СП 2018 - Елиминациона фаза (1/8, 1/4 и 1/2 финале)

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.336
Поени од реакции
57.931
Ќеф ми е бе за Хрватите, и нека ги дупчат до задутре ако сакаат, нека бидат арогантни и искварени, така и треба.
Медиумите во Англија целосно размислуваа за финале, нивните експерти фамозни веќе во мислите беа таму.
Па муабети мала земја биле, па немале адекватен стадион, па играле по ливади во Вараждин, Ријека, Осијек ти реков ми рече, па имале хулигани, секое првенство се тепале и тн и тн, па демек англиските работници си крчкаат на хрватска ривиера пошо им е ефтино а-у.
И, што од ова е неточно?
 
Член од
8 јули 2008
Мислења
4.425
Поени од реакции
7.789
И, што од ова е неточно?
Се е точно, не реков дека не е. Но она што ми е мене муабетот и што лично ми пречи е потценувачкиот тон кој го употребуваат западњаците кон балканските држави, посебно кога станува збор за спортот. Таа нивна "скромна надменост" и (не)скриено потценување.
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.336
Поени од реакции
57.931
Се е точно, не реков дека не е. Но она што ми е мене муабетот и што лично ми пречи е потценувачкиот тон кој го употребуваат западњаците кон балканските држави, посебно кога станува збор за спортот. Таа нивна "скромна надменост" и (не)скриено потценување.
Далиќ пола саат плачеше на прес конференција дека немале стадион.

Нема ништо потценувачки во работите што ги пиша. Потценувачки би било ако ги величаат нивните играчи а ги потценат противничките. Тоа во ниеден момент од сите анализи на itv што ги изгледав не се случи. Сите фудбалери и тренери кои беа гости покажаа респект, зборуваа за Модриќ/Ракитиќ и шансата ја бараа во заморот на Хрватска и во неубедливата игра на предходните натпревари. Во сите анализи што ги видов никој не ги глирифицираше нивните фудбалери, некои од нив беа и критикувани. Онака како што треба една професионална анализа да изгледа, предности Vs. недостатоци и каде да се бара шансата.

Спротивно од ова, Хрватска - Русија гледав на ХРТ каде што некои од гостите рекоа дека не смее Хрватска да игра така и така со "Инфериорен противник". Замисли Англичаните да тврдеа дека се "Супериорни" со Хрватска. На крајот, Хрватска за малку ќе испаднеше од инфериорниот противник.

Ако си гледал анализи пред натпревар на ХРТ и на англиските телевизии ќе знаеш дека Хрватите го прават точно она за кое сега обвинуваат.

Инаку, тие не се налутија за ништо од она што сега го дускутираме, туку за натпис на некој од англиските таблоиди, Сан или Мирор, на кои работа им е да подбуцнуваат. Некој од нив пишал дека нема што да се плашат од ваква Хрватска, index.hr тоа одма го закачи на насловна. И тоа е добро бидејќи се измотивираа уште повеќе поради натпис од таблоид.

Проблемот е после натпревар што наместо професионализам покажаа завидна доза на балканизам. Професионален фудбалер не смее да се однесува како Шиме, Вида или Ловрен. Репрезентација финалист мора да воспостави некој стандард на дозволено однесување на играчите, затоа што државата се претставува и на терен и надвор од него.

Во секој случај, и понатаму ќе нацивам да освојат, скоро 30 години се чека на чудо на овие простори. Како екипа на терен имаат 100% респект од мене, надвор од терен се како распашана банда.
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Една утакмица да глеаше било кој со анализите на ХРТ пред и по натпреварите ќе видите што е величење на своја репрезентација :D
 
Член од
8 јули 2008
Мислења
4.425
Поени од реакции
7.789
^ Глеав баш со англија, имаше 2-3 минимални и минорни испади од страна на коментаторот, ништо повеќе.
Иване то се не убацива тако млако, то се пуца снажно па шта буде нека буде :D :D
Објективен си беше коментаторот, 5 пати призна дека судијата досудил во нивна полза. Зборам против англија.
После утакмицата (со англија посебно) никој не беше сталожен, сите беа у шок и затоа може имаше контраверзни изјави.
А домагој вида е селендра, нема дилеми.

И нешто што приметив од ХРТ, Просинечки станал тежок алкохоличар :D :D :D
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
^ Глеав баш со англија, имаше 2-3 минимални и минорни испади од страна на коментаторот, ништо повеќе.
Иване то се не убацива тако млако, то се пуца снажно па шта буде нека буде :D :D
Објективен си беше коментаторот, 5 пати призна дека судијата досудил во нивна полза. Зборам против англија.
После утакмицата (со англија посебно) никој не беше сталожен, сите беа у шок и затоа може имаше контраверзни изјави.
А домагој вида е селендра, нема дилеми.

И нешто што приметив од ХРТ, Просинечки станал тежок алкохоличар :D :D :D
Како бе објективен брат, пуштаа слики со фори како Манџукич му чекира пасош на Кејн за дома :D
0 објективност, 123154213423421 пристрасност :)
 

ManUtdChampions

Lleyton Hewitt
Член од
5 февруари 2009
Мислења
32.412
Поени од реакции
42.670
Една утакмица да глеаше било кој со анализите на ХРТ пред и по натпреварите ќе видите што е величење на своја репрезентација :D
Доволно е да гледаш утакмица на Барса/Реал на Спортклуб или НБА нешто, каде што секогаш нивните играчи се најдобрите на теренот.
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Доволно е да гледаш утакмица на Барса/Реал на Спортклуб или НБА нешто, каде што секогаш нивните играчи се најдобрите на теренот.
Наполи на НАШИОТ Горан Пандев muabeti :D
 
Член од
16 април 2014
Мислења
7.072
Поени од реакции
11.057
Го потековте последниве 5-10 страни од темава.Им се може и ќе се јачаат.Демек нашиве коментатори нема да се пристрасни.
За НБА го потекуваат,тука нема муабет.Гледајте си вие светско на МТВ и не се замарајте.
Вида е сељо,Шиме е педер а Ловрен е глупак.Ми се гади од онакви форсирања со правење видеа и возбудување на глупиот народ.
 
Член од
20 декември 2010
Мислења
114
Поени од реакции
85
Една утакмица да глеаше било кој со анализите на ХРТ пред и по натпреварите ќе видите што е величење на своја репрезентација :D
Гледав јас и немаше онакво величење како кај Англичаните... (y)

@jamey jasta И јас го забележав тоа кај Просинечки...
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Гледав јас и немаше онакво величење како кај Англичаните... (y)

@jamey jasta И јас го забележав тоа кај Просинечки...
За Хрватска навиваш, нормално е да не ја глеаш субјективноста. У чело да те удри, нема да ја приметиш.
 
Член од
7 април 2015
Мислења
2.650
Поени од реакции
1.538
Доста се напорни Хрватските коментатори, откако го сменија Спортклубот со Хрватската верзија, кога и да игра Џоката они навиваат за противникот па дури и да е некој но нејм, нешто во стилот, Uf, sta je promasio Kachanov, stvarno nije imao srece itn. Секако слично имаше и кај Баки и Вишко но не до толку.
 
Член од
20 декември 2010
Мислења
114
Поени од реакции
85
За Хрватска навиваш, нормално е да не ја глеаш субјективноста. У чело да те удри, нема да ја приметиш.
Па на полувремето кажаа дека со онаква игра тешко дека ќе идеме во финале. И не само тогаш.
После Данска еден од коментаторите ја критикуваше играта и покрај победата!
Објективен сум јас, но кој како ме сфати...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom