Сакам да знам!

Член од
24 декември 2013
Мислења
470
Поени од реакции
660
Kako da se spasam od gulabi koi gi chuva komshijata a tie serat na moi terasi I prozorci a ne na negovite?
Ima li nesto da zalepam Ili stavam da ne odat Kaj mene?
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.553
Поени од реакции
7.937
Кај да најдам леб со конзерванси пошто ми е преку глава од овие на кои пишува без конзерванси(демек поздраво) или смоки со глутен и вештачки бои..
Добро тие реклами се бољи него ли:
веган вода, био вода, веган пилешка плескавица, шише направено 100% од рециклирана пластика, ентериер на кола направен од рециклирани материјали, куќа направена од биолошко разградливи материи (не се заебаам за ова, новиот закон во ЕУ е изгласан и ова почнува од 2035) и ред други "smart things" за кои партијата на зелените ДУИ не ве информирала.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
20.442
Поени од реакции
35.994
Kako da se spasam od gulabi koi gi chuva komshijata a tie serat na moi terasi I prozorci a ne na negovite?
Ima li nesto da zalepam Ili stavam da ne odat Kaj mene?

43442-2-917x1000.jpg a86240b6.png

...не знам колку е ефикасно, ама вреди да се проба
 
Член од
25 февруари 2020
Мислења
196
Поени од реакции
174
Сакам да знам!
Од кога почнавме во МК
да мериме течности, јогурт во, килограми/грама
1кг- јогурт !?
( 1,000 г = 943 мл )
Епа БРАВО ќјар 57мл помалце супер
На секој 17ти јогурт еден гратис за газдата
Јас во школо не учев така
Кој К мамицатата лоповска брее ццц упм
НЕ-МИ-СЕ ВЕРУУУВААА
А дали е и легално ова ? t5.PNG
 

macko i

Локален шериф
Член од
8 јуни 2011
Мислења
2.739
Поени од реакции
1.492
Сакам да знам!
Од кога почнавме во МК
да мериме течности, јогурт во, килограми/грама
1кг- јогурт !?
( 1,000 г = 943 мл )
Епа БРАВО ќјар 57мл помалце супер
На секој 17ти јогурт еден гратис за газдата
Јас во школо не учев така
Кој К мамицатата лоповска брее ццц упм
НЕ-МИ-СЕ ВЕРУУУВААА
А дали е и легално ова ?Прегледај го приврзокот 393613
Ти сега виде? Земи битолски беше 1,5 кг сега 1,45 кг . Дали е легално кој да ти каже едноставно им се може
 
Член од
25 февруари 2020
Мислења
196
Поени од реакции
174
Да ти кажам да, сега приметивме
Незнам од кога е вака?
Абе да знам дека им се може све, ама ова се елементи.
Неможе дај ми 1литар компири
Во школо сме учеле, закони се ова ццц лудории
ЧИСТА КРАЖБА
( 1,000 г = 943 мл ) 57мл помалце
а ( 1000мл = 1060г )
На 17000 продадени јогурти на ден газдата
добива 1000 јогурти гратис Над-1000евра или
над= 365 ИЛЈАДИ ЕВРА ГОДИШНО БОНУС :oeoeoe:
 
Член од
27 декември 2008
Мислења
1.567
Поени од реакции
716
Сакам да знам!
Од кога почнавме во МК
да мериме течности, јогурт во, килограми/грама
1кг- јогурт !?
( 1,000 г = 943 мл )
Епа БРАВО ќјар 57мл помалце супер
На секој 17ти јогурт еден гратис за газдата
Јас во школо не учев така
Кој К мамицатата лоповска брее ццц упм
НЕ-МИ-СЕ ВЕРУУУВААА
А дали е и легално ова ?Прегледај го приврзокот 393613
Од секогаш Бучен Козјак јогуртот нето тежината беше изразено во КГ а не во литри ,не е тоа од сега
 
Член од
10 октомври 2021
Мислења
45
Поени од реакции
20
Moжам сам да ги ставам на booking и на други платформи. Ми треба некој кој ке ги прима гостите, ке им отвара и ке е таму доколку има било каков проблем.
Jas sum od Ohrid, ako si zainteresiran bi mozele da se dogovorime za sorabotka
 
Член од
25 февруари 2020
Мислења
196
Поени од реакции
174
Од секогаш Бучен Козјак јогуртот нето тежината беше изразено во КГ а не во литри ,не е тоа од сега
Незнам не сум приметил, можно е, ама има слики обележани во- мл
Кога купувам јогурт стално тој го земам, за вкус се број 1
Ама јака превара гледам сите ја прават
Дај ми литар леб и кило јогурт
И на бензиски ќе почнат така да мерат во кг

њњ.PNG њњ.PNG
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
20.442
Поени од реакции
35.994
Да ти кажам да, сега приметивме
Незнам од кога е вака?Абе да знам дека им се може све, ама ова се елементи.Не може дај ми 1литар компири.Во школо сме учеле, закони се ова ццц лудории
ЧИСТА КРАЖБА
( 1,000 г = 943 мл ) 57мл помалце
а ( 1000мл = 1060г )
На 17000 продадени јогурти на ден газдата
добива 1000 јогурти гратис Над-1000евра или
над= 365 ИЛЈАДИ ЕВРА ГОДИШНО БОНУС :oeoeoe:
... како да ви објаснам, постои тежинско и волуменско мерење, но не е погрешно да течностите кога се мешаат поради точноста се мерат и изразат тежински.
...еве за полесно ќе земам пример со алкохолот кога го разблажуваме со дестилирана вода да од концентриран алкохол 96% бидне 70% што го сметаме за медицински или ако сакате при приготвување на ракија со помал %.
...ако користиме сад (мензура) во ,,мл т.е волуменско мерење на додадената дестилирана вода, нема да биде исто ако мерењето на водата ја направиме со помош на вага т.е. тежинско мерење.
зашто?
...затоа што мешањето на тие две течности (вода и алкохол 96%) се со различна густина и ако се помешат волуменски се добива 70%,ама тежински се добива 62% алкохол, односно со мешање на 100мл 96%алкохол и 100мл вода се добива 190мл мешавина, а не логички очекувани 200мл.
... две течности со различна густина, би рекле со мешање ,,се губи - корелација" заедничкиот волумен што ќе речеме волуменското мерење е променлива категорија при мешање на течности со различна густина, ама затоа тежинското мерење е константно на тие различни течности со различна густина и секогаш волуменските ги претвараме во тежинско мерење (сметање).

... е сега пример со јогуртот, највероватно се додава во јогуртот дополнително млеко или вода, па поради различната густина, да потрошувачот добие точно едно литро јогурт од две,три мешавини се мери тежински т.е. 1 кг јогурт.
...ако мешаме три чаши млеко со две чаши вода, нема да добиеме пет чаши мешавина или ако имаме измешано 100мл млеко со 100 мл вода мерено волуменски со мензура добиваме на пример 190 мл мешавина, а не 200 мл што би било логички, ама ако тежински мериме на вага посебно 100мл млеко и 100 мл вода т.е. тежински е тука добиваме константно 200 мл мешавина од двете.

...така да погрешно го толкуваш, токму тоа што пишува 1 кг на јогуртот ти гарантира дека ќе добиеш точно толку 1кг, а ако ќе беше 1 литар јогурт значи волуменско мерење тогаш фактички ќе добиеш да речеме 980 мл јогурт.
 
Последно уредено:
Ф

Флеш

Гостин
Незнам не сум приметил, можно е, ама има слики обележани во- мл
Кога купувам јогурт стално тој го земам, за вкус се број 1
Ама јака превара гледам сите ја прават
Дај ми литар леб и кило јогурт
И на бензиски ќе почнат така да мерат во кг

Прегледај го приврзокот 393858Прегледај го приврзокот 393858
Ме замисли да те ебам ....

Цел ден.

Иам дома од 1,5кг ....

Ебење профитерско на деценијата ....Исто ко кока кола .... Матер им ебам
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
20.442
Поени од реакции
35.994
Ме замисли да те ебам ....
Цел ден.
Иам дома од 1,5кг ....
Ебење профитерско на деценијата ....Исто ко кока кола .... Матер им ебам
...погрешно мислите, прочитај претходниот коментар!
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.206
Поени од реакции
25.941
...затоа што мешањето на тие две течности (вода и алкохол 96%) се со различна густина и ако се помешат волуменски се добива 70%,ама тежински се добива 62% алкохол, односно со мешање на 100мл 96%алкохол и 100мл вода се добива 190мл мешавина, а не логички очекувани 200мл.
Феноменот се вика контракција на волумен. Во случајот со етанол и дестилирана вода е најекстремен и е некои 8% од вкупниот волумен на течноста. При мешање на млеко со било што би било значително пониско од тие 8%, и далеку помалку од законски толерираните +-5%.

Така да, промената од литри во килограми за мерење на течности не е ништо друго сем ефтин пазарџиски трик.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
20.442
Поени од реакции
35.994
Феноменот се вика контракција на волумен. Во случајот со етанол и дестилирана вода е најекстремен и е некои 8% од вкупниот волумен на течноста. При мешање на млеко со било што би било значително пониско од тие 8%, и далеку помалку од законски толерираните +-5%.

Така да, промената од литри во килограми за мерење на течности не е ништо друго сем ефтин пазарџиски трик.
... се зборува за мешање на две, три течности со различна густина, а не мерење на една течноста.
... дојди на испит да пресметаш и приготвиш медицински алкохол со разредување на концентриран алкохол со дестилирана вода со волуменско наместо тежинско мерење, поради неточноста на добиениот % ќе се видиме следната сесија.:cautious:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom