САД, Франција и Британија ја нападнаа Либија!

  • Креатор на темата .:makedonec:.
  • Време на започнување

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
11.710
Поени од реакции
6.647
Имај ги ти сите пари и оружје на светот, ако немаш население што е незадоволно до степен да гине, не правиш ништо.
Знаеш ти до колкав степен треба да е исфрустриран обичен човек, за да земе пушка в рака и да го даде животот за нешто.

Во САД има огромен број на Руси и Кинези (Кони Ајленд, Чајнатаун). Зошто Русија или Кина не земат и да ги вооружат и да ги "подбуцнат"?
Или зошто ЦИА не си платат една револуција во Иран и да си ја сменат власта?
Поефтино е од напад.
Јас не трврдам дека ЦИА не пробува, туку дека не е толку лесно ако немаш незадоволна популација.

И во Либија, неколку генерали, министри, амбасадори и дел од армијата им се придружија на бунтовниците.
За пари брат секој може многу работи да направи, а ако е добро изманипулиран може СЕ ДА НАПРАВИ.


Многу добро изгледаат маме нивно:

 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.216
Поени од реакции
21.414
НАТО ,НАТО ,НАТО ,да ти се посерам и во НАТО и во ББС и СНН,ајде во реалноста малку.
Дали си ти воопшто свесен колку пати се зголемени малигните заболувања во целиот регион па и во РМ после бомбардирањето ,официјално во Косово има 3 пати повеќе заболени од рак и немој да се чудиш ако и во Македонија е така.
Живеј во реалноста ,твоето семејство ,пријатели ,цел народ на овие простори...и не е лошо да си ја чукнеш вистински главата во зид не само со смајли на постот..
Имаш и нешто за темава или мислиш дека само ти имаш патент на „реалноста“? Секој си има своје мислеје така да...

--- надополнето ---

Има. Неколкугодишна макотрпна работа на американски агенти провокатори.
Како и во Египет и Тунис, све се тоа агенти од ЦИА. Американците немаат други проблеми дома, во Афганистан и Ирак, па и Иран, а сега уште едвај чекаат да ја „спасат“ Либија.

--- надополнето ---

кои и да се ако е сериозен ке го направи тоа.
А со што? Со Миг 23ки? Либијците неможат од пристаниште да излезат а не пак да нападнат Италија, за која станува збор или па Малта, едно островче.
 
Член од
22 јануари 2005
Мислења
1.644
Поени од реакции
1.677
За пари брат секој може многу работи да направи, а ако е добро изманипулиран може СЕ ДА НАПРАВИ.


Многу добро изгледаат маме нивно:

Парче растителни влакна обоени во зелено, што имаат вредност само заради што Америка тврди така .
Ова е вистинската вредност.



"Gold is money, everything else is credit." - J.P. Morgan, 1912
 

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
11.710
Поени од реакции
6.647
^ Добро нека биде и злато ама тоа е истиот мотив: пари, пари, пари, мнооооогуу пари... во случајов изразени преку нафта.
 
Член од
13 октомври 2007
Мислења
3.175
Поени од реакции
434
Имаш и нешто за темава или мислиш дека само ти имаш патент на „реалноста“? Секој си има своје мислеје така да...

.

Ти не правиш разлика од мислења до факти,никој тебе не ти брани да мислиш ама мислел или не факт е дека Либијците живеат подобро од цела европска и американска багра.За тоа се сокри како “п“под “к“ и немаше никаков одговор ни мислење.Кажи ми што менува твоето мислење во фактот дека после НАТО бомбите во целиот регион заболувањата од малигни болести е зголемен неколку пати,одговори конкретно ...
 
Член од
16 јули 2008
Мислења
1.858
Поени од реакции
1.034
Ти не правиш разлика од мислења до факти,никој тебе не ти брани да мислиш ама мислел или не факт е дека Либијците живеат подобро од цела европска и американска багра.За тоа се сокри како “п“под “к“ и немаше никаков одговор ни мислење.Кажи ми што менува твоето мислење во фактот дека после НАТО бомбите во целиот регион заболувањата од малигни болести е зголемен неколку пати,одговори конкретно ...
Бројот на заболени од карцином на Косово е зголемен за 200 отсто

http://www.sitel.com.mk/dnevnik/balkan/brojot-na-zaboleni-od-karcinom-na-kosovo-e-zgolemen-za-200-otsto

И во Македонија не е нешто подобро,фала му на НАТО.
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Интересно ми е зашто зборувате за НАТО,кога това не е операциja на НАТО :toe:
Това е операциja изполнувана от држави изjaвили желба да приложат резолуциjaта на ОН. Това дека некои членки на НАТО учестватат,това не прави операциjaта натовска.
 
Член од
22 јануари 2005
Мислења
1.644
Поени од реакции
1.677
^ Добро нека биде и злато ама тоа е истиот мотив: пари, пари, пари, мнооооогуу пари... во случајов изразени преку нафта.
Многу јасно.
America - taking care of business.

Јас не знам зошто ние им даваме лекции по моралност на Американциве,
кога во случај ние да ја имавме најјаката армија на светот,
90% од Македонците ќе беа за да ја избришиме Грција од мапата.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.216
Поени од реакции
21.414
Ти не правиш разлика од мислења до факти,никој тебе не ти брани да мислиш ама мислел или не факт е дека Либијците живеат подобро од цела европска и американска багра.За тоа се сокри како “п“под “к“ и немаше никаков одговор ни мислење.Кажи ми што менува твоето мислење во фактот дека после НАТО бомбите во целиот регион заболувањата од малигни болести е зголемен неколку пати,одговори конкретно ...
Не знам дали живеат подобро но имаат добар стандарт, секако дека и нафтата има улога во тоа. Мене не ми е тоа поентата но очигледно не се сите задоволни во Либија. Либија беше и е добар пример каде можеш да купиш мир во населението иако нема слобода во такви режими. Зошто сега пукна таму е добро прашајне, мислам дека покрај сите дешавки во регионот незадоволните во Либија кренаа глас, иако мора да се признае дека се поделени. Има уште доста кој се со Гадафи. Ја не сум за војни, тука цивилите најмногу страдаат и се согласувам со твојте пример како во Косово. Но очигледно ОН дозволи вакви напади. Верувам дека Русија и Кина знаеле дека ќе има напади иако глумат сега само кај Арапската лига сум убеден дека врска немаа па сега се бунат. Приоритет е сега Гадафи да се симне од власт, па после што планираат САД и консорти не знам, највероватно ништо добро за Либијците како што правеле и во други региони, ќе видиме.

--- надополнето ---

Интересно ми е зашто зборувате за НАТО,кога това не е операциja на НАТО :toe:
Това е операциja изполнувана от држави изjaвили желба да приложат резолуциjaта на ОН. Това дека некои членки на НАТО учестватат,това не прави операциjaта натовска.
Не е ама најголемо учество имаат држави кој членуваат во НАТО иначе ова е нова форма на коалиции "Coalition of the Willing"
 
Член од
13 октомври 2007
Мислења
3.175
Поени од реакции
434
Не знам дали живеат подобро но имаат добар стандарт, секако дека и нафтата има улога во тоа. Мене не ми е тоа поентата но очигледно не се сите задоволни во Либија. Либија беше и е добар пример каде можеш да купиш мир во населението иако нема слобода во такви режими. Зошто сега пукна таму е добро прашајне, мислам дека покрај сите дешавки во регионот незадоволните во Либија кренаа глас, иако мора да се признае дека се поделени. Има уште доста кој се со Гадафи. Ја не сум за војни, тука цивилите најмногу страдаат и се согласувам со твојте пример како во Косово. Но очигледно ОН дозволи вакви напади. Верувам дека Русија и Кина знаеле дека ќе има напади иако глумат сега само кај Арапската лига сум убеден дека врска немаа па сега се бунат. Приоритет е сега Гадафи да се симне од власт, па после што планираат САД и консорти не знам, највероватно ништо добро за Либијците како што правеле и во други региони, ќе видиме.
Е ова е веке мислење и може да дискутираме нормално.Факт е дека ОН во ниеден случај немаат одобрено убивање на цивили а секогаш во вакви напади се случува, и за тоа никој не застана од нив пред судот во Хаг кој е и отворен баш за тоа.Од ова можеме да заклучиме дека ОН е една гомнарска фарса позади која се кријат овие убици кои сега ја бомбардираат Либија.
Што се однесува до побуната во Либија ,нема никакви докази дека поголемиот дел од народот се против Гадафи.
Сети се само на Ирак поради кој разлог го нападнаа и дали кога се утврди дека не постои никакво хемиско оружје некој одговараше за цивилните жртви ,и дали постои подобар живот и демократија таму ?
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.216
Поени од реакции
21.414
Е ова е веке мислење и може да дискутираме нормално.Факт е дека ОН во ниеден случај немаат одобрено убивање на цивили а секогаш во вакви напади се случува, и за тоа никој не застана од нив пред судот во Хаг кој е и отворен баш за тоа.Од ова можеме да заклучиме дека ОН е една гомнарска фарса позади која се кријат овие убици кои сега ја бомбардираат Либија.
Што се однесува до побуната во Либија ,нема никакви докази дека поголемиот дел од народот се против Гадафи.
Сети се само на Ирак поради кој разлог го нападнаа и дали кога се утврди дека не постои никакво хемиско оружје некој одговараше за цивилните жртви ,и дали постои подобар живот и демократија таму ?
Не знам колкава е групата на бунтовници ама не е баш мала штом контролираат градови и региони. Иначе ОН е стварно фарса но моќните сили изгледа решиле да интервенират во Либија. Иначе по мое мислејне има разлика меѓу Ирак и Либија, треба да видиме дали Либија ќе има иста судбина ко Ирак, тешко е за предвидувајне. Иначе очекувам Гадафи брзо да ја изгуби војната.
 
Член од
14 август 2008
Мислења
2.441
Поени од реакции
1.012
Бла, бла, бла, теории на заговор... Ако Ноам Чомски вели дека ова во Либија е граѓанска војна, јас сум спремен да му верувам на Ноам Чомски. Нормално дека Западот ќе гледа да се офајди, како и да е.

 
Член од
13 октомври 2007
Мислења
3.175
Поени од реакции
434
Skup u Beogradu organizovala je Komunistička partija kao podršku borbi protiv mešanja stranih sila u unutrašnje stvari Libije.

To je zemlja koja živi kako smo mi nekad živeli, možda i bolje, rekao je predsednik Komunističke partije Joška Broz, inače unuk Josipa Broza Tita.

Joška Broz je potkrepio svoje tvrdnje navodima da je u Libiji besplatno zdravstvo i obrazovanje, da studenti dobijaju platu u visini profesije za koju se školuju, bračni parovi stanove i da su krediti beskamatni.
Nikom ne duguju ništa. Šta reći više o jednom narodu koji je lepo živeo, ali je dočekao ono što smo mi i mnoge druge zemlje, rekao je Broz, navodeći da su takozvane domokrate odavno krenule u ovakve pohode, počev od uništavanja Indijanaca, pa kroz brojne vojne intervencije.


Broz je istakao da je pukovnik Muamer Gadafi prvi poslao novčanu pomoć našoj zemlji radi oporavka posle NATO bombardovanja 1999. kao i da Libija nije priznala nezavisnost Kosova.

Komunistička partija je saopštila da strane sile hoće da izazovu građanski rat u Libiji i pozvala narod u Libiji da ne dozvoli da im zbog bogatstva koje imaju otmu sve i dovedu ih do prosjačkog štapa.
ДИКТАТУРАТА НА ДЕЛО
 
Член од
14 август 2008
Мислења
2.441
Поени од реакции
1.012
Само кој против кој во таа граѓанска војна? Не можам да најдам на Гугл; во Југа беа Хрвати против Срби (меѓу другите), на пример... Кој е овде против Гадафи? Дали имаат и тие две (најмалку) спротивставени етнички групи? Помош во оваа насока би била добредојдена. Само немојте од ЦИА организирани бунтови и такви слични теории... Не верувам дека се и тие толку моќни (и способни, пред се).

--- надополнето ---

Колку што успеав да дознаам, овие од источните делови на Либија (делот со нафтата) се бунтовниците... Логично дека тие го сакаат ќарот за себе. Дали се, или не се подржани од некој од Западот е друго прашање. Ако некој има повеќе (релевантни) информации, нека сподели.
 

tomsaso

Пемпере
Член од
10 септември 2005
Мислења
1.387
Поени од реакции
339
Само кој против кој во таа граѓанска војна? Не можам да најдам на Гугл; во Југа беа Хрвати против Срби (меѓу другите), на пример... Кој е овде против Гадафи? Дали имаат и тие две (најмалку) спротивставени етнички групи? Помош во оваа насока би била добредојдена. Само немојте од ЦИА организирани бунтови и такви слични теории... Не верувам дека се и тие толку моќни (и способни, пред се).

--- надополнето ---

Колку што успеав да дознаам, овие од источните делови на Либија (делот со нафтата) се бунтовниците... Логично дека тие го сакаат ќарот за себе. Дали се, или не се подржани од некој од Западот е друго прашање. Ако некој има повеќе (релевантни) информации, нека сподели.
Дел од луѓето во Бенгази излегоја на улица со слики од кралот на Либија кој е во егзил. А тоа дека тајните служби - Француските- имаат улога е сосема очигледно. Како што беше очигледна интервенцијата на ЦИА за да го смени Мубарак (бунтот беше од народот, интервенцијата на ЦИА дојде одкако се увиде дека Мубарак мора да си оди - за да се избегне вакум на сила и да не му се даде шанса на рад. муслимаски групи.). Она што неќи да го види западот е Иран во северна африка, затоа ги сменува и своите диктатори како Мубарак.

Ако Гадафи го сменат од власт, Либија ќе биде под Француско влијание.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom