Самоубиство!

Член од
1 декември 2011
Мислења
2.680
Поени од реакции
3.053
Долго размислував на темава and I have something to ask.

До пред некое време имав став на темава дека тоа е страшен егоизам и при ваквиот чин се отслика тоа колку е голема уствари човековата суета. Толку многу, што своите емоции и чуства ги става пред себеси.
Сега, имам став дека таквите личности се всушност најчуствителните лица на планетата земја, дека емоциите што сите ги чуствуваме, они ги доживуваат 500пати подраматично и дека болката им причинува толкава пречка што ако нема со кого заеднички да ја издржат, попуштаат.
Воопшто не мислам дека е храброст. Во тој момент, човек не мисли на тоа што неговата постапка ќе предизвика кај другите и мислам дека не трпи психичка припрема ваквата состојба, сите тие луѓе пред да го направат чинот, се онака како у некоја dreamy фаза, каде емоциите владеат со нивното тело.

Прашања што ми се поставија:
Дали ако самиот не помислиш никогаш на самоубиство, значи дека си силен, па можеш да ги издржиш притисоците на општеството?
Или па значи дека твоите чуства се толку отапени, што ништо не те допира? (буквалисти, gtfo)
 
Член од
24 февруари 2012
Мислења
320
Поени од реакции
225
Bezbroj prashanja, bezbroj odgovori... hrabrost? koj ja bara? pomisluvash na samounishtuvanje i ete ti hrabrost, egoizam, kukavichluk... koj kako kje proceni. Kje se samoubiesh?
Shto so samoubistvo? Sho kje reshish? Sebe? Drugite? Dali?
Ili pak kje sfatish deka toa e edna od igrite na umot.
"Umri pred da umresh" - Toa e hrabrost! Toa e povtorno ragjanje!
 
Член од
1 декември 2011
Мислења
2.680
Поени од реакции
3.053
Bezbroj prashanja, bezbroj odgovori... hrabrost? koj ja bara? pomisluvash na samounishtuvanje i ete ti hrabrost, egoizam, kukavichluk... koj kako kje proceni. Kje se samoubiesh?
Shto so samoubistvo? Sho kje reshish? Sebe? Drugite? Dali?
Ili pak kje sfatish deka toa e edna od igrite na umot.
"Umri pred da umresh" - Toa e hrabrost! Toa e povtorno ragjanje!
Ne, ne me interesira toa dali e hrabrost ili ne ili dali ke resis nesto.
Dali faktot deka nikogas ne si pomislil na samoubistvo te pravi posilen ili bescustvitelen?

Ima lugje koi imaat pregolemi stradanja vo zivotot, a nikogas ni kako fraza da ne izustile "Kamo da umrev, makite da si gi skratam", me razzbiras?
Tolku nisto ne gi dopira sto pri takvi "stresni" momenti od zivotot, ne I'm proletuva toa kako misla. Tolku ne gi dopiraat okolnostite, tolku se ufurani I ziveat svoj film, sto I cel svet da gi mrazi, nikogas nema da se isfrustriraat od nesto, pa I toa da ne bide plan, nego onaka, nesakana misla sto bi ti proletala niz glava.

Moze prasanjava ne se exactly on topic, ama blisku sum nekade :)
 

831

רַב אושר של חוכמה
Член од
8 ноември 2009
Мислења
6.875
Поени од реакции
12.386
Ne, ne me interesira toa dali e hrabrost ili ne ili dali ke resis nesto.
Dali faktot deka nikogas ne si pomislil na samoubistvo te pravi posilen ili bescustvitelen?

Ima lugje koi imaat pregolemi stradanja vo zivotot, a nikogas ni kako fraza da ne izustile "Kamo da umrev, makite da si gi skratam", me razzbiras?
Tolku nisto ne gi dopira sto pri takvi "stresni" momenti od zivotot, ne I'm proletuva toa kako misla. Tolku ne gi dopiraat okolnostite, tolku se ufurani I ziveat svoj film, sto I cel svet da gi mrazi, nikogas nema da se isfrustriraat od nesto, pa I toa da ne bide plan, nego onaka, nesakana misla sto bi ti proletala niz glava.

Moze prasanjava ne se exactly on topic, ama blisku sum nekade :)
Па најчеста причина за самоубиство се бесчувствителните, тие го вртат светот многу се, и насекаде околу тебе. Ако си хиперсензитивен си наебал...
 
Член од
24 февруари 2012
Мислења
320
Поени од реакции
225
Ne, ne me interesira toa dali e hrabrost ili ne ili dali ke resis nesto.
Dali faktot deka nikogas ne si pomislil na samoubistvo te pravi posilen ili bescustvitelen?

Ima lugje koi imaat pregolemi stradanja vo zivotot, a nikogas ni kako fraza da ne izustile "Kamo da umrev, makite da si gi skratam", me razzbiras?
Tolku nisto ne gi dopira sto pri takvi "stresni" momenti od zivotot, ne I'm proletuva toa kako misla. Tolku ne gi dopiraat okolnostite, tolku se ufurani I ziveat svoj film, sto I cel svet da gi mrazi, nikogas nema da se isfrustriraat od nesto, pa I toa da ne bide plan, nego onaka, nesakana misla sto bi ti proletala niz glava.

Moze prasanjava ne se exactly on topic, ama blisku sum nekade :)

"Jas", mozhe da "gledam"; chovek shto ima mnogu stradanja, chovek shto ne go dopira nishto pri stresni momenti i deka nishto ne go dopira, nikakvi okolnosti, deka si zhivee svoj film............deka nikogash ne pomisluva na samoubistvo ama kje si go postavam prashanjeto- ne e li toa "mojot film", moja interpretacija na chovekot?:)
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.971
Поени од реакции
18.716
Bezbroj prashanja, bezbroj odgovori... hrabrost? koj ja bara? pomisluvash na samounishtuvanje i ete ti hrabrost, egoizam, kukavichluk... koj kako kje proceni. Kje se samoubiesh?
Shto so samoubistvo? Sho kje reshish? Sebe? Drugite? Dali?
Ili pak kje sfatish deka toa e edna od igrite na umot.
"Umri pred da umresh" - Toa e hrabrost! Toa e povtorno ragjanje!
Тоа е рамнодушност.
 

Луси

extreme
Член од
17 септември 2008
Мислења
6.810
Поени од реакции
20.175
Од кога самоубиството станало храброст?
Што се не ќе прочитам, најпрост израз на самоубиство се знае со два збора се кажува слаба психичка состојба, кога човек неможе да го издржи влијанието на светот односно проблеми, случувања сето тоа го носи на наједноставното да се самоубие, мислејќи дека така ќе се реши се, и да ќе се реши колку и да звучи лошо тоа е природна селекција, некој ќе преживее некој не, не е секој толку силен да се сноси со товарот особено денес во сиутацијава во која се наоѓаме грото луѓе, пред се самоубијци се и луѓе кои не сакаат да си дозволат некој да им помогне или да посегнат по помош, него сами себе си „помагаат“, секогаш има доволно добра причина да живееш но и да се самоубиеш.
 
Член од
24 февруари 2012
Мислења
320
Поени од реакции
225
"Jas" isto taka mozhe i da "chita" shto saka "toj" da kazhe so "umri pred da umresh" ama toa neznachi i deka e protolkuvano onaka kako shto e zamisleno od "pishuvachot";)

"umri pred da umresh" - ne znachi nitu ramnodushnost nitu samoubistvo, no shto jas tuka mozham ako nekoj taka si protolkuva .... ama ete shto se nema da prochitame....;)
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.971
Поени од реакции
18.716
"Jas" isto taka mozhe i da "chita" shto saka "toj" da kazhe so "umri pred da umresh" ama toa neznachi i deka e protolkuvano onaka kako shto e zamisleno od "pishuvachot";)

"umri pred da umresh" - ne znachi nitu ramnodushnost nitu samoubistvo, no shto jas tuka mozham ako nekoj taka si protolkuva .... ama ete shto se nema da prochitame....;)
Ахам, а по дифолт се што ти ќе напишеш тука е точно и другите треба да се сложат со тебе без прашања?
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.399
"Jas" isto taka mozhe i da "chita" shto saka "toj" da kazhe so "umri pred da umresh" ama toa neznachi i deka e protolkuvano onaka kako shto e zamisleno od "pishuvachot";)

"umri pred da umresh" - ne znachi nitu ramnodushnost nitu samoubistvo, no shto jas tuka mozham ako nekoj taka si protolkuva .... ama ete shto se nema da prochitame....;)
:)
Ако умреш пред да умреш ќе нема да остане ништо за умирање. Ова е по дифолт точно, потпишувам со две раце. :)
 
Член од
7 ноември 2011
Мислења
3.135
Поени од реакции
3.894
Самоубиството може да се ооправда само во случај на тешка, неизлечива болест, во момент кога не постои никаква надеж за подобрување на состојбата ами напротив на човека му се избројани деновите или неделите кои ке мора да ги помине во страшни маки, тешки болки.....Во тој случај можеби е подобро човек да си ги скрати тие маки и може би и да им олесни на блиските кои ке треба да го гледаат во таква состојба... Во таква состојба квалитетот на животот е 0 и човекот фактички е мртов и тој и сите околу него го чекаат само формалниот крај а болките и маките се неиздржливи.... во таков безнадежен случај може би и јас би си свирнал еден куршум и би го прекинал измачувањето.... Ова има доста допирни точки со еутаназијата т.е убиството од милосрдие кога некого ке убиеме за да му ги прекратиме маките и неговите и на неговите блиски, нешто што мислам дека во некои земји се практикува...
Во никој друг случај не го оправдувам самоубиството.
 

RocknRolaa

Rafa Para Siempre
Член од
21 февруари 2010
Мислења
6.869
Поени од реакции
9.740
Аман надминете го тоа ваше его. Јас не оправдувам ова, јас не оправдувам она. Самоубиството е лична работа, а со тоа вашето "оправдување" воопшто не е потребно.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom