Сакам да знам!

Член од
13 август 2023
Мислења
690
Поени од реакции
1.696
Кај кого во Лерин? Треба да биде нечија адреса, не познавам никого таму.
Има некое карго. Знам во Солун има DHL pick up store или така нешто се вика.
Ова во Лерин мислам дека се вика speedex. Е сега мислам дека треба да ја внесиш нивната адреса во адреса за достава. Не сум порачувал досега, ама мислам дека е така. @vouager може да каже подобро дали е така.
 
Член од
31 јануари 2024
Мислења
270
Поени од реакции
931
Има некое карго. Знам во Солун има DHL pick up store или така нешто се вика.
Ова во Лерин мислам дека се вика speedex. Е сега мислам дека треба да ја внесиш нивната адреса во адреса за достава. Не сум порачувал досега, ама мислам дека е така. @vouager може да каже подобро дали е така.
Сега прочитав што си напишал во претходниот пост. Малку ми е фушарска целата работа, веројатно треба некако да им најавам дека ќе стигнат книги на нивна адреса, премногу компликации како за мој вкус.
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
4.442
Поени од реакции
6.958
Сега прочитав што си напишал во претходниот пост. Малку ми е фушарска целата работа, веројатно треба некако да им најавам дека ќе стигнат книги на нивна адреса, премногу компликации како за мој вкус.
Abe daj citaj shto ti pishav Ne pishuvame od drapaj si takvoto ovde

ili ovde
 
Член од
31 јануари 2024
Мислења
270
Поени од реакции
931
Abe daj citaj shto ti pishav Ne pishuvame od drapaj si takvoto ovde
Види, ти благодарам за помошта, ама намали малку со доживувањето. Првиот пост не ти го видов затоа што не ме цитираше, а вториот го напишавме практично истовремено.
 
Член од
13 август 2023
Мислења
690
Поени од реакции
1.696
Abe daj citaj shto ti pishav Ne pishuvame od drapaj si takvoto ovde

ili ovde
Ова е ДХЛ Експрес, не знам дали функционира како овие другите. Овие можат да те избричат добро, како и кај нас.

Имаш ти искуство со ова во Лерин? Како оди точно постапката за да нарачаш таму?
 
Член од
13 август 2023
Мислења
690
Поени од реакции
1.696
Сега прочитав што си напишал во претходниот пост. Малку ми е фушарска целата работа, веројатно треба некако да им најавам дека ќе стигнат книги на нивна адреса, премногу компликации како за мој вкус.
Не би требало да е нешто комплицирано. Мислам дека во секој случај е исплатливо. Во секој случај подобро отколку да им оставаш пари на овие. На 20 минути е Лерин.
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
4.442
Поени од реакции
6.958
Ова е ДХЛ Експрес, не знам дали функционира како овие другите. Овие можат да те избричат добро, како и кај нас.

Имаш ти искуство со ова во Лерин? Како оди точно постапката за да нарачаш таму?
Nitu te bricat nito te koshta!
Odish na Box Avtomat , i go skanirash QR Codot shto ce ti go pratat , Boxot ti ja otvora vratata od Tvojot Paket i caos.
Raboti 24H na den seedno dali praznik ili vikend.
SAMO Treba da si registriran!



Unbenannt.jpg
 
Член од
13 август 2023
Мислења
690
Поени од реакции
1.696
Nitu te bricat nito te koshta!
Odish na Box Avtomat , i go skanirash QR Codot shto ce ti go pratat , Boxot ti ja otvora vratata od Tvojot Paket i caos.


Ова е веќе друго што го стави, она погоре беше DHL Express.
Нивна адреса внесуваш при порачката? Што вели погоре Ставро, треба да им најавиш нешто дека ди нарачал пратка? Или само си нарачуваш, си ја пратиш, штом стигне одиш да ја подигнеш?
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
4.442
Поени од реакции
6.958
Ова е веќе друго што го стави, она погоре беше DHL Express.
Нивна адреса внесуваш при порачката? Што вели погоре Ставро, треба да им најавиш нешто дека ди нарачал пратка? Или само си нарачуваш, си ја пратиш, штом стигне одиш да ја подигнеш?
Toa e isto! I ova e DHL i vo Taa DHL pogore ima vakov BOx. Samo ovajh zeleniov e i za paketi I od DPD , i drugi firmi

Tamu kaj shto ce kupish im ja davash adresata shto ce ja dobijash pri registracijata!
I tie avtomatski znaat deka pratkata e za tebe!
I ne si vrzan samo so toj BOX na slikata tuku na site boxovi vo cela grcija. Bitno e kako ulica da napishish box XY (brojot na Boxot)
Автоматски споено мислење:


 
Член од
13 август 2023
Мислења
690
Поени од реакции
1.696
Toa e isto! I ova e DHL i vo Taa DHL pogore ima vakov BOx. Samo ovajh zeleniov e i za paketi I od DPD , i drugi firmi

Tamu kaj shto ce kupish im ja davash adresata shto ce ja dobijash pri registracijata!
I tie avtomatski znaat deka pratkata e za tebe!
I ne si vrzan samo so toj BOX na slikata tuku na site boxovi vo cela grcija. Bitno e kako ulica da napishish box XY (brojot na Boxot)
Автоматски споено мислење:


Аха, значи прво треба да се регистрираш на сајтот за да ти дадат адреса на која би ги нарачал пратките. Со ова што ми го кажале speedex мислам дека не треба никаква регистрација, ваљда им ја даваш само адресата нивна...
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
4.442
Поени од реакции
6.958
Аха, значи прво треба да се регистрираш на сајтот за да ти дадат адреса на која би ги нарачал пратките. Со ова што ми го кажале speedex мислам дека не треба никаква регистрација, ваљда им ја даваш само адресата нивна...
Toa speedex e isto kako i nekoi shopovi ovde na granica Avstrija Germanija.
Isto i kaj niv mora da se registrirash . Ti zapishuvaat Email adresa i MORA Pasosh kopija Za da znaat deka ti si toj shto e sopstvenik na paketot!
I posle dobivash email ili ako imash grcki mobilen Broj SMS i odish kaj niv vo rabotno vreme si ja podignuvash. Za uslugata vo zavisnost od Paketot goleminata ti naplajcaat 2-3€

Isto sranje razlicno pakovanje. SAMO KOSHTA i ne e dostapno 24/7

A DHL e gratis! Zatoa shto DHL ne mora da plajca Shofer da ti go nosi paketot do dadenata adresa od nekogo.
Znaci i DHL zarabotuva samo shto ne plajcash ti.

Ili pak koristish BOX NOW (Toj zeleniot na slikata pogore) i imash prednost zatoa shto primash paketi i od DHL;UPS;FEDEX..... ama ima i nekoj ogranicuvanja. Treba da se rasprashash


Primer od Takvi shopovi kako speedex vo Germanija na granica so Avstrija




Komandant Mark Aren ?
 
Последно уредено:
Член од
13 август 2023
Мислења
690
Поени од реакции
1.696
Toa speedex e isto kako i nekoi shopovi ovde na granica Avstrija Germanija.
Isto i kaj niv mora da se registrirash . Ti zapishuvaat Email adresa i MORA Pasosh kopija Za da znaat deka ti si toj shto e sopstvenik na paketot!
I posle dobivash email ili ako imash grcki mobilen Broj SMS i odish kaj niv vo rabotno vreme si ja podignuvash. Za uslugata vo zavisnost od Paketot goleminata ti naplajcaat 2-3€

Isto sranje razlicno pakovanje. SAMO KOSHTA i ne e dostapno 24/7

A DHL e gratis! Zatoa shto DHL ne mora da plajca Shofer da ti go nosi paketot do dadenata adresa od nekogo.
Znaci i DHL zarabotuva samo shto ne plajcash ti.

Ili pak koristish BOX NOW (Toj zeleniot na slikata pogore) i imash prednost zatoa shto primash paketi i od DHL;UPS;FEDEX..... ama ima i nekoj ogranicuvanja. Treba da se rasprashash


Primer od Takvi shopovi kako speedex vo Germanija na granica so Avstrija




Komandant Mark Aren ?
Ти благодарам. Значи во секој случај треба да се регистрираш на сајтовите дали на ДХЛ, дали на спидекс и т.н. за да ти доделат адреса каде би ја порачал пратката.
А за она Box now далеку му е Лариса. Гледам нешто блиску до граница, Лерин или околина.
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
4.442
Поени од реакции
6.958
Ти благодарам. Значи во секој случај треба да се регистрираш на сајтовите дали на ДХЛ, дали на спидекс и т.н. за да ти доделат адреса каде би ја порачал пратката.
А за она Box now далеку му е Лариса. Гледам нешто блиску до граница, Лерин или околина.
Toa so Larissa go zedov kako primer!!! Istoto go imash i vo Lerin so DHL i so BOX NOW ( https://boxnow.gr/en/locker-finder)
A dali treba registracija za toa tvoeto Speedex ne znam , ne sum go koristel i ne sum go cul.
DHL go imam vo Grcija ednash koristeno i pratkata ja prativ direkt vo Filliala na DHL zatoa shto vo toa vreme pred 3-4 Godini nemashe Vakvi BOXOVI shto rabotat 24/7.
Vo germanija SEKOJ den!
 
Член од
14 февруари 2024
Мислења
5
Поени од реакции
1
Zdravo povtorno
Uste nekoe mislenje u vrska so sud
Imam dve izjavi
Ednata e vo police
Drugata vo JO
Dali koa ke dojde rocisteto za sud
Da se drzam na ednata izjava ili pak
Potocno da se ponisti ednata izjava(ednata so drugata e sosema druga)
Fala mnogu
 

Kajgana Shop

На врв Bottom