Санторини

Олимпија

Македонија во срцето!!!
Член од
26 март 2008
Мислења
5.614
Поени од реакции
9.127
Најјужниот остров од архипелагот вулкански острови во Егејското Море -Санторини е веројатно главната атракција на Грција.
Вулканскиот песок и неверојатните пејзажи го прават грчкиот остров Санторини најценето место за одмор.Неговата спектакуларна убавина, заедно со динамичниот ноќен живот, го прават островот една од главните туристички точки на Европа.

Фира, главниот град, се наоѓа на врвот на еден рид. Оддалеку, изгледа како планината да е прекриена со снег, но ако погледете одблизу таа е, всушност, прекирена со бели и пастелни куќи.

Бројни патеки и тесни сокачиња водат до многу прекрасни места. Едно од нив е Франковиот бар, познат по својот фантастичен поглед на старото пристаниште. Франко беше ставен на листата на Newsweek на „Најдобри барови во светот“.
Санторини е еден од 10 најромантични дестинации во светот. Островот на заљубените, своето име го има добиено од заштитничката на островот Света Ирини, за која постои верување дека ги штити паровите кои ќе се венчаат на островот.
Центар на случувањата е гратчето Оја распослано по должината на работ на изгасениот вулкан на северниот брег од островот. Тука се лоцирани најлуксузните хотели и има монденски ноќен живот.Светската туристичка организација во 1989 година го прогласи гратчето Оја за најубаво место на светот.

Не го пропуштајте крајбрежниот главен град Фира, ниту возењето со жичара која се движи по работ на вулканот и се спушта 300 метри покрај неверојатни облици на згусната лава. Фира е позната и по дизајнерски outlet - продавници.

Повеќето посетители остануваат во Камари и Периволос. Тие вообичаено одат во главниот град на екскурзии кои вклучуваат бродски тури до локалниот вулкан, и пливање во жолта вода, која ја добила својата боја од вулканскиот суфлур.

Плажите се составени од разнобоен песок (црвен, жолт и црн), а нема турист кој не ги пофалил журките на дното на вулканот. Плажите Периса и Периволос, кои се практично споени, се полни со кафулиња и дискотеки.Повеќето посетители доаѓаат да пливаат тука бидејќи на тоа место Егејот е мирен, а некои од плажите имаат невообичаен светло црн песок.Иако долги години е на листата на десет најпосетени дестинации во светот, Санторини останува прекрасен див скапоцен камен на медитеранот, остров на контрасти каде подеднакво се ужива во лудиот ноќен живот и тишината на напуштените плажи со поглед на моќниот вулкан кој постојано ги предупредува луѓето дека парите не може да ја скротат величествената природа.


Последниве неколку години и во туристичките понуди од нашите агенции островот Санторини е актуелен. Сте (би) го посетиле ли овој остров? Какви се вашите мислења, впечатоци?
 

Kostic

Sadio smokve oko Tadz Mahala
Член од
31 јули 2009
Мислења
9.313
Поени од реакции
5.597
Da imav poishe kesh na Jamajka ke idam... kakov Santorini. :icon_lol: Inache fino izgleda...
 
Член од
4 јуни 2009
Мислења
9.452
Поени од реакции
17.375
За убав, убав е али...

Порција шпагети 14 евра, шопска салата 10 евра, узо 7 евра, кока кола 5 евра, пиво 5 евра, rent a car за цел ден 90 евра. Сместување за 10 дена околу 600-700 евра беше и ред други работи кои се изгор скапи.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
83.225
Поени од реакции
190.377
За убав, убав е али...

Порција шпагети 14 евра, шопска салата 10 евра, узо 7 евра, кока кола 5 евра, пиво 5 евра, rent a car за цел ден 90 евра. Сместување за 10 дена околу 600-700 евра беше и ред други работи кои се изгор скапи.
Епа монденско место е , изгор е ама оправдано е :)
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
9.610
Поени од реакции
11.432
Што се буните за цените кога е такво местото? Не може секој да си дозволи да оди и тоа е тоа. Не е Песоци или Несебар, па ај да гледаме на цените во која кафана е поскапо
 
Член од
18 април 2010
Мислења
2.517
Поени од реакции
3.316
Аман бе, а да успориш малку со новите теми, во депресија паѓам. :icon_lol:
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
4.002
Поени од реакции
4.244
Годинава посебно е актуелно и никогаш не биле толку ефтини аранжманите, е сега за таму ќе треба да лупните доста пари на лумпување и по кафичи, сигурно е изгор :)
 

Олимпија

Македонија во срцето!!!
Член од
26 март 2008
Мислења
5.614
Поени од реакции
9.127
Годинава посебно е актуелно и никогаш не биле толку ефтини аранжманите, е сега за таму ќе треба да лупните доста пари на лумпување и по кафичи, сигурно е изгор :)
Да, да цените годинава не се многу високи и тоа за превоз со ноќевање и појадок :pipi:
 
Член од
27 мај 2012
Мислења
186
Поени од реакции
112
Преубаво место, рај! Другата година ќе одам на одмор таму! :vozbud:
 

Божино

4815162342
Член од
27 јуни 2007
Мислења
8.335
Поени од реакции
12.308
До година планирам вон сезона, крајот на Август, почеток на Септември негде, си викам е таман климата и тогаш. Нешто од стипендијава, нешто од дома да дадат и едно честење на душата за дипломска, здравје само. :)
 
Член од
24 мај 2013
Мислења
34
Поени од реакции
8
Поздрав за темата, сакам да споделам убаво искуство од Санторини. Бев таму од 11-22 август, не сместија во хотел Olimpia Beach со доручек-„а ла мармалад“ али небитно. Островот е од Бога даден, а за цените значи не е нешто изгор за такво место нормално. Значи кафе 3-4 евра на плажа, нес- 4-5 лежалки 3 евра за цел ден, пица од 10 евра нагоре, вода 0.70 евра итн итн. Ноќен живот, шопинг- Фира главен град, уживање, фото, поглед -Иа. Релација Скопје-Атина- 12 часа со паузи, Атина-Санторини 9 часа со фери брод. Вреди да се посети, водата чиста како солза, плажите црна плажа -црн песок најповеќе одат Периса и Периволос, Црвена плажа-Акротири но подалеку е , и Бела плажа не знам каде е не отидов. Се на се едно од најавангарднте места за посета... Поздрав
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
9.610
Поени од реакции
11.432
Колку потроши се на се ако не е тајна?
 
На врв Bottom