СВЕДОШТВА 2001-ГЕНЕРАЛ ПАНДЕ ПЕТРОВСКИ

Бавча

идол на младите
Член од
25 декември 2007
Мислења
11.614
Поени од реакции
10.862
Завршена приказна е ова. Македонските политичари си ги продадоа гзовите на Албанците кои денес ја кројат судбината на Македонија. Ни учк ни бутур не се криви што нашиве дозволија да се продадат на сметка на цела држава. Ако некој сакам да гори тоа се тие, овие платенициве ги има сегде, ништо ново.
Единствен заеб е што му вметнаа на народот омраза кон луѓето со кои се живеело сложно години наназад.
Па сега видете до каде ни е забеган менталитетот и умствениот склоп на сите овде.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.800
Поени од реакции
15.715
Ја прочитав книгава Pdf стварно вреди да се погледне многу работи објаснува и најголеми предавници Јово Андревски и Доста Димовска убедливо
тоа е генералот ? што ги предаде волците кај Вејце, исто и за Карпалак им јави на нато ( а овие на учк)? .. и него исто го пензионираа мислам...
комшијата што беше во резервен состав пред Арачиново кажуваше како АРМ испратила артиљерија од необучени деца , зад Арачиново, па тие го натфрлале Арачиново и ги загрозувале нашите, па поради тоа не можеле да влезат во Арачиново...
 

Макед0нер

Red Devil
Член од
7 март 2012
Мислења
744
Поени од реакции
633
тоа е генералот ? што ги предаде волците кај Вејце, исто и за Карпалак им јави на нато ( а овие на учк)? .. и него исто го пензионираа мислам...
комшијата што беше во резервен состав пред Арачиново кажуваше како АРМ испратила артиљерија од необучени деца , зад Арачиново, па тие го натфрлале Арачиново и ги загрозувале нашите, па поради тоа не можеле да влезат во Арачиново...
Епа тие необучени деца копиљаци ги загрозија животите на неколку специјалци од ЕЗС Тигар Никола Пехчевски кој загина кај гробиштата во Брњарци Оливер Китаноски и Атанас Јанев сите тие се загинати од артилериски напад од наша страна поради недоволна координација помеѓу АРМ и МВР ете ради тие деца недоораснати што ги испратил Андревски гомнарот :mad:[DOUBLEPOST=1461191033][/DOUBLEPOST]
Каде ја има во СК ако не е тајна? :)
Во Центар кај ГТЦ штандовите што се за книги таму можеш да ја најдеш иначе интересна работа како што напиша пантер книгата тешко може да се најде другар ми прво прашал на саемот за книги ја немало на едно друго место за книги каде што имало книги само за историски работи и таму ја немало ама ете му се посреки ја нашол некако 1000 ден ја платив имало и друг примерок за 800 денара ама немало шеми и мапи од операциите што ги извршила АРМ прашај и ке кажеш дали ја најде :)
 
Последно уредено:

PsychoalieN

Омлет мастеР
Член од
12 јули 2009
Мислења
1.703
Поени од реакции
1.411
Во Центар кај ГТЦ штандовите што се за книги таму можеш да ја најдеш иначе интересна работа како што напиша панетер книгата тешко може да се најде другар ми прво прашал на саемот за книги ја немало на едно друго место за книги каде што имало книги само за историски работи и таму ја немало ама ете му се посреки ја нашол некако 1000 ден ја платив имало и друг примерок за 800 денара ама немало шеми и мапи од операциите што ги извршила АРМ прашај и ке кажеш дали ја најдее :)
Фала :), утре и онака имам работа низ Центар ке одам до штандовите да видам дали нешто може да се најде и ке пишам.
 
Член од
1 мај 2015
Мислења
477
Поени од реакции
657
Дада и Владо Бучковски дозволил да полетаат хеликоптерите без наоружување за Радуша пак покојниот Претседател Борис Трајковски дава наредна да се употребат Sukhoi за прват над 150 мртви со еден прелет,само да сме имале одврзани раце немаше да посакува цела држава да си оди[DOUBLEPOST=1461105157][/DOUBLEPOST]
Дада и Владо Бучковски дозволил да полетаат хеликоптерите без наоружување за Радуша пак покојниот Претседател Борис Трајковски дава наредна да се употребат Sukhoi за прват над 150 мртви со еден прелет,само да сме имале одврзани раце немаше да посакува цела држава да си оди
Totalno pogresni informacii, nitu eden pilot nema da prifati da leta so ne voruzen helikopter nad predeli kade sto ima borbeni dejstvija ili kade sto ima pretpostavki za voruzeni sili so tesko vooruzuvanje, pokraj toa sto se zagrozuva letaloto da bide soboreno isto taka i pilotot si go izlozuva i zivotot vo opasnost, pa makar bil toj i najgolemiot patriot, a suhoite se upotrebeni vo nekolku misii, poveke bea upotrebuvani od psiholoski aspekt. I druga rabota site letala edvaj bea kupeni pa nekoj ke si dade za luksuz da gi izlozi na 100% rizik.
 
D

Deleted member 53418

Гостин
Totalno pogresni informacii, nitu eden pilot nema da prifati da leta so ne voruzen helikopter nad predeli kade sto ima borbeni dejstvija ili kade sto ima pretpostavki za voruzeni sili so tesko vooruzuvanje, pokraj toa sto se zagrozuva letaloto da bide soboreno isto taka i pilotot si go izlozuva i zivotot vo opasnost, pa makar bil toj i najgolemiot patriot, a suhoite se upotrebeni vo nekolku misii, poveke bea upotrebuvani od psiholoski aspekt. I druga rabota site letala edvaj bea kupeni pa nekoj ke si dade za luksuz da gi izlozi na 100% rizik.
Оваа информација ја има потвредно член од тимот на покојниот претседател кој му бил главен на обезбедување во емисија кај Васко Ефтов.Кај нас се е можно верувај на познаник татко му воен пилот ги терале да ги испукаат цело наоружување на слепо во ридови да не ги гаѓаат учк ми кажа он вика ако е фул наоружан хеликоптерот неможе да слета ако не испука се тоа им праеле па сеа види.Ме чуди како овие гнидиве со години имаат политички кариери што треба да напраи еден политичар да си ја уништи кариерата да убие некој јавно со нож,да го коле као исис што праат[DOUBLEPOST=1461247630][/DOUBLEPOST]
Totalno pogresni informacii, nitu eden pilot nema da prifati da leta so ne voruzen helikopter nad predeli kade sto ima borbeni dejstvija ili kade sto ima pretpostavki za voruzeni sili so tesko vooruzuvanje, pokraj toa sto se zagrozuva letaloto da bide soboreno isto taka i pilotot si go izlozuva i zivotot vo opasnost, pa makar bil toj i najgolemiot patriot, a suhoite se upotrebeni vo nekolku misii, poveke bea upotrebuvani od psiholoski aspekt. I druga rabota site letala edvaj bea kupeni pa nekoj ke si dade za luksuz da gi izlozi na 100% rizik.
Оваа информација ја има потвредно член од тимот на покојниот претседател кој му бил главен на обезбедување во емисија кај Васко Ефтов.Кај нас се е можно верувај на познаник татко му воен пилот ги терале да ги испукаат цело наоружување на слепо во ридови да не ги гаѓаат учк ми кажа он вика ако е фул наоружан хеликоптерот неможе да слета ако не испука се тоа им праеле па сеа види.Ме чуди како овие гнидиве со години имаат политички кариери што треба да напраи еден политичар да си ја уништи кариерата да убие некој јавно со нож,да го коле као исис што праат
 
Член од
1 мај 2015
Мислења
477
Поени од реакции
657
Оваа информација ја има потвредно член од тимот на покојниот претседател кој му бил главен на обезбедување во емисија кај Васко Ефтов.Кај нас се е можно верувај на познаник татко му воен пилот ги терале да ги испукаат цело наоружување на слепо во ридови да не ги гаѓаат учк ми кажа он вика ако е фул наоружан хеликоптерот неможе да слета ако не испука се тоа им праеле па сеа види.Ме чуди како овие гнидиве со години имаат политички кариери што треба да напраи еден политичар да си ја уништи кариерата да убие некој јавно со нож,да го коле као исис што праат[DOUBLEPOST=1461247630][/DOUBLEPOST]
Оваа информација ја има потвредно член од тимот на покојниот претседател кој му бил главен на обезбедување во емисија кај Васко Ефтов.Кај нас се е можно верувај на познаник татко му воен пилот ги терале да ги испукаат цело наоружување на слепо во ридови да не ги гаѓаат учк ми кажа он вика ако е фул наоружан хеликоптерот неможе да слета ако не испука се тоа им праеле па сеа види.Ме чуди како овие гнидиве со години имаат политички кариери што треба да напраи еден политичар да си ја уништи кариерата да убие некој јавно со нож,да го коле као исис што праат
Vasko Eftov tolku serizono go svakas, neli izbeglicive ovaa prolet ke ni gi kupea stanovite i imotite, a eve veke faka leto.
Avionite i helikopterite ne smeat da sletaat so odredeni tipovi na raketi i bombi, a vo konfliktot takov tip upotrebuvaa avionite 2 pati i tolku.

A od tipot na takvi mooabeti mi kaza toj, mi kaza onoj, ima razni verzii, i kako vtoro pilotite ne smeat da zborat za voeni tajni osobeno ne za akcii, kaj nas vo 2001 najgolemite prikazni gi pravea razervistite.
 

PsychoalieN

Омлет мастеР
Член од
12 јули 2009
Мислења
1.703
Поени од реакции
1.411
Во Центар кај ГТЦ штандовите што се за книги таму можеш да ја најдеш иначе интересна работа како што напиша пантер книгата тешко може да се најде другар ми прво прашал на саемот за книги ја немало на едно друго место за книги каде што имало книги само за историски работи и таму ја немало ама ете му се посреки ја нашол некако 1000 ден ја платив имало и друг примерок за 800 денара ама немало шеми и мапи од операциите што ги извршила АРМ прашај и ке кажеш дали ја најде :)
Ја најдов книгата на две места. На едното место беше во многу лоша состојба како да ја гризеле so фотокопирани мапи затоа што ги немаше, ми бараше 1300 денари, за 1100 немало проблем, една плава крупна жена ја продаваше, втората беше како папка затоа што страните 80% и се вадеа, а мапите ги немаше 850 денари, изгледа се убиле од фотокопирање. За скроз нова ми бараше телефон да му оставам еден постар човек што продава воена литература, српски некој книги ама па 2500 ден :( што нема шанси толку да дадам :(
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.260
Поени од реакции
29.742
@PsychoalieN
Па испринтај ја тогаш, линкот за симнување на книгата е погоре.


Vasko Eftov tolku serizono go svakas...
Наведи ми еден посериозен македонски репортер од него. ЕДЕН!
Ало, човекот работи репортерско новинарство повеќе од две децении. Прв пишуваше за милион страња и криминали што се дешаваа. Дај воозбили се (или едуцирај се повеќе).[DOUBLEPOST=1461257241][/DOUBLEPOST]
@PsychoalieN
 
D

Deleted member 53418

Гостин
Vasko Eftov tolku serizono go svakas, neli izbeglicive ovaa prolet ke ni gi kupea stanovite i imotite, a eve veke faka leto.
Avionite i helikopterite ne smeat da sletaat so odredeni tipovi na raketi i bombi, a vo konfliktot takov tip upotrebuvaa avionite 2 pati i tolku.

A od tipot na takvi mooabeti mi kaza toj, mi kaza onoj, ima razni verzii, i kako vtoro pilotite ne smeat da zborat za voeni tajni osobeno ne za akcii, kaj nas vo 2001 najgolemite prikazni gi pravea razervistite.
Не е сериозно име и презиме да оставам од човекот
 

Макед0нер

Red Devil
Член од
7 март 2012
Мислења
744
Поени од реакции
633
Ја најдов книгата на две места. На едното место беше во многу лоша состојба како да ја гризеле so фотокопирани мапи затоа што ги немаше, ми бараше 1300 денари, за 1100 немало проблем, една плава крупна жена ја продаваше, втората беше како папка затоа што страните 80% и се вадеа, а мапите ги немаше 850 денари, изгледа се убиле од фотокопирање. За скроз нова ми бараше телефон да му оставам еден постар човек што продава воена литература, српски некој книги ама па 2500 ден :( што нема шанси толку да дадам :(
Ништо тогаш кога ке одиш некогаш во Битола побарај ја таму ке те кошта само 400 денара или ако имаш некои роднини или пријатели таму во Битола контактирај ги
 

PsychoalieN

Омлет мастеР
Член од
12 јули 2009
Мислења
1.703
Поени од реакции
1.411
Ништо тогаш кога ке одиш некогаш во Битола побарај ја таму ке те кошта само 400 денара или ако имаш некои роднини или пријатели таму во Битола контактирај ги
Таа книга вреди да се има!
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.433
Поени од реакции
68.568
Мало реактивирање на стара тема, иако веројатно има уште некоја по форумов.
Сума сумарум, војната ја исценирало тогашното раководство на власт (ЉуБчо Георгиевски со ДПА и ПДП).
За целото сценарио веројатно биле запознаени сите политичари, вклучувајќи ги и оние на СДСМ.
Малку непознати факти (барем за мене) се тие дека уште на стартот една политичка партија рекла дека Бугарија е подготвена да ни помогне веднаш за решавање на кризата. Истата партија понатаму дала предлог за поделба на Македонија и размена на територии (всушност, македонците од Тетово се менуваат со албанците од Куманово). Сите знаеме чија теорија беше тоа, така што не е тешко да се открие дека партијата за која се говори е ВМРО.
За да се исперат пред народот, политичарите креираат криза. Прво ненавремено реагираат за првичните напади (Панде не е сигурен дали е од страв или неинформираност) или претходно договорено сценарио.
Борис Трајковски некако им избегнува од планот и се решава за воено решавање на кризата. АРМ и полицијата имаат само успеси во операциите и секогаш кога треба да се зададе конечен удар, се вклучува НАТО и бара прекин на огнот за да не дојде до цивилна војна.
Странските служби цело време пуштале патки дека УЧК се со огромни бројки на територијата на Македонија, а генералот тврди дека никогаш не биле повеќе од 1500, расцепкани на цела територија. Пред Арачиново, не биле ни 500, а на тетовско Кале немало повеќе од 20-тина.
Арачиново е главна сцена на странците со која сакаат да се прикаже дека УЧК го држи Скопје на нишан, за да се натера власта да оди на преговори. Панде тврди дека Арачиново било опколено од сите страни и не претставувало никаква закана, а и добро знаеле дека УЧК биле размонтирани од претходните борби и немале сила за долга битка.
Ги напнале да почнат со непотребна операција и крајот ни е познат, влегуива НАТО и сценира дека нашите не се доволни подготвени самите да се одбранат.
БОРИС ТРАЈКОВСКИ неколку денови претходно побарал помош од НАТО за мирно решавање на кризата.
Од тој момент Панде сфаќа дека ова се е исценирано и АРМ застанува зад одбраната на мировниот договор и негово спроведување.
Одеднаш некои структури во ВМРО прават провокации со цел да се даде слика дека УЧК е многу јак и АРМ не сака да му помогне на МВР. МВР ги напушта полициските станици низ Тетовско и им дава оружје на населението за само да се бори, неколку пати од МВР и од новоформираните Лавови биле поочнати беспотребни пукотници. УЧК со подготвени списоци влегува во селата и од куќа на куќа го собира оружјето прошверцувано од Бугарија. За се ова, АРМ не биле информирани. Медиумите креваат врева дека АРМ не сака да му помогне на МВР и ова е се поистакнато за да се нападне Бучко, кој според книгава на Панде е најпозитивен лик од сите политичари.
Сите кукавички напади во кои загинаа многу бранители се НАМЕСТЕНИ, тоа е констатација на Панде.
Не успеав да сфатам, а веројатно ни он, кој имал полза од сите овие наместени сџенарија од страна на МВР и Љубе Бошковски.
Прво размислувал дека се прават за да се потпише Рамковниот што побрзо, но потоа добил впечаток дека некои фракции од партииве се обидувале да го одложат.
Чудно му е што од старт политичарите сакале да дошле до договорот и да се избегне борба, а самите тие предизвикале наместени заседи на наши војници со големи загуби.
Борис Трајковски е претставен како човек што е под огромен притисок од сите страни, кој на крај е надвладеан од стравот и заканите, како и од своите советници Фрчко и Никола Димитров и е принуден на неколку нерезонски анти-државни потези.

На некој начин, заклучокот е дека странците ни сценираат криза со одредени цели. Панде тоа го сфаќа по битката за Арачиново и смета дека ако се продолжи со борби, следен чекор ќе биде Босанско сценарио и граѓанска војна. Сфаќа дека мировниот договор во тој момент е единствено лошо решение, подобро од другите, кое ни е допуштено да го направиме. И во тој случај двете најголеми партии делувале како посредници на поолитиките на две соседни држави (Бугарија и Србија).
Констатира дека го ангажирале затоа што во државата морало да има борби и некој морал да ги води. Он си ги знаел единиците и цело време дејствувал од патриотски побуди, како и борците, пиуни во оваа игра. Слично е и со противниците, борци кои исто така биле пиони за нечии интереси.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom