Сакате ли да преноќевате во куќичка од ерата на Флинстоун?

Член од
15 јули 2007
Мислења
791
Поени од реакции
218
0chavdar.jpg 3chavdar_kyshtichki_neolit.jpg path_186871.jpg изтеглен фајл.jpg big.jpg thumb2 (1).jpg thumb2.jpg изтеглен фајл.jpg
Куќички од ерата на Флинстоун. Ако сакате да видите нешто слично, па дури и да преноќевате во живеалиште на неолитски луѓе, еве ви предлог.
Археолошки парк "Тополница" располага со пет неолитски куќички, музејска збирка, капела. Наскоро ќе биде готов и паркот за забава за најмалите.
Одлично место за прошетка. А местото е само на два километри од софиското село Чавдар кое е на 70 километри од Софиja. Куратор во археолошкиот парк е Ајсун Мехмедова која е подготвена со одговор на прашањата на секој посетител:
"Куќичка се реконструкција на неолитски живеалишта. Потрудете сме се да прес'здадем атмосферата таква каквато е била. На десниот брег на реката Тополница имало населба Могила. Тоа нешто е пресоздава во паркот ".
Во три од куќичка може даноќеваате. Треба да знаете дека сепак ситуацијата е примитивните. Смелчаци кои сакаат да пробаат примитивната атмосфера, има најмногу во летната сезона, иако во куќичка може да се ноќева и во другите сезони - има појава што функционира, обезбедуваме и перници и ќебиња, објасни Ајсун Мехмедова.
http://dariknews.bg/view_article.php?article_id=1451751
0chavdar.jpg

3chavdar_kyshtichki_neolit.jpg

path_186871.jpg изтеглен фајл.jpg
 
Последно уредено:

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.005
Одлична идеја,само ме интересира зошто правите копи пасте?
Дај бе имајте идеја и направете нешто поинтересно и поубаво
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Неќу:D

Шала на страна, местово е баш убаво и потсеќа на Тумба Маџари. Иначе колку се плаќа за ноќевање?:)
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.005
Последно уредено:

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
1200-1300 денари[DOUBLEPOST=1434150576][/DOUBLEPOST]или поточно 40:1,95=20.51282051282051x61.3=1.257,435897435897 денари
40 лева = 20 евра = 1200 денари (отприлика)
1200 денари од ноќевање?:confused: Скапо. За тие пари човек може да оди на одмор во некој подобар град во Бугарија.
:)
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.443
Поени од реакции
7.720
40 лева на кука. Куките са за наjмного 4 луге.
А кога ќе дојде ред за плаќање ќе кажат дека се мислело 40 лева за струја и топла вода на куќата, а дека ноќувањето кошта плус 40 лева од човек без појадок.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
791
Поени од реакции
218
1200 денари од ноќевање?:confused: Скапо. За тие пари човек може да оди на одмор во некој подобар град во Бугарија.
:)
Не е скапо. тоа е за целата кука, koj е за 4 човека. На човек по 10 лева кое е 314 денари. Тук има информациja за неолитните кукички со цена, место, мислениja, рејтинг и други. http://www.gogo.bg/хотели-чавдар/неолитни-к'шти-тополница/333#Ceni

А кога ќе дојде ред за плаќање ќе кажат дека се мислело 40 лева за струја и топла вода на куќата, а дека ноќувањето кошта плус 40 лева од човек без појадок.
Тое е неолитна кукичка и условите са неолитни.

Еве един патепис од околината. http://eliivanova.com/чавдар-обештавашто-мјасто-за-туриз'м/
Тоа е за луге кои барат различни силни емоции.
 

a9mkd

Љетиф
Член од
14 јуни 2015
Мислења
504
Поени од реакции
274
Си бил во Македонија? Од оваа фаза сега сме во премин кон БАРОК.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom