Сè за опаѓањето на косата - совети и искуства

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.719
Поени од реакции
18.455

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
24.005
Поени од реакции
57.044
A za ovie Merz Special imash slusnato ? Vo apteka ko ojdov tie mi gi predlozija..[DOUBLEPOST=1499443106][/DOUBLEPOST]
A za ovie Merz Special imash slusnato ? Vo apteka ko ojdov tie mi gi predlozija..
Јас имам користено и не забележав некој ефект.
Не велам да не пробаш, не реагира кај секого исто (зависи и што е причината за опаѓањето), но моето искуство не е многу позитивно со нив.
500 денари некаде беше шишенце со 60 таблети ако не се лажам.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.719
Поени од реакции
18.455
Go ima po aptekive? I zoshto mislish deka e podobro od Merz ?
Затоа што има напредни форми на минерали и витамини, не генерички булшит кој има многу мал ефект у тело (абсорција) добар дел од нив се и активни форми.

Порачај ги сите 3 продукти ако сакаш со голема веројатност да го средиш проблемот, тука нема да ги најдеш овие продукти.
 

Waverly Raven

Valedictorian
Член од
3 мај 2013
Мислења
152
Поени од реакции
78
Дали имате некакво искуство со шампоните и капките од Bergmann Kord?
 
Член од
12 јули 2017
Мислења
34
Поени од реакции
10
Пробајте и шампони на база на кофеин, тој е ефикасен за раст на косата.
 
Член од
3 март 2010
Мислења
633
Поени од реакции
359
дали можи опаѓањето на коста да биди предизвикано од психичко замарање, умствена исцрпеност, стрес, анксиозност, депресија, нервоза, страв. Јас го има сево ова во големи размери и овие 5-6 години ја изгубив косата за неверојатни 80 посто. Надежен сончев колектор сум.

Од суплементи испорбано се, и од iherb, vitacost и од тукашниве аптеки. Лек нема.

Што нема лек нема ама дали има надеж дека ќе се поврати косата ако е од причините што ги наведов. Значи не се работи за алопеција или генетски фактор.
Инаку дел ми се изретче во тинејџерски години од константно пеглање, восок и лак.
Од кога почнада мисе ретчи последниве години имав секојдневно 100 влакна на перница насабајле, и редовно од тогаш ми се прават црвени мозолки со гној, најверојатно од некоја напнатост и негативни чуства, (не е фолукулитис) туку се јавуваат од главоболка или од нервирање или изложеност на јака светлина( сонце, компјутер, мобилен). Најчесто се јавуваат на скалпот, некогаш и на лице, и бавно заздравуваат, сум бил на дерматолог врска немаат од животот/ УПМ
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.719
Поени од реакции
18.455
дали можи опаѓањето на коста да биди предизвикано од психичко замарање, умствена исцрпеност, стрес, анксиозност, депресија, нервоза, страв. Јас го има сево ова во големи размери и овие 5-6 години ја изгубив косата за неверојатни 80 посто. Надежен сончев колектор сум.

Од суплементи испорбано се, и од iherb, vitacost и од тукашниве аптеки. Лек нема.

Што нема лек нема ама дали има надеж дека ќе се поврати косата ако е од причините што ги наведов. Значи не се работи за алопеција или генетски фактор.
Инаку дел ми се изретче во тинејџерски години од константно пеглање, восок и лак.
Од кога почнада мисе ретчи последниве години имав секојдневно 100 влакна на перница насабајле, и редовно од тогаш ми се прават црвени мозолки со гној, најверојатно од некоја напнатост и негативни чуства, (не е фолукулитис) туку се јавуваат од главоболка или од нервирање или изложеност на јака светлина( сонце, компјутер, мобилен). Најчесто се јавуваат на скалпот, некогаш и на лице, и бавно заздравуваат, сум бил на дерматолог врска немаат од животот/ УПМ
Наведи што е тоа што е пробано од ихерб. И наведи кога ти е последна крвна слика - дај скриншот у пп.
 
Член од
3 март 2010
Мислења
633
Поени од реакции
359
Наведи што е тоа што е пробано од ихерб. И наведи кога ти е последна крвна слика - дај скриншот у пп.
немам направено крвна слика, а и да направам, што ќе има бели и црвени крвни зрнца, хемоглобин.
Во странство за секој витамин и минерал ти кажуваат колку ти е. Кај нас нишо
Од суплементи значи се имам пробано да пишам до утре ќе треба, искрено не верувам во фармација, оти сум пробал, тврдам дека е измама западната медицина, земаш еден суплемент, демек ти поможува за одреден проблем а ти предизвикува ред други.
На ихерб имам потрошено околу 1000 долари, а на витакост под мене зачленив стотици луѓе и имав 5500 долари за трошење, нема што не сум порачал, свашта и свачега
 
Последно уредено:

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.719
Поени од реакции
18.455
Мора да провериш тироида и железо, и кажи дали си ги пробал продуктите кои ги посочив во темава - значи баш тие у таа комбинација не слични, не други.
 
Член од
6 април 2015
Мислења
396
Поени од реакции
128
дали можи опаѓањето на коста да биди предизвикано од психичко замарање, умствена исцрпеност, стрес, анксиозност, депресија, нервоза, страв. Јас го има сево ова во големи размери и овие 5-6 години ја изгубив косата за неверојатни 80 посто. Надежен сончев колектор сум.

Од суплементи испорбано се, и од iherb, vitacost и од тукашниве аптеки. Лек нема.

Што нема лек нема ама дали има надеж дека ќе се поврати косата ако е од причините што ги наведов. Значи не се работи за алопеција или генетски фактор.
Инаку дел ми се изретче во тинејџерски години од константно пеглање, восок и лак.
Од кога почнада мисе ретчи последниве години имав секојдневно 100 влакна на перница насабајле, и редовно од тогаш ми се прават црвени мозолки со гној, најверојатно од некоја напнатост и негативни чуства, (не е фолукулитис) туку се јавуваат од главоболка или од нервирање или изложеност на јака светлина( сонце, компјутер, мобилен). Најчесто се јавуваат на скалпот, некогаш и на лице, и бавно заздравуваат, сум бил на дерматолог врска немаат од животот/ УПМ
ПробАј со фолнА киселинА, мене ми помогнА
 
Член од
17 август 2017
Мислења
1
Поени од реакции
0
Здраво дечки, дали се издава рецепт за финастерид за опаѓање на косата во Македонија? Кога ќе изгуглам „финастерид македонија“, ми искачаат само работи во врска со зголемена простата (се зима лекот и за тоа).

Дали ќе може да добијам рецепт или ќе треба под маса некако или од интернет?
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Здраво дечки, дали се издава рецепт за финастерид за опаѓање на косата во Македонија? Кога ќе изгуглам „финастерид македонија“, ми искачаат само работи во врска со зголемена простата (се зима лекот и за тоа).

Дали ќе може да добијам рецепт или ќе треба под маса некако или од интернет?
И мене дерматологот ми го препиша Финастеридот, но го одбив, затоа што може доста силни несакани ефекти да пројави. Иначе лекот се издава само со рецепт.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom