САД ќе осуди 13 годишно момче на доживотен затвор

Член од
14 мај 2009
Мислења
323
Поени од реакции
7
А како би се докажало нешто спротивно......Дека му било досадно??? Дека било љубоморно на детето шо требало да се роде??? Ништо не го оправудва освен тоа дека е сјебано у главата.
Можеби детето се кае. Можеби имало кавга со неговата маќеа. Можеби ептен го испровоцирала нешто или го малтретирала пред тоа. Можеби тоа бил афект на едно хиперсензитивно лошо воспитано дете. И одеднаш му текнало дека има пушка.

Да не се лажеме. Детската психа не е иста како на возрасен човек.
 

Довичински -

Довичински П.
Член од
26 ноември 2009
Мислења
1.205
Поени од реакции
674
Ccc sto se slucuva epa ako ne gi osuduvaat vakvite decijna do deka da napolnat 18 godini ke izvrsat 35 ubistva xD
 

Песимист

Добро информиран оптимист
Член од
11 ноември 2008
Мислења
1.676
Поени од реакции
181
Можеби детето се кае. Можеби имало кавга со неговата маќеа. Можеби ептен го испровоцирала нешто или го малтретирала пред тоа. Можеби тоа бил афект на едно хиперсензитивно лошо воспитано дете. И одеднаш му текнало дека има пушка.

Да не се лажеме. Детската психа не е иста како на возрасен човек.
Се кае?????!!!!!!!!!! И овоа треба да е некое оправдување....па 90% од тие шо скапуват по затвори се каат ....2.Мене ме провоцират секој ден па никој не сум убил до сега.Лошо воспитано дете!!!!!!! Друже ти ме ду*еш нешто или..........
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.304
Поени од реакции
27.864
затвор? детево е психопат, нека го носат во лудница.
 

Ѓорѓески

Бивши Скај Дог
Член од
25 мај 2007
Мислења
6.661
Поени од реакции
945
Треба да го излечат не да го додепаат.
Кое дете не реагира на секој можен начин кога едниот родител ќе замине/почине не е битно битно останува со еден родител?
Има примери деца кои се самоубиле зошто мајка им зела нов маж кој треба сега да му глуми татко.
Има пример деца кои избегале од дома ради тој факт.
Зошто никој не почнува од тоа?
Бог знае какво социјално воспитување добивало детето дали америчките “познати’’ психолози и психијатри не го зеле да го спремаат како да се однесува кога веќе станува збор за нов родител, некоја личност која треба во наредните години да се грижи за него нели беа толку способни тие психијатри и психолози во Америка?
Детето го одбрало најлошиот пат за справување во тој случај,
не е само детето криво!
Крив е таткому криво е општеството, па тек тогаш менталната состојба на детето!!!
 

Shorty

Вансериски
Член од
30 јануари 2007
Мислења
7.277
Поени од реакции
1.494
каков затвор... за овој само јавно бесење да се даде до знаење на другите деца да не ги убиваат своите блиски :tv:
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
323
Поени од реакции
7
Се кае?????!!!!!!!!!! И овоа треба да е некое оправдување....па 90% од тие шо скапуват по затвори се каат ....2.Мене ме провоцират секој ден па никој не сум убил до сега.Лошо воспитано дете!!!!!!! Друже ти ме ду*еш нешто или..........
Е добро де. И детето го провоцирале секој ден па не убило никој. Се до тој ден.
Откај знаеш дека ти нема да убиеш некој еден ден?
 
Р

~~РубинРед~~

Гостин
Можеби детето се кае. Можеби имало кавга со неговата маќеа. Можеби ептен го испровоцирала нешто или го малтретирала пред тоа. Можеби тоа бил афект на едно хиперсензитивно лошо воспитано дете. И одеднаш му текнало дека има пушка.
Се каело?Малку доцна за каење,плус пишува во текстот дека си отишол на школо како да не се случило ништо.И сега ако јас ако имам кавга со некој од моите родители ке треба да им испалам по еден куршум и на двајцата?
Не зезај.
И како што напомена Just a Boy,ме провоцираат секој ден а не сум убил.
 
Г

Господ

Гостин
Откај знаеш дека ти нема да убиеш некој еден ден?
Бидејки не му е нешто одлемено во тинтарата...
Брее ја преживеав 10 години секојдневно малтретирање(здраво малтретирање,не детски заебанции) па еве не убив ниеден од оние што и ден денес ги мразам од дно на душа.
 

Песимист

Добро информиран оптимист
Член од
11 ноември 2008
Мислења
1.676
Поени од реакции
181
Е добро де. И детето го провоцирале секој ден па не убило никој. Се до тој ден.
Откај знаеш дека ти нема да убиеш некој еден ден?
Hahah.Не знам бе друже се си бива.....Ама размисли кога афектот кај него на 11 се манифестира со убиство (оти ти викаш преска афект) како би се манифестирал на 25 на пример.Заеби ти каење и слични работи момчето треба да биде зад решетки за доброто на другите.А инаку има многу точно у посто на скај дог кога напиша дека и многу други работи како социјалниот статус и воспитувањето влијаат ама јбг не ја уби жената општеството него он пукал од пушката.
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
323
Поени од реакции
7
Hahah.Не знам бе друже се си бива.....Ама размисли кога афектот кај него на 11 се манифестира со убиство (оти ти викаш преска афект) како би се манифестирал на 25 на пример.Заеби ти каење и слични работи момчето треба да биде зад решетки за доброто на другите.А инаку има многу точно у посто на скај дог кога напиша дека и многу други работи како социјалниот статус и воспитувањето влијаат ама јбг не ја уби жената општеството него он пукал од пушката.
Не мора да значи дека на 25 ќе биди полош. Брливо дете на 11 години, може да стане мирно и примерно момче на 25. Но јас не велам ова дете 25 години да дочека на слобода. Јас велам накај 40 да го пуштат, доколку се покаже како добар затвореник.


Бидејки не му е нешто одлемено во тинтарата...
Брее ја преживеав 10 години секојдневно малтретирање(здраво малтретирање,не детски заебанции) па еве не убив ниеден од оние што и ден денес ги мразам од дно на душа.
Не им се нервите исти на сите. Некој ќе попушти и ќе згреши. Лош момент. Погрешен разговор со погрешно другарче кој претходел. Погрешен филм кој го гледал скоро. Итн.
 
Г

Господ

Гостин
Не им се нервите исти на сите. Некој ќе попушти и ќе згреши. Лош момент. Погрешен разговор со погрешно другарче кој претходел. Погрешен филм кој го гледал скоро. Итн.
Епа затоа и треба да посетува терапии за никогаш да не дојде до таков момент.Затворот само ќе го уништи,а бидејки ќе биде доживотен детето е исто како да не постои.
Не можеме сите злосторници да ги пуштиме на слобода.
Којзнае колку од нив повторно ќе направат штета.
Рецимо да го пуштат,животот на детево ќе биде пекол.
Сите знаат дека е убиец,некои ќе го малтретираат некои ќе бегаат од него,ќе се знае дека има досие,нит ќе го вработи некој нит ќе се осмели некоја да му се доближи,а сумњам дека и семејството ќе го прифати.
Вака со терапии барем колку толку ќе најде мир.
Сепак,ова е грешка што ќе го прогонува доживотно,така да било која опција за него е со негативни последици.
 

Johnny B

Психопат
Член од
15 февруари 2010
Мислења
11.142
Поени од реакции
9.833
Ова е убиство и детето мора да одговара. Убиството е со намера без око да му трепне. Ако е за ослободување да кажеа побрзо додека бев малолетен и јас ќе убивав. Имало еден куп луѓе кои ме нервираат. Па според ова досега требаше да ги имам убиено секако ќе ме ослободеа оти бев дете.АКо сега убива што ќе биде кога ќе порасне? Терорист ??Дури е малолетно во некој воспитен центар а потоа правец - в затвор. Не доживотно ама неколку добри години мора да одлежи
 

Kajgana Shop

На врв Bottom