Сè за опаѓањето на косата - совети и искуства

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.472
"In these cases family history (FH) of AGA and CAD was significantly high. The blood pressure (BP) was also found to be significantly high in the cases. The difference of mean serum HDL, LDL, VLDL, ST, SH, and SL-a in cases and controls were statistically significant and with increasing grade of AGA, the risk factors also increased"

"FH of AGA was found in 64% cases, 41% controls and CAD in 37% cases and 27% controls, which was significantly high in the cases (P < 0.002). FH of prostatic disease was positive in patients and controls"
 
Член од
9 август 2014
Мислења
428
Поени од реакции
1.011
Типична студија направена за shock value. Корелација не укажува на каузација.
 
Член од
24 октомври 2012
Мислења
811
Поени од реакции
510
Да, индустријата за шампони сигурно има умешано прсти :S

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11455846

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19250324

Еве и тука сигурно некој дебело плаќа!
Друже знаеш дека се справувам со паѓање на коса, ама има една работа што не сум ти ја спомнал, а тоа е дека сите од на татко ми страната (он, дедо ми, чичко ми, братучед ми) се ќелави. Дали тоа значи дека кај секој од нив постои шанса за ризик од атеросклероза? Дали истото важи и за мене, или сепак само генетиката си игра улога во мојата ќелавост? И што да се преземе за оваа болест?
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.472
Мора да се провери, предиспозициите не се секогаш и сигурен показател

Колку ти е холестерол, аст/алт, crp и триглицериди, и најбитно од се имаш ли видливи вени на нозете - болка во листовите? Дијабет во фамилија? Крчиш ли? Брзо да остануваш без здив? Јадеш ли многу животински протеин? Циркулација? Болка во бубрези? Има многу потенцијални показатели

Најлесно се решава со континуирано кардио, јак ритам - и веган диета
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.700
Поени од реакции
27.627
Типична студија направена за shock value. Корелација не укажува на каузација.
Не знам за другите, јас веќе сум шокиран. Ако видам дека ќелавам, веднаш помислувам на атеросклероза и тоа во напредна фаза!
 

Waverly Raven

Valedictorian
Член од
3 мај 2013
Мислења
152
Поени од реакции
78
Еве една недела непрестајно ми паѓа косата од веќе позната причина- СТРЕС! Меѓутоа овај пат неконтролирано како никогаш до сега незнам каде да се обратам веќе навистина нема спас... Испитната веќе цело лето!
 
Член од
24 октомври 2012
Мислења
811
Поени од реакции
510
Мора да се провери, предиспозициите не се секогаш и сигурен показател

Колку ти е холестерол, аст/алт, crp и триглицериди, и најбитно од се имаш ли видливи вени на нозете - болка во листовите? Дијабет во фамилија? Крчиш ли? Брзо да остануваш без здив? Јадеш ли многу животински протеин? Циркулација? Болка во бубрези? Има многу потенцијални показатели

Најлесно се решава со континуирано кардио, јак ритам - и веган диета
Од ова се што наброи, веројатно само дијабетес имам во фамилија, баба ми од на татко ми страната и животински протеин внесувам, иако во последно време го намалив и тоа, по твоја препорака. Е сега ме интересира дали аспиринот е во ред да го внесувам секој ден, зашто читам дека доста помагал и можеби бил еден од најдобрите превентивни мерки против кардиоваскуларните болести? Или и ова не е точно?
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.701
Поени од реакции
34.942
...влакното расте од фоликулот сместен под кожата и тоа 3 години, па потоа настанува обновување на фоликулот и влакното повторно расте и тоа се случува во текот на целиот живот, ослабување на влакното, изретчување како и нерастење зависи од фоликулот кој се стеснува и не израснува нормално влакно најчесто зависно од машки хормони, со напомена дека не зависи од нивото на главниот машки хормон- тестостеронот, напротив ќелавите имаат нормално ниво на тестостерон, но не и нивото на дихидротестостерон кој се смета дека е еден од виновниците на оштетување на фоликулот на влакното и тоа најчесто на скалпот, т.е. не се има се уште одговор зошто не е случајот со влакната на друг место како под пазува, бедра....итн, додека жените со ,,машка ќелавост,, треба да си го проверат зголемено ниво на ,,машките хормони,, и појава на полицистични јајници итн.... :confused:



е сега после овој краток вовед да се навратам како одговор на горенаведените коментари каде појава на ќелавост кај младите се поврзува со метаболички синдром- пореметување чија комбинација е од дебелина, дијабетес, покачен крвен притисок и покачен холестерол, но не само таква промена во губење на коса туку кога имаме таков синдром имаме промени и на кожата,нокти ...итн ...сакам да кажам дека не е баш во ред да се каже дека ако млад има ќелавост ајде сега да му испитаме сите овие болести ако тој добро се чуствува и нема други дополнителни симптоми освен ќелавост тогаш тоа е тоа генско наследство што кај следниот потомок ,,побрзо го стрефнува,, за разлика од предходната генерација од каде е пренесен генот...:misticen:
и што е најинтересно се смета дека скоро 40 гени од сите 300 одговорни за ќелавост кај машкото се наследени од својата мајка, баба...



...зашто никој не коментира околу миењето на коса ?? колку зачестеност во текот на неделата и користење на разни средства како восок, гел, кремови за коса??? каде е вапсањето на коса??? и сума сумарум мрсни и прљави раце во коса во текот на денот, несоодветно чешлање, претоплиот фен...ете ги резултатот на оштетување на коренот и на самото влакно.... и сите препарати во вид на шампони, таблети, разни маски, ампули за помагање на ,,раст на коса,, се само да се ,,подобрат,, и зачуваат тие влакна што се уште се на глава, но никако да пораснат тие каде веќе има ќелавост !:cautious:
 
Член од
17 август 2014
Мислења
3.578
Поени од реакции
5.480
Zdravo na site, kosava vo posledno vreme mi e nekako poretka, posebno na leva i desna predna strana mi e dosta izrecena, bev na apteka mi preporacaja Merz Special tableti.. dali nekoj ima iskustvo so niv ?
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Што би рекле за терапија за коса која е составена од Пилфуд 5%, Saw Palmetto и таблети Finasterid? Дали Финастеридот и Џуџестата палма можат до толку да ги блокираат машките хормони што можат да направат и последици? Затоа што колку што читам доста негативни ефекти кај еден маж може да направи Финастеридот.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.700
Поени од реакции
27.627
Што би рекле за терапија за коса која е составена од Пилфуд 5%, Saw Palmetto и таблети Finasterid? Дали Финастеридот и Џуџестата палма можат до толку да ги блокираат машките хормони што можат да направат и последици? Затоа што колку што читам доста негативни ефекти кај еден маж може да направи Финастеридот.
da
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.472
Zdravo na site, kosava vo posledno vreme mi e nekako poretka, posebno na leva i desna predna strana mi e dosta izrecena, bev na apteka mi preporacaja Merz Special tableti.. dali nekoj ima iskustvo so niv ?
Колку пари си спремен да дадеш и колку си мотивиран да го решиш проблемот?
 
Член од
17 август 2014
Мислења
3.578
Поени од реакции
5.480
Колку пари си спремен да дадеш и колку си мотивиран да го решиш проблемот?
500-1000 mesecot, ne deka mi e mn losha situacijava, ama kako sho kazhav na desnava i leva predna strana mi e po izrechena.. mozhda deka eden period ja peglav, isto losha ishrana, slabo jadam ovosje.. na strana stres ..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom