Само една тажна приказна ...

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
942
Се снеможив...добро напишан а и поучен текст, и да не е вистина има милион вакви случки низ цел свет.
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
ме потресе приказнава дефинитвно...
 

rich_bitch1

~DARLING~
Член од
15 март 2007
Мислења
744
Поени од реакции
5
se naeziv celata,navistina mi e zal,i se nadevam deka deckoto sepak ke uspee da si najde mir vo dusata,i nekakov izvor na energija sto ke go odrzuva vo zivot,bez razlika na se..toa sto bilo-bilo,da go vrati vremeto nazad nemoze,ali mozebi preku negovoto iskustvo drugite ke izvlecat pouka da ne stapuvaat vo seksualni odnosi bez kondom osobeno ne so licnost koja dovolno ne ja poznavaat,pa taka kako i da e ke se spasat mn dr zivoti
 

CT

Член од
21 февруари 2007
Мислења
384
Поени од реакции
2
Znaev deka imal hiv, i pred da pochnam da go chitam (zaradi komentarite na avtorot, "pouka", itn).
Dobar tekst. Da se nadevame deka e lazhen, deka ne postoi dechkoto shto e inficiran. :(.
Shto se mozhe da se sluchi od eden sex. :-(
 

SCORPIO__20

Your sex is on fire
Член од
1 февруари 2007
Мислења
4.380
Поени од реакции
71
Секое задоволство се плака :( во овој случај дечкото го платил со живот јбг се ке имаш и преку нок се ке изгубиш памет у глава тоа е тоа:toe:
 

ada

Модератор! ок?
Член од
21 август 2006
Мислења
5.706
Поени од реакции
566
Сметам дека што и да кажам за приказнава ќе биде излишно во споредба со животната несреќа која е опишана.
Но, она што уште повеќе ме растажува, а истовремено прави и да осеќам благ револт е тоа што дечково имал избор, за разлика од луѓето кои заболуваат, на пример, од леуемија. Значи сам си пресудил на некој начин, затоа што имал опција да користи заштита. А, тоа само ја зголемува апсурдноста на случајов. Млад човек, со високо образование, губи скоро се затоа што не му "текнало" да стави презерватив...И поради тоа, не можам, а да не осетам бес.
JASMIN напиша:
Постои три терапија, доста е напорна, болна, тешка, но луѓето сосема нормално функционираат со неа. Бракови склучуваат, деца си раѓаат. Да, не е животна радост да закачиш хив, но не си осуден на смрт така како што е широко прифатено.
Овие приказни на интернет се тажни и потресуваат, но во реалниот живот особено во земји каде има можности за лекување, секако не е синоним за запечатен живот како што раскажува дечкото.
Да, ако имаш ХИВ, постои можност да живееш уште десетици години после тоа. Но, самото сознание дека во крвта имаш "темпирана бомба" баш и не ти дозволува да живееш нормално. Затоа сметам дека чувството на безизлез кај дечкото, како и неговиот целосен губиток на мотивација, веројатно е резултат на психолошкиот притисок што го осеќа, а не толку на реалната опасност од смрт. И тоа чувство на запечатен живот сигурно мора да е присутно без разлика уште колку можат да живеат ако се под терапија.
 
Ч

Чек Он Ит

Гостин
Прво мисли два пати, три пати ако треба - па направи го нештото ...

Ова е само една од многуте тажни приказни кои се случуваат секојдневно само нема кој да ги преточи во текст, многу силен по содржина текст ...

Само памет во глава и ништо дурго ( а да и кондом во џеб !!!)

Тажно, многу тажно :(
 

JASMIN

Шехерезада
Член од
10 април 2006
Мислења
480
Поени од реакции
19
ada напиша:
Да, ако имаш ХИВ, постои можност да живееш уште десетици години после тоа. Но, самото сознание дека во крвта имаш "темпирана бомба" баш и не ти дозволува да живееш нормално. Затоа сметам дека чувството на безизлез кај дечкото, како и неговиот целосен губиток на мотивација, веројатно е резултат на психолошкиот притисок што го осеќа, а не толку на реалната опасност од смрт. И тоа чувство на запечатен живот сигурно мора да е присутно без разлика уште колку можат да живеат ако се под терапија.

Очајот и безизлезот се страшни на почетокот, но тие пронаоѓаат сосема друга смисла на животот, особено кога ќе почнат со терапија.
Живеат под контрола, значи строга диета, се знае што и како смее да се јаде, лекови во точно определено време без шанса да се испушти термин. Лековите се јаки и тешко се поднесуваат, но борбата за живот е појака. Го живеат максимум секој момент, секоја секунда, и уживаат во тоа. Работат, одат по одмори, се дружат, семејства создаваат, и деца си раѓаат. Ова што дечкото го опишал е карактеристично за првите месеци откако ќе дознаат. Тогаш опасноста доаѓа и од моментот на шокот и што во принцип сознанието дека имаш смроносен вирус во себе, нагонува кон лажење. Намерно посакуваат да заразат луѓе, од гнев, лутина и желба за одмазда. Веројатно тоа и се случило и на девојката.
Но се пребродува тоа.Шо знам дал треба да се верува на интернетски приказни, ептен се исфилувани и надуени, ама во принцип тој е психолошкиот шаблон.
 
Член од
4 февруари 2007
Мислења
1.640
Поени од реакции
16
Ej зашо вакви работи по нетов,сварно тажно :(((
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
Многу тажна работа.... Јас како прво би ја окривил девојката. Ако знаела дека е ХИВ позитивна требало да гледа да не направи да заврши и некој друг како неа. Второ... Дечкото не мислел со главата, мислел со к***т. Затоа измислиле презервативи луѓето... Ова нека делува на сите како еден вид поука.
А живот со ХИВ кога шо се вели зборо бројани ти се деновите.... Не е живот. Ама тоа е...
 
Член од
17 август 2006
Мислења
1.531
Поени од реакции
123
Abe ne e kriv deckoto arno rece Dzish mislel so k***t ama devojkata e najgolem krivec zasto znaela deka e HIV pozitivna i mu potpisala smrtna kazna ne deckoto,najverojatno zasto i nea i go napravile toa pa sea ona se sveti na drugi
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
Tetovcanec напиша:
Abe ne e kriv deckoto arno rece Dzish mislel so k***t ama devojkata e najgolem krivec zasto znaela deka e HIV pozitivna i mu potpisala smrtna kazna ne deckoto,najverojatno zasto i nea i go napravile toa pa sea ona se sveti na drugi
Па немора да е така, а во секој случај тоа што не сакаш да ти го прават тебе немој да го правиш и ти на другите. Што треба сега тој да прави? Да ја шири болеста понатаму???
 

Ред хот!

***candy girl***
Член од
6 март 2007
Мислења
593
Поени од реакции
12
Многу ме потресе приказнава.Би сакала да не е вистина тоа што го прочитав,но знам дека е и дека им се случува на многу луѓе во светов.
Инаку многу ми се допадна ставот на дечкото во кој вели:
Понекогаш паѓам во депресија кога ќе видам некоја слатка девојка за која мислам дека можам да ја освојам. Но не, не дозволувам ни бакнеж.
Не сакам уште некој да плаче над жолтата хартија на која пишува "позитивен".

Го почитувам поради ова,бидејќи има и луѓе кои го прават тоа намерно, заразуваат други луѓе затоа што не можат да се помират со фактот дека се болни,дека им нема спас.
ЗАТОА,КОРИСТЕТЕ КОНДОМ,СЕКОГАШ И СЕГДЕ!
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.701
Поени од реакции
13.357
A sad story......:cry:
 

ЦРВЕНОКОСА

нескротлива
Член од
19 февруари 2007
Мислења
382
Поени од реакции
9
и јас би се прашала зошто баш него? колку што сватив никому не згрешил нешто посебно,па господ така да го казни.........
се надевам дека сите ке извлечат поука....помал број на партнери и сигурен секс!!!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom