Сè за опаѓањето на косата - совети и искуства

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Деновиве ќе се распрашам дали генетиката игра нешто улога, знам дека лукот помага на луѓе на кои им опаднала косата неприродно (стресови, нервози и други ситуации), а притоа немаат опаѓање на косата со генерации (ќелавоста може да биде и наследна). Знам дека на сите до сега што сум им го препорачал истово, на сите им помогнало, а ниту еден од нив нема ќелавост со генерации. Останува да го пробаш тоа @katinakatalina што го препорачува па да ни кажеш дали помага. :D
Генетиката игра огромна улога. Во суштина таа е и главниот и најчестиот причинител за ќелавоста. Имам лук триено на главата, имам ставано чај сварен од листовите на орев и коприва, ама верувај дека ништо не помогнало. Единствено имав приметено силно зајакнување на косата, но не и растење, со миење на косата со свински сапун, наместо со шампон и мал раст на коса со Пилфудот од 5%. И по се што пробав, ќе гледам да се држам до советите на докторите или евентуално употребата на свински сапун.
 

peac+tapanar

музицар
Член од
22 јануари 2015
Мислења
71
Поени од реакции
18
Веројатно тоа се имплантите со коса кои се прилепуваат на келавата површина (за кои се збори на последниве неколку страни), а не трансплантација на коса. Трансплантацијата на коса се прави со свои влакна, многу е поскапа од 450 евра и истата дава трајно постоење на влакното.
Ne ne.bas nekna go prasav,toa so lepenje da ne bilo 500 e.a ova kako presaduvanje bilo ne lepenje,ama posle 3 god kosata izgleda poleka ke padjala posto e vestacki presadena od vestacka kosa zavisi kako ja odrzuvas pa posle ako sakas pak istata postapka:)
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Ne ne.bas nekna go prasav,toa so lepenje da ne bilo 500 e.a ova kako presaduvanje bilo ne lepenje,ama posle 3 god kosata izgleda poleka ke padjala posto e vestacki presadena od vestacka kosa zavisi kako ja odrzuvas pa posle ako sakas pak istata postapka:)
Во секој случај мислам дека вештачка коса неможе/несмее да ти се пресади. Замисли некој да ти всади во кожата синтетичко влакно. Можеби станува збор за нешто како што е лепењето на влакна на веѓите/надградба, па после одреден период да падне.
 
Член од
6 април 2015
Мислења
396
Поени од реакции
128
Мене ми помогна фолната киселина , сега не ми пага косата
 
Член од
1 јуни 2016
Мислења
6
Поени од реакции
0
Поздрав до сите, пред неколку дена обично пред да ја мијам косата ја трлам со рака да ја размрсам, и приметувам дека додека го правам тоа од неа ми паѓаат по неколку влакна постојано.. значи секој пат додека ја трлам губам по 5-10 влакна да бидам буквално прецизен...

Прашањето ми е дали ова може да сугерира на почеток на опаѓање на косата, или не мора да значи... бидејки воошто не сум обратил внимание порано на ова не знам дали било случај во минатото или почна од сега.. инаку косата ми е нормална како и секад, значи не забележувам дека негде имам изгубено влакна буквално ми е нормална како и секад ме загрижува само тоа што кога ја трлам силно со рака ми паѓаат влакна. Инаку машко сум и немам баш долга коса.

Би ве замолил да ми пишете што мислите околу ова, многу би ми значело прво на памет ми текна тука да се обратам :) поздрав до сите.
 
Член од
1 јуни 2016
Мислења
6
Поени од реакции
0
Плус сакам да прашам доколку стварно почне да ми опаѓа, дали тоа е знак на некоја опасна болест, или не може со сигурност да се утврди додека не појдам на лекар ?
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Пoчни со б комплекс, заедно со Бетавитет и почни да јадеш интегрален сусам и бадеми секој ден. По 20-на грама од двете би било доволно - ако не ти помине за 2-3 недели ќе пробаш со друг метод.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.613
Поени од реакции
18.058
Плус сакам да прашам доколку стварно почне да ми опаѓа, дали тоа е знак на некоја опасна болест, или не може со сигурност да се утврди додека не појдам на лекар ?
Над 50% од машка популација има ваква болест.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.595
Поени од реакции
34.784
Поздрав до сите, пред неколку дена обично пред да ја мијам косата ја трлам со рака да ја размрсам, и приметувам дека додека го правам тоа од неа ми паѓаат по неколку влакна постојано.. значи секој пат додека ја трлам губам по 5-10 влакна да бидам буквално прецизен...
Прашањето ми е дали ова може да сугерира на почеток на опаѓање на косата, или не мора да значи... бидејки воошто не сум обратил внимание порано на ова не знам дали било случај во минатото или почна од сега.. инаку косата ми е нормална како и секад, значи не забележувам дека негде имам изгубено влакна буквално ми е нормална како и секад ме загрижува само тоа што кога ја трлам силно со рака ми паѓаат влакна. Инаку машко сум и немам баш долга коса.
Би ве замолил да ми пишете што мислите околу ова, многу би ми значело прво на памет ми текна тука да се обратам :) поздрав до сите.
...неколкуте влакна кога опаѓаат од косата на главата се е тоа во нормална граница, дури може еден период да биде и поизразено да речеме пролет и есен кога и таа самата се регенерира (ако имаш папагал дома ќе видиш дека има период кога ги губи пердувите и се обновува, така и кај човекот), исто како и кожата која се љушти и самата се регенерира,


...за размислување е кога опаѓа цела дланка влакна односно на глава се забележува кругови од скалпот каде коса нема, тогаш зборуваме за некој здравствен проблем во телото од друга природа кој дава покрај другото и ваков симптом на опаѓање на коса и најчесто е од хормонско потекло...
...доколку во фамилијата родителот е ќелав највероватно и неговите синови уште порано од него ќе оќелават без никаква здравствена причина едноставно наследен фактор е одговорен за тоа ( генетика)...
... што треба да се прави? едноставно да не ја малтретираме дополнително косата со груби чешли, секојдневно и често миење и сушење со фен, често фарбање, често ставање на разни восоци и гелови (посебно модерно денес кај машките) доколку си има ,,мака,,косата сама ќе се регенерира и ние треба да помогнеме дополнително само можаби во исхраната посебно Вит Е дава зараснување на косата оти е многу важен и за сексуални проблеми настанати од дисбаланс на сексуални хормони кои се поврзани со растот односно паѓањето на косата и циркулативни движења со прсти на скалпот како масирање да би се подобрила циркулацијата на скалпот која ,, ги храни,, влакната ...
...доколку опаѓањето е наследно здравствен проблем нема- тоа е тоа ! нема што да се прави, сите комерцијални совети од лекови во вид на разни течности,ампули и што ја знам други средства се краткотрајни со ефект кој можеби е моментален и тоа сосема незадоволувачки во густина на растот, единствено што е негативно е што личноста со свои 30 години а скоро оќелавен изгледа мнооооооогу постаро, затоа пак има други моменти да се подобрат да се набилда телото да се изгледа убаво, па коса дали има нема девојките многу многу нема да приметат ! (y)



( се обрќам на дечково од фотосов :D ) - и не ме гледај така депресивно и стересно оти стресот и те како делува на други механизми кои прва работа ќе удри на опаѓање на косата, стани од кревет џогирај, вози велосипед изиграј некој баскет и ќе бидеш топ имал коса или не ! ;)
 
Последно уредено:
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.636
Поени од реакции
38.816
Плус сакам да прашам доколку стварно почне да ми опаѓа, дали тоа е знак на некоја опасна болест, или не може со сигурност да се утврди додека не појдам на лекар ?
Toa znaci deka si masko ako ti pagja, nisto strasno.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Една од причините за опаѓање на коса, поготово кај круната е атеросклероза. Обавезно проверка, паѓањето на коса е смешка у споредба со оваа опака болест.
 
Член од
5 мај 2016
Мислења
1.330
Поени од реакции
854
Една од причините за опаѓање на коса, поготово кај круната е атеросклероза. Обавезно проверка, паѓањето на коса е смешка у споредба со оваа опака болест.
Од каде го најде овој податок?
Атеросклерозата нема врска со опаѓањето на коса.
Познавам многу луѓе, на голема жалост, кои поради оваа болест се инвалиди, со ампутирани екстремитети, а имаат бујна коса.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
Познавам многу луѓе, на голема жалост, кои поради оваа болест се инвалиди, со ампутирани екстремитети, а имаат бујна коса.
Ќе ги пратиш да го гледаат документарниот за Бруно?
Не познаваш ти никој и ништо, престани да трескаш глупости и да тролаш.
 
Член од
5 мај 2016
Мислења
1.330
Поени од реакции
854
Ќе ги пратиш да го гледаат документарниот за Бруно?
Не познаваш ти никој и ништо, престани да трескаш глупости и да тролаш.
Нема никакви глупости. Не те разбирам што ти е проблемот?
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Од каде го најде овој податок?
Атеросклерозата нема врска со опаѓањето на коса.
Познавам многу луѓе, на голема жалост, кои поради оваа болест се инвалиди, со ампутирани екстремитети, а имаат бујна коса.
Еј нема?
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3853891/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK278957/
 

Kajgana Shop

На врв Bottom