Сè за потењето

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.719
Поени од реакции
18.455
Неколку совети....

1. Вежбајте, додека не сте утоп значи тотално да се препотите, откако ќе завршите одморете најмалце 10 минути пред да влезете да се туширате. Најдобро 15.

2. Не брзајте додека се тушриате/сушите/облакате. Многу луѓе забораваат, дека дека додека се тушираш - или правиш било каква активност, телото се загрева и нормално доаѓа до потење, ова не е толку битно за во зима, али пролет лето прави ОГРОМНА разлика. Ако се туширате 10 минути, зголемете на 15-20, ако се спремате/облакате 10, зголемете на 20.

3. Анксиозноста е голем причинител на прекумерно потење, дишење длабоко и опуштање наместо брзање, помага осетно, најмалце 1 минута дишење длабоко и смирување пред да искачате.

4. Тешката храна е исто така голем фактор, пробајте веган диета на неколку дена, (не константно) ќе осетите голема разлика - или барем намалете осетно со џанк фуд.
 

Amaterasu

123123113
Член од
17 април 2012
Мислења
1.126
Поени од реакции
1.060
Си ја читам темава, гледам порано се пријавиле еден куп луѓе што имаат проблем со потење на рацете па да си ја кажам и јас маката.
Преку зима, додека е поладно ги осеќам помалце, но преку потоплите месеци дланките ми се 99% од времето испотени. Сум истражувал и користел најразлични средства, природни лекови а пред некоја година пробав и Iontophoresis третмани (ги правев сам дома, според упатството на машината), но ниту едно од овие работи не ми го намали потењето ни за 10%.
Истиот проблем го има и мајка ми, но во помала доза.
,Дали има некаде во МКД каде што прават Iontophoresis третмани ?
Како друг лек за ова, гледам дека постојат третмани со ботокс? Дали некој пробал такво нешто ?
 
Член од
15 октомври 2017
Мислења
90
Поени од реакции
4
Зошто се потам кога излезам од дома? И тоа најчесто на ладно време вака кога залади..
 
K

kicodarker

Гостин
Зошто се потам кога излезам од дома? И тоа најчесто на ладно време вака кога залади..
Oти си дебел и имаш слаба физичка активност па твојот организам дури и пешачењето го регистрира како екстремна физичка активност како планина да качуваш и кондија под нула имаш.
Фати се посовреме на физичка активност.
 
Член од
15 октомври 2017
Мислења
90
Поени од реакции
4
Oти си дебел и имаш слаба физичка активност па твојот организам дури и пешачењето го регистрира како екстремна физичка активност како планина да качуваш и кондија под нула имаш.
Фати се посовреме на физичка активност.
70 кила 178 цм?
 

PsychoalieN

Омлет мастеР
Член од
12 јули 2009
Мислења
1.703
Поени од реакции
1.411
Oти си дебел и имаш слаба физичка активност па твојот организам дури и пешачењето го регистрира како екстремна физичка активност како планина да качуваш и кондија под нула имаш.
Фати се посовреме на физичка активност.
Ова од искуство?[DOUBLEPOST=1545356398][/DOUBLEPOST]
Зошто се потам кога излезам од дома? И тоа најчесто на ладно време вака кога залади..
Провери си тироида можно да е хиперхидроза, но може и да си под стрес.
 

LustingVertigo

Snopdan Dogovich
Член од
1 декември 2017
Мислења
730
Поени од реакции
924
Пред година дена бев 80 кила и во јануари намалив на 70
71 kg 177 cm и јас сум исто така.Ми се случува и мене понекогаш,дури некогаш имам блуза по куси ракави и дуксер на мене пак малку ќе се испотам.Користам почесто дезодоранс сега ама ако некој како да се спречи ова нека пиши.
 

Fiend

смут џезер
Член од
29 март 2012
Мислења
947
Поени од реакции
1.074
Зошто се потам кога излезам од дома? И тоа најчесто на ладно време вака кога залади..
Стрес, анксиозност, тоа е тоа, и јас сум таков, некогаш на -10 можам да се испотам а на +35 не, зависи како се чувствувам, битно потењето ти е од психата
 
Член од
19 февруари 2016
Мислења
412
Поени од реакции
82
Во последно време многу се потам кај препоните и долниот веш ми е скоро нон стоп мокар и има флеки по него, и осеќам некоја миризба од делот на препоните

Што може да биде, има ли лек?
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.404
Поени од реакции
34.398
Во последно време многу се потам кај препоните и долниот веш ми е скоро нон стоп мокар и има флеки по него, и осеќам некоја миризба од делот на препоните Што може да биде, има ли лек?
...повеќе потење и малку непријатна миризба на телото може да се случи кога вежбаме, кога се облекуваме премногу топло, кога сме нервозни, вознемирени или кога сме под стрес, но потење со веќе застапена впечатлива непријатна миризба секогаш е присутна кога ќе се искомбинира со бактериите присутни на кожата посебно под пазуви или препони !
... кожата има два главни типа на потни жлезди- екрини жлезди и апокрини жлезди, екрините жлезди го зафаќаат поголемиот дел од нашето тело и се „отвораат“ директно на површината на кожата, додека апокрините жлезди ги има во изобилство во фоликулите на влакната, како што се кај пазувите и препоните и тие се испразнуваат во фоликулите на косата!
...екрини жлезди лачат течност кога се покачува телесната температура на површината на кожа со што се лади телото додека таа течност испарува (составено главно од вода и сол)!
...апокрините жлезди создаваат без мирис млечна течност која најчесто се секретира кога сме под емоционален стрес и доколку имаме некоја бактерија повеќе присутна на нашата кожа тогаш ова течност добива непријатна миризба!



... укажуваш само на појачано потење со непријатна миризба, без да насочиш дали има присутво на црвенило или било каква иритација, чешање, но како да е површината на препоните ќе се избришат со млака вода (не сапун) и ќе се намачка сосема малку и тенок слој од некоја антимикотична маст- Canesten, Ecalin во претпоставка дека имаш некоја габична инфекција на пример кандида!
...самиот непријатен мирис се „отпадните материи“ од тие бактерии кои се присутни на кожата кои „обожаваат“ влага затоа треба да се внимава тие места да бидат суви и да се применува долна облека од памук !
 
Последно уредено:

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
Eve nekoj 2-3 meseci pocesto,ne sekoj den otkoga ke stanam vo 5-6 casot vednas mnogu se potam ili potenjeto pocnalo uste koga sum lezel-spiel.
Ama eve pred nekoj den i vcera vtor pat vo sred nok-vo niedno vreme 2-3-4 casot stanuvam cel ispoten i mora da ja soblecam mokrata majca ili tenkata gorna pizama.Potenjeto e vo gorniot del od teloto i vratot.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom