ државата имаме мобилна мрежа преку која најмногу а1 доставува брзина до 20 мбпс, само треба да се инсталираат доколку во некое место се ептен далеку антените репититор за да се постигне колку толку добра брзина.
-Граѓаните сега со сите посакпувања нема да го прифатат ваквиот интернет па и на планина да се, бидејќи доколку во центалите телеком има сменено барем АДСЛ2+ ќе имаат некаква брзина и преку телефонските кабли или алтернатива кабелски оператор.
-Брзината е мала за ваква огромна цена, барем 500/500 мбпс да беше, вака не.
 
Член од
28 септември 2014
Мислења
1.018
Поени од реакции
1.479
-Насекаде низ државата имаме мобилна мрежа преку која најмногу а1 доставува брзина до 20 мбпс, само треба да се инсталираат доколку во некое место се ептен далеку антените репититор за да се постигне колку толку добра брзина.
*ова не е точно има доста планински предели без интернет во мк, каде што старлнк е единствено решение
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
15.010
Поени од реакции
7.634
Знаеме цената е скапа за ова но кога драстично ќе се намали цена ќе биде супер за места каде што нема инфраструктура за интернет.

Е сега дали би било ова добро за пример IPTV, за Netflix, за Youtube..Секојдневно користење?

Друго ме интересира дали месечно се троши интернетот?, дали месечно се плаќа нешто?, има ли монтажери или го нарачува сам го монтирш или што се вика те заболе патка колку ќе потрошиш си користиш доживотно?
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
15.010
Поени од реакции
7.634
Eве едно видео чоеков снимил и објаснува околу брзини и останати работи за Starlink.

 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.644
Поени од реакции
26.167
Има некој што веќе го користи старлинк да каже искуства? Јас нарачав антена и чекам да ми стигне. Добар е дека можеш да си го носиш со себе, кај и да одиш дури и надвор од МК, на брод, во трејлер.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.750
Поени од реакции
35.344
Има некој што веќе го користи старлинк да каже искуства? Јас нарачав антена и чекам да ми стигне. Добар е дека можеш да си го носиш со себе, кај и да одиш дури и надвор од МК, на брод, во трејлер.
Во АУС го имам користено, тука во апла регионални делови вади 100мбпс.
Ама можеш да го шеташ тој поскапиот (180 долари тука), има поефтин пакет со иста брзина ама е статичен (130 долари мислам тука).
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.970
Поени од реакции
39.547
уште е скап, да падне у цена и одма би ги откачил нашиве хоштаплери
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.750
Поени од реакции
35.344
уште е скап, да падне у цена и одма би ги откачил нашиве хоштаплери
Не е за во град, ако се префрлат голем дел ќе немаш исти брзини, и мислам дека овде почнаа да го лимитираат, не ти го даваат статичниот ако одбереш адреса во главните градови. Најчесто е за рурални делови, или викендици, а е слична цена со кабел, и луѓето почнаа да гасат кабелски и да земаат од овој.

Европа интернетот е ефтин, не верувам дека некогаш ќе дојде сателитскиот да ви е поефтин од кабел. Овде и САД е друга ситуација, за споредба само нет, 100/17 тука e околу 4000мкд, во мкд за овие пари ќе земеш 1гбпс/1гбпс и ТВ.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.644
Поени од реакции
26.167
Не е за во град, ако се префрлат голем дел ќе немаш исти брзини, и мислам дека овде почнаа да го лимитираат, не ти го даваат статичниот ако одбереш адреса во главните градови. Најчесто е за рурални делови, или викендици, а е слична цена со кабел, и луѓето почнаа да гасат кабелски и да земаат од овој.

Европа интернетот е ефтин, не верувам дека некогаш ќе дојде сателитскиот да ви е поефтин од кабел. Овде и САД е друга ситуација, за споредба само нет, 100/17 тука e околу 4000мкд, во мкд за овие пари ќе земеш 1гбпс/1гбпс и ТВ.
3700 е месечно статичен и добро е што немаш договор. Јас имам проблем со интернетот и затоа го земам, нема оптика кај мене и ме мрзо веќе да се замарам со провајдериве наши. Пошто кај нас ретко има некој, верувам дека брзините ќе се ок, а и кога ќе одам во викендица некоја или на одмор, нема да му ја мислам за интернет. Ќе платам 6000 тој месец и добивам интернет. Често пати немам отидено негде на повеќе време дека немам сигурен интернет. Сакав да поседам летоска у јужна(егејска) Македонија у едно не толку урбанизирано место, и ради инѕернетот неможев, пошто имам обврски/состаноци и ми треба.

Јебига, поскпо е, али ќе ми врши работа. На крају крајева, не морам да го користам редовно ако добијам алтернатива. Само кога ќе одам негде…
 
Последно уредено:

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.750
Поени од реакции
35.344
3700 е месечно статичен и добро е што немаш договор. Јас имам проблем со интернетот и затоа го земам, нема оптика кај мене и ме мрзо веќе да се замарам со провајдериве наши. Пошто кај нас ретко има некој, верувам дека брзините ќе се ок, а и кога ќе одам во викендица некоја или на одмор, нема да му ја мислам за интернет. Ќе платам 6000 тој месец и добивам интернет. Често пати немам отидено негде на повеќе време дека немам сигурен интернет. Сакав да поседам летоска у јужна(егејска) Македонија у едно не толку урбанизирано место, и ради инѕернетот неможев, пошто имам обврски/состаноци и ми треба.

Јебига, поскпо е, али ќе ми врши работа. На крају крајева, не морам да го користам редовно ако добијам алтернатива. Само кога ќе одам негде…
Ете поефтино идел таму, види колку се дoплаќа за опремата и дали можеш да менуваш договор од статичен на поскапиот за толку кратко.
Ако смееш да менуваш ќе биде ок, иако да сум на твое место, би побарал од операторите понуда за оптика како бизнис корисник, кабел си е кабел. И да нема резиденцијални пакети ќе ти дадат понуда и пуштат кабел само за тебе (за мкд), и не би требало да е прескапо оти го ставаат трошокот за кабелот разделен на х месеци од договорот.

Ако имаш есим, види опција како ова за надвор, немаш екстра тракатанци за влечкање, го има и за ајфони и за андроид:Хотспот од мобилен, за ок суми имаш големи пакети.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.644
Поени од реакции
26.167
Ете поефтино идел таму, види колку се дoплаќа за опремата и дали можеш да менуваш договор од статичен на поскапиот за толку кратко.
Ако смееш да менуваш ќе биде ок, иако да сум на твое место, би побарал од операторите понуда за оптика како бизнис корисник, кабел си е кабел. И да нема резиденцијални пакети ќе ти дадат понуда и пуштат кабел само за тебе (за мкд), и не би требало да е прескапо оти го ставаат трошокот за кабелот разделен на х месеци од договорот.

Ако имаш есим, види опција како ова за надвор, немаш екстра тракатанци за влечкање, го има и за ајфони и за андроид:Хотспот од мобилен, за ок суми имаш големи пакети.
29000 е уредот, го платив веќе, ме изнерираа нашиве искрено да ти кажам и затоа и решив. У канц не е проблем имаме оптика, мене за дома ми треба, пошто не одам у канц. Највеќе за состаноци и интервенции од бизнис аспект. Не ми треба многу брз, ми треба стабилен. Не сакам да се врзувам со договор, до вчера дома плаќав за 3 интернет услуги, сега имсм уште 2. За тв плаќам 2 ресувери, а немам телевизија поише од 1 година ( ме мафтаат а немам баш време и нерви да губам). Додуша не ни гледаме тв кај нас, плаќам дизни, прајм, нетфликс, хбо и глеј, така да кој ги тркала.

немаш договор ни обврска према старлинк, можеш да смениш од стандард во роам и обратно. Можеш да исклучиш и уклучиш кога сакаш… живеам повисоко, со отворен поглед према Скопје (Водно) така и технички и од кориснички аспект, тоа е тоа што ми треба.
 
Последно уредено:

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.750
Поени од реакции
35.344
29000 е уредот, го платив веќе, ме изнерираа нашиве искрено да ти кажам и затоа и решив. У канц не е проблем имаме оптика, мене за дома ми треба, пошто не одам у канц. Највеќе за состаноци и интервенции од бизнис аспект. Не ми треба многу брз, ми треба стабилен. Не сакам да се врзувам со договор, до вчера дома плаќав за 3 интернет услуги, сега имсм уште 2. За тв плаќам 2 ресувери, а немам телевизија поише од 1 година ( ме мафтаат а немам баш време и нерви да губам). Додуша не ни гледаме тв кај нас, плаќам дизни, прајм, нетфликс, хбо и глеј, така да кој ги тркала.

немаш договор ни обврска према старлинк, можеш да смениш од стандард во роам и обратно. Можеш да исклучиш и уклучиш кога сакаш… живеам повисоко, со отворен поглед према Скопје (Водно) така и технички и од кориснички аспект, тоа е тоа што ми треба.
Ок ако можеш да менуваш, не знам како оди тој дел, статичен не сум го користел. Ние го плаќаме само месеци кога ни треба.

За оптиката зборував за дома, не за канцеларија, договор преку фирма, не се замараат тие дали тоа ти е домашна канцеларија или не. Кога ќе пребиеш ДДВ и персонален ќе ти дојде ок цена, но кога си купил уред терај со сателитски.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.644
Поени од реакции
26.167
Ми стигна антената. Ја пробав онака на тераса на маса и ми извади 200 download 50 upload и 80ms латенција.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom