СДСМ и Бране за Северна Македонија, дали и ВМРО се согласува?

ada

Модератор! ок?
Член од
21 август 2006
Мислења
5.706
Поени од реакции
566
Б.Ц, од неодамна, е само претседател на партија, не и на држава. И пре ќе се запалам на сред плоштад, него што ќе дозволам овој партиски кадар да ми го смени името на државата по вторпат.

Не знам што спремаат вмро-дпмне, али ако се обидат на своја рака да воведат промена, тогаш и они треба да се повикаат на одговорност.

И некој погоре спомена дека промената на името е политичка одлука...Ма дај!
Исконското име на мојата земја да е одредено од вољата на 100 луѓе...Дали сте вие со сите бре?
 

delboy

кршач на огледала
Член од
23 декември 2007
Мислења
1.358
Поени од реакции
24
[acko]®;1692594 напиша:
а кој ги праша сдсм? кој фактор се они?

Pa toa se cudam i jas ,znaejki deka SDSM i Brane se nikoj faktor,sega naednas ispadnaa deka se nekoj faktor ,bas koga se sprema lavinata
 

theMac3donian

Мак3донецот
Член од
5 февруари 2007
Мислења
3.690
Поени од реакции
259
Ех мори мајко

Ако спорот не се реши во наредниве неколку недели, за кога се очекуваат нови средби на Нимиц со двете страни поради изборите во Грција и Македонија и смената на Американската администрација, ќе има една година пауза, во која нема да добиеме покана за НАТО и преговори за членството во ЕУ.

Ова е заплашување нешто? Ако е за една година тогаш што се брзаме? Така таман за полнолетство ќе бидеме ЗРЕЛИ!


Не е точно дека само на Македонија и се брза, и се брза и на Грција, особено поради зголемувањето на бројот на земји кои не признаваат под уставно име, како случајот со Чиле минатата недела, вели Претседателот, според кого и Атина е нервозна и сака брзо решение.
Буахахаха па тогаш што? Зошто ние да се брзаме да фатиме воз под компромис, кога според неговите тврдења можеби ќе не признаат многу земји. :D Бог да се чува и брани, вака и вртиме грб на победата... незнам за вас ама ова ми нема никаква логика.

Точно е дека Македонија има повеќе алтернативи, но само една гарантира сестран развој на земјата, а тоа е членство во НАТО и ЕУ, изјави Црвенковски, кој не гледа гаранции дека ако Македонија одлучи да почека подобри времиња за решение, Грција ќе го промени својот став за името.

Алтернативи немаме, ако имавме одамна ќе беа искористени. Нема алтернатива, не сме наивни јасно ни е тоа. „Грција можеби ќе го промени ставот?“ па што ако го промени? По твоја логика тие и така нема да бидат моќни да направат ништо штом повеќе држави ќе не признаат!
„Да дојдеме до решение во коешто ќе се содржи дека јазикот ни е македонски, а народот македонски, нацијата македонска. Тогаш ние ќе ја елиминираме опасноста од обезличување на националниот идентитет, било на народот, било на деловите од нашиот народ во соседните држави“
Ок разбирам дека политиката не е лесна. Но дали со идентитетот ни следува и Македонската историја, и Македонската територија и Македонското име?


Не го напаѓам БЦ но зошто никој не испаѓа да каже „ќе менуваме име, ама вие сепак сте македонци“? Гледам така нешто се мати... никој од нас да си признае.
 

ada

Модератор! ок?
Член од
21 август 2006
Мислења
5.706
Поени од реакции
566
Pa toa se cudam i jas ,znaejki deka SDSM i Brane se nikoj faktor,sega naednas ispadnaa deka se nekoj faktor ,bas koga se sprema lavinata
Па, кога одредена партија апла фура предавничка агенда, нормално дека треба да и се обрне внимание.
За да и се документираат изјавите, па после да се "прозива".
 
Член од
30 јуни 2008
Мислења
2.802
Поени од реакции
98
Б.Ц, од неодамна, е само претседател на партија, не и на држава. И пре ќе се запалам на сред плоштад, него што ќе дозволам овој партиски кадар да ми го смени името на државата по вторпат.

Не знам што спремаат вмро-дпмне, али ако се обидат на своја рака да воведат промена, тогаш и они треба да се повикаат на одговорност.

И некој погоре спомена дека промената на името е политичка одлука...Ма дај!
Исконското име на мојата земја да е одредено од вољата на 100 луѓе...Дали сте вие со сите бре?

Kazi koga ke ides na plostad ...ja sum uvek iza tebe ...ke ponesam protivpozaren aparat da te gasnam ne beri gajle :smir: Usijana glavo luda :tv:
 

delboy

кршач на огледала
Член од
23 декември 2007
Мислења
1.358
Поени од реакции
24
Па, кога одредена партија апла фура предавничка агенда, нормално дека треба да и се обрне внимание.
За да и се документираат изјавите, па после да се "прозива".

Daj malce potrezveno i ne pristrasno gledanje na rabotite go mozes ti toa :)
Kolku VMRO DPMNE sto mu poprecija na BC&CO so Kiro Gligorov za fyrom,tolku BC and SDSM ke mozat da izdejstvuvaat nekoj si nivnI stav za promena na imeto dodeka uzdite se vo racete na Grujo&CO:smir:
 

ada

Модератор! ок?
Член од
21 август 2006
Мислења
5.706
Поени од реакции
566
Ок разбирам дека политиката не е лесна. Но дали со идентитетот ни следува и Македонската историја, и Македонската територија и Македонското име?


Не го напаѓам БЦ но зошто никој не испаѓа да каже „ќе менуваме име, ама вие сепак сте македонци“? Гледам така нешто се мати... никој од нас да си признае.
Грците вторпат до сега ОДБИВААТ да јазикот/националноста бидат македонски/македонска и инсистираат истите да се променат заедно со името на државата.
Само така ќе си ја остварат целта да не обезличат. Не им е нив до името. Сакаат се со предзнак Македонско да збришат.

Затоа, нека не не прават идиоти и нека не не лажат дека и покрај промената на името ќе го зачуваме идентиетот. НЕМА.
 
Член од
16 февруари 2007
Мислења
1.196
Поени од реакции
10
Па, кога одредена партија апла фура предавничка агенда, нормално дека треба да и се обрне внимание.
За да и се документираат изјавите, па после да се "прозива".
па доообро ама не треба и да се замараме ние со нивните глупости. нека зборат они што сакаат битно е што ќе направи власта. ако навистина го стави понуденото име на референдум одма се гарантира уште еден мандат тоа значи смрт за сдсм што е до некаде лошо! да немаш опозиција (па макар и предавничка) може моќта да ги удри во глада што се надевам дека нема ама пак не треба да ризикуваме.
 

ada

Модератор! ок?
Член од
21 август 2006
Мислења
5.706
Поени од реакции
566
[acko]®;1692665 напиша:
па доообро ама не треба и да се замараме ние со нивните глупости. нека зборат они што сакаат битно е што ќе направи власта. ако навистина го стави понуденото име на референдум одма се гарантира уште еден мандат тоа значи смрт за сдсм што е до некаде лошо! да немаш опозиција (па макар и предавничка) може моќта да ги удри во глада што се надевам дека нема ама пак не треба да ризикуваме.
А, што друго, освен референдум, власта треба да направи?
 

delboy

кршач на огледала
Член од
23 декември 2007
Мислења
1.358
Поени од реакции
24
[acko]®;1692665 напиша:
па доообро ама не треба и да се замараме ние со нивните глупости. нека зборат они што сакаат битно е што ќе направи власта. ако навистина го стави понуденото име на референдум одма се гарантира уште еден мандат тоа значи смрт за сдсм што е до некаде лошо! да немаш опозиција (па макар и предавничка) може моќта да ги удри во глада што се надевам дека нема ама пак не треба да ризикуваме.

Vlasta ke go stavi imeto na referendum a pak ke bide kriv SDSM ahahahaha e ova go nema ni vo Burundi :pos2::tapp:
 
Член од
16 февруари 2007
Мислења
1.196
Поени од реакции
10
А, што друго, освен референдум, власта треба да направи?
според мене НИШТО. тоа е најдобро. ем они чисти пред меѓународната заедница ем народот задоволен. а тоа е се што се бара!! само треба сдсм да престане да лупа глупости затоа што ако нив ѓи снема вмро може да тргнат по погрешен пат! ќе нема спротивно на чиви постапки да идат. сега вмро идат спроти сдсм и тој е најдобриот пат за македонија!
 

delboy

кршач на огледала
Член од
23 декември 2007
Мислења
1.358
Поени од реакции
24
[acko]®;1692695 напиша:
според мене НИШТО. тоа е најдобро. ем они чисти пред меѓународната заедница ем народот задоволен. а тоа е се што се бара!! само треба сдсм да престане да лупа глупости затоа што ако нив ѓи снема вмро може да тргнат по погрешен пат! ќе нема спротивно на чиви постапки да идат. сега вмро идат спроти сдсм и тој е најдобриот пат за македонија!
Narodot na izborite si kaza deka e zadovolen so nepromena na imeto.A sdsm neka prodolzi da si lupa gluposti,magicnoto stapce e vo Grujo za nasa sreka,bidejki Grujo se izjasni nikakva promena na ime nema da ima se dodeka e on premier,e ako sega igrata e nekoja druga togas izvini sto se vidovme ;).Spored mene referendum ti e ednakvo so promena na ime
 
Член од
25 септември 2007
Мислења
1.436
Поени од реакции
45
Бранко и да сака не може да го смени името, ако некој го смени името во наредниве 4 години тоа ќе биде ВМРО ДПМНЕ се разбира доколку опстојат на власт толку време:pos2::pos2:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom