СДСМ и Бране за Северна Македонија, дали и ВМРО се согласува?

Член од
11 април 2007
Мислења
1.677
Поени од реакции
25
Нова Македонија од 27.09.2008:

,,Шеќеринска и Папандреу само приватно во Њујорк
По фијаското од престојот на Црвенковски и Милошоски во Њујорк, таму од денес се поранешната лидерка на СДСМ Радмила Шеќеринска и поранешниот грчки министер за надворешни работи Јорго Папандреу. Причина за престојот е состанокот на Президиумот на Социјалистичката интернационала, каде што Папандреу е претседател, а Шеќеринска е потпретседател. Од СДСМ велат дека не очекуваат на средбата да се зборува за спорот за името.
- Нема да има билатерална средба на Шеќеринска со Папандреу, туку само средбата на Президиумот. И ако разговараат, тоа ќе биде приватно и неформално - изјави Дамјан Манчевски од СДСМ.
Партијата ПАСОК на Папандреу, според анкетите на политичките партии во Грција, пред десетина дена првпат по подолго време изби пред Нова демократија на премиерот Костас Караманлис. Овој пресврт предизвика бура од повици за предвремени избори, на кои Караманлис се противи. Доколку сепак дојде до уште едни предвремени избори, според сегашните анкети, Папандреу би можел да биде идниот премиер на Грција.,,
 
Член од
17 јули 2006
Мислења
3.114
Поени од реакции
22
abe so bidna kaj nas gledam denes izjavi na Branko i na Grujo ...
komentiraat grcite i nikako ne im e jasno sto se slucuva ....
dajte bre braka za peza sme ...
ni se smeat dusmanite i ni se raduvaat ...
tie ni se najgolemite neprijateli na drzavata...
a ne kako sto gi barame na drugo mesto....
DRZAVA VODITE BE EEEEJ......
JAS KE GO MENJAM IMETO A TI KE SI VINOVEN ZA TOA ...
NA TI DAJ MI...
GLASAJTE ZA MENE MAKEDONCI JAS SUM NAJDOBAR...
abe po dve ovci ne mozete da pasete ...
a mene ne mi e jasno dali Grujo i Branko se vodaci na MAKEDONIJA ili na nekoja druga zemja zatoa sto kako sto gledam voopsto ne rabotat za interesite na ovaa drzava....
se vrakame nanazat i nanazat....RAZBUDETE SE MAKEDONCI
....VREME E.......
Daj netreskaj zeleni ziti se.:tapp:
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Blagodaram za postot, pa kade se sega site tie koga vcera vecer se kolnea na forumot vo politikata na USA kon Makedonija,pritoa kazuvajki gi site koi zborea protiv USA, kako "slavjani" prikloneti kon Rusija,koi zagovaraat nov SSSR- t.n komunjarski????
Da ne ni go smeni imeto Rusija mozebi? Ili Ukraina???
Ke ni go smenat tie na koi ovaa drzava i narod im go lizese dupeto so godini, davajki im pocesni ordeni, i pravejki gi pocesni gragjani..na razni balovi i banketi....

Komunisti od Makedonija, ili Demokrati od Severna Makedonija, sto bi izbrale bas me interesira?????

Sad but TRUE....
Вака сега, јас сум тука еве и читам и пред да обвинуваш некого за било што пробај уште еднаш да ги прочиташ моите постови, овојпат внимателно за да твоето брзоплето раче не истреска уште една глупост.

Додека некој друг се колнеше и апелираше на Русија, нешто за кое нема ама трунка основа, само цитирајќи ја историјата како таква, да не прогласува за ороден народ со Руси,а притоа никогаш немал никаков контакт со Русија, ниту туристички.

Ако сега тргнеме назад кон историските факти, ќе ја сфатиш улогата на едниот и другиот во дадениот момент.

Јас посочив конкретно на најтрагичниот момент на поделба на Македонија во Букурешт.
Чисто да знаеме кој за што се залагал.

А сега ти можеш да ја колнеш Америка, но само поради тоа што не успеала да ги оствари своите зацртани ставови во тоа време, бидејќи со амин на велика Русија заштитничката на “Славјаните“ останавме ебани НЕКОЛКУ пати последователно.

За мене во денешно време на интереси, меѓу САД ниту Русија нема разлика.

Меѓутоа да не се заблудуваме дека Русија е нашиот излез, никогаш не била, не оставила секојпат на цедило, и никогаш нема да застане позади нас.

Исто како што не застанале позади никој друг, има многу примери.

Што се однесува до САД, ја сум наполно свесен дека не користат, свесен сум дека водат лицемерна политика, ама во моментов сме во незавидна ситуација и она што треба да го сториме е да ја искористиме секоја шанса и наклонетост која ни се пружа.

А неуспехот да извлечеме корист, во голема мера се одразува поради нашата НЕСПОСОБНОСТ.

Најголема грешка ни е, што се надеваме и чекаме некој трет да дојде и да н спасува и бори за нас, дали била Русија или не.
 
Член од
29 јуни 2005
Мислења
1.284
Поени од реакции
14
Rusija veke napravila i nov grb -sonceto e veke i nivni simbol -vo znak na podrshka na Makedonija.:pos2::pos2::pos2::pos2:


ps. Srbite bea i se podrzuvani od Rusija pa na pat se da stanat "beogradski pashaluk".......ovaa kako primer za mokta na Ruskata podrshka:nenene::nenene:
 
Член од
14 јули 2005
Мислења
1.428
Поени од реакции
43
За мене во денешно време на интереси, меѓу САД ниту Русија нема разлика.
Разликата е огромна и дури не може да стане збор за споредба.

Воениот буџет на Русија за наредната година е планиран на 50 милијарди долари; американскиот - 540 милијарди, и тоа без да се бројат трошоците за војната во Ирак и Авганистан. Америка троши на вооружување колку сите останати земји од светот заедно.

Но, не е само оружјето тоа што е битно. Америка настапува агресивно, со сите можни средства, речиси на секоја педа од земјината топка. Нема влада во светот која своите одлуки не ги усогласува според политиката на Америка. Машинеријата која го планира, програмира и спроведува притисокот е огромна и незадржлива; економската вредност на операциите со кои се спроведува американската доминација, а кои не спаѓаат во класични воени дејствија, може да се мери со воениот буџет.

Ако ги следиш работите, ќе ти биде јасно дека Русија одамна не прави веќе ништо. Нејзините дејствија се воглавно реакција и одбрана недорасната на софистицираната мериканска машина за мелење живо месо.

Можеш за пример да земеш било која балканска држава - Бугарија, Албанија, Србија - но, наједонставно е да погледнеш што се случува во Македонија, па потоа мери. Колку НВО се финансирани од Русија? Колку политички одлуки се донесени во согласност со тоа што мисли Русија? Колку министри се поставени поради тоа што рускиот амбасадор барал токму таа личност да биде на тоа место?

Обратно, пробај измери го уделот на САД во развојот на самостојна БЈРМ (пардон, СеверноГорнаМКД).

И сега, ако некој го постави прашањето зошто при ваква интензивна американска контрола и диктат работите во Македонија одат по патот по којшто одат, тогаш одговорот дека

Bratot напиша:
А неуспехот да извлечеме корист, во голема мера се одразува поради нашата НЕСПОСОБНОСТ.
не е доволно добар, зашто ги става слугите на повисоко хиерархиско ниво од господарите. Не е Грција таа што и диктира на Америка што да прави, туку обратно.
 
Член од
17 јули 2006
Мислења
3.114
Поени од реакции
22
Branko be brankooooooooooooo ziv danese vratis od brisel izrodddddd janicar .Uste edna nevozmozna misija na nasiot precednik :tapp:Ah toj branko ne zakopa nas makedoncite.zivi vgrob ne nosi:(aer da nevidi:pop: do 10 koleno.
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Разликата е огромна и дури не може да стане збор за споредба.

Воениот буџет на Русија за наредната година е планиран на 50 милијарди долари; американскиот - 540 милијарди, и тоа без да се бројат трошоците за војната во Ирак и Авганистан. Америка троши на вооружување колку сите останати земји од светот заедно.

Но, не е само оружјето тоа што е битно. Америка настапува агресивно, со сите можни средства, речиси на секоја педа од земјината топка. Нема влада во светот која своите одлуки не ги усогласува според политиката на Америка. Машинеријата која го планира, програмира и спроведува притисокот е огромна и незадржлива; економската вредност на операциите со кои се спроведува американската доминација, а кои не спаѓаат во класични воени дејствија, може да се мери со воениот буџет.

Ако ги следиш работите, ќе ти биде јасно дека Русија одамна не прави веќе ништо. Нејзините дејствија се воглавно реакција и одбрана недорасната на софистицираната мериканска машина за мелење живо месо.

Можеш за пример да земеш било која балканска држава - Бугарија, Албанија, Србија - но, наједонставно е да погледнеш што се случува во Македонија, па потоа мери. Колку НВО се финансирани од Русија? Колку политички одлуки се донесени во согласност со тоа што мисли Русија? Колку министри се поставени поради тоа што рускиот амбасадор барал токму таа личност да биде на тоа место?

Обратно, пробај измери го уделот на САД во развојот на самостојна БЈРМ (пардон, СеверноГорнаМКД).

И сега, ако некој го постави прашањето зошто при ваква интензивна американска контрола и диктат работите во Македонија одат по патот по којшто одат, тогаш одговорот дека



не е доволно добар, зашто ги става слугите на повисоко хиерархиско ниво од господарите. Не е Грција таа што и диктира на Америка што да прави, туку обратно.

И ти сега си земаш за право да си дадеш своеволно по потреба толкување на моите зборови.

Под зборовите, “меѓу Русија и САД нема разлика“, алудирав на стремежот за влијание и контролирање, исклучиво во корист на своите интереси.

Русија го имаше своето влијание во минатото, а начинот на нивното доминирање и однесување кога се во таква положба можеш да го пронајдеш низ загушувањето на Будимпешта '56, Прашката пролет '68 и воената сојстојба во Полска во почетокот на '80тите.

Да не ја споменувам сиромаштијата која ги истошти земјите под режимот.
Тоа е начинот како пак Русија ги штити “заедничките“ интереси.

И да не го испуштиме фактот кој беше рамо до рамо со Хитлеровските намери за доминација, каде што Хитлер требаше да претставува уште една алатка на СССР, преку кој требаше да се остварат Руските амбиции за владеење со континентот.

А доколку

Нема влада во светот која своите одлуки не ги усогласува според политиката на Америка.
И ги додадам финансиските разлики во корист на Америка кои ти погоре ги наведе, тогаш останува заклучокот да се преслика сам по себе, дека и Русија е марионетка под доминација на САД.
 

illusioner

Happyrotter
Член од
20 јуни 2007
Мислења
774
Поени од реакции
15
Па нормално дека е марионетка,Кој се осмелува да и застане на патотот на таа воена машинерија
 
Член од
17 јули 2006
Мислења
3.114
Поени од реакции
22
Па нормално дека е марионетка,Кој се осмелува да и застане на патотот на таа воена машинерија
Koja voena masinerija:)od reklami i filmovi hahaah.Rusija da saka ke gi sramni za 5 dena:)samo pusto sekogas im gi uvlekuvaat. A od druga strana vo odnos na nas pa so prst ne mrdnaja , samo nemi posmatraci licemerie od nivna strana.Najzalano bese sto go ostavija balkanot da se ispozakole.:toe:
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Istite spobodi..( neznam veke dali se lugje) ja upravuvaat i Amerika i Rusija......onie koi se lazno kazuvaat za Evrei......ABC gi narekuva Hazari :)

Toa znaci deka Rusija e samo eden Logan model za posiromasnite pazari , koi ne mozat da si dopustat eve Laguna coupe... :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom