Сè за опаѓањето на косата - совети и искуства

MK_Devojce

I simply don't care...
Член од
2 август 2009
Мислења
468
Поени од реакции
162
V

VeniVidiVici

Гостин
NeMiRnA:
Не верувајте у Велформ и слично,ама во ова верувајте,ова е лекот од седумфакингилјади денари!ОМГ!На некој косата му опаѓа само затоа што рмба секој месец за тие 7000 ден,се извинувам 7500 за сметките да си ги плати,а доколку не би морал,не би имал ни косопаст од нервози ! Ова во најмала рака е расипништво!

Седумфакингилјади денари!Ц ц ц ц ц ц ... за коса ... чувствувам како почнува да ми побелува од преголемо изненадување и туѓа неразумност!

VeniVidiVici:
Благодарам за убавите зборови како расипништво и неразумност.
Еве ова е класичен пример колку и зашто ние македончињата сме нарекувани некултурни сељаци непризнаени од никој. На мојот пост кој го пишував 1 час се со цел да ве запознаам со проблемот и неговите третмани вие ми одговарате дека сум неразумен расипник. Колку за информација во моите дискусии на странски форуми, мојот допринос за борба против косопадот беше ценет од другите членови и никогаш не сум добил такви навреди само заради цената на моите третмани.

Неможам да ја разберам вашата некултура и невоспотание. Немојте да се однесувате така, зашто не се глупирате само самите, туку и вашите родители кои не успеале да ве воспитаат, а и нашата држава.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: DL5
N

NeMiRnA

Гостин
Види,јас не го нападнав твојот труд и не те нападнав тебе,туку го искоментирав дека за мене е тоа незамисливо и неразумно заради фактот дека постојат навистина многу посериозни проблеми кои ги мачат луѓето,пред се здравствени и реално косопастот е некаде на дното по типот на сериозност,туку се работи за естетски проблем.7500 се пари и тоа големи за поголемиот процент македонци и немој да напаѓаш воспитување,држава и слично затоа што ретко кој може да си го приушти,особено затоа што навистина не е проблем од кој што се умира.Нели?!Тоа е мое размислување,не знам зошто се навредуваш,јас не те навредив тебе како човек,туку воопшто дека јас не сум присталица на ова.Ниту пак ти го нападнав трудот и маката како што ги нарекуваш ти.Во ред,те почитуваат заради твојот придонес по тема косопаст на странски форуми,тука сме прости македонци кои не те разбираме.Прочитај пак,не се обратив само за да те искоментирам тебе,туку пишав и моја опција на решавање на нештото кое се покажа успешно.
Најди дел од мојот пост каде што отворено те навредив.Јас само произнесов став дека не ми се допаѓа (или немам право на избор,па мора да ми се допаѓа?!)затоа што сум го имала истиот тој проблем и го надминав со некоја поевтина алтернатива и дека сметам дека се останато е џабе фрлени пари ако се работи за генетска предодреденост да го имаат тоа.Подобро ако го имаат проблемот заради хормонално нарушување нека користат соодветни медикаменти и ќе се реши.Јас лично имам намалена фукнција на тироидата и што ќе беше да не ја примам својата терапија,а фрлам 7500ден месечно,ќе ми го решат ли проблемот тие алтернативни таблети?!Естетскиот проблем ќе се намалеше,но немаше да го снема,а остатокот што се случува во моето тело ради недостаток на хормоните Т3 и Т4 не го дискутираме.Наместо да ги фрлам тие 7500 ден.месечно,платив повеќе за други лекови и третмани на жлездата и за евтиниот етирокс од 76 ден. и си го решив трајно проблемот со еднократна поголема сума,но не се работеше само за коса,туку воопшто за целото тело,ако си запознаен знаеш што се случува.Да спомнам дека индикатор ми беше косата која почна многу да ми паѓа и мислев дека не е нешто друго во прашање освен обично паѓање на коса.

Луѓето лесно се лажат за искомерцијализирани продукти,а не го гледаат својот проблем подлабоко каков е и на сметка на тоа некој чичко тн научник од Америка се богати се до моментот не го пронајдат вистинското решение и коренот на проблемот.
А да не зборуваме за моментот дека таа хемија за толку несериозен проблем треба да се прима доживотно.
Кој има проблем со естетика,нека си испита друго прво пред да се дрзне да ги конзумира прекуокеанскиве производи,а ако само едноставно опаѓањето му е проблем и сака да се надева во чудо,а генетски е предодреден,во ред.На крај краева сепак ќе го сметам за неразумно,но ок,секој со своето.И да ти повторам,став е,не е навреда упатена кон тебе,за мене неразумно е да се дадат 3000 долари за чевли чија реална вредност е 50 долари,но хеј емоционалното задоволство е друго,сите имаме различна перцепција за нештата кои не прават задоволни и мислиме дека ни помагаат некако.Затоа постојат маркетари кои ти ги потенцираат до тогаш незабележаните потреби или пак вака или онака ти создаваат нови и ги гледаш како исклучителна нужност.
Биди поздравен и чисто да ја одржиме културата на ниво,не спомувај воспитување,родители и македонци сељаци...и биди посмирен во однос на ставовите на останатите.Ова е форум и секој може да го истакне своето мислење,а ти треба да бидеш подготвен да не го сфаќаш толку лично,па да ме навредуваш мене лично.Во ред?!Сите имаме или немаме родители...а за културата која дозволува да се спомнат родители на човек кој никогаш не си го сретнал,нема да коментирам,а уште помалку да правам психолошки профил,па да се префрлам од едно на друго,не те ни познавам всушност.
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
ako mi padne kosata ko so mi paga toa znaci deka ne sum sakal jas da mi padne nego ete padnala (dokaz deka neame slobodna volja)
vtoro, visok maski hormon toa e ok
taa ako te saka i takov ke te saka
ili podobro kazano ako imas pari ke te saka i invalid da si a ne pak si nemal kosa cudo golemo
ili da si amerikanec na primer.
 
Член од
6 март 2007
Мислења
2.301
Поени од реакции
1.574
На еден српски форум прочитав за некакви таблети од фирмата Vichy, мислам дека е унгарска или австриска фирма.
Знаете ли нешто за овие таблети?
 

Шота Буби

нотар
Член од
4 март 2009
Мислења
3.087
Поени од реакции
1.780
На еден српски форум прочитав за некакви таблети од фирмата Vichy, мислам дека е унгарска или австриска фирма.
Знаете ли нешто за овие таблети?
не заморувај се со некои таблети од лично искуство,сум плаќал и по 300 марки во тоа време за некој си таблети и што, пак останав без коса!!!Ќе дојде време кога ќе кажеш море не било све до косата...
 
Член од
31 мај 2008
Мислења
803
Поени од реакции
32
мене ми паѓа косата 3-4 години а имам 22 години.Мислам дека косата е козметички проблем за мене.И да падне ништо страшно:toe:
 

smole

Ѕверотилук
Член од
26 јануари 2007
Мислења
1.693
Поени од реакции
287
Најпрво поздрав до VeniVidiVici,

и респект за големиот и опширен пост. Јас оваа пролет приметив како почиња косата поинтензивно да ми опаѓа, отидов до Зегин и ја земав првата работа која ми ја тупнаа - Foltene шампон и ампули. Опаѓањето можам да кажам дека прекина додека ги употребував ампулите (до пред некои 2 недели) ама тоа беше тоа - од нови влакна ни бутур, а залисци имам уште од пред некоја година, но бидејќи знам дека тоа ми е наследно мислам дека неможам ништо да направам. Или грешка сум?

VeniVidiVici, би те замолил да кажеш дали со комбинација на сите тие препарати освен што прекинала да ти паѓа косата почнала и да ти расте нова на места кои си ги "отпишал", да наведеш од каде ги купуваш препаратите, и да ми препорачаш лек за залистоците и генерално предниот дел на главата (Finasteride или некој друг).

Фала однапред
 

The Mummy

The world is not enough
Член од
3 мај 2006
Мислења
5.415
Поени од реакции
181
Прочитав тука за различни гелови, шампони, апчиња, чаеви и други препарати, но само едно не ми е јасно и ми ја мати водата.

Ако беше толку лесно да се запре паѓањето на косата и релативно евтино за некој со поголеми примања, зашто еден куп познати глумци, пејачи, спортисти се ќелави? Зар тие не можат да издвојат па и 1000 долари месечно само да го спречат паѓањето, бидејќи претпоставувам немаат баш желба да оќелават.

Ова ми е главен факт да мислам дека ако генетски ти е одредено да проќелавиш тогаш со сите третмани можеш само да го успориш процесот не и да го запреш.
 
V

VeniVidiVici

Гостин
Најпрво поздрав до VeniVidiVici,

VeniVidiVici, би те замолил да кажеш дали со комбинација на сите тие препарати освен што прекинала да ти паѓа косата почнала и да ти расте нова на места кои си ги "отпишал", да наведеш од каде ги купуваш препаратите, и да ми препорачаш лек за залистоците и генерално предниот дел на главата (Finasteride или некој друг).

Фала однапред
Најнапред благодарам за пофалбите. Морам да те известам дека кога се работи за MPB(Наследна машка ќелавоста) не постои третман кој е докажан дека функционира на залистоците, но тоа не значи дека лековите што ги споменав не делуваат на залистоците и предниот дел на главата туку едноставно не се направени испитувања на тој дел од главата.

Finasteride од 1 мг. лекот го купувам преку интернет од САД, но, можеш да го купиш во било која аптека во Македонија но во форма од 5мг. Многу луѓе во светот го купуваат лекот во облик од 5мг и го кршат апчето на 4 дела со што добиваат приближно иста доза и заштедуваат огромни пари. Мој совет е доколку купуваш од аптека во Македонија да го одребеш лекот Proscar затоа што е докажан. Цената му е околу 2900 денари наспроти другите кои се движат околу 1,000 денари, но со искршени апчиња на 4 дела, 1 пакување ке ти биде доволно за 4 месеци (по 800 денари на месец)

Finasteride е докажано дека делува кај скоро 90 % од пациентите со MPB но е тестиран само на делот на темето и горниот дел на главата, но тоа не значи дека нема да делува и на залистоците. Јас имав мали залистоци и со редовна употреба на лековите кои ги споменав во постот залистоците драстично ми се намалија. Мислам дека тоа е пред се резултат на Rogaine (Minoxidil) и на Propecia (Finasteride).

Мој совет за тебе е доколку си заинтересиран да направиш нешто околу овој "проблем" да започнеш со употреба на Minoxidil (Rogaine) и тоа во форма од 5%, кој што е докажан дека има поголемо дејство во обновување на косата наспроти растворот со 2% Minoxidil.

Minoxidil можеш да набавиш во сите аптеки во Македонија по цена од 450 ден месечно. Но, доколку не сакаш да се чудиш дали Minoxidilot во Македонија навистина е Minoxidil (со оглед на тоа дека Minoxidil-от кој се продава кај нас е направен во Босна и Херцеговина) мој совет е да нарачаш преку интернет од Англија (проверена страница - мој пријател купува од таму)
http://www.pharmacy2u.co.uk/search.aspx
Производот кој тие го нудат се вика REGAINE и е европско пакување на Original Rogaine од САД. Тие имаат многу ефтина понуда - за 3 пакувања цената им изнесува 49 GBP.
1 - GBP = 67 - MKD + 17 GBP за достава до Македонија.Целосната сума за наплата изнесува 3700 ден. за снабдување доволно за 3 месеци.(1,200 ден - месечно) Исто така можеш да нарачаш и 12 пакувања одеднаш, па така трошоците за еден месец ќе ги сведеш на 900 денари.

Значи:
900 денари месечно - Minoxidil
800 денари месечно - Finasteride
----
1700 денари, со кои твојот проблем со косопадот доколку е предизвикан од MPB (Наследна машка ќелавост) во голема мера ќе биде решен.

(НАЈПРВО ТИ СОВЕТУВАМ ДА ГО ПРОЧИТАШ ОРИГИНАЛНИОТ ТЕКСТ И ДА СЕ ЗАПОЗНАЕШ ТО МОЖНИТЕ СТРАНИЧНИ ЕФЕКТИ ОД ЛЕКОТ FINASTERIDE)

Ти посакувам се најдобро. Поздрав.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: DL5
Член од
14 ноември 2008
Мислења
3.418
Поени од реакции
856
денес е модерно да си ќелав, а јас пошо стално го следам светот на модата на добар пат сум да оќелам и јас :). Инаку од овие шо ги имаш опишано веројатно спаѓам во првите пошо ми е изретчена само предниот дел , баш таму како шо имаш опишано. Сеа некој баш ќелав во фамилијата немам, а вака изретчена исто му е на татко ми али тој цел живот има таква коса :) така да се надевам дека нема да го „надминам“ :)

бтњ, зедов едно од алкалоид мислам го прозиведват, некоја си течност за коса, шо се клава на гла, и демек по некое време треба да ми биди косата побујна. Па ќе видиме ...
 
Член од
31 мај 2008
Мислења
803
Поени од реакции
32
Абе мене ми е ретка косата на горниот дел,а залистоците не ми се чепнати!Бев кај повеќе дерматолози и ми рекоа дека причина се гените.Којзнае,можеби ќе имам коса некој период,ама пак ќе речам коса на паметна глава не стои :vozbud:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom