Сè за опаѓањето на косата - совети и искуства

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.656
Поени од реакции
34.946
Еве неколку интересни линкови поврзани со опаѓање на косата и поврзаност со зголемување на нивото на тестостерон поради тежински тренинг, дихидротестостеронот.
http://www.belgraviacentre.com/blog/a-weight-off-your-shoulders-lifting-the-lid-on-hair-loss025/
http://www.belgraviacentre.com/hair-loss-treatment-men/
http://www.belgraviacentre.com/blog/dhts-role-in-hair-loss-112/
 
Член од
24 октомври 2012
Мислења
810
Поени од реакции
509
Ме интересира колку чини една месечна доза миноксидил и од каде можам да ја купам?
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.659
Поени од реакции
38.845
Ме интересира колку чини една месечна доза миноксидил и од каде можам да ја купам?
720 den pilfud 5% vo eurofarm, ne vredi spored mene, go imam koristeno dolgo vreme, ne pomaga mnogu, ke ti porasne nekoe vlakno no stom prestanes so upotreba pa duri i ako go koristis pak ke pocne da pagja, plus side effect cesanje, mnogu ke te ceska glavata, sea ti si znaes. Ja bi ti rekol da koristis alpecin c1 sampon u kombinacija so alpecin losionot, barem nema da ti pagja kako so onie samponi od prodavnica.
 
Член од
24 октомври 2012
Мислења
810
Поени од реакции
509
720 den pilfud 5% vo eurofarm, ne vredi spored mene, go imam koristeno dolgo vreme, ne pomaga mnogu, ke ti porasne nekoe vlakno no stom prestanes so upotreba pa duri i ako go koristis pak ke pocne da pagja, plus side effect cesanje, mnogu ke te ceska glavata, sea ti si znaes. Ja bi ti rekol da koristis alpecin c1 sampon u kombinacija so alpecin losionot, barem nema da ti pagja kako so onie samponi od prodavnica.
Добро, читав доста по нетов дека миноксидилот помагал колку толку во задржување на косата додека се користи, како што патем пиша и ти, што мислам дека ми одговара на мене. Инаку не знаев дека 720 ден. чини, читав на темава дека месечна доза се наоѓала за некои си 450 ден. што секако повеќе ми одговара. Како и да е, фала на помошта.
А колку чини тој шампонот и лосионот?
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Ме интересира колку чини една месечна доза миноксидил и од каде можам да ја купам?
Го има по аптеките, а цената му се движи од 670 - 740 денари.
 

Пеце

Пелистер-Битола
Член од
16 септември 2009
Мислења
4.210
Поени од реакции
4.951
Овие што се продаваат ампулите во аптеките против опаѓање на коса и што се користат откако ќе ја измиеш косата, дали некој ги користел и дали се ефикасни ?
 
Член од
5 мај 2016
Мислења
1.330
Поени од реакции
854
Слушам дека имало позитивни ефекти против опаѓање на косата со употреба на маска која се прави од две лажички сенф и едно лажиче цимет.
Смесата се нанесува на коса и се остава да делува околу половина час а потоа нормално се одмива со шампонот кој си го употребувате вообичаено. Доволно е три пати неделно да ја третирате косата со оваа маска и како што велат некои, резултати во квалитетот на косата и намалувањето на опаѓањето се приметува уште после првиот месец.
Сенфот и циметот ја подобруваат циркулацијата на главата, прават подобра прокрвавеност и др.
Треба да се проба:)
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Слушам дека имало позитивни ефекти против опаѓање на косата со употреба на маска која се прави од две лажички сенф и едно лажиче цимет.
Смесата се нанесува на коса и се остава да делува околу половина час а потоа нормално се одмива со шампонот кој си го употребувате вообичаено. Доволно е три пати неделно да ја третирате косата со оваа маска и како што велат некои, резултати во квалитетот на косата и намалувањето на опаѓањето се приметува уште после првиот месец.
Сенфот и циметот ја подобруваат циркулацијата на главата, прават подобра прокрвавеност и др.
Треба да се проба:)
Mалсо од рузмарин, и витамин E се подобра опција. Проверка на сите хормони е исто така круцијална, (како и железо и дијабет) се друго е гола вода.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.659
Поени од реакции
38.845
Добро, читав доста по нетов дека миноксидилот помагал колку толку во задржување на косата додека се користи, како што патем пиша и ти, што мислам дека ми одговара на мене. Инаку не знаев дека 720 ден. чини, читав на темава дека месечна доза се наоѓала за некои си 450 ден. што секако повеќе ми одговара. Како и да е, фала на помошта.
А колку чини тој шампонот и лосионот?
po okolu 500 den se dvete posebno i traat mnogu, 2 meseci minimum vo zavisnost kako gi koristis mozda i vise ke te tera pogotovo samponot, od losionot stavas posle banjanje na mokra kosa.
 

Mr.MisteryMan

Шарлатан по природа
Член од
4 март 2017
Мислења
90
Поени од реакции
45
Слушам дека имало позитивни ефекти против опаѓање на косата со употреба на маска која се прави од две лажички сенф и едно лажиче цимет.
Смесата се нанесува на коса и се остава да делува околу половина час а потоа нормално се одмива со шампонот кој си го употребувате вообичаено. Доволно е три пати неделно да ја третирате косата со оваа маска и како што велат некои, резултати во квалитетот на косата и намалувањето на опаѓањето се приметува уште после првиот месец.
Сенфот и циметот ја подобруваат циркулацијата на главата, прават подобра прокрвавеност и др.
Треба да се проба:)
Само триење со лук, ништо друго. Загарантирано помага во враќање на косата и спречување на опаѓање.
 
Член од
5 мај 2016
Мислења
1.330
Поени од реакции
854
Само триење со лук, ништо друго. Загарантирано помага во враќање на косата и спречување на опаѓање.
Имам слушнато и за тој начин на лекување на косопад, но мислам дека е ептем застарен и за денешно време тешко применлив од причина што миризбата која ќе ја шириш околу тебе нема да биде пријатна, како за колегите на работа, така и за домашните, партнерите, абе сите усвет ќе бегаат од тебе како од лепрозен;)
Циметот и сенфот е супер комбинација и нова измишљотина која не е на одмет да се проба, мислам на тие луѓе што имаат проблем со опаѓањето на косата.
Лично за мене да ти кажам дека фала богу таков проблем немам. Цел живот мијам коса секојдневно и употребувам разни шампони(не многу скапи), ја фарбам редовно..и пак ми е густа,расте како трева:)
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Абе сигурно со триење со лук ќе ја вратите косата.
 

Mr.MisteryMan

Шарлатан по природа
Член од
4 март 2017
Мислења
90
Поени од реакции
45
Имам слушнато и за тој начин на лекување на косопад, но мислам дека е ептем застарен и за денешно време тешко применлив од причина што миризбата која ќе ја шириш околу тебе нема да биде пријатна, како за колегите на работа, така и за домашните, партнерите, абе сите усвет ќе бегаат од тебе како од лепрозен;)
Циметот и сенфот е супер комбинација и нова измишљотина која не е на одмет да се проба, мислам на тие луѓе што имаат проблем со опаѓањето на косата.
Лично за мене да ти кажам дека фала богу таков проблем немам. Цел живот мијам коса секојдневно и употребувам разни шампони(не многу скапи), ја фарбам редовно..и пак ми е густа,расте како трева:)
Нема врска, миризбата трае само пола саат - саат најмногу, а и плус после еден саат откако ќе се истриеш со лук, секако дека можеш да се избањаш. Сум го користел тој метод, затоа и ти кажувам и до сега само тој метод најмногу ми помогнал. :D
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Само триење со лук, ништо друго. Загарантирано помага во враќање на косата и спречување на опаѓање.
Пробано, не помага. Дури и Пилфудот како најмоќен раствор за зголемување/подобрување на циркулацијата на скалпот не помага нешто посебно.
 

Mr.MisteryMan

Шарлатан по природа
Член од
4 март 2017
Мислења
90
Поени од реакции
45
Пробано, не помага. Дури и Пилфудот како најмоќен раствор за зголемување/подобрување на циркулацијата на скалпот не помага нешто посебно.
Деновиве ќе се распрашам дали генетиката игра нешто улога, знам дека лукот помага на луѓе на кои им опаднала косата неприродно (стресови, нервози и други ситуации), а притоа немаат опаѓање на косата со генерации (ќелавоста може да биде и наследна). Знам дека на сите до сега што сум им го препорачал истово, на сите им помогнало, а ниту еден од нив нема ќелавост со генерации. Останува да го пробаш тоа @katinakatalina што го препорачува па да ни кажеш дали помага. :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom