Самоубиство!

Член од
12 март 2015
Мислења
1.569
Поени од реакции
3.215
Знам дека не е розов животот уште од мал се борам со здраствени проблеми итн многу по борбен бев помал под 18 години кога бев од кога бидна што бидна во мојот живот. И дури кога бидна нешто добро во животот јас тогаш почнав да омекнувам место да бидам најјак а сега скроз ме дотолчи ова што ми се деси... Белки ќе се управам и ќе помине кризава.
во животот СЕ' поминува, прашање е само дали ти ќе бидеш тука или нема да бидеш да дочекаш следно изгрејсонце... пошто ќе изгрее бе другар тоа, сакал ти или не.
така да, промени ја перспективата,... ако нешто те притиска соочи се со стравот и направи тоа што можеш за да го надминеш.
доста помага разговор со некого, ако немаш искрени пријатели земи оди побарај професионална помош... во секој случај не се затворај во 4 ѕида или по цел ден на интернети, од тоа фајде немаш.
Јас сум сигурен дека можеш да ги промениш работите, а и знам дека сакаш без разлика колку ти е тешко и од кои причини.

Само гурај напред, НИШТО не вреди за да си правиш непотребни тежини на душата.
Ќе успееш.
 
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.689
Во последно време многу помислувам на самоубиство. Се случија некои работи одеднаш и се растурија наеднаш како кула од карти. Мислев дека еднаш во животот ќе ми тргне почуствував среќа и љубов после 4 години кон личност од спротивниот пол ама не ни било судено. И сега сум во голема депресија и имам суицидни мисли. Примам и терапија ама не помага наеднаш знам плус цел се тресам од нервоза и од апчињата уште ова ми фалеше во мојот живот кој е цело време во надолна линија уште кога сум се родил...
Абе шо мислиш ако се женеше со девојката животот ќе ти беше супер?Можда си имал среќа шо сте раскинале, можда бракот ќе ви беше катастрофа од кај знајш:cautious:.Прво батали романтика,млад си живеј го животот и не се замарај.Не си ниту прв ниту последен на кого некоја му раскинала,јака муда.
 
Член од
23 декември 2007
Мислења
330
Поени од реакции
157
Абе шо мислиш ако се женеше со девојката животот ќе ти беше супер?Можда си имал среќа шо сте раскинале, можда бракот ќе ви беше катастрофа од кај знајш:cautious:.Прво батали романтика,млад си живеј го животот и не се замарај.Не си ниту прв ниту последен на кого некоја му раскинала,јака муда.
Не ми е првпат да раскинам со некоја ама ете многу се поврзав со оваа... И јас самиот не сум свесен зошто баш за некоа паднав волку се чудам и самиот можно е и точно тоа можно е да не беше замене само си направив заблуда првпат у животот :)[DOUBLEPOST=1500653726][/DOUBLEPOST]
во животот СЕ' поминува, прашање е само дали ти ќе бидеш тука или нема да бидеш да дочекаш следно изгрејсонце... пошто ќе изгрее бе другар тоа, сакал ти или не.
така да, промени ја перспективата,... ако нешто те притиска соочи се со стравот и направи тоа што можеш за да го надминеш.
доста помага разговор со некого, ако немаш искрени пријатели земи оди побарај професионална помош... во секој случај не се затворај во 4 ѕида или по цел ден на интернети, од тоа фајде немаш.
Јас сум сигурен дека можеш да ги промениш работите, а и знам дека сакаш без разлика колку ти е тешко и од кои причини.

Само гурај напред, НИШТО не вреди за да си правиш непотребни тежини на душата.
Ќе успееш.
Се надевам дека ќе изгрее конечно и за мене се соочувам секоја ден со нешто ама многу немам страв во животов имав на времето многу страв сега веќе помина ептен малце некогаш....
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.700
Поени од реакции
27.627
Знам дека не е розов животот уште од мал се борам со здраствени проблеми итн многу по борбен бев помал под 18 години кога бев од кога бидна што бидна во мојот живот. И дури кога бидна нешто добро во животот јас тогаш почнав да омекнувам место да бидам најјак а сега скроз ме дотолчи ова што ми се деси... Белки ќе се управам и ќе помине кризава.
https://www.facebook.com/seen.everything/videos/1068636613240875/
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.617
Поени од реакции
18.088
Не ми е првпат да раскинам со некоја ама ете многу се поврзав со оваа... И јас самиот не сум свесен зошто баш за некоа паднав волку се чудам и самиот можно е и точно тоа можно е да не беше замене само си направив заблуда првпат у животот :)[DOUBLEPOST=1500653726][/DOUBLEPOST]

Се надевам дека ќе изгрее конечно и за мене се соочувам секоја ден со нешто ама многу немам страв во животов имав на времето многу страв сега веќе помина ептен малце некогаш....
Такви ти се годините. Верувај ми, ќе дознаеш и покасно, единствена безусловна љубов можеш да добиеш и да дадеш само од/на родителите и здравје од/на децата што ќе ги имаш. Не сум религиозен или било што, али верувам дека секој од нас на земјава има некаква причина/цел зошто е тука. Е сега ако си доволно глуп све тоа да го гониш упм заради првата сериозна неуспешна љубов, ондак боље од патење и не заслужуваш и немој да мислиш дека смртта ќе те спаси од тоа. За све треба сам да се избориш и во тоа е убавината на постоењто, кога нештата сам си ги заслужил и си се изборил за нив.
 

haCk0r

Customization Windows OS
Член од
8 јануари 2009
Мислења
4.250
Поени од реакции
1.562
Кога ке сватите дека депресијата не е пролазна фаза ? Друже обрати се одма на психатар ке ти препишат лекови ке ги пиеш, антидепресивите почињаат да делуваат после месец до два, првите недели може ке ти се зголемат мислите на самоубиста додека ги пиеш лековите ама ке изджиш и ке почне да ти биде поарно ја бетер сум со манична депресијата па се борам некако

Sent from my SM-N910F using Tapatalk
 
Член од
23 декември 2007
Мислења
330
Поени од реакции
157
Такви ти се годините. Верувај ми, ќе дознаеш и покасно, единствена безусловна љубов можеш да добиеш и да дадеш само од/на родителите и здравје од/на децата што ќе ги имаш. Не сум религиозен или било што, али верувам дека секој од нас на земјава има некаква причина/цел зошто е тука. Е сега ако си доволно глуп све тоа да го гониш упм заради првата сериозна неуспешна љубов, ондак боље од патење и не заслужуваш и немој да мислиш дека смртта ќе те спаси од тоа. За све треба сам да се избориш и во тоа е убавината на постоењто, кога нештата сам си ги заслужил и си се изборил за нив.
Сега сфанав касно што како е ама ќе продолжам да се борам морам поради домашните ако цел се тресам понекогаш ама тоа е што е животот[DOUBLEPOST=1500661141][/DOUBLEPOST]
Кога ке сватите дека депресијата не е пролазна фаза ? Друже обрати се одма на психатар ке ти препишат лекови ке ги пиеш, антидепресивите почињаат да делуваат после месец до два, првите недели може ке ти се зголемат мислите на самоубиста додека ги пиеш лековите ама ке изджиш и ке почне да ти биде поарно ја бетер сум со манична депресијата па се борам некако

Sent from my SM-N910F using Tapatalk
Зимам две недели веќе...
 
Последно уредено:

haCk0r

Customization Windows OS
Член од
8 јануари 2009
Мислења
4.250
Поени од реакции
1.562
Сега сфанав касно што како е ама ќе продолжам да се борам морам поради домашните ако цел се тресам понекогаш ама тоа е што е животот[DOUBLEPOST=1500661141][/DOUBLEPOST]
Зимам две недели веќе...
Епа рано е минимум месец до два, ако и после тоа немаш подобрување повторно кај докторот ке ти смени лекови, кој лекови ги пиеш и која дијагноза ти ја дадоа
 
Член од
23 декември 2007
Мислења
330
Поени од реакции
157
Епа рано е минимум месец до два, ако и после тоа немаш подобрување повторно кај докторот ке ти смени лекови, кој лекови ги пиеш и која дијагноза ти ја дадоа
Дијагноза појма неам не ни прочитав иначе sertraline (Luxeta) пијам и димитрин за смирување навечер го пијам за да спијам пошто имам проблеми со спиењето. Белки ке помогнат денеска сум малце подобар размислив што и како се случи наеднаш и дека не ни била за мене особата ама пуста љубов на што ќе те натера за првпат у животот... И јас си се чудам како може за првпат поради некоа волку да паднам дали пошто ми се збираше немав сериозна врска подолго време само онака бев со некои па сакав да имам сериозна врска конечно и ме утепа надежта друг пат нема шанси волку да згрешам и да се заљубам наеднаш во некоја...
 

haCk0r

Customization Windows OS
Член од
8 јануари 2009
Мислења
4.250
Поени од реакции
1.562
Дијагноза појма неам не ни прочитав иначе sertraline (Luxeta) пијам и димитрин за смирување навечер го пијам за да спијам пошто имам проблеми со спиењето. Белки ке помогнат денеска сум малце подобар размислив што и како се случи наеднаш и дека не ни била за мене особата ама пуста љубов на што ќе те натера за првпат у животот... И јас си се чудам како може за првпат поради некоа волку да паднам дали пошто ми се збираше немав сериозна врска подолго време само онака бев со некои па сакав да имам сериозна врска конечно и ме утепа надежта друг пат нема шанси волку да згрешам и да се заљубам наеднаш во некоја...
Тоа ти е само пролазна фаза повеќе ти е од навика одколку што стварно мислиш ке помине, ја сум со биполарно растојство доживотно ке гтам антидепресиви, ке помине иначе демитринот е добар моја препорака ти е да го пиеш сабајле пола поручек пола и навечер цело,тој е за смирување али со тек на времето ке ти го отфрли од употреба ке ти биде доволен само антидепресив, ја по потреба само го пијам демитринот
 
Член од
22 јули 2016
Мислења
1.748
Поени од реакции
750
Знам и јас тоа го мислам дека сум се спасил несвесно ама ми се збираше депресијава од претходни и имав некои планови у животот ама тоа е што е ќе помине и ова некоа ден треба да си дадам време само и да не збеснувам :)
Дајсе на физичка активност. На отворено уште подобро. Планинарење итн. Или едноставно само трчање.
Читав некаде вели ако трчањето би било апче, за сите огромни бенефити што ги прави, би бил апсполутно најупотребуваниот лек.
 
Член од
26 јули 2017
Мислења
81
Поени од реакции
116
Немам спиено ок 3 ноќи. Очекувам личност да се разбуди и да добијам вести дека е ок. Колку сум тажен толку сум и лут. Оправдувам самоубиство кога е премногу неподносливо тешко ама лут сум многу и сметам дека е малку себично :cenzura:(n)
 
Член од
5 јули 2013
Мислења
85
Поени од реакции
37
Немојте одма да ги осудувате луѓето што се одлучиле на таков чекор,зашто има работи во животот кој можеби ќе ги направите несакајќи,и потоа ќе неможете да се носите со самите последици,постојат милион причини за да ви се преврти нешто во главата, и да ви текне на самоубиство,затоа никогаш не осудувајте никого,читам некој коментари кој велат,јас мислев дека таа особа е нормална,ама се самоуби,ако се самоубила незначи дека била ненормална,ненормалните пре ќе убијат некој друг, него ли да дигнат рака на себе си,така да незнаеме зашто некој се одлучил на таков чекор,од убаво сигурно не!!!
 

haCk0r

Customization Windows OS
Член од
8 јануари 2009
Мислења
4.250
Поени од реакции
1.562
Депресија е причината

Sent from my SM-N910F using Tapatalk
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Дијагноза појма неам не ни прочитав иначе sertraline (Luxeta) пијам и димитрин за смирување навечер го пијам за да спијам пошто имам проблеми со спиењето. Белки ке помогнат денеска сум малце подобар размислив што и како се случи наеднаш и дека не ни била за мене особата ама пуста љубов на што ќе те натера за првпат у животот... И јас си се чудам како може за првпат поради некоа волку да паднам дали пошто ми се збираше немав сериозна врска подолго време само онака бев со некои па сакав да имам сериозна врска конечно и ме утепа надежта друг пат нема шанси волку да згрешам и да се заљубам наеднаш во некоја...
Како ти иде со социјализација со луѓе? Работиш? Движиш? Излегуваш? Роднини, пријатели, колеги? Мислам онака на дневна основа, не хиени што те бараат по потреба или кога им е досадно.

Не те прашувам ова за ништо друго, туку мислам дека присуство на повеќе луѓе во непосредна околина позитивно влијае во вакви ситуации. Посебно ако опкружувањето е поактивно, помлади луѓе или мали дечиња.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom