Санторини

Skorp

That guy...
Член од
30 јуни 2010
Мислења
1.031
Поени од реакции
1.494
Bev letovo na Santorini i ednostavno e fantazija. - dzabe sliki, mora da se dozivee.
Koj ima moznost da ne ni razmisluva... kuferite u raka i ajt.
 

Skorp

That guy...
Член од
30 јуни 2010
Мислења
1.031
Поени од реакции
1.494
Однос цена-квалитет во однос на другите острови дали е скапо?
Cena/kvalitet edino Mykonos e na ramniste, ama zavisi za sto ides. Inace kako da ti kazam, ne mi teknue konkretno na cenite ama ne e skapo, tuku skupicko e.
Isto mn zavisi so ke naracues po restorani i vo koj restorani ke odis :)
 
Член од
27 ноември 2008
Мислења
5.500
Поени од реакции
3.940
Август како што гледам е 550 евра почетокот па 450 евра на крајот. Како и да e, цениве со оглед дека се со авион не се скапи. Ако веќе идеш избегни го Август, многу е бизи плус топол, нема да можеш да се сликаш од што е гужва. За да седнш во некој кафич или ресторан на калдерата во Фира или Ија ќе треба два дена унапред да резервираш. Иди крај на Јуни почеток на Јули.

Можеш и сам да си идеш на своја режија и тоа на многу подобра локација него местата што ги нудат нашите агенции.

Има едно место Картерадос, на 3 км е од Фира, исто на пола од Картерадос до Фира, значи некаде на километар ипол до Фира, се наоѓаат добри апартмани, цената некаде лани им се движеше 70/80 евра од ден за двајца, авион Солун Санторини повратна карта за двајца со се аеродромски такси и еден голем куфер беше околу 360 евра, период крај на Јуни.

Нашиве агенции ги нудат Периса и Камари, таму навечер нема што да правиш, главните места се Фира и Ија, уствари Санторини е Фира и Ија, тоа што се гледа на слики со убавите куќички и убавиот поглед од калдерата се тие две места, другото се селца, и Имерговоли не е лошо за дење да се посети.

Плажите и водата заради темниот песок не ми фатија мене око, би го препорачал бич барот Theros Wave на плажата Влихада.

Иначе, Фира и Ија се магија, мене бар Санторини на слики кога сум го гледал ми било онака, убаво али ништо вау, но во живо е сосема друго, овие две места се преубави.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
24.068
Поени од реакции
38.028
Којзнае на кое забутано место е тоа. Обично со авион е од 500 евра па нагоре.

На слики е убаво, ама во живо ништо посебно. Место онака за краток претсој, а за долг одмор никако. Плажите не ми се допаѓаат, онака просечни, а цените се превисоки. Многу гужва и најубаво е април/мај или септември.
 
C

cige

Гостин
Којзнае на кое забутано место е тоа. Обично со авион е од 500 евра па нагоре.

На слики е убаво, ама во живо ништо посебно. Место онака за краток претсој, а за долг одмор никако. Плажите не ми се допаѓаат, онака просечни, а цените се превисоки. Многу гужва и најубаво е април/мај или септември.
Што би препорачал ти за тие пари?
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
785
Поени од реакции
209
Некои кои одел на Санторини молим да ми пишува колко евра ке ми требват за 4 дена / 3 ноки таму ? Ке одам со агенциja и ми требват само дневни пари за входове на обекти, 1 вечера во Периса со некое гиросче или полнени домати пари за некое камаче од лава и магнит, да хапна през денот нешто на крак, бидеики ми е полна програмата и т.н. Мислим 80 евра на човек ке ми бидар достатачни за таму. Имаме и транзитни нокуваниjа во Атина и за таму дали 20 евра ке ми стигнат за нешто од супермаркет и т.н. ? Патот, нокуването и програмата таму се финансистки готови. Сека информациjа ми е важна.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
785
Поени од реакции
209
Вратихме се од екскурзиjaта до Санторини и ке ви кажувам дека тоа е остров приказка. Нешто поинаку од другите острови. Вистински вулкан од лава и емоции. Ако сакате само плажи - тоа не е местото за вас ! Ако сакате емоции, убавини и роментика - тоа е за вас ! Секои сам моге да одлучи со каков вид транспорт да оди, но погледод на Санторини од фериботот е незаменим. Од Атина е 80 евра на луге во 2 посоки за 7 часа и 30 минути пат по кои се минува около острови като Парос, Милос, Наксос и Иос.
Тоа не моге да се опишува со слики и думи.

IMG_20180620_145145.jpg

Тоа дека Санторини е само за луге со големи финански можности не е вистина. И таму како на сите грчки острови моге да се поминува и со 2 и со 200. Ако сакате да нокувате со гледка кон калдерата и вулканот ке требва да платите од 200 - 500 евра на нок на соба. Тоа е бонус за убавото доживуване таму, но островат е мал и се нудат много рент а кар, кое е и лесен начин за прошетане на Санторини. За по-мало од час моге да се минува целиот. Мало по.во страни од калдерата цените на собите и сите друго веке са по-нормолни, а во градчетата во внатрешноста и на другата страна на островот цените веке са нормални како за Грциja. Повекето туристи са во курортите Периса и Камари дека е и наj-убавиа плаж на острова - черниот. Ние бевме во Периса и сите градови на калдерата ни беа на 20 минути со буса. Има и удобен мегуградски транспорт.

Периса
IMG_4835.JPG

Камари - туку е аеродрома на Санторини
IMG_4829.JPG

Иа - немавме срека сонцето да е над калдерата
IMG_4748.JPG

IMG_4793.JPG

На следниот ден се качивме до античка Тира. Стара столица на Санторини. Советот ми е, ако ако има малку време да ги користите автобусите до таму (5 евра на посока), ако не, по-убаво е да одпрошетате пеша, бидеики има убави погледи над Камари и Периса. По патот до таму могете да наjдете и некои мал вулкански камен. IMG_4867.JPG
IMG_4858.JPG

След тоа посетивме и градчето Пиргос со цикладска архитектура.

IMG_4903.JPG

IMG_4904.JPG

Тук jадевме Доматокевтедес и санторинска салата, пивме Кока Кола и бира со лава ( 4 големи кјуфтета од домати, 1 салата Санторини, 1 Кола и 1 бира -19 €). Ние бевме 2ма и тоа ни стигна за обед.
IMG_4915.JPG

След Пиргос беше ред и на Имеровигли. Тоа е наj - убавото место на острова. Тихо и со наj - убавиот поглед кон калдерата. Таму са и наj - скапите соби. Мало по-ватре, на 100 метра од калдерата цените са по-нормални. Таму пиевме смути - 6€.
IMG_4920.JPG

IMG_4936.JPG

IMG_4946.JPG


Последниот град за денот беше главниот Фира. Пре убаво место, има гужва, но во Иа е повеке. Во Фира повеке ни допадна. Од таму си купивме сапун со лава од наj-квалитетнија за 5€.

IMG_4958.JPG

IMG_4964.JPG
Така минува вториот ни ден на остров Санторини.

Следува продолжение...
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
785
Поени од реакции
209
Третиот ден почнува со брод до вулканот Неа Камени. Таму има влез од 2,5€. На брода има гид кои води групата и на вулканот. Има неколко места во главниот кратер и на туристичката патека од кои неа Камени пуши и излегува сулфур.

IMG_4973.JPG

IMG_4999.JPG

IMG_5009.JPG

IMG_5020.JPG

IMG_5025.JPG


След вулканот имавме 20 минути за пливане во топлите извори на Палеа Камени (стариот вулкан). Таму во водата има многу железо и белото станува оранжево.

IMG_5064.JPG


Последен од турот беше остров Тирасија, каде можностите беа да одим на горе до град Манолас пеша или на грбот на магаре или да разгледуваме долу и да jaдеме во таверна морски шиш од ракчиња, октоподи, меч риба, итн. со картофи за 18€ на луге. Имаше и много по-евтини оброци, но ние одбравме тоа.

IMG_5070.JPG

IMG_5080.JPG

IMG_5069.JPGСледва продалжение...
 
Член од
21 јуни 2018
Мислења
415
Поени од реакции
143
Третиот ден почнува со брод до вулканот Неа Камени. Таму има влез од 2,5€. На брода има гид кои води групата и на вулканот. Има неколко места во главниот кратер и на туристичката патека од кои неа Камени пуши и излегува сулфур.

Прегледај го приврзокот 193040

Прегледај го приврзокот 193041

Прегледај го приврзокот 193042

Прегледај го приврзокот 193043

Прегледај го приврзокот 193044


След вулканот имавме 20 минути за пливане во топлите извори на Палеа Камени (стариот вулкан). Таму во водата има многу железо и белото станува оранжево.

Прегледај го приврзокот 193047


Последен од турот беше остров Тирасија, каде можностите беа да одим на горе до град Манолас пеша или на грбот на магаре или да разгледуваме долу и да jaдеме во таверна морски шиш од ракчиња, октоподи, меч риба, итн. со картофи за 18€ на луге. Имаше и много по-евтини оброци, но ние одбравме тоа.

Прегледај го приврзокот 193048

Прегледај го приврзокот 193049

Прегледај го приврзокот 193050Следва продалжение...
Со што бевте до Атина?
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
785
Поени од реакции
209
Со што бевте до Атина?
Автобус[DOUBLEPOST=1530206663][/DOUBLEPOST]Вечерта на ден 3 ја поминавме во Периса като времето беше добро за плажа до 20 саат, а след тоа одихме мало на прошетка во градот но по еден коктел на крајбрежната улица ( коктел мешан со сладолед е 9€, а има и по-евтини ).

IMG_20180622_230357.jpg

Вечеравме во собата, бидеики бевме уморени.


Ден 4 почнавме со Емборио - село во кое живеат много луге од Санторини. Од тук си купивме фава, грозде и санторински краставици.

Училиште
IMG_5127.JPG

IMG_5128.JPG

Црн пипер
IMG_5131.JPG

Главниот плоштад на цикладското село
IMG_5135.JPG
IMG_5137.JPG

IMG_5144.JPG


След Емборио одивме и до винарна Санто во коja прават наj-популарното санторинско вино Винсанто кое е десертно и Асиртико. Таму си купивме една голема бутилка Винсанто за 23€, но има видове за секои вкус и буджет од 5 до 900 €. Но не е само тоа кое си купивме ... Таму е една од наj - убавите гледки на островот и има музеи на виното.

IMG_5162.JPG

IMG_5158.JPG

IMG_5173.JPG


Последниот објект што го посетивме беше црвената плажа. Таму имавме време за плаж, слики и обед во таверна. Овои плаж е мало див и лугето одат со обувки за вода. Взехме си мало пемза, попливахме и се снимавме.

IMG_5187.JPG

IMG_5193.JPG

IMG_5198.JPG


А след тоа пивме по едно смути и jадовме Санторинска салата – смути 5,50€, салад 6,50€

IMG_20180623_130817.jpg


След чрвениот плаж беше време да одиме на бродот до Атина кои е гигантски и 7 саата пат не се чувствуваат. Еден сендвич и крофна за вечера са по 3, 4 €, кафе фрапе е 3,80€.

IMG_20180623_145617.jpg

Залез од брода

IMG_5221.JPG

IMG_20180623_232320.jpg

Последната вечер поминавме во Атина во нов убав хотел 3 звезди.

Последниот ден некои од групата одиха до акропола, а ние останавме во хотела и прошетахме около него.

IMG_5224.JPG

IMG_5226.JPG


Автобусот доиде во 13 саат и во 24 саат бевме во Софиja.[DOUBLEPOST=1530206915][/DOUBLEPOST]Патувахме со агенциja и описаното со сувенирите и зехтина од фриишопа ми излегува 450€ на човек без да се пестим, како требва да одбележам, дека немавме вечери во цената и носивме мало храна, но не хапнавме сите.
Мислим, дека секои кои има можност да оди на одмор во Грциа, ке може да оди и за неколко дена на Санторини и ке може да се собере и во по-мал буджет од 450€ за 5 ноки (3 на Санторини и 2 во Атина) со поручек сутрин, транспорт, екскурзии на островот и други. Смеам да кажувам, дека таму 3,4 дена са топ, бидеики тоа е остров за екскурзиа, а не за одмор и не требват 7 или 10 ноки. За тоа време видевме много и на секое место имавме по 2 саата минимум, а во Иа, Имеровигли, Пиргос и Фира по много повеке.
 
Последно уредено:
На врв Bottom