СЗО прогласи пандемија на свински грип! [Швајцарците пронајдоа вакцина!]

Е

експерт

Гостин
Ја потготвувам акција сега во градот, во најпрометниот кафич се договорив со газдата ќе се вртат презентации на прожектор и ЛСД телевизори како да се заштитат луѓето од свински грип. А со секој влез и пијачка се добива бесплатна маска. Сепак ова не го правам за профит, туку со цел да се подигне свеста кај народот дека има проблем, но не да се крева паника, туку у лежерна атмосфера со пијачка да се информираат луѓето. Имам подршка од невладини, и од газдата на кафичот. А за одзивот ќе се погрижи групата за PR, ќе видиме што ќе биде.:pipi:
Баш така се крева паника
 
Член од
16 јули 2007
Мислења
12.497
Поени од реакции
4.070
Преплашен сум искрено, секој си говори своја приказна и човек незнае на што да верува.
 
Член од
21 февруари 2009
Мислења
29
Поени од реакции
0
А и ова со децава/ученициве/екскурзииве смрди како ... па во МК има оклолу 1500-2000 камиони и усто толку шофери кои 2-3 пати месечно се на "екскурзија" во истиве држави каде што беа децава и види мајката, овие шофериштава се најотпорна врста на луѓе , ниеден до сега не се рабоолел... БРЕЈ :) .
 
Член од
27 јануари 2009
Мислења
1.044
Поени од реакции
40
Ја потготвувам акција сега во градот, во најпрометниот кафич се договорив со газдата ќе се вртат презентации на прожектор и ЛСД телевизори како да се заштитат луѓето од свински грип. А со секој влез и пијачка се добива бесплатна маска. Сепак ова не го правам за профит, туку со цел да се подигне свеста кај народот дека има проблем, но не да се крева паника, туку у лежерна атмосфера со пијачка да се информираат луѓето. Имам подршка од невладини, и од газдата на кафичот. А за одзивот ќе се погрижи групата за PR, ќе видиме што ќе биде.:pipi:
браво за потегов, сепак во нашево општество најголема болест е НЕИНОРМИРАНОСТА
 
M

Mario Gómez

Гостин
браво за потегов, сепак во нашево општество најголема болест е НЕИНОРМИРАНОСТА
Незнам шо ќе биде, се испреплеткаа многу работи, ќе се одржи сабота, 2 часа. Ќе биде посетено, се мислам дали да викнам доктор, онака да им се објасни се или презентацијата ќе биде доволна.Плус може да имаат и некои прашања, а ја апче сум од биологија, само нешо знам оти сум прател Хаус.:raz:
 
Член од
27 јануари 2009
Мислења
1.044
Поени од реакции
40
Незнам шо ќе биде, се испреплеткаа многу работи, ќе се одржи сабота, 2 часа. Ќе биде посетено, се мислам дали да викнам доктор, онака да им се објасни се или презентацијата ќе биде доволна.Плус може да имаат и некои прашања, а ја апче сум од биологија, само нешо знам оти сум прател Хаус.:raz:
па би било добро да има и некое стручно лице баш од таа причина што сигурно ќе имаат прашања, нема да им биде се јасно само од презентацијата
 
Член од
22 февруари 2007
Мислења
1.852
Поени од реакции
1.382
А и ова со децава/ученициве/екскурзииве смрди како ... па во МК има оклолу 1500-2000 камиони и усто толку шофери кои 2-3 пати месечно се на "екскурзија" во истиве држави каде што беа децава и види мајката, овие шофериштава се најотпорна врста на луѓе , ниеден до сега не се рабоолел... БРЕЈ :) .
Ама на шоферите не им шета гзот ....
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.966
Поени од реакции
12.496
Ипак, не е само како сезонски грип, за жал.
Константна темература 3-4 недели, повраќање, и плус покрај грипот, уште многу инфекции( предизвикани од него ).
Посигурно е дома да се прележи, отколку на болница, пошо е поголема опасноста да закачиш повеќе инфекции.
Ептен од сигурни извори ова, не се дезинформации.
Пазете се, повеќе овошје, зеленчук.
И уште еден коментар морам да дадам, неизбежен е. Ептен конфузна е владава, да се избегнуваат сите собирања, да не се излегува меѓи поголема маса на народ. Од друга страна, тие петок организирет Ден на дрвото. И ај најди му го крајот сеа бре. :uvo:
 
Член од
27 јануари 2009
Мислења
1.044
Поени од реакции
40
мислам дека на луѓево не им иде памет да седат дома да не се движат кај што има гужва освен ако имаат причина, и мислам дека треба да се превземе нешто од типот да се затворат уцилиштава , дискотеки и сл. зошто така највеќе се пренесува
 

Wa_sa_ka_ha_ta

свежо офарбана
Член од
16 мај 2009
Мислења
72
Поени од реакции
4
Еве и јас да додадам нешто во врска со оправданоста и „сигурноста„ на една од вакцините против Х1А1 гипчето. Во продолжение е линкот каде што може да прочитате за последиците од оваа вакцина, иако надлежните во УСА кажуваат дека нема докажана поврзаност:uvo:. текстот е прилично долг па затоа го оставам само линкот:

http://www.msnbc.msn.com/id/33845867/ns/health-cold_and_flu

:salut:
 
Член од
11 ноември 2009
Мислења
1
Поени од реакции
0
еве нешто слично со горенаведеното

Ja sam kvalifikovani farmaceut. Istrazivao sam vakcinu svinjskog gripa koju je naša vlada kupila za nas (koristeći naš novac) i koja je sto puta opasnija od svinjskog gripa. Da li znate da su proizvođači vakcine protiv svinjskog gripa zatražili od vlade izuzeće od mogucih tuzbi u slučaju da vakcine uzrokuju štetu na ljudima?
Ako ste napravili vakcinu za koju znate da je deluje, zašto bi vam onda bilo potrebno pravno izuzeće u slučaju nezeljenih posledica na ljudima? Zar to nije veliki znak upozorenja za sve nas? Virus Svinjskog gripa ubio je oko 2 / 3000 ljudi ukupno. Obican gripa ubija 40 000 ljudi godisnje, pa zasto se onda stitimo od Svinjskog gripa a ne od obicnog gripa? Da li to smisla? Zbog cega se onda podize ovolika panika?
Vakcina protiv Svinjskog gripa sadrzi 2 užasno opasne stvari - jedna se zove thimerosol. U njegovom sastavu je 50% žive. Thimeresol se veže na receptore u mozgu, i, zapravo, uzrokuje oštećenja mozga. Je li pametano ubrizgavati thimerosol, i dobiti oštećenje mozga, spustivši pri tom IQ ljudi za 10 bodova, kao i brojna druga ostecenja, kako bi se izbeglo dobijanje gripa koji ubija 95% manje ljudi nego obični grip?
Drugi opasni sastojak Vakcine protiv Svinjskog gripa zove se squalene. Squalene vara vaš imuno sistem da pocne da ubija vase sopstvene celije, što stvara auto-imune bolesti kao što su astma, multipla scelerosis, dijabetes, i hrpu drugih bolesti za koje jos nemamo naziv. Zar je pametno u sebe ubrizgati te stvari, kako bi se izbegao relativno blagi grip, poput svinjskog gripa?
Ako ste trudni zapitajte se ovo - zašto bi uzimali Panvax, kada on sadrži Neomicin sulfat i polymyxin B - od kojih oba pokazuju pozitivne rizike za vase nerođeno dete - kako bi izbegli šta? Blagi grip, koji ubija 95% manje ljudi nego obican grip?
Ja sam stručnjak za kritičku analizu lekova i njihove učinke na ljudima. I neka se neko samo usudi da dodje do mene sa špricom punim Vakcine protiv Svinjskog gripa, ili da dodje blizu moje porodice jer cu je uzeti iglu od njih i probosti ih njom serijom veoma jakih uboda!
Ova stvar je otrov. Nemojte to uzeti. Ne dozvolite da vaši prijatelji to uzmu. Ne dozvolite da vaša porodica to uzme. Ako vas neki idiot u laboratoriju pita: želite li ovu vakcinu, pitajte ga o thimerosolu, o squaleneu, i zašto kompanija koja je to napravila zeli da ima pravno oslobođenje od moguce tuzbe, i onda pogledajte njihova lica koja ce imati izgled tipa: O, boze moja, pa vi ste me izresetali serijom pitanja na koja ja zaista nemam odgovor!
 
Б

Бат Елохим

Гостин
И уште еден коментар морам да дадам, неизбежен е. Ептен конфузна е владава, да се избегнуваат сите собирања, да не се излегува меѓи поголема маса на народ. Од друга страна, тие петок организирет Ден на дрвото. И ај најди му го крајот сеа бре. :uvo:
не ме сфаќај погрешно, далеку од тоа дека ја бранам владата :) ама денот на дрвото е на отворено. а тоа собирања да се избегнуваат се мисли во затворен простор. или барем така треба да биде :)
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.724
Поени од реакции
12.155
За болдираното грешиш, кај нас се јаде најздрава храна, освен скопјани де...
Можеби ќе сум малку повеќе вон целта на темата, но индиректно ја споменувам исхраната како една од најзначајните заштитни бариери при навлегување и борба со микроорганизмите.

Да се надоврзам на она што го споменавме претходно, мислам дека сепак податоците даваат малку поинаква слика (овде се вклучени и други параметри како на пример физичката активност на населението, односно треба да се земе предвид комплетната хигиена на живеење). Здрава исхрана најверојатно постои во помалите населени места-можеби, но според Институтот за Јавно Здравство
http://www.iph.mk/
генерално за Македонија важат овие податоци.

http://www.google.com/url?sa=t&source=web&ct=res&cd=2&ved=0CA8QFjAB&url=http%3A%2F%2Fwww.iph.mk%2Fdocs%2FIshrana.pdf&rct=j&q=%D0%B8%D1%81%D1%85%D1%80%D0%B0%D0%BD%D0%B0+%D0%B2%D0%BE+%D0%BC%D0%B0%D0%BA%D0%B5%D0%B4%D0%BE%D0%BD%D0%B8%D1%98%D0%B0&ei=zan7Sub4JM6a_QbijZn9Aw&usg=AFQjCNFs5SrRsuJUGrQ2OchrO6zKkhjx_Q
Просечниот дневен енергетски внес во РМ е 2841kcal. Белковини се внесуваат
просечно 85,9 g (12.8%), од кои 37,8 g од животинско потекло и 48 g од растително.
Јагленохидрати просечно дневно се застапени со 363,4 g (51%), од кои моно и
дисахариди 106 g и 257 g полисахариди. Просечно дневно се внесува 45,6 g чиста
сахароза. Внесот на вкупни масти е 116 g. Процентуалното учество на мастите во
дневниот оброк е 36,7% (препорачано <30%). Внесот на растителни влакна во
дневниот оброк е околу 27 g.
Минерално-витаминскиот состав на просечниот дневен оброк во РМ може да ги
задоволи дневните потреби и нема значајни отстапувања освен кај натриумот кој е во
изклучителни високи концентрации од 9148 mg (препорачано од 500-2500 mg). Ова
се должи на висок внес на конзервирани солени храни како сувомеснати производи,
конзервиран зеленчук и повисок внес на готварска сол.
Генерална оценка за исхраната на населението во РМ е недоволен внес на
свеж зеленчук и овошје, интегрални производи од жито, риба и костенливо
овошје (бадеми, ореви, семки).
Според обработените податоци од испитувањата се оценува дека испитаната
популациона група над 20 години има показатели за постоење на здравствен
ризик како од
антропометриските така и од биохемиските параметри,
поединечно или во комбинација и физичка неактивност кај 47%, за појава на
одредени заболувања најчесто кардиоваскуларни заболувања или состојба
на нарушена гликозна толеранција.
Потребни се поинтензивни јавни промотивни активности за запознавање со
ризиците на кои може превентивно да се делува.
 
Член од
30 април 2009
Мислења
795
Поени од реакции
91
Ај добро утро, добар ден, на сите, едно прашање дали има смисла да вакцинираш луѓе во среде епидемија? За мене ова е ненормално. Знам дека вакцини се примаат на здрав организам, што ако некој веќе е носител на вирусот т.е. вирусот се инкубира, а тој оди на вакцина. Што ќе му се случи????

Зошто бебе или дете ако е малку настинато не го вакцинираат, зашто со вакцината ќе го разболат. И вакцини се ставаат кога болеста е стивната, а не кога има епидемија.
Дали светов знае што прави или така им чини?:toe:

Сезонскиот грип е отпорен на тамифлу.

И не ширете лаички дезинформации за штетноста на вакцината.

Ако се разболите во тек на епидемија тешко дека ќе добиете третман како што добиваат оние кои се разболуваат сега.

Ќе ви речат лекувајте се во домашни услови и еве ви тамифлу, ама не за секој е доволно тоа и тие што имаат слаб имунитет ќе си заминат.
Па мислам дека не си во право дека Тамифлу не делува на сезонскиот грип, затоа што уште кога се појави во Мексико и се појави првиот случај на свински грип во Србија на РТС имаше емисија каде беа собрани доктори, фармацевти и имунолози од институтот Торлак. тамифлу се дава како лек за обичниот грип доколку тој направи компликации, тогаш во Србија од сите аптеки го повлекле тамифлу од аптеките со цел да не си го купуваат сами граѓаните и се дава само по препорака од лекар, инаку тогаш лекот во Србија чинел 2000 динари.
Тамифлу не го измислија за свинскиот грип. Туку со свинскиот грип ја поттикнаа неговата масовна употреба.:smir:
 
?

..........

Гостин
И јас многу се плашам од вирусот.....
и незнам на кој да верувам.
но за секој случај презедов заштитни мерки....испазарив за цела зима храна пијалок облека детергенти и секакви намирници..
платив кабловска и интернет до јули...
се надевам дека нема да ме удри бедот :toe:


ke krtam doma
:vozbud::vozbud::vozbud:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom