СЗО прогласи пандемија на свински грип! [Швајцарците пронајдоа вакцина!]

Е

експерт

Гостин
bidejki baba ti i dedo ti ne primale vakcini ..bidejki baba ti i dedo ti jadele zdrava hrana bez nikakvi hemikalii ...itn itn
Уште кога ќе ти го прочитам потписот гледам дека си тип кој верува во заговори и такви слични ****а.

Немој толку да ја оспоруваш вакцината, оти откако некој ќе ги прочита полувистините од твоите постови и ќе формира мислење дека не треба да се вакцинира и потоа ти нема да го носиш на душа кога ќе си умри.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.740
Поени од реакции
12.181
Јок, само некој кому му останало у глава нешто од факултет (каде учел за оценка, а не за знаење-затоа и многу не објаснувам :) ) :smir:
Инаку овде на форумов има вистински ѕверови (и ѕверки) од членови за овие науки ама некако не се активни на темава...чисто за да се информираме што е точно, а што не :)
 
Член од
14 декември 2007
Мислења
3.271
Поени од реакции
708
Уште кога ќе ти го прочитам потписот гледам дека си тип кој верува во заговори и такви слични ****а.

Немој толку да ја оспоруваш вакцината, оти после некој ќе прочита од твоите постови полувистини и ќе формира мислење дека не треба да се вакцинира и после ти нема да го носиш на душа кога ќе си умри.
za razlika od tebe jas ovoj problem go pratam veke cela godina ..pisuvam za ova veke cela godina..ima iljadnici napisi,kolumni ,intervjua ,so doktori koi velat deka ovaa vakcina pravi poveke loso otkolku dobro .Ima potvrdeni slucai za kontraindikacii od vakcinata pa duri i smrtni slucai vo tekot na cela ovaa godina.Jas samo sakam da pomognam i da gi informiram moite sogragani poveke vo vrska so ova prasanje.Na sekoj individualno e da proceni sto ke pravi so negoviot zivot.A za zagovorite ..tie veke ne se ni zagovori ..tie se veke realnost ..samo sto ti ne gledas jasno sto se slucuva .Polse nekoe vreme koga rabotite ke stanat vidlivi za tvoite oci ke si reces..ej ovoj firewall bil vo pravo
 

delfybuba

Schatje
Член од
22 октомври 2008
Мислења
1.212
Поени од реакции
93
Вчера на медиумите во Холандија изјавија дека ке ги вакцинираат и малите дечиња д 6месеци до 4 години.
Пред тоа се дискутираше дали да се вакцинираат или не.
Моето дете треба да го вакцинирам до крајот на ноември.

Сеуште не знам што да правам,некои велат вакцината може да биде штетна,некои пак дека така е подобро...владата изјави да не се читаат форумите,дека шират дезинформации...стварно сум под притисок и незнам што е поправилно.
 
Член од
19 октомври 2009
Мислења
42
Поени од реакции
2
Duri Me nervira sto voopsto ne se plasam i panicam vo vrska so svinskiot grip. A koga e kako obicna nastinka bez posebni simptomi i koga znaeme deka na virusot ne mu deluva antibiotik i ne ni davaat lekovi tuku samo vitamini i paracetamoli, sto e togas Tamiflu??? Ve molam ako znae nekoj neka mi odgovori:pipi:
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.498
Вчера на медиумите во Холандија изјавија дека ке ги вакцинираат и малите дечиња д 6месеци до 4 години.
Пред тоа се дискутираше дали да се вакцинираат или не.
Моето дете треба да го вакцинирам до крајот на ноември.

Сеуште не знам што да правам,некои велат вакцината може да биде штетна,некои пак дека така е подобро...владата изјави да не се читаат форумите,дека шират дезинформации...стварно сум под притисок и незнам што е поправилно.
Од сигурни извори ти кажувам дека вакцината е ѓубре. Фактички сите вакцини се ѓубре но оваа содржи премногу жива како за почеток а потоа и сите други работи.
Не е иста имунизацијата кога се штитиш со антитела од некоја си вакцина за која како прво се вели дека е штетна а како второ може и организмот да не ја прими (вакцината е антитела кои предизвикуваат создавање антигени и ако тие антигени не се создадат тогаш џабе си ја примил) со имунизацијата кога твојот организам си создава антигени од веќе прележана болест. :smir:

Само што кај нас премногу се крева паника, ова не е шпанскиот грип од 1918 кој е смртоносен, туку е можеби во денешно време најраспространета мутација од сезонскиот грип. Колкумина се разболеа, прележаа и сега ништо не им е.
 

delfybuba

Schatje
Член од
22 октомври 2008
Мислења
1.212
Поени од реакции
93
Од сигурни извори ти кажувам дека вакцината е ѓубре. Фактички сите вакцини се ѓубре но оваа содржи премногу жива како за почеток а потоа и сите други работи.
Не е иста имунизацијата кога се штитиш со антитела од некоја си вакцина за која како прво се вели дека е штетна а како второ може и организмот да не ја прими (вакцината е антитела кои предизвикуваат создавање антигени и ако тие антигени не се создадат тогаш џабе си ја примил) со имунизацијата кога твојот организам си создава антигени од веќе прележана болест. :smir:

Само што кај нас премногу се крева паника, ова не е шпанскиот грип од 1918 кој е смртоносен, туку е можеби во денешно време најраспространета мутација од сезонскиот грип. Колкумина се разболеа, прележаа и сега ништо не им е.
Да,се убаво те разбирам истото го мислам и јас:back:
Но се работи за мало детенце од две годинки,за мене не е проблем се би издржала,но тие се мали и кревки сеуште немаат добро развиен имунитет.
Сепак,се плашам,како и сите останати родители.
 
Член од
19 јули 2006
Мислења
3.157
Поени од реакции
129
Вчера на медиумите во Холандија изјавија дека ке ги вакцинираат и малите дечиња д 6месеци до 4 години.
Пред тоа се дискутираше дали да се вакцинираат или не.
Моето дете треба да го вакцинирам до крајот на ноември.

Сеуште не знам што да правам,некои велат вакцината може да биде штетна,некои пак дека така е подобро...владата изјави да не се читаат форумите,дека шират дезинформации...стварно сум под притисок и незнам што е поправилно.
Имаш интернет, искористи го да се информираш.

Ако знаеш што бараш ќе најдеш, за твое дете се работи дај малку труд да го одбереш вистинското решение.

Почни со тоа да видиш што има во вакцината па види дали вреди ризикот.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.498
Еве овде можете од прва рака да се информирате што има во вакцините

http://www.vaccinesafety.edu/package_inserts.htm
CONTRAINDICATIONS-------------------------------
• Hypersensitivity to eggs, neomycin, or polymyxin, or life-threatening reaction to previous influenza vaccination. (4, 11)
------------------------WARNINGS AND PRECAUTIONS-------------------------
• If Guillain-Barré Syndrome (GBS) has occurred within 6 weeks of previous influenza vaccination, the decision to give Influenza A (H1N1) 2009 Monovalent Vaccine should be based on careful consideration of the potential benefits and risks. (5.1)
Immunocompromised persons may have a diminished immune response to Influenza A (H1N1) 2009 Monovalent Vaccine.

Доволно ми е ова само што го видов. :helou:
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
Џену Грл;3074738]CONTRAINDICATIONS-------------------------------
• Hypersensitivity to eggs, neomycin, or polymyxin, or life-threatening reaction to previous influenza vaccination. (4, 11)
------------------------WARNINGS AND PRECAUTIONS-------------------------
• If Guillain-Barré Syndrome (GBS) has occurred within 6 weeks of previous influenza vaccination, the decision to give Influenza A (H1N1) 2009 Monovalent Vaccine should be based on careful consideration of the potential benefits and risks. (5.1)
Immunocompromised persons may have a diminished immune response to Influenza A (H1N1) 2009 Monovalent Vaccine.

Доволно ми е ова само што го видов. :helou:А како што слушам на болниве само им лупале Тамифлу, ни дали се алергични на нешто друго ги прашувале а камоли ова погоре.
Тамифлу-то е приказна само за себе..истото има нуспојави страшни како и вакцината..работата од гадење и повраѓање ....оди дури до психички растројства
 
Член од
28 јули 2008
Мислења
10.785
Поени од реакции
3.522
Уште кога ќе ти го прочитам потписот гледам дека си тип кој верува во заговори и такви слични ****а.

Немој толку да ја оспоруваш вакцината, оти откако некој ќе ги прочита полувистините од твоите постови и ќе формира мислење дека не треба да се вакцинира и потоа ти нема да го носиш на душа кога ќе си умри.
Не зборете глупости сето ова е за профит целта е да ти ја стават вакцината и да соберат пари, и да ти кажат дека те спасила вакцината. А уствари грипот нема ни г од грип односно се прави медиумска паника бидејќи тоа е најсилното оружје за ПЕРЕЊЕ МОЗОК и се прележува како сезонски грип.
А затоа дека е од лабараторија апсолутна вистина.
 

VeS

.
Член од
16 мај 2008
Мислења
4.749
Поени од реакции
2.355
Изјавава на владава не им држи вода.
Форумиве да не се читаат,а вести нека се гледаат.
Мене појќе ме плашат кога гледам вести на А1 или Сител или по весницине шо ќе прочитам.
Премногу преувеличуваат со свинскиов грип.
Нормално дека треба превентива,ама го напраја ко санкир секој шо се разболел умрел од него т.е. ако ти кажат дека имаш свински грип ќе те напрат ко на смртна постела да си.
И од обичен сезонски грип мојш да крениш висока температура.
Мене појќе ме плашеа сипаницине и жолтицана шо беше по школиве отколку свинскиов грип.
 
Б

Бат Елохим

Гостин
Мене појќе ме плашеа сипаницине и жолтицана шо беше по школиве отколку свинскиов грип.
e пa да имаше заушки за нив вести ќе правеа. треба новинарите платата да си ја извадат...
 
M

Mario Gómez

Гостин
Ја потготвувам акција сега во градот, во најпрометниот кафич се договорив со газдата ќе се вртат презентации на прожектор и ЛСД телевизори како да се заштитат луѓето од свински грип. А со секој влез и пијачка се добива бесплатна маска. Сепак ова не го правам за профит, туку со цел да се подигне свеста кај народот дека има проблем, но не да се крева паника, туку у лежерна атмосфера со пијачка да се информираат луѓето. Имам подршка од невладини, и од газдата на кафичот. А за одзивот ќе се погрижи групата за PR, ќе видиме што ќе биде.:pipi:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom