Самоубиство!

С

Струмичанецот

Гостин
Има многу причини но се се врти во мозокот , односно психата.
Најчесто како што знам самоубиствата се вршат поради недостаток на материјални средства и од тоа дека тие "нема повеќе за што да живеат", односно што тие можат да му пружат на семејството или поточно кажано се чувствуваат неспособни.
Исто така некои психолошки болести те предизвикуваат на вакви работи со што ти како личност не си крив за самото тоа , туку тоа му е препуштено на твојот мозоко ..
Итн , итн ...
 
Член од
4 јули 2014
Мислења
285
Поени од реакции
73
Дали тој/таа што ке изврши само убиство е храбар или кукавица ?

Дали се прашува или воопшто соочува со најдлабоките мотиви за тој чин?

Дали ги поставува вистинските прашања ?

Дали доаѓа до тоа преку негација ?

Што се случува откако ке умре, што е тоа што умрело и умира ?

Дали е идентитет, дали е мисла, дали е тело/организам, дали е однос со сензации ?
 
Член од
23 декември 2007
Мислења
330
Поени од реакции
157
Во последно време многу помислувам на самоубиство. Се случија некои работи одеднаш и се растурија наеднаш како кула од карти. Мислев дека еднаш во животот ќе ми тргне почуствував среќа и љубов после 4 години кон личност од спротивниот пол ама не ни било судено. И сега сум во голема депресија и имам суицидни мисли. Примам и терапија ама не помага наеднаш знам плус цел се тресам од нервоза и од апчињата уште ова ми фалеше во мојот живот кој е цело време во надолна линија уште кога сум се родил...
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Ајде бре туку така се правело самоубиство, животот и покрај се е еден и неповторлив ... зошто да се самоубивате, бидејќи сте добиле кец во школо, сте паднале на некој испит на факс, ви удрила некоја девојка корпа, разочарани сте бидејќи лицата што ви се прават другари всушност само глумат и ве искористуваат, мислите дека родителите доволно не ве сакаат и помагаат, грди сте кога ќе се видите во огледало, немате доволно пари за сите глупости кои ви се вртат низ глава да ги реализирате и.т.н. и.т.н.
 
S

silmarillion

Гостин
Не се исплати пошто 2-3 бона кошта(ше) плац у Бутел плус годишно одржавање. Кај е пластични послужавници, бомбици, пченица, тга мала, лепче за поливање со вино, сендвичиња мали или мекици за раздавање, после оние пластичнине вазни од страна за цвеќиња, па пијачки. Едино у ќар си на поп, пошто не пејат на самоубици (ваљда мислат дека си дошол до дното да немаш ни пари за поп - не е ради религија верујте). Али се на се, за таа гозба треба да ги стаиш твоите у трошок 3-4.000 еур, па на оваа немаштија напрај рачуница дека не се исплати. А у земјава реално 3-4 бона те вадат од гомна без разлика колку си утепан и без воља за живот.
 
P

Patience

Гостин
Не се исплати пошто 2-3 бона кошта(ше) плац у Бутел плус годишно одржавање. Кај е пластични послужавници, бомбици, пченица, тга мала, лепче за поливање со вино, сендвичиња мали или мекици за раздавање, после оние пластичнине вазни од страна за цвеќиња, па пијачки. Едино у ќар си на поп, пошто не пејат на самоубици (ваљда мислат дека си дошол до дното да немаш ни пари за поп - не е ради религија верујте). Али се на се, за таа гозба треба да ги стаиш твоите у трошок 3-4.000 еур, па на оваа немаштија напрај рачуница дека не се исплати. А у земјава реално 3-4 бона те вадат од гомна без разлика колку си утепан и без воља за живот.
Мхм, пошто кога ти надоаѓаат суицидни мисли тешко дека некоја друга причина така ефективно ќе те одврати од намерата како што ќе те одврати сознанието дека нема да предизвикаш ништо друго туку само дополнителен трошок на фамилијата.
Патем, ние што сме малку семејно финансиски постабилни, што нема да им биде проблем на мама и тато 3-4000 евра за погреб и пост погребни церемонии смееме да си пресудиме?
Што кажува есапот, се исплати ли?
 
Член од
12 март 2015
Мислења
1.569
Поени од реакции
3.215
Во последно време многу помислувам на самоубиство. Се случија некои работи одеднаш и се растурија наеднаш како кула од карти. Мислев дека еднаш во животот ќе ми тргне почуствував среќа и љубов после 4 години кон личност од спротивниот пол ама не ни било судено. И сега сум во голема депресија и имам суицидни мисли. Примам и терапија ама не помага наеднаш знам плус цел се тресам од нервоза и од апчињата уште ова ми фалеше во мојот живот кој е цело време во надолна линија уште кога сум се родил...
освен да те мајтапат овде на форум друго не добиваш.
излези некаде макар и сам, никој не тантели...
и да... на 24 да се самоубиваш? ај размисли што би правел на 34, па 44... кога ќе натежнат проблеми, семејство, деца...
друштво, девојка, спорт, пополни го слободното време за да не мислиш на глупости.
не си мал.
 
Член од
12 декември 2007
Мислења
4.731
Поени од реакции
9.782
освен да те мајтапат овде на форум друго не добиваш.
излези некаде макар и сам, никој не тантели...
и да... на 24 да се самоубиваш? ај размисли што би правел на 34, па 44... кога ќе натежнат проблеми, семејство, деца...
друштво, девојка, спорт, пополни го слободното време за да не мислиш на глупости.
не си мал.
Сега му даде желба да живее...
 
S

silmarillion

Гостин
Мхм, пошто кога ти надоаѓаат суицидни мисли тешко дека некоја друга причина така ефективно ќе те одврати од намерата како што ќе те одврати сознанието дека нема да предизвикаш ништо друго туку само дополнителен трошок на фамилијата.
Патем, ние што сме малку семејно финансиски постабилни, што нема да им биде проблем на мама и тато 3-4000 евра за погреб и пост погребни церемонии смееме да си пресудиме?
Што кажува есапот, се исплати ли?
Не сте тепани вие како деца тоа е проблемот.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Деца, побарајте си помош, не е ништо страшно тоа. Исто така гледајте да бидете опкружени со луѓе на кои ќе им е стало до вас и при најмал знак дека не сте како што треба веднаш би приметиле и би интервенирале. Не се бутајте во пластики луѓе.
 
Член од
23 декември 2007
Мислења
330
Поени од реакции
157
А според тебе докторе треба да му кажсм дека животот е розов?

Sent from my ALE-L21 using Tapatalk
Знам дека не е розов животот уште од мал се борам со здраствени проблеми итн многу по борбен бев помал под 18 години кога бев од кога бидна што бидна во мојот живот. И дури кога бидна нешто добро во животот јас тогаш почнав да омекнувам место да бидам најјак а сега скроз ме дотолчи ова што ми се деси... Белки ќе се управам и ќе помине кризава.
 
Член од
8 јуни 2010
Мислења
105
Поени од реакции
261
Суицидни мисли и општо депресија кај нас во глобала сеуште се третираат како табу тема. Демек тие луѓе намерно си ги прават тоа така, си замислуваат и што ти знам, како да тие работи се исклучуваат на копче.
Една од најголемите глупости контра самоубиството е:“Не го прави тоа, бидејќи така само твојата болка ја префрлаш на оние кои те сакаат, на кои ќе им недостасуваш“.Кога некој ја има таа мисла на ум, тој и онака се чувствува отфрлен од сите,па дури и кога сака да си ја прекине сопствената болка, пак треба да биде алтруист? Кога е депресивен човек, му требаат луѓе кои ќе му бидат поддршка и пред кои може слободно да се отвори. А такви е тешко да се најдат бидејќи сите се оградуваат од депресивните.
@ILIJA_NEO другар побарај помош, не се срами. Сум бил и јас на психијатар, ама верувај дека повеќе вреди ако имаш барем еден другар пред кој можеш да се отвориш. И убаво рекоа погоре, излегувај макар и сам, поарно во природа него затворен дома. Пробај некако натерај се да вежбаш ако можеш, физичката активност делува и како дрога за мозокот и подобрува расположение. Крај краева пиши ми лп ќе пиеме пиво некој ден ако си од скопје.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom