Самоубиство!

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.819
.

реков дека чичко ми има извршено самоубиство и ти ме прашуваш како би се осеќал ако му се деси нешто лошо на НЕКОЈ од моја фамилија. како ќе се осеќам ќе се осеќам, или ќе заборавам пред да умрам, или ќе умрам па нема да можам да се сеќавам и да сакам. (второто е сигурна варијатна, тоа ми е поентата).

btw, влези на suicide watch редит да видиш што има, мора да те предупредам постовите може да бидат "језиви"...
Прва и основна работа која мора да ја направиш е да ги баталиш тие срањеници на редит. Не ти требаат и не ти користат. Дури го трошиш времето на такви чуда, влези во подфорумот уметност, има дечки кои читаат ептен многу книги, па согласно твојот вкус ќе ти предложат некоја.
 
X

xxxholic

Гостин
не сакам језиви нешта

а ако се осеќаш лошо кога некој твој ќе згази на стакленце зошто помислуваш да им ја нанесеш таа болка? Секако дека е себично. Немаш право да ги оставиш сами и да те нема кога ќе им треба некој и да те нема кога ќе се роди ново дете во фамилијата. А и колку и да е тежок животот победата над тешките ситуации е слатка.

првото нешто што го пишав во темава беше одговор на твоето кое го постави трипати после одговорот
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
А што да праам јас оти кога разговарам со некој оддеднаш ми доаѓа да му треснам еден бокс или глава?
 
X

xxxholic

Гостин
Прва и основна работа која мора да ја направиш е да ги баталиш тие срањеници на редит. Не ти требаат и не ти користат. Дури го трошиш времето на такви чуда, влези во подфорумот уметност, има дечки кои читаат ептен многу книги, па согласно твојот вкус ќе ти предложат некоја.
моментот кога си навлегол во длабок муабет и некој ти дава клише препорака онака ради реда, која и самиот знае дека е клише...

никад не ми текнало дека можам да читам книга у моиве 20 години знаеш... мислам, постар си, али сепак...
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.819
моментот кога си навлегол во длабок муабет и некој ти дава клише препорака онака ради реда, која и самиот знае дека е клише...

никад не ми текнало дека можам да читам книга у моиве 20 години знаеш... мислам, постар си, али сепак...
Ич не е клише. Тие се соживуваш или имаш потреба да читаш од редит за таквата работа. Со тоа само го отежнуваш проблемот и му даваш на динамика, квантитет и квалитет. А едноставно можеш да избегаш и да не ги читаш тие срањеници, само ако имаш цврста волја и најдиш соодветна замена за загубеното во случајов ако гледаш во иднина потенцијално време кое би го трошел на читање глупости на тема самоубиство.

Размисли кои работи ти чинат задоволство, си имал ли порано хоби, најди го, обнови го, создај ново. Ај кажи ми шо фајде од тоа да прочиташ како некој типац се самоубил?
Прва и основна барирера која ја имаш воспоставено е онаа на неприфаќање совети или размислувања и нивно отфрлање од старт. Истата те кочи и за понатамошно ослободување од ситуацијата во која се најдуваш.

Крај краева напишав и подолг пост околу проблемот :) Не знам дали го виде. Токму истиот се темели целосно на науката и се она што е досега сознаено во кратки црти.
 
Член од
15 април 2013
Мислења
1.038
Поени од реакции
796
А што да праам јас оти кога разговарам со некој оддеднаш ми доаѓа да му треснам еден бокс или глава?
Зависи кој е тој...

Смеам јас да ти пратам еден или двајца на кафе? Пошто немам толкава глава ситна сум...[DOUBLEPOST=1436991857][/DOUBLEPOST]
моментот кога си навлегол во длабок муабет и некој ти дава клише препорака онака ради реда, која и самиот знае дека е клише...

никад не ми текнало дека можам да читам книга у моиве 20 години знаеш... мислам, постар си, али сепак...
хаха седни да читаш
идам јас од на психијатар буквално со крајни сили
и чекам автобус пред книжарница и си мислам
ќе ти мислам јас самоубиство минато иднина постоење непостоење срања
да си купам едно романче ќе си читам

иде автобус од таму, грабнувам една книга плаќам бегам да влезам во бусот
седнувам на работа

сервисот за чај агата кристи

дечкото и вика на девојката „јас имам сон...“
а таа му вика „добар си, јас имам само кошмари“

да ти е*ам кога не се убив тој ден никогаш нема...

Инаку има право човекот уметноста помага цртање читање некој добар филм
 
Последно уредено:
X

xxxholic

Гостин
Ич не е клише. Тие се соживуваш или имаш потреба да читаш од редит за таквата работа. Со тоа само го отежнуваш проблемот и му даваш на динамика, квантитет и квалитет. А едноставно можеш да избегаш и да не ги читаш тие срањеници, само ако имаш цврста волја и најдиш соодветна замена за загубеното во случајов ако гледаш во иднина потенцијално време кое би го трошел на читање глупости на тема самоубиство.

Размисли кои работи ти чинат задоволство, си имал ли порано хоби, најди го, обнови го, создај ново. Ај кажи ми шо фајде од тоа да прочиташ како некој типац се самоубил?
Прва и основна барирера која ја имаш воспоставено е онаа на неприфаќање совети или размислувања и нивно отфрлање од старт. Истата те кочи и за понатамошно ослободување од ситуацијата во која се најдуваш.

Крај краева напишав и подолг пост околу проблемот :) Не знам дали го виде. Токму истиот се темели целосно на науката и се она што е досега сознаено во кратки црти.

го прочитав и тој, баш и у тој самиот ти кажа дека е клише. не ни знаеш за какви работи зборев не редит, можда стварно треба да се провеери? какви се тие совети жити се што ги имаат кажано милијарда луге и сите тие по стопати. веќе е време да прифатиме сите дека психичките болести не може да ги излечи науката (ниеден лек). чисто за информација последниве неколку години немам ама баш ни едно хоби најдено (ги имам изгубено сите стари патем), а ги имам истражено најзабутаните ќошиња, ете најпосле и кајганава ја промешав и на ништо не наидов.

y секој случај морам да кажам фала на помошта, и на сите што пробаа да помогнат[DOUBLEPOST=1436992844][/DOUBLEPOST]
Зависи кој е тој...

Смеам јас да ти пратам еден или двајца на кафе? Пошто немам толкава глава ситна сум...[DOUBLEPOST=1436991857][/DOUBLEPOST]
хаха седни да читаш
идам јас од на психијатар буквално со крајни сили
и чекам автобус пред книжарница и си мислам
ќе ти мислам јас самоубиство минато иднина постоење непостоење срања
да си купам едно романче ќе си читам

иде автобус од таму, грабнувам една книга плаќам бегам да влезам во бусот
седнувам на работа

сервисот за чај агата кристи

дечкото и вика на девојката „јас имам сон...“
а таа му вика „добар си, јас имам само кошмари“

да ти е*ам кога не се убив тој ден никогаш нема...

Инаку има право човекот уметноста помага цртање читање некој добар филм
како е англискиот наслов на таа книга?
инаку да бев јас, кога ќе седнев да читам после првата реченица ќе бев: e да ти е*ам македонијата скапана да ти е*ам еден асален превод на е*ана книга нема, нека иде у к*рац и книга и се.
 
Последно уредено од модератор:

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.819
го прочитав и тој, баш и у тој самиот ти кажа дека е клише. не ни знаеш за какви работи зборев не редит, можда стварно треба да се провеери? какви се тие совети жити се што ги имаат кажано милијарда луге и сите тие по стопати. веќе е време да прифатиме сите дека психичките болести не може да ги излечи науката (ниеден лек). чисто за информација последниве неколку години немам ама баш ни едно хоби најдено (ги имам изгубено сите стари патем), а ги имам истражено најзабутаните ќошиња, ете најпосле и кајганава ја промешав и на ништо не наидов.
Вака значи, самата психа по себе е заебана работа и сложена пред се. Тие совети кои ги кажале милијарда луѓе се совети кои помогнале на исто толку луѓе, и затоа истите не се туку така од нигде никаде излезени. Тоа ти е исто како да речиш дека не го бива shawshank redemption како филм, само затоа што милион и 400 000 илијади луѓе го оцениле како најдобар на сите времиња, само ради истата мисла на овие луѓе, што секако не оди рака под рака со објективна логика.

Проблемот кај тебе лежи во тоа што одбиваш да пробаш работите да тргнат на позитивно, а ако пробуваш да тргнат, не пробуваш доволно силно и цврсто. Впрочем и ставот кој цврсто си го заѕидал дека треба да прифатиме оти сите психички болести не може да ги излечи науката (не само психички, туку и општо многу работи засега не можи да смени науката) ти е само дел од кочницата која си ја воспоставил и не ти дозволува да ја надминиш состојбата. Да психата е сложена работа, но не значи дека баш за твојата психа нема лек. Мотивот и волјата се едни од најбитните работи. Фројд зборуваше и за Ерос и Танатос, нагон за живот и нагон за смрт. ТОа е таа вечна битка, во случајов ти како што кажуваш кај тебе превладува тој за смрт, што во никој случај не е невозможно нагонот за живот да преовладува повторно над нагонот за смрт, само треба да се најди вистинскиот пат.

И како што кажав, стручно лице и соодветни лекарства ито како може да помогне. Јас ги има 3-ца познаници кои буквално излегле од таа депресијата. Дури и едниот, жена на 50-тина години, имаше исклучено било каков контакт со светот, онака си седеше и си гледаше во некоја точка од ѕидот. Ти уште ја имаш способноста да размислуваш и резонираш и каде каде си пред неа, но едноставно како што кажав, слаба ти е волјата и мотивот. Биди сигурен дека можиш да се вратиш назад во нормала како што си сигурен дека не можиш да се вратиш.
 
X

xxxholic

Гостин
не, не ми беше поентата она да кажам дека "се што е мејнстрим е лошо".
сум зборел со татко ми мајка ми, другари, психијатар, психолог, сум примал андидепресиви, самодијагностициран со специфична анксиозност потврдена од доктор. и ти ми викаш дека проблемот ми е мотивот и волјата. ја у ваква ситуација не знам главата кај ми е, ти автоматски ми викаш дека сум безнадежен... не може некој фројд да соли памет ако не видел и осетил патња у светот, која не може да се игнорира (мислам, знам кој е типот и еросот и танатосот). на крајот на краиштата пак се завршуе со смрт, само одлагање е у прашање, и патење у меѓувреме... вака без девојка очаен па бар сигурен сум деца дека нема да родам и тие да патат па...
 

^^GoRiLLaZ^^

Happiness...?
Член од
25 јануари 2007
Мислења
5.735
Поени од реакции
7.983
Некој што размислува за самоубиство нема тоа да го каже или напиша овде.
Веќе имаше таков случај овде. Напиша и се самоуби. Само што мислењата се избришани. Мислам дека беше пред 5 години.
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.819
не, не ми беше поентата она да кажам дека "се што е мејнстрим е лошо".
сум зборел со татко ми мајка ми, другари, психијатар, психолог, сум примал андидепресиви, самодијагностициран со специфична анксиозност потврдена од доктор. и ти ми викаш дека проблемот ми е мотивот и волјата. ја у ваква ситуација не знам главата кај ми е, ти автоматски ми викаш дека сум безнадежен... не може некој фројд да соли памет ако не видел и осетил патња у светот, која не може да се игнорира (мислам, знам кој е типот и еросот и танатосот). на крајот на краиштата пак се завршуе со смрт, само одлагање е у прашање, и патење у меѓувреме... вака без девојка очаен па бар сигурен сум деца дека нема да родам и тие да патат па...
Не друц, безнадежен не употребив никаде и не го мислам тоа за тебе во никој случај, туку напротив, ценејќи по начинот на размислување и можноста широко да резонираш низ работите. Само сакам да пробаш од тоа што си пробал, значи да се натераш самиот да пробаш посилно. Смени доктори, смени психолози психијатри. И јас сум имал неубави мигови кои траеле и повеќе од година дена, не сум развил депресија, но сум ги имал оние лоши негативни мисли кои не ми давале сон навечер и ме гризеле и измачувале од внатре и некако сум ги пребродил. Ти треба некоја апла голема промена, еве како што спомна фати си девојче некое, засакај го, да осетиш и други позитивни вибрации и чувства. Не знам по твое видување како би рангирал радост и среќа, што би ги предизвикало истото, но лично за мене да имам едно детенце мало кое ќе го израснам и го гледам низ годините како расти, ќе ме исполнува до небо и назад.

Депресијата не е работа која се решава ниту на форум. Си има таму точно пропишани правила кој е задолжен за истата. Ти сакаше да размениш мисли за животот, јас впрочем со обидов да ти кажам од моја призма како гледам на некои работи. Проблемот е сложен, но за секој проблем постои решение, а решението не мора да е смртта. Смртта сите ќе не стаса да, кој порано, кој подоцна, но нека биде онаа природната, нека попримиме повеќе искуства од светов, да осознаеме повеќе работи, да создадеме добри спомени.
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.054
Поени од реакции
6.658
не, не ми беше поентата она да кажам дека "се што е мејнстрим е лошо".
сум зборел со татко ми мајка ми, другари, психијатар, психолог, сум примал андидепресиви, самодијагностициран со специфична анксиозност потврдена од доктор. и ти ми викаш дека проблемот ми е мотивот и волјата. ја у ваква ситуација не знам главата кај ми е, ти автоматски ми викаш дека сум безнадежен... не може некој фројд да соли памет ако не видел и осетил патња у светот, која не може да се игнорира (мислам, знам кој е типот и еросот и танатосот). на крајот на краиштата пак се завршуе со смрт, само одлагање е у прашање, и патење у меѓувреме... вака без девојка очаен па бар сигурен сум деца дека нема да родам и тие да патат па...
батка, пукаш од интелегенција се гледа по постовите,само најди си занимација во животот,добри другари,ожени се и цепај..........кога веќе ќе имаш деца ќе го живееш остатокот од животот и ќе се бориш за нив,неодвоивиот дел од тебе (y)
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.700
Поени од реакции
27.627
не, не ми беше поентата она да кажам дека "се што е мејнстрим е лошо".
сум зборел со татко ми мајка ми, другари, психијатар, психолог, сум примал андидепресиви, самодијагностициран со специфична анксиозност потврдена од доктор. и ти ми викаш дека проблемот ми е мотивот и волјата. ја у ваква ситуација не знам главата кај ми е, ти автоматски ми викаш дека сум безнадежен... не може некој фројд да соли памет ако не видел и осетил патња у светот, која не може да се игнорира (мислам, знам кој е типот и еросот и танатосот). на крајот на краиштата пак се завршуе со смрт, само одлагање е у прашање, и патење у меѓувреме... вака без девојка очаен па бар сигурен сум деца дека нема да родам и тие да патат па...
Најверојатно досега го имаш сфатено моментот "Nothing matters, everything leads to nothing". Дап, тоа е болно, тешко и депресивно.
Те сфаќам во поголем дел од работите но 2-3 глупости истреска. Едната е дека „науката не може да ги излечи психичките болести“. Прво, која всушност психичка болест ја имаш ти, депресија? И тоа не може да се излечи? :icon_lol: Фаќај, допаминче.
Убаво ти кажа Ерик Зан ор вотевр, прекини да читаш глупости од интернет и редит околу овие работи. Тебе мозокот веќе ти е фокусиран на „глупости“ и biased си, тешко да ти се промени мислењето. Се храниш со катастрофална храна за мозокот.
Друга глупа работа што ја тресна е „одговори ми на првото цитирано“. Како да кажа којзнае што непобедливо. „И онака ќе умрат“, а во меѓувреме?!?! Тоа што ти го кажаа е точно, самоубиствата се најчесто себичност и кукавичлак.
Да не го цениш животот. Луѓено без раце без нозе се борат за живот, он женска немал, Македонија е катастрофа, ќе се самоубивал.
Ова го знаеш?

Е овде ти да ми одговориш на следново:
Целиш на самоубиство, 100% deathrate. Не можеш да ми кажеш дека никогаш не си посакал да направиш нешто кое е опасно/забрането. Не можеш да ми кажеш дека во моменталната состојба немаш желба за апсолутно ништо. Ако да, тогаш те фатила македонската контра. Опасна е таа да ти кажам право, бев долго во таа фаза :D
Што те спречува да нападнеш ајкула со харпун? „ОМГ МАКЕДОНИЈА НЕСМЕ ВО ЕВРОПА НЕМА ВИЗА ЈА МРАЗАМ ОДАМ ДАСЕ САМОБУБИЈАМ!!!11“
Кукавицо, опрај се.
Ќе се опраиш еден ден всушност, сигурно. И ќе се навраќаш со мислите и ќе си речеш „што кур ми било?“.
P.S. И его големо имаш, читај (долго е):
Здраво, ќе ви раскажам една приказна. Ви ветувам дека оваа приказна, на еден или друг начин ќе остане со вас за целиот живот. Ве молам читајте до крај. Ако некогаш нешто сум ветил ова е тоа; вреди да се прочита. Немој да прекинеш со читањето. Не прекинувај, те молам.

Јас знам зошто си мизерен. Знам зошто седиш доцна навечер, неуморно гледајќи во екранот, неисполнет. Знам зошто ги одбиваш луѓето и што е поважно знам зошто не си допушташ да бидеш среќен.

Не, нема никаква врска со тоа како изгледаш.

Не, нема никаква врска со што работиш или колку заработуваш.

Не, нема никаква врска со се` што ти поминува низ глава навечер пред спиење.


Нема никаква врска со болестите што си ги дијагностицираш. Твојата анксиозност не ни постои, таа е само еден продукт на најголемата лага што си ја кажал себе си.

Но јас знам што е тоа, и морам да ти кажам сега бидејќи како што поминува денот, сфаќањето за ова што го пишувам ќе го снема.

Она што те уништува, она што те повредува е лажната претстава што ја имаш за себе си. Гласот со кој си збориш себе си? Мислиш дека тоа си ти? Е, не си. Твојот најголем непријател е твоето его. Размисли. Најверојатно помина некоја мала струја кога го прочита зборот, зар не? Его. Милион мали неизговорени приговори за ова што го пишувам. Се плаши од тоа што следи, се плаши дека ќе ме сфатиш.

Запрашај се, од што навистина се плашиш? Кои се вистинските последици? Зошто се грижиш што другите мислат за тебе?

Е тоа е работата. Не се грижиш ти, твоето его се грижи. И му дозволуваш да се истури врз тебе. Кога лежиш навечер, размислувајќи за грешките, твоето его ти кажува колку лошо си се однесувал, колку лошо треба да се чувствуваш. Ги кажува најомразените, депресивни нешта некогаш кажани. Не од други луѓе, туку твоето его те прави да се чувстуваш побескорисно отколку било кои други луѓе некогаш можеле.

Кога си во таква ситуација, твоето его се плаши. Се плаши да не биде повредено, отсликувајќи се според неговотo чувство за вредност. Неизбежно, оваа равенка секогаш е негативна и доаѓа до лутина. Понекогаш ја насочуваш кон други, но ти, драг фејсбук читателу, ти знам дека ја насочуваш кон себе. Во случај да не знаеш; дефиницијата за депресија е лутина насочена кон себе.

Твоето его никогаш нема да биде задоволено. Секогаш ќе го вшмукува задоволството како црна дупка, нема да врати ништо. Празнината што ја чувстуваш? Вистинска е. И не може да биде исполнета. Твоето его секогаш ќе биде тука да те спречи. Дури и на некој анонимен форум, ќе лажеш бидејќи твоето его верува, дури и за секунда дека некој, негде на светов ќе поверува дека си нешто повеќе од тоа што си.

Но тоа не е најлошото. Најлошото е што егото ќе направи се за да го скрие ова од тебе. Секогаш кога се препушташ на слабостите, всушност се препушташ на гласот во тебе за кој мислиш дека си ти. Секогаш кога пробуваш да се смениш, се враќаш назад. Секогаш кога ќе научиш нешто ново, нешто што има смисла, нешто што знаеш дека е вистинито, некако се чувствуваш дека го одбиваш. Физички, емоционално... Целосно. Колку повеќе мислиш на тоа, толку полесно му е на твоето его да "рационализира" и да те лаже уште повеќе.

Како да избегаш, кога гласот во твојата глава, кој го користиш за сфаќање на нештата е самиот проблем? Ако има пекол, тој е овде, на земјава, во твојата глава. Проба да бидеш силен, но кога неуспеа се почувствува послабо од кога и да е. Вака твоето его се храни, и неговата работа е полесна.

Луѓето пробуваат да најдат различни начини да ги надминат дел од аспектите на егото. За некои тоа е дисциплина, вежбање, правилна исхрана. Ти текнува на реченицата? "Се што е битно е да се надминеш себе си". Има причина зошто ова го кажуваат сите, но само неколку навистина разбираат што е тоа што треба да се надмине. Во исто време, се препуштаат многу лесно во други делови од животот. Затоа што егото е паметно. "Браво, сега како награда можеш да се уништиш себе си".

Некои ја одбираат духовноста. Христијанството, на пример. Сите вистински вредности се поврзани со надминување на егото, сите гревови му се неодоливи на егото. Можеби Исус навистина постоел и остатокот од Библијата е само начин за пренесување на ова просветлување, така што старите народи би сфатиле. Не можам да знам за ова. Будизмот е многу повеќе директен за ова, но на крај сепак се сведува нa истото нешто. Зошто религијата не работи? Зошто голем дел од религиозните луѓе исто така се препуштаат на своето его? Затоа што залажува, ги прави нештата да изгледаат како што не се и за да ја снема конфузијата потребно е многу време.

Некои го одбираат мистицизмот, психоделични дроги. Да го залажеш умот дека егото не постои. Но, има голем ризик дека повеќето ќе направат тоа да биде за нешто друго. После ова, мал број ја враќаат вистинската свесност.

Како и да е, еден пат секогаш ќе цели кон тоа, толку очигледен... но ретко поминуван. Патот на чиста свест, чисто расудување. Затоа што сите ќе сфатиме во еден момент, дека овие работи преовладуваат. За повеќето егото секогаш ќе биде тука, но треба да си способен да се свестиш за моментот кога тоа се промени. Кога се појави маглата, го изгуби видот.

Кога проблемите станаа нерешливи, целите недостигнати, кога секој ден умираше по малце во себе и празнината преовладуваше.

Се сеќаваш драг читателу, проклето знам дека се сеќаваш. Размисли. Кој беше моментот кога се` се промени? Ако не се сеќаваш помачи се, затоа што помина долго време кога последен пат беше навистина среќен. Не се грижи за тоа "зошто?", не е толку битно колку што мислиш.

Пред тебе има тешка задача, но не е невозможна. За сите оние кои ја искусиле смртта на егото со помош на психоделични дроги, следат најдобрите вести. Тоа чувство на чистина, мир и разбирање? Не е ништо мистично и недостижно, тоа си вистинскиот ти. Тоа е способноста која ја поседуваш, и чувството како секогаш треба да се чувствуваш. Единственото нешто што стои пред тебе е твоето его, и овој твој непријател не е толку сериозен колку што си мислиш.

Ако стигна до овде, верувам дека можеш да го сториш тоа. Имаш вистинска шанса. Го слушаш, зар не? Приговорите, "рационалното размислување", невербата. Ја чувствуваш нивната одвратност, лутина, одбивање и страв како да се твои емоции. Не се. Твоето его не си ти, драг читателу. Ти си ти, и не ти е потребно. Не смее да ти каже што не треба да правиш, не ги контролира твоите одлуки, не ги контролира твоите мисли. Ти ги контролираш.

Замолчи го. Само замолчи го. Ти го контролираш, зашто по ѓаволите му дозволуваш да збори?

Се надевам дека еден ден ќе можеш да уживаш во слаткиот звук на тишината. Затоа што никогаш не сум посакувал повеќе за некого да успее отколку што посакувам сега да успееш ти, читателу. Навистина не.
Бонус, хомеостаза. За да ја промениш фазата во која што си сега, ќе поминеш низ мини пекол но ќе успееш.
 
Последно уредено:
X

xxxholic

Гостин
фала драг писателу. би сакал да верувам дека ова ќе ми смени нешто, мислам, го прочитав :)

знам дека изнатрескав многу глупости, на крајот на краиштата неам спиено 20 саати. ок, и да бев наспиен пак ќе треснев некоја глупост. али кога сме веќе кај егото, кое сите го имаме, кој се справува а кој не (јас сум очигледно еден од тие кои се немаат справено), јас правам многу грешки и понекогаш нешто неубаво, али како може, да прават такви лоши работи други луѓе, и јас иам его и они имаат, тоа прашање зошто мислам дека нема да го извадам од глава...
не сум баш "нихилист" иначе. и значи не може, не може не може 99%, и тоа тие највеќе што ќењаат за македонија, всушност ја имаат напраено таква, одбивам да поверувам дека не е така.

едит: океј, ова бонусов беше епик, морам да признаам, музиката у позадина и све, стварно језиво еј, као да ги глеам на DHARMA снимките
 
Последно уредено од модератор:
Член од
15 април 2013
Мислења
1.038
Поени од реакции
796
го прочитав и тој, баш и у тој самиот ти кажа дека е клише. не ни знаеш за какви работи зборев не редит, можда стварно треба да се провеери? какви се тие совети жити се што ги имаат кажано милијарда луге и сите тие по стопати. веќе е време да прифатиме сите дека психичките болести не може да ги излечи науката (ниеден лек). чисто за информација последниве неколку години немам ама баш ни едно хоби најдено (ги имам изгубено сите стари патем), а ги имам истражено најзабутаните ќошиња, ете најпосле и кајганава ја промешав и на ништо не наидов.

y секој случај морам да кажам фала на помошта, и на сите што пробаа да помогнат[DOUBLEPOST=1436992844][/DOUBLEPOST]

како е англискиот наслов на таа книга?
инаку да бев јас, кога ќе седнев да читам после првата реченица ќе бев: e да ти е*ам македонијата скапана да ти е*ам еден асален превод на е*ана книга нема, нека иде у к*рац и книга и се.
The harlequin tea set
Јас не го напишав цел наслов

поентата беше во минатото еден човек имаше добар сон сосе мене внатре, а мене и мислите и соништата ми беа above кошмари
Му го срушив и сонот и светот над глава.... од грижата на совест бев во таа депресија... и гледаш како работи ѓаволот...[DOUBLEPOST=1437018335][/DOUBLEPOST]Наспиј се. Најди нешто креативно за правење. Ќе ти помине ова е период.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom