Сакам да знам!

Член од
7 септември 2016
Мислења
281
Поени од реакции
442
Знае ли некој дали airbnb може да повлече пари од виса картица ако домакинот не пријави за штета која беше уште кога стасавме таму, али за жал не сликавме одма?
И дали кај нас, во мкд може да не гонат кривично
Ми бара 400 еур за пукнат лустер кој беше веќе таков
 
Член од
30 јануари 2021
Мислења
13
Поени од реакции
20
Сакам да знам како да го избришам овој профил? Дали ја има таа опција?
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.762
Поени од реакции
9.559
Дали некој го има купено апаратот за разладување на Ровус од топ шоп?
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.180
Поени од реакции
34.389
Дали некој го има купено апаратот за разладување на Ровус од топ шоп?
Не мора да имаш купено за да знаеш дека е смешки според големината и цената.
Има еден форумџија кој има купено ваков од shop.kajgana.com, нека сподели искуство :)
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.180
Поени од реакции
34.389
Za Ladenje samo klimatizer nikakvi drugi " igracki " za razladuvanje.
Додека климатизерот е неприкосновен, сепак, постојат и други начини за разладување како на пример Air Cooler-ите кои се особено корисни ако: немаш буџет за клима, немаш техничка можност за клима или ако планираш да разладуваш отворена тераса/простор.

Со овие уреди имаме опремено повеќе локали во Скопје, меѓу кои Mezzo Cafe, Knoxx Cafe, ресторан Де Гана, ресторан Маџо 2.0, еден погон за производство и тн. Тркни и увери се сам дали се „играчки“ :)

 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.129
Поени од реакции
4.944
Додека климатизерот е неприкосновен, сепак, постојат и други начини за разладување како на пример Air Cooler-ите кои се особено корисни ако: немаш буџет за клима, немаш техничка можност за клима или ако планираш да разладуваш отворена тераса/простор.

Со овие уреди имаме опремено повеќе локали во Скопје, меѓу кои Mezzo Cafe, Knoxx Cafe, ресторан Де Гана, ресторан Маџо 2.0, еден погон за производство и тн. Тркни и увери се сам дали се „играчки“ :)

Mozebi pomagaat razladuvacite za razladuvanje tamu kade sto nema moznost za klimatizer no sepak klima si e klima taka da koj nema moznost za instaliranje na klimatizer neka kupi razladuvan
NO edno e sigurno za ladenje sepak broj 1 se klimite a za alternativa se razladuvacite ventilatorite i slicno
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
281
Поени од реакции
442
Како при давање отказ и преминување во друга фирма да не си го прекинам стажот?
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.170
Поени од реакции
107.681
Како при давање отказ и преминување во друга фирма да не си го прекинам стажот?
Па имаш отказен рок у старата фирма, пример месец дена, и ако ти завршува на 31.08.2022 во новата фирма нека те пријават од 01.09.2022 и нема да имаш прекин.
 
Член од
6 април 2014
Мислења
4.950
Поени од реакции
6.146
Дали и каде може да одам да се пожалам за тоа што 1 недела фирмата од која користам интернет не доаѓа да си го поправи дефектот на бандерата. Јавено, пријавено запишано но нигде ѓи нема, побарав да ми ѓи минусират деновите што немам интернет од цената која ја плајќам истото беше одбиено, има каде да се пожалиш или да доставиш поплака до некои надлежни институци или не?
 
Член од
27 декември 2008
Мислења
1.536
Поени од реакции
695
Дали и каде може да одам да се пожалам за тоа што 1 недела фирмата од која користам интернет не доаѓа да си го поправи дефектот на бандерата. Јавено, пријавено запишано но нигде ѓи нема, побарав да ми ѓи минусират деновите што немам интернет од цената која ја плајќам истото беше одбиено, има каде да се пожалиш или да доставиш поплака до некои надлежни институци или не?
Дали имаш поднесено писмен приговор? Агенција за електронски комуникации е надлежно регулатроно тело https://aek.mk/ во приговорот наведни од кога немаш услуга и кога го имаш пријавено дефектот
 

macko i

Локален шериф
Член од
8 јуни 2011
Мислења
2.724
Поени од реакции
1.482
Дали и каде може да одам да се пожалам за тоа што 1 недела фирмата од која користам интернет не доаѓа да си го поправи дефектот на бандерата. Јавено, пријавено запишано но нигде ѓи нема, побарав да ми ѓи минусират деновите што немам интернет од цената која ја плајќам истото беше одбиено, има каде да се пожалиш или да доставиш поплака до некои надлежни институци или не?
АЕК другар ама прво треба да поднесеш писмен приговор до операторот.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.347
Поени од реакции
29.818
Постои некоја државна (или приватна) институција каде може да се направи анализа на почва од земјоделски аспект (состав, содржина, нутриенти, итн)?
 
Член од
5 ноември 2012
Мислења
2.527
Поени од реакции
5.718
Постои некоја државна (или приватна) институција каде може да се направи анализа на почва од земјоделски аспект (состав, содржина, нутриенти, итн)?
Postoi.

Drzavna- Fakultet za zemjodelski nauki

Privatna - Biohem
 

Kajgana Shop

На врв Bottom