Сакам да зготвам: ... помош!

Член од
16 февруари 2016
Мислења
11
Поени од реакции
4
Доколку сака некој да прави пица на малце поразличен начин еве. Ова е ролована пица,брза лесна и вкунса (испробано)
Се надевам ќе ви се допадне :)
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
7.643
Поени од реакции
4.464
Deca, aj da ve prasam...
Imam jagneski rebra vo dlaboko, ne e golemo parce, no pominaa veke 7 meseci otkako stoi zamrznato,.ke go biva li!?
Dajte nekoja ideja kako da go spremam:)
 

Луси_Лу

extreme
Член од
17 септември 2008
Мислења
5.090
Поени од реакции
10.989
Deca, aj da ve prasam...
Imam jagneski rebra vo dlaboko, ne e golemo parce, no pominaa veke 7 meseci otkako stoi zamrznato,.ke go biva li!?
Dajte nekoja ideja kako da go spremam:)
Седум месеци.. тие веќе немаат ни вкус ни нутритивни вредности, јас би ги фрлила.
 
Член од
27 јуни 2018
Мислења
119
Поени од реакции
349
Ако е салам замрзнато на пониска температура нема гајле никакво, рецепт одбериси по твое.. 50% од пилешкото кај нас е над година замрзнато уште пред да стигни до маркети..влечкано од Бразил по замрзнувачи..Остај датумите пресни на нив :D
 
Член од
14 јануари 2015
Мислења
6.964
Поени од реакции
10.657
Deca, aj da ve prasam...
Imam jagneski rebra vo dlaboko, ne e golemo parce, no pominaa veke 7 meseci otkako stoi zamrznato,.ke go biva li!?
Dajte nekoja ideja kako da go spremam:)
До пред 10тина години сите вака го чувавме месото, цели свињи сме колеле. Јагнешкото е поспецифично ако се мрзне и може да има малку полош вкус поради лојот, пожелно е да се конзумира побрзо, али ако било добро замрзнато во фрижидер за длабоко треба да е ок.
Автоматски споено мислење:

Седум месеци.. тие веќе немаат ни вкус ни нутритивни вредности, јас би ги фрлила.
Пилешкото и морската риба што ја носат во државава е бетер, бразилското на пример е од воените резерви на Бразил (го менуваат на одреден период тоа што им е оставено за резерви и го даваат за ниска цена на држави како нашава).
Начинот на подготовка повеќе игра улога околу нутритивните вредности.
 
На врв Bottom