Сакам да знам!

Член од
18 август 2020
Мислења
3
Поени од реакции
0
1. Дали можм да извадам
лична карта и пасош во Скопје а сум од друг град?

2. Колку време се чека за вадење лична карта и пасош по брза постапка?

3. Дали треба да се приложат некои документи (извод и сл.) или само стариот пасош и л.к?
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.425
Поени од реакции
4.254
1. Веројатно треба да закажеш термин. Треба да го фатиш тој термин(и лабаво е, пошто знаеш...врски)....глеј само да биде некое место близу тебе и да НЕ е мвр у СМРТВ.
Очекувај само модифицирана процедура заради корона.
2. во мој случај беше неколку недели. Процедурата треба да е 10 дена, ама знаеш во што држава живееш
3. Имаат формулари што треба да ги пријавиш. И матичен број ти треба...
 
Член од
18 август 2020
Мислења
3
Поени од реакции
0
1. Веројатно треба да закажеш термин. Треба да го фатиш тој термин(и лабаво е, пошто знаеш...врски)....глеј само да биде некое место близу тебе и да НЕ е мвр у СМРТВ.
Очекувај само модифицирана процедура заради корона.
2. во мој случај беше неколку недели. Процедурата треба да е 10 дена, ама знаеш во што држава живееш
3. Имаат формулари што треба да ги пријавиш. И матичен број ти треба...
Не те разбрав баш, јас сум од Тетово не знам дали треба во Тетово да идам или можам и во Скопје да се сликам?
Како мислиш модифицирана процедура? Јас мислев по итна постапка да извадам пасош пишува на страната дека за 48 саати се издава.
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.425
Поени од реакции
4.254
Можеш во скопје , ако сакаш во скопје. Треба да закажеш во скопје. За итно не знам, ама знам дека има корона, и сите процедури се поспори него вообичаено....или различни.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.662
Поени од реакции
34.959
Не те разбрав баш, јас сум од Тетово не знам дали треба во Тетово да идам или можам и во Скопје да се сликам?
Како мислиш модифицирана процедура? Јас мислев по итна постапка да извадам пасош пишува на страната дека за 48 саати се издава.
Можеш во скопје , ако сакаш во скопје. Треба да закажеш во скопје. За итно не знам, ама знам дека има корона, и сите процедури се поспори него вообичаено....или различни.
Не знам дали смениле нешто, ама јас пред 2 години кога менував не ми дозволија ни за пасош ни за лична карта во Скопје туку во местото каде што ми се води адреса на живеење. Ако сакаш да можеш во Скопје барем тогаш беше дека мора да смениш тука место на живеење и цела документација ќе ти биде за тука.
Јас и со колата мачам маки со ова, технички преглед може да направиш било каде, ама регистрацијата мора во МВР од каде што се таблите.
 
Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.848
Поени од реакции
7.662
Не, бар јас колку што знам мора да имаш шест комплетни месеци во една календарска година во иста фирма.

За седум денови го пропушташ. Дури и да се вработиш во друга фирма сега нема да имаш време да направиш шест месеци.
 
Член од
19 август 2020
Мислења
55
Поени од реакции
187
Може не е право место за прашањево ама ова ми стои како поактивна тема па да прашам ако некој знае да ми одговори.
Со женско сум имал однос пример на 2 во месецот а на неа циклусот и е некаде 15 16.
Во случај да е бремена дали бременоста започнува од денот на односот, 2ри или од денот кога тррбало да е циклусот а не и дошло?
 
Член од
3 март 2020
Мислења
2.413
Поени од реакции
5.063
Може не е право место за прашањево ама ова ми стои како поактивна тема па да прашам ако некој знае да ми одговори.
Со женско сум имал однос пример на 2 во месецот а на неа циклусот и е некаде 15 16.
Во случај да е бремена дали бременоста започнува од денот на односот, 2ри или од денот кога тррбало да е циклусот а не и дошло?
Бременост се брои од циклусот кога требало да дојде, а не дошол
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
dali vo nedela e besplaten parking pred zoo kako vo gradot
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.646
Поени од реакции
34.852
Може не е право место за прашањево ама ова ми стои како поактивна тема па да прашам ако некој знае да ми одговори.
Со женско сум имал однос пример на 2 во месецот а на неа циклусот и е некаде 15 16. Во случај да е бремена дали бременоста започнува од денот на односот, 2ри или од денот кога тррбало да е циклусот а не и дошло?
Бременост се брои од циклусот кога требало да дојде, а не дошол
... бременост ? доколку настанало оплодување со што жената треба понатака да добие циклус, а не добива, тогаш почеток на бременоста се смета (брои) неделата од последниот циклус (мензис) што го имала жената!
 
C

CoolIris

Гостин
... бременост ? доколку настанало оплодување со што жената треба понатака да добие циклус, а не добива, тогаш почеток на бременоста се смета (брои) неделата од последниот циклус (мензис) што го имала жената!
Поточно, првиот ден од последната менструација е прва недела од бременост.
 
Член од
19 август 2020
Мислења
55
Поени од реакции
187
Поточно, првиот ден од последната менструација е прва недела од бременост.
Еве конкретно ќе напишам пример со дати, значи последен циклус 15 јули, односот на 30 јули а следниот циклус требало да биде 15 август но немало.

15 август почнува бременоста така?
 
C

CoolIris

Гостин
Еве конкретно ќе напишам пример со дати, значи последен циклус 15 јули, односот на 30 јули а следниот циклус требало да биде 15 август но немало.

15 август почнува бременоста така?
Прва недела на бременост е 15 јули.
Знам дека е нелогично, ама така се рачуна.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom