СЗО прогласи пандемија на свински грип! [Швајцарците пронајдоа вакцина!]

Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Страшно и идиотски...
Ги преплашија луѓето, не знаеш веќе во која приказна да веруваш. Со сите толкувања и манифестирања се наоѓам себеси како комплетно некомпетентна индивидуаа која „не паничи доволно и согласно стандардите“!?!?!?
ГЛУПОСТ!?!!?? Невидена!
Се дава Tamifly без да се почекаат резултатите од лабораторија!?!?!?
Само за праисторија сме ние!
 
B

black angel

Гостин
najubavo e da si jademe ovosje i zelencuk da si pieme sokcinja i vitamincinja,pogolema licna higiena i ke se zastitime od bilo kakvi bolesti,nastinki,gripovi:smir:
 
Член од
10 ноември 2009
Мислења
50
Поени од реакции
2
Фала за информациите, а време на инкубација колку е?:pipi:

Па сега ако се разболиме ке одиме на лекар како и при секој грип што правиме. Зошто волку паника незнам.

Па вика дека кај обичната настинка болеста се развива цела недела. Додека кај Х1Н1 за 3-6 часа
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.724
Поени од реакции
12.155
Па вика дека кај обичната настинка болеста се развива цела недела. Додека кај Х1Н1 за 3-6 часа
Ова е далеку подобро од другите типови грип....ако има нешто добро у грипот :)
Едино кај овие болештини важи што пократко тоа подобро.
 
Член од
10 ноември 2009
Мислења
50
Поени од реакции
2
Ова е далеку подобро од другите типови грип....ако има нешто добро у грипот :)
Едино кај овие болештини важи што пократко тоа подобро.
Од кој аспект ?
Дека брзо делува па знаеш на што си ?
 
Член од
24 јуни 2009
Мислења
448
Поени од реакции
165
Освен што по препорака на Министерот набавените количини се дедицирани за Н1Х1 а не за сите типови.
Точно, ама ако имаш било каква настинка или малку повисока температура, а си отишол на инфективно одма ти даваат Tamifly
 
Член од
10 ноември 2009
Мислења
50
Поени од реакции
2
Мислам дека секоја година најавуваа по некој нов грип. Еден ударал на стомак друг на груди и тако даље. Баба ми и Дедо ми никад немале грип. Тоа неможам да го разберам, живееле у попримитивни услови но сепак биле здрави ко дрен.
 
Б

Бат Елохим

Гостин
Овој лек се дава за сите видови на грип:helou:
http://www.tamiflu.com/treat.aspx

да, дури на првата страна го пишува и за превенција. :tapp: (ако си изложен а не заразен де)
а инаку тамифлу лани и пред тоа беше лек за птичји грип.
се ми личи дека догодина и коњски ќе има и овој лек најефикасен ќе биде.
 
Е

експерт

Гостин
Овој лек се дава за сите видови на грип:helou:
Сезонскиот грип е отпорен на тамифлу.

И не ширете лаички дезинформации за штетноста на вакцината.

Ако се разболите во тек на епидемија тешко дека ќе добиете третман како што добиваат оние кои се разболуваат сега.

Ќе ви речат лекувајте се во домашни услови и еве ви тамифлу, ама не за секој е доволно тоа и тие што имаат слаб имунитет ќе си заминат.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.724
Поени од реакции
12.155
Дека брзо делува па знаеш на што си ?
Правилото кај заразните болести е што помала инкубација, тоа помала можност на ширење. И со зголемување на краткотрајноста на болеста и смртноста исто така се намалува шансата за ширење на вирусите...но тоа е друго.
А за инкубацијата, ако човек е носител една недела и за тоа време посети 100 души па тек после се јават симптомите, тоа се можни 100 души.
Ако инкубација е 6 часа, тогаш просто математички ќе има контакт со 15-20 пати помалку луѓе. Инаку не е само тоа битно (битна е и вирулентноста-отприлика способноста на микроорганизмот за инфекција и уште многу чинители-вектори и слично), ама засега на ова ми текнува, другото влегуваме во виролошки проблематики :)
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Точно, ама ако имаш било каква настинка или малку повисока температура, а си отишол на инфективно одма ти даваат Tamifly
Се разбравме едвај :)
Тоа и го зборам: со еден од посочени 10 симптоми, одат на инфективна, овие за греота пошто и самите почнуваат да паничат, делат Tamifly, бројот на заболени се зголемува за еден!
Еднен од заболените случајно е вујко на детето од II-в, дознаваат родители, утредента никој нема во клас а на ТВ пренесуваат дека има нов случај во училиште „ТИ РЕКОВ“.
Кругот е тркалезен и бесконечен како и нашата глупост... :smir:
 
Член од
14 декември 2007
Мислења
3.271
Поени од реакции
707
Мислам дека секоја година најавуваа по некој нов грип. Еден ударал на стомак друг на груди и тако даље. Баба ми и Дедо ми никад немале грип. Тоа неможам да го разберам, живееле у попримитивни услови но сепак биле здрави ко дрен.
bidejki baba ti i dedo ti ne primale vakcini ..bidejki baba ti i dedo ti jadele zdrava hrana bez nikakvi hemikalii ...itn itn
 
Член од
10 ноември 2009
Мислења
50
Поени од реакции
2
Правилото кај заразните болести е што помала инкубација, тоа помала можност на ширење. И со зголемување на краткотрајноста на болеста и смртноста исто така се намалува шансата за ширење на вирусите...но тоа е друго.
А за инкубацијата, ако човек е носител една недела и за тоа време посети 100 души па тек после се јават симптомите, тоа се можни 100 души.
Ако инкубација е 6 часа, тогаш просто математички ќе има контакт со 15-20 пати помалку луѓе. Инаку не е само тоа битно (битна е и вирулентноста-отприлика способноста на микроорганизмот за инфекција и уште многу чинители-вектори и слично), ама засега на ова ми текнува, другото влегуваме во виролошки проблематики :)
:zver:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom