СЛОБОДЕН ИНДЕКС! Доста беше МОЛК!

Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
Според текстот или Студенти нема .. или поима немаат овие кои го напишале текстот што е студент.
Прво - Самоил бил полтрон - Ок полтрон е ...
Второ - кој го изгласа него - Ок наместено беше
Трето - каде е самосвесноста на студентите да го кутнат од власт Самоил ако е полтрон на власта ... а не да ја куткаат власта .... - грешка во чекори :toe:
Студентите си имаат внатрешен проблем кој треба да си го решат ... со наметнување и директно мешање во политика тоа не се решава ...
постои Студентски сојуз кој не функционира .. а тој е тој СОЈУЗ на Студенти кој ТРЕБА да функционира ...

КАДЕ СЕ тие „СТУДЕНТИ“ наведени во текстот погоре да го превземат тој Сојуз на Студенти ... а не тука да ми глумат Чегевара филм ... револуција филм ... социјал-комунистички комплекси ... и директно да се мешаат во политиката наместо прво да си го средат дворот и да почнат да делуваат интелектуално ... а не со повик на анархизам, самозапалувања и некои Чегевара методи како шо реков погоре :toe:

како шо рече еден мој пријател ... Бараат привилегии а не права за Студентот ... :toe:
 

Шмекерот

Еден и единствен
Член од
24 мај 2008
Мислења
1.767
Поени од реакции
384
Според текстот или Студенти нема .. или поима немаат овие кои го напишале текстот што е студент.
Прво - Самоил бил полтрон - Ок полтрон е ...
Второ - кој го изгласа него - Ок наместено беше
Трето - каде е самосвесноста на студентите да го кутнат од власт Самоил ако е полтрон на власта ... а не да ја куткаат власта .... - грешка во чекори :toe:
Студентите си имаат внатрешен проблем кој треба да си го решат ... со наметнување и директно мешање во политика тоа не се решава ...
постои Студентски сојуз кој не функционира .. а тој е тој СОЈУЗ на Студенти кој ТРЕБА да функционира ...

КАДЕ СЕ тие „СТУДЕНТИ“ наведени во текстот погоре да го превземат тој Сојуз на Студенти ... а не тука да ми глумат Чегевара филм ... револуција филм ... социјал-комунистички комплекси ... и директно да се мешаат во политиката наместо прво да си го средат дворот и да почнат да делуваат интелектуално ... а не со повик на анархизам, самозапалувања и некои Чегевара методи како шо реков погоре :toe:

како шо рече еден мој пријател ... Бараат привилегии а не права за Студентот ... :toe:
Ах бре пријателе :) Симболично го истакнав текстот. Да се сфати суштината на студентот. Дека треба да се бунтува а не да ќути. Не се повикува на никакво насилство. Не знам зашо така го сфати ти тоа.
Прочитај го уште еднаш ама пополека....и не дофрлај иронично никакви Бранковци у цитати ниту Грујовци ниту Али Ахметовци и Мендухтачовци. Од таквите сероњи којшто ја сјебаа државата тотално се оградуваме. Слободен Индекс е неутрално независно студентско движење! Знам дека е чудно во оваа чудна земја да се биде неутрален. Сите веќе свикнаа да се поздравуваат со сдсм и вмро. Епа жалам...ама за среќа има неутрални студенти којшто кур ги боли за партии. Си ги гледаат своите студентски маки и си бараат рерформи. И ако се солидарни студентите....и ќе се изборат за тие реформи!
Не се секирај...се делува и интелектуално. Веќе имаше една трибина на Слободен Индекс којашто се случи изминатава недела во амфитеатар при филозофскиот факултет. Бев таму и се дискутираше на мошне високо интелектуално ниво...за кое што ти мислиш дека го нема!
 
Х

Ханзо

Гостин
Кога ќе те акне децентрализација по глава, одиш до даска, такаречи на индивидуално ниво, а? Прво тоа ми падна во очи, па прво за тоа да си измрчам. Немало претседател, немало совет, сите биле еднакви, дрн дрн јариња. Што правиме кога тоа неофицијално членство ќе се зголеми, како сечиј глас ќе стигне до секого? Нели, идеите, иницијативите, гласот на еден човек треба да стигне до раководното тело кое потоа би го обработило сето тоа. Но ете, во оваа револуционерна организација сите се раководно тело, па сечиј глас треба да стигне секаде. Хаос. Ме интересира како ќе се делува на овој начин. Ме интересира дали ќе има конкретна промена или индивидуални испади на самоукинување со бензин. Ме интересира дали некој ќе удри по нешто или се ќе остане на розеви Че приказни на фејсбук и овде. Конкретно одговорете ми: како ќе се дејствува без хиерархија? И во најголемата револуција за слобода и индивидуалност мора да има командна хиерархија, се друго се приказни за фрустрирана дечурлана во потрага по индивидуалност и некоја си еднаквост. Ако удирате на тој филм, ич не удирајте, таков весел „систем“ е само за во приказни. Ако сте спремни да преземете нешто, преземете одговорност. Водството не е привилегија, туку тежок товар на одговорност. Кој ќе го преземе во овој случај?
Студент сум, без книшка. Радо би се впрегнал себеси во обид да сменам нешто на подобро. Но чајанки на кои секој крека што му текне се надвор од моите рамки на разумност.
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
Кога ќе те акне децентрализација по глава, одиш до даска, такаречи на индивидуално ниво, а? Прво тоа ми падна во очи, па прво за тоа да си измрчам. Немало претседател, немало совет, сите биле еднакви, дрн дрн јариња. Што правиме кога тоа неофицијално членство ќе се зголеми, како сечиј глас ќе стигне до секого? Нели, идеите, иницијативите, гласот на еден човек треба да стигне до раководното тело кое потоа би го обработило сето тоа. Но ете, во оваа револуционерна организација сите се раководно тело, па сечиј глас треба да стигне секаде. Хаос. Ме интересира како ќе се делува на овој начин. Ме интересира дали ќе има конкретна промена или индивидуални испади на самоукинување со бензин. Ме интересира дали некој ќе удри по нешто или се ќе остане на розеви Че приказни на фејсбук и овде. Конкретно одговорете ми: како ќе се дејствува без хиерархија? И во најголемата револуција за слобода и индивидуалност мора да има командна хиерархија, се друго се приказни за фрустрирана дечурлана во потрага по индивидуалност и некоја си еднаквост. Ако удирате на тој филм, ич не удирајте, таков весел „систем“ е само за во приказни. Ако сте спремни да преземете нешто, преземете одговорност. Водството не е привилегија, туку тежок товар на одговорност. Кој ќе го преземе во овој случај?
Студент сум, без книшка. Радо би се впрегнал себеси во обид да сменам нешто на подобро. Но чајанки на кои секој крека што му текне се надвор од моите рамки на разумност.
Токму така!
Тоа прашање го поставив и предходно, што кога/ако станат 3000-5000члена па и повеќе? Сите ќе имаат исти права, кој ќе стави амин на решенијата кои ќе ги донесат и впрочем кој ќе донесува решенија :tapp: прикаски за мали деца :toe:

Наместо да се замајувате и бидете наивни, наместо да влевате во Чегевара филм, почнете со самокритичност, почнете од самите себе, па потоа најдете ја грешката во своите редови, ако постојат полтрони маргинализирајте ги/освестете ги и истакнете ја својата Интелектуалност и самосвесност на интелектуален начин, и пред се И ТЕ КАКО треба водач, се разбира независен, ако постои таков/такви во Студентските редови во ова време ...

одкако сето тоа ќе се створи тогаш ќе бидете релевантни за да критикувате власт за да барате права и да рушите влади ...
се дотогаш некој ќе ве мкне за нос ... :toe:

ПС: зошто постојат админи на ФБ групата ... зошто не се сите админи или пак зошто нема админи ... нели сите сте еднакви ...
зошто некои од админите имаат сомнителни (политички насочени) профили ...

пак ќе речам ... не бидете наивни ...
 

Шмекерот

Еден и единствен
Член од
24 мај 2008
Мислења
1.767
Поени од реакции
384
Кога ќе те акне децентрализација по глава, одиш до даска, такаречи на индивидуално ниво, а? Прво тоа ми падна во очи, па прво за тоа да си измрчам. Немало претседател, немало совет, сите биле еднакви, дрн дрн јариња. Што правиме кога тоа неофицијално членство ќе се зголеми, како сечиј глас ќе стигне до секого? Нели, идеите, иницијативите, гласот на еден човек треба да стигне до раководното тело кое потоа би го обработило сето тоа. Но ете, во оваа револуционерна организација сите се раководно тело, па сечиј глас треба да стигне секаде. Хаос. Ме интересира како ќе се делува на овој начин. Ме интересира дали ќе има конкретна промена или индивидуални испади на самоукинување со бензин. Ме интересира дали некој ќе удри по нешто или се ќе остане на розеви Че приказни на фејсбук и овде. Конкретно одговорете ми: како ќе се дејствува без хиерархија? И во најголемата револуција за слобода и индивидуалност мора да има командна хиерархија, се друго се приказни за фрустрирана дечурлана во потрага по индивидуалност и некоја си еднаквост. Ако удирате на тој филм, ич не удирајте, таков весел „систем“ е само за во приказни. Ако сте спремни да преземете нешто, преземете одговорност. Водството не е привилегија, туку тежок товар на одговорност. Кој ќе го преземе во овој случај?
Студент сум, без книшка. Радо би се впрегнал себеси во обид да сменам нешто на подобро. Но чајанки на кои секој крека што му текне се надвор од моите рамки на разумност.
1. Коа ќе се зголеми членството ќе бидат известени сите студенти и доследно ќе се слушне сечиј студентски глас. Сите врати ќе бидат отворени. Ќе има и трибини на кои ќе се донесуваат одлуки.
2. Велиш дека е хаос а Ханзо. Па поголем хаос од овој моментален образовен систем има ли бе ??
3. Како што споменав и претходно. Доколку студенти се разбудат и се солидаризираат. ќе се добие тоа што се бара или како што викаш ти...ќе се удри на нешто. Не се розеви ЧЕ приказни на фејсбук и кајгана. Туку отворена виртуелна дискусија за студентите и нивните проблеми.
4. Нема водачи, нема товар на одговорност. Сите сме водачи и одговорни за се.

 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
exlexmk напиша:
Наместо да се замајувате и бидете наивни, наместо да влевате во Чегевара филм, почнете со самокритичност, почнете од самите себе, па потоа најдете ја грешката во своите редови, ако постојат полтрони маргинализирајте ги/освестете ги и истакнете ја својата Интелектуалност и самосвесност на интелектуален начин, и пред се И ТЕ КАКО треба водач, се разбира независен, ако постои таков/такви во Студентските редови во ова време ...
Токму така синко, почни со самокритичност. Да седиш дома, и да сереш дека некој нешто уствари работи и се труди на било каков начин да смени е глупо колку што мајка ми сака да се зачлени у српска партија за да добие работа во македонска администрација.

Не можам да одлучам, дали се точни шпекулациите дека некаде во Македонија има тајна болница каде се врши лоботомија а им се остава само мал дел кој е центарот на вмровизмот и политикантсвото, кој директно е одговорен за човечкиот осет на восприемање на секој вест низ призма на политика. Викаат дека се било розово потоа, а единствен side effect било шо коа ќе се премине на метео вестите пред ТВ пациентот сеуште мисли дека СДСМ го пратил зимскиот студ.

exlexmk - ме заболе патлаков дали имаш книшка, чива и да е, или не. Секоја акција за промена на подобро е оправдана, макар ѓаволот лично ги спонзорира. Ако тоа не можеш да го сфатиш само зашо ти се гади од Бранко онда кажи ми одма, ја ќе земам деновиве плава книшка, да ти чувам работа у јавно веце, пошто со таков став само таква работа заслужуваш.
Ханзо напиша:
Немало претседател, немало совет, сите биле еднакви, дрн дрн јариња. Што правиме кога тоа неофицијално членство ќе се зголеми, како сечиј глас ќе стигне до секого?
Ако удирате на тој филм, ич не удирајте, таков весел „систем“ е само за во приказни. Ако сте спремни да преземете нешто, преземете одговорност. Водството не е привилегија, туку тежок товар на одговорност. Кој ќе го преземе во овој случај?
Ич да не те боли стапот кој ќе преземе одговорност. Сакаш да бидеш лидер, појави им се на “чајанката“ донеси им виски и пури, одржи хитлеровски говор и стани им лидер, добиј ги заслугите, ич нема да ги боли студентите шо им го собрал медиумскиот кајмак ако они не плаќаат као луди, и не мора да гласаат за партија за да завршат факултет. Особено ќе ти бидат благодарни оние кои уствари сакаат да учат. Ја ќе ти бидам благодарен, јавно ќе ти се заблагодарам за стореното на сите медиуми кај шо ќе фатам камера, ама ти направи нешто спектакуларно да се промовираш себе си како лидер. Не си способен за тоа, немаш идеја, немаш желба, stay the fuck aside. Организацијата е поставена како е поставена, се бори против системот ради кој и ти сам страдаш на ваков или онаков начин, за кој КУР ги напаѓаш? Дека влегле у филм? Па која е твојата улога на форумов, Ur on a mission from God? И ти си у филм, као и ја, као и сите ние у некој наш, е они се пронашле у нивниот филм и го праат, као ти шо си играл жмурка као копиљ, ама они уствари нешто конкретно и конструктивно праат, за разлика од нас мороните кои кењаме овде за работите шо ги слушаме на вести. Буууу свински грип, не одете деца на протести, ќе ве фане грипо. Ако не глеаш телевизија, иди у онаа темата за малата шо собира пари за операција пошто министерство не и плаќа и објасни им стручна на незнајковците како државата е крива за тоа што ни ги зима парите а не ги префрла на вистинско место туку ги краде. Да знаеме дека е така, се излечи со муабетот девојчето, јок. Или фрли бомба на ЦК, или дај пари, или ќути. Помогни ако можеш, ако не можеш, не одмагај.

p.s. Не сум член нит на партија нит на организацијава... да не чита некој од организацијава да помисли дека имам нешо со нив, НЕАМ. За политичките структури знам дека читаат, нека ми го испушат еднаш.
 
Х

Ханзо

Гостин
Ич да не те боли стапот кој ќе преземе одговорност. Сакаш да бидеш лидер, појави им се на “чајанката“ донеси им виски и пури, одржи хитлеровски говор и стани им лидер, добиј ги заслугите, ич нема да ги боли студентите шо им го собрал медиумскиот кајмак ако они не плаќаат као луди, и не мора да гласаат за партија за да завршат факултет. Особено ќе ти бидат благодарни оние кои уствари сакаат да учат. Ја ќе ти бидам благодарен, јавно ќе ти се заблагодарам за стореното на сите медиуми кај шо ќе фатам камера, ама ти направи нешто спектакуларно да се промовираш себе си како лидер. Не си способен за тоа, немаш идеја, немаш желба, stay the fuck aside. Организацијата е поставена како е поставена, се бори против системот ради кој и ти сам страдаш на ваков или онаков начин, за кој КУР ги напаѓаш? Дека влегле у филм? Па која е твојата улога на форумов, Ur on a mission from God? И ти си у филм, као и ја, као и сите ние у некој наш, е они се пронашле у нивниот филм и го праат, као ти шо си играл жмурка као копиљ, ама они уствари нешто конкретно и конструктивно праат, за разлика од нас мороните кои кењаме овде за работите шо ги слушаме на вести. Буууу свински грип, не одете деца на протести, ќе ве фане грипо. Ако не глеаш телевизија, иди у онаа темата за малата шо собира пари за операција пошто министерство не и плаќа и објасни им стручна на незнајковците како државата е крива за тоа што ни ги зима парите а не ги префрла на вистинско место туку ги краде. Да знаеме дека е така, се излечи со муабетот девојчето, јок. Или фрли бомба на ЦК, или дај пари, или ќути. Помогни ако можеш, ако не можеш, не одмагај.

p.s. Не сум член нит на партија нит на организацијава... да не чита некој од организацијава да помисли дека имам нешо со нив, НЕАМ. За политичките структури знам дека читаат, нека ми го испушат еднаш.
Не сакам да бидам лидер, ниту ја имам таа способност, ниту сум спремен да ја преземам одговорноста. Ниту мене (како студент) ич не ме боли кој ќе го собере кајмакот, ако тоа направи да плаќам помала школарина, да бидам на исто рамниште со оние кои имаат книшка или барем книшка во фамилија, ама ич не ме боли кој ќе ликува на телевизија. Нема логика да ги напаѓам ако нивните цели се совпаѓаат со моите потреби, нели? Ја нападнав организационата наивност зашто ми е криво што на тој начин потенцијалот на тоа движење ќе пропадне во вода, што само ќе придонесе за зголемување на млитавоста и индиферентноста на студентите. Зошто да биде така? Го поддржувам ова движење, ги поддржувам целите, но моќта на студентите може да дојде само од нивната масовност, а масовност без централно раководно тело паѓа во вода. Секој студент, своја политика ќе биде. Не викам дека тука треба Хитлер, хитлеровски говори и харизматични фигури, но треба раководство од повеќе луѓе, оние кои ќе организираат трибини, ќе печатат летоци, ќе ја оформуваат и водат идејата на движењето. Да, сечии идеи треба да се слушнат и да се земат во предвид, но не може секој да биде лидер. Не може да одлучуваат 100 души одеднаш седнати во едно кафуле. Не сум бил на овие состаноци, но од тоа што го читам во темава, кога-тогаш целава работа ќе се претвори во хаос. Да не бидам сфатен погрешно, не целам кон авторитарно раководство, баш напротив. Еве предлог, децентрализација на ниво на факултети, совет на секој факултет, централен совет, конкретни задачи за секој оддел. Се освен „сите се лидери, сите донесуваат одлуки“, тоа води само кон хаос. Далеку сум од намера за одмагање, самите си одмагаат со сегашната организираност. Што побрзо се средат работите внатре, тоа подобро. А мојата поддршка, ја имаат.
 

PSYtisfaction

Царевата ќерка
Член од
30 јуни 2006
Мислења
3.922
Поени од реакции
527
Конкретно одговорете ми: како ќе се дејствува без хиерархија?
Еве ти...
Тоа што може да се промени со растењето на бројот на учесници/активисти е да се де-централизира движењето по факултети и по работни групи кајшто секоја група ќе работи на некој конкретен проблем.
...еден од начините, за кога евентуално бројката драстично би пораснала.

И претходно кажав дека хоризонталната организација е меч со две острици, ама во секој случај е подобра алтернатива од движење на чело со лидер. Ниеден студент не е над другите. Сите се тука со иста цел и иста идеологија. Најголемата опасност у врска со лидерството е можноста (и тука збориме за дебела можност) лидерот да се компромитира и да потклекне под алчната му човекова природа. Ако СИ земе лик на некое од телата (од кои сите се на лидерски принцип, нели) кои го нагризуваат системот и против кој СИ се бори, тогаш се` паѓа у вода.
Додека не се изнајде подобра алтернатива, хоризонталната организација останува најдобар принцип. Ако имаш боље идеја (во што се сомневам), слободно просветли ја форумската јавност.

Џабе си Ханзо студент, и џабе си без книшка. Од муабетов е јасно дека спаѓаш во толпата апатични ликови кои, удобно сместени во својата фотелја, милуваат да плукаат по трудот за кој некој убаво го испотил газот. Американциве имаат еден фин идиом што би те опишал, а го викаат armchair critic :wink: Најлесно е да се мрчи, зошто не пробаш да придонесеш? Не ти е убаво да те ебава системот и да профитира од тебе државата, ама ти порадо би серел за лошава организација на мала група студенти што решиле да се активираат, отколку да помогнеш во менување на нештата.
Ти се обраќав тебе по име, а всушност се обраќам на целата тајфа (од за жал огромен број) студенти што се пасивни и ништо не превземаат.

Види, јасно е дека движењево е сеуште слабо. Нормално е да сме изгубени и да наидуваме на сопки и да сме лошо организирани и да запнуваме пред големи чекори и да носиме погрешни одлуки. Па тоа е само група изреволтирани млади луѓе што прв пат почнуваат вакво нешто. (Да речеме) педесетина луѓе што немаат никаква финансиска подршка, а очигледно ни морална, баш од групата луѓе што треба да ги поддржува. Движењето е сеуште младо и малубројно, со тек на време и со искуството сите ќе научат што значи прав активизам.
Наместо да не критикуваш, пробај да придонесеш. Има нешто што би сменил? Сподели го. Ниеден од студентите-активисти не ти е дужен да се бунтува за твоите права. Тогаш како си земаш за право да го плукаш што „лошо ја вршел својата работа“?

Страшно е колку е свеста падната, ќе треба чудо да ги разбуди заспаните идни академски граѓани.

И побогу, како е можно толку буквално да го сфативте текстот за Полтронот? Никој од вас не памти од средно што беше метафора? Никој тука не се занаса со чегеварски филмови, и во ниеден случај не се повикува на насилство, револуција или не дај боже самозапалување.

И аман, баталете ги веќе муабетите за партиската наводна позадина, луѓе, не е тоа централниот проблем! Се збори за образование овде,за реформи, не за партии.

Човек ви презентира проблем овде и ви укажува на двете страни: таа што го предизвикала, и таа што сака да го реши. Место да серете врз Владата и државата и корумпираниов, непотистички систем, вие ќе удрите по единствената светла точка у целиов муабет. Жално.
 

Serpico

Сковинистратор / I'm Batman
Член од
25 јануари 2007
Мислења
11.166
Поени од реакции
691
Ниеден студент не е над другите. ....
Човек ви презентира проблем овде и ви укажува на двете страни: таа што го предизвикала, и таа што сака да го реши. Место да серете врз Владата и државата и корумпираниов, непотистички систем, вие ќе удрите по единствената светла точка у целиов муабет. Жално.
Ниеден стуент не е над другите. Еден студент ви кажа мислење. Придонесува со тоа што не одмага. Исто како и Виктор.

Некој е роден за лидерство, некој за идеи. А идеите треба да зреат. Лесно е да се каже: „дај подобро или молчи“, уште полесно да се молчи.

Ама за било каква промена во студентското движење т.е. во менталниот склоп на студентот кој денес ИМА потенцијал да функционира на повисоки фреквенции од порано (технолошки придобивки, либерализација на информациите и мислите) треба време.

И секоја желба, најпозитивна на свет, кога ќе се пласира во исфорсиран момент, во кој нема доволна подготовка, атмосфера просто речено, ќе е another brick in the wall кој се создава и ќе се создава од „матричните печатари“ на оние кои некогаш биле студенти и сконтале како да го исползуваат иксуството во рамките на патот по кој одбрале да чекорат.

Треба време, треба работа, треба искреност. И не треба обвинување за некој кој нема време затоа што мора да работи нешто друго... за да преживее (не мислам само на материјалниот момент).

Бубањот е гаден. А најгадно нешто на свет е кога на млад човек ќе му го убијат духот. Тогаш тој млад човек утре ќе воспита студенти какви што матрицата само би посакала.

Ваљда ќе ме сфатиш шо сакам да кажам. Нејќу на долго и широко, „за да не одмагам“ :винк: :smir:
 

PSYtisfaction

Царевата ќерка
Член од
30 јуни 2006
Мислења
3.922
Поени од реакции
527
Ниеден стуент не е над другите. Еден студент ви кажа мислење. Придонесува со тоа што не одмага. Исто како и Виктор.

Некој е роден за лидерство, некој за идеи. А идеите треба да зреат. Лесно е да се каже: „дај подобро или молчи“, уште полесно да се молчи.

Ама за било каква промена во студентското движење т.е. во менталниот склоп на студентот кој денес ИМА потенцијал да функционира на повисоки фреквенции од порано (технолошки придобивки, либерализација на информациите и мислите) треба време.

И секоја желба, најпозитивна на свет, кога ќе се пласира во исфорсиран момент, во кој нема доволна подготовка, атмосфера просто речено, ќе е another brick in the wall кој се создава и ќе се создава од „матричните печатари“ на оние кои некогаш биле студенти и сконтале како да го исползуваат иксуството во рамките на патот по кој одбрале да чекорат.

Треба време, треба работа, треба искреност. И не треба обвинување за некој кој нема време затоа што мора да работи нешто друго... за да преживее (не мислам само на материјалниот момент).

Бубањот е гаден. А најгадно нешто на свет е кога на млад човек ќе му го убијат духот. Тогаш тој млад човек утре ќе воспита студенти какви што матрицата само би посакала.

Ваљда ќе ме сфатиш шо сакам да кажам. Нејќу на долго и широко, „за да не одмагам“ :винк: :smir:
Немој ова со придонесувањево да го тераме накај „све е релативно, чак и лудилото на Ајнштајн“ муабетот :) Да почнеме од тоа што како придонес ќе ја земеме општоприфатената дефиниција, во која не спаѓа неправењето нешто. Ако не одмага, не значи дека помага. Значи дека мрчи, што и е одмаѓање до некој степен, за сите оние студенти што влеваат (цврсти, а не идеалистички) надежи во ова Движење, зошто и самиот спомна во врска со духот, духот е лесно да се убие, тешко е да се разбуди. Ваква неоснована критика на едни ќе делува како предизвик („Е ај не моеш“), ама на други како демотивација („Џабе коа ништо нема да постигнеш“).
Јасно ти е сега зошто се фатив за тоа? :)

Вакви круцијални иницијативи и мисии треба да се окуражат, не да се камшикуваат додека се сеуште фрагилни и слаби. Да се пробие стартот е најтешко, после плукајте колку сакате.

Времето не е оправдување, без оглед на тоа кои се условите. Не е ова некое хоби као тренирање таеквондо, па да си речеш: еј одамна сакав да почнам бе, ама све неам време. Ова е императив. Ова е нешто што е од општа важност да се направи. Без оглед на тоа каков впечаток имаат луѓето за активистиве во СИ, и тие луѓе имаат живот, знаеш :) Не е дека се све вечити студенти безработници што си нашле нова окупација да попунат време. И таму има редовни студенти, меѓу кои и некои кои мораат паралелно да работат, а се занимаваат и со куп други активности на страна.
Не дека ги обвинувам пасивните, туку ги повикувам да се активираат. Ако веќе не можат/не сакаат да заземат учество во борбата (духовна борба, да напоменам, пошто има ризик да ме разберат ко анархист со тенденција да се самозапали,нели), тогаш извини, ама го губат правото (во етичко-морална смисла) да критикуваат со деструктивни муабети.
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
Ниеден стуент не е над другите. Еден студент ви кажа мислење. Придонесува со тоа што не одмага. Исто како и Виктор.

Некој е роден за лидерство, некој за идеи. А идеите треба да зреат. Лесно е да се каже: „дај подобро или молчи“, уште полесно да се молчи.

Ваљда ќе ме сфатиш шо сакам да кажам. Нејќу на долго и широко, „за да не одмагам“ :винк: :smir:
Е да си ебам векот... сакаш да кажеш дека во моментите кога ти изреволтирано напиша на форум, ја идам да протестирам за името, ја требаше да се појавам и да ти речам, “добро Серпико шо се глупираш, знаеш на што се нафаќаш?“

Сите протести се политички монтирани, ќе имаш опструкции, затоа ти земи си луѓе кои се стручни. Е за тоа ќе немаш пари ама ќе најдеш спонзори преку родителите. Е така ќе ги фрлиш во оган, ама све за каузата. После тоа ќе испринташ илјада и двеста плакати и ќе ги лепиш, ама јас нема да дојдам да ти помогнам иако се сложувам со тебе зашо ја само идеи давам, не сум спремен да одам на терен. И на крај ќе бидеш приведен у полиција и ќе ти стегнат кривична, ама у тој случај ќе се јавиш на адвокат, и коа ќе успееш на крај, сети се на мене ЧвинкЧ.

То чудо како објективноста затајува коа баба рога ќе се појави на врата...
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.692
Поени од реакции
12.089
Не сум студент али најверојатно темава не е ограничена само на студенти, него и на бивши студенти :)
Добро е што сакате нешто да смените, најверојатно и со оглед на некои од условите и оправдано (не сум точно упатен што се му фали на студентскиот живот), но добро е и некој да е воздржан/сомничав во однос на оваа или некоја друга иницијатива (без разлика дали е студентска, средношколска, работничка...), тоа е еден поттик ова движење да е динамично, да не залегне. Сепак доста пати се имаме залетано и по некое време видено што точно стоело во позадина на некоја активност. Затоа можеби е добро и да овие момци прашаат, а оние кои се упатени да им објаснат и секако да ги повикаат на средба, состанок на групата, на кафе, на муабет...па нека сами се уверат што е точно и како истото функционира.
Значи да не си дозволите како студенти да се двоите на инцијатори, активисти и скептици него добро е едните да некако го доближат движењето до другите студенти (да не ги земаат веднаш критиките како деструктивни), а скептиците или оние кои се двоумат да се натераат макар еднаш да се запознаат со ова движење (без апатични и негативни мисли доколку не се види барем малку од реалноста)-едноставно да појдат и видат, дискутираат и анализираат...што и не е толку тешко.
Затоа поздрав до ваква иницијатива (доколку целите му се конкретни, пошто реков дека не ги знам точно состојбите:smir:), а доколку успеете да одолеете на одредени групации и на општествените (знаете какви и слични, да не ги потенцирам) притисоци и макар една од вашите цели да покренете во фаза на решавање, тогаш навистина сте на добра патека. Лангзам абе зихер.
У секој случај (да не солам премногу памет, едноставно од мој аспект), нешто се придвижува... далеку сте во подобра позиција од нас студентите од 80-тите кога немавме буквално никакво право на организирање а камоли на одлучување или протест.
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Значи да не си дозволите како студенти да се двоите на инцијатори, активисти и скептици него добро е едните да некако го доближат движењето до другите студенти (да не ги земаат веднаш критиките како деструктивни), а скептиците или оние кои се двоумат да се натераат макар еднаш да се запознаат со ова движење (без апатични и негативни мисли доколку не се види барем малку од реалноста)-едноставно да појдат и видат, дискутираат и анализираат...што и не е толку тешко.
За ова морав да се приклучам за да се надополнам самата себе од претходно. Значи проблемот е што студентите не се поделени само по таа основа, да беше по таа основа, ќе се правеа кампањи за подигање и мотивација, вака работите одат многу потешко општо.
Значи имаме поделба пред се партиска, што е најжалосно, што млади умови кои имаат исти проблеми се делат и се покажуваат меѓусебе со прст, или одат со мислата “Немам јас што да барам кога го знам јас одамна тој и тој ги поддржува оние и оние“... Политиката е толку навлезена длабоко во порите на студентскиот ум, што како отров ја гуши секоја здрава клетка. Затоа под итно е потребна терапија. Жал ми е што студенти едни со други не сакаат да прават муабет само затоа што на изборите биле во различни штабови, а да не зборам дека не доаѓа во предвид да застанат зад заедничка идеја.
Има одредена група студенти кои не сакаат да се приклучат затоа што страв им е дека ќе бидат обележани и етикетирани и покрај тоа што дечкиве милион пати напоменале дека ниедна партија не поддржуваат ниту примаат поддршки од политички партии.
Млади студенти кои лепат плакати, и веруваат дека нивната партија ќе им ги реши проблемите.
Политизираноста кај големата маса на студенти е исто така еден клучен и важен момент, поради кој што и студентите се разединети.

Настрана апатичноста, несвесноста, “ме мрзи да се замарам“ моментите, и ова е еден сериозен проблем на кој што треба да се обрне поголемо внимание во јавноста.

Во секоја нормална држава, студентските движења имаат сила, имаат глас и се меѓу најјаките движења и струи во државите.

Да се чисти младината од партиска затруеност, да почнат да МИСЛАТ СО СВОЈА ГЛАВА! Не што ќе им каже лидерот, него што ќе им каже срцето. Младиот човек по дифолт треба да поседува идеали, револуционерен дух (кој не подразбира насилство и вандализам туку желба да се смени светот или барем одредено мало парче од него), да се бори за неговите права и за она во кое што верува.

А за што се бори студентот во Македонија?
- Ништо.

И додека ние тука се караме, дали треба да има вакви “поместувања“ или не во Македонија, во Калифорнија, наши колеги - студенти протестираат. Еве и зошто
Angry students statewide are protesting a 32-percent undergraduate tuition hike instituted by the California Board of Regents.

Protesting students and others say the increased tuition will hurt working and middle-class students who benefit from state-funded education. But officials argue that a fee increase and deep cuts in school spending are necessary because of a persistent budget crisis that has forced reductions across California's state government.


Извор.
 

THE_CHOSEN_ONE

1903-2012
Член од
13 август 2007
Мислења
3.724
Поени од реакции
1.333
Студентите бараат права, а работа не бараат?
 
S

smart ass

Гостин
Која бош работа еј ...
Дали Сту-дент значи Анархизам, уривање на власт, мешање во политика, самозапалување во знак на протест кон некоја власт? уривање на влади ... :pos2: па ова како терористичка келија звучи ... колку само некои забегуваат ...

каде се вредностите на Студентот како СТУДЕНТ како интелегенција во општеството, која со Разум се наметнува а не со некои вредности од времето на Чегевара .... и после некој ќе ми рече ова било без позадина .. можеби така мислите но некој ги влече конците ... ќе ве искористи и ќе ве шутне ... Свестете се море ... Студенти едни ...:tapp:

Црвеното погоре во Цитатот е уфрлено од мене *
Анархија не е еднаква со хаос.

терористичка келија звучи
Велите американците ги измислија..хмм контрадикторно

а не со некои вредности од времето на Чегевара
Кога би знаел за неговиот животен пат и дела...поинаков став би имал:smir:

каде се вредностите на Студентот како СТУДЕНТ како интелегенција во општеството,
Во партиските инфилтратори во образованието...навистина на секоја мала искра за вистинско студентско движење-и се придава..абее фрли ги политички се мотивирани,ако во домовите има повеќе лебарки отколку студенти(на квадрат).

Јас би бил пресреќен кога би се појавило едно независно студентско движење кое навистина би се заинтересирало за проблемите на студентите и констатно би вршело притисок на секоја влада.
И јас исто,но ете проблемот е што некои на тој притисок кон владата не гледаат независни студенти,туку одма им даваат политички бои-тука е проблемот,инаку навистина студентите се за жал кај нас неискористен потенцијал,па на крај краеви сме сведоцои на Brain drain така??
 

Kajgana Shop

На врв Bottom