Сè за опаѓањето на косата - совети и искуства

Дискусија во форумот 'Здравје' започната од The`bItCh, 12 март 2006.

 1. Ilumious

  Ilumious Патник, педер, поет, администратор, масон

  Член од:
  29 јануари 2007
  Мислења:
  68.952
  Допаѓања:
  131.844
  Pa kelavosta ne e golem problem.Toa ne gi pravi lugeto ni malce pogrdi od tie so imaat kosa.
  Na krajot od kraistata,sepak lugeto ne se cenat spored nadvoresniot izgled...........!
   
 2. Македонец

  Македонец мразам патетика во натпис

  Член од:
  12 февруари 2007
  Мислења:
  3.839
  Допаѓања:
  3.618
  ja so imam citano za paganjevo kosa e toa deka ima poveke tezi za ovaa pojava narecena ALOPEKIJA
  edna od najpoznatite tezi e deka ova opagjanje na kosata se pojavuva poradi zgolemenoto lacenje na hormonot testosteron(ama sepak ne znaci deka covekot ke bide tolku mnogu naelektriziran tuku naprotiv toj ke bide se povekje iznemosten poradi nesoodvetnoto lacenje na ovoj hormon)

  ianku kaj mene u familija na nikoj vlakno ne mu fali a sepak se pozitivno naelektrizirani vo taa smisla(sexualno de-za maskata strana zboram)
  i to e to ...znaci decki ako vi fali kosa ne se zamarjte so okolinata se zavisi od toa sto imate vo glavata(njabitno karakter) a ne od toa so vi e na glavata!:helou:
   
 3. Птичји Грип

  Птичји Грип Без влакна на јазикот!

  Член од:
  26 јануари 2007
  Мислења:
  770
  Допаѓања:
  7
  Да но сепак косата е украс.
  ALOPECIJA е болест каде што косата паѓа несразмерно и главата има изглед како да е искубана на различни места.
   
 4. Македонец

  Македонец мразам патетика во натпис

  Член од:
  12 февруари 2007
  Мислења:
  3.839
  Допаѓања:
  3.618
  nema veza Alopecija ne znaci deka kosata dobiva izgled kako iskubana tuku Alopekijata e koga pocnuva kosata da se gubi postepeno pocnuvajki od temeto!
   
 5. Птичји Грип

  Птичји Грип Без влакна на јазикот!

  Член од:
  26 јануари 2007
  Мислења:
  770
  Допаѓања:
  7
  Алопеција

  Напролет и наесен косата најмногу паѓа. Паѓањето може да биде предизвикано и од некои ситуации - породување, стрес предизвикан од смртни случаи, развод, општа анестезија, важен испит. Од сите овие настани дури по 3 до 6 месеци доаѓа до "необјасниво" испаѓање на косата и периодична ќелавост. Познато е и дека многу строга диета, недостиг од витамини или недостиг од железо може да доведе до паѓање на косата. Исто така, бојадисувањата на косата ги оштетуваат и најупорните влакна. За да дознаете дали може да се спречи паѓањето на косата треба да се посоветувате со дерматовенеролог, кој по испитувањата ќе констатира дали косата може да се обнови и дали постои ефикасен начин на лекување.

  Преодна алопеција - Ако се работи за преодна алопеција (ќелавост) косата се заздравува за неколку месеци без лекување. Бидејќи алопецијата психички дејствува на болниот, дерматовенерологот, може да пропише и витамини, иако тие сами од себе нема да го поттикнат растењето на косата.

  Лекување - Најчесто се даваат витамини, особено од групата Б и аминокиселини - биотин пилули или интрамускуларни инјекции. Оваа кура трае три месеци. Постојат и некои додатоци за локален третман на влакната на косата и за забавување на испаѓањето на косата.

  Трајно испаѓање на косата - Кога косата "паѓа" без престанок подолго време витамините и козметиката не користат. Најчеста причина за "вистинската" алопеција е хормоналното нарушување. За илустрација, кај жените во време на менопаузата недостигот од женски полови хормони дејствува на проретчување на косата што може да се забави со надомесно хормонално лекување. И намалена работа на штитната жлезда, може да предизвика значително испаѓање на косата, кои често е проследено и со психичка и физичка забавеност, дебелеење, зимурливост и депресија. Андрогената алопеција, машки тип ќелавост е предизвикан од вишок машки хормони, ги погодува пред се мажите. Од оваа алопеција не се поштедени ниту жените, кои се почесто го имаат овој проблем. Често таквата алопеција е наследна и лесно се препознава.

  Лекување: ако се работи за жените се даваат препарати за намалување на активноста на машките хормони (антиандрогени). Во случај на сериозно испаѓање на косата ова лекување се комбинира со препарати за локална употреба, миноксидилом. Тоа дејствува на повторното растење на косата, ширејќи ги малите крвни садови околу коренот на влакното. Ефектот е видлив дури за осум недели. Миноксидилот има контраиндикации - не смее да им се дава на жените пред 15 ниту по 65 години, како и на бремените жени. Може да дејствува на намалување на притисокот и да ја надразни кожата на главата.

  Лек за машката ќелавост - За мажите постои нов лек - финастерид, кој е и лек за хипертрофија на простата, кој на пазарот го има од пред две години. Овој лек го блокира дејствувањето на машките полови хормони на коренот на косата. Како миноксидилот, и финастеридот мора да се зема цел живот. Ако го земате нередовно по шест месеци, се губи секакво подобрување.

  Намена - Ова лекување е наменето за умерена или почетна ќелавост. И овој лек не смее да им се дава на бремени жени, ниту на жени што не користат сигурни контрацептивни средства. Ова е скап лек, кој може да се добие само на рецепт.
   
 6. Rap-Fenomen

  Rap-Fenomen

  Член од:
  1 март 2007
  Мислења:
  127
  Допаѓања:
  0
  Definitifno ne sakam da ostanem bez kosa
  za vas neznaem
   
 7. Птичји Грип

  Птичји Грип Без влакна на јазикот!

  Член од:
  26 јануари 2007
  Мислења:
  770
  Допаѓања:
  7
  Кој сака? Секој се труди по еден или друг начин да ја задржи,но природата си е природа.Генот си е ген.
   
 8. UnLiMiTeD!!!

  UnLiMiTeD!!!

  Член од:
  25 јануари 2007
  Мислења:
  691
  Допаѓања:
  3
  Pred nekolku meseci imav seriozen problem so paganjeto na kosata,sekoj den se poveke ja snemuvase no za sreka slucajno doznav za prepart protiv opaganje na kosa mislev deka e i toj kako onie drugi samponi i sl stvari koi sto gi imav probano prethodno i ne davaa rezultat,od prvin bev malku pesimisticki nastroen no potoa koga gi vidov rezultatite se iznenadiv i sea si go koristam i fala bogu se e ok.
  PS:Ova zvucese malku moze kako reklama,no sakav da go spodelam so site vas.
   
 9. Птичји Грип

  Птичји Грип Без влакна на јазикот!

  Член од:
  26 јануари 2007
  Мислења:
  770
  Допаѓања:
  7
  Не,напротив,мислам дека никој од админите нема да има против ако тоа што тебе ти помoгнало го споделиш со сите нас.
  Би те замолил да кажеш повеќе делаљи за лекот кој што дејствува и како се користи.
   
 10. steroidi

  steroidi

  Член од:
  4 март 2007
  Мислења:
  20
  Допаѓања:
  0
  Kosopad se vika "alopecija areata"
   
 11. steroidi

  steroidi

  Член од:
  4 март 2007
  Мислења:
  20
  Допаѓања:
  0
  Tri pati po red imav problemi so toj skapan kosopad.I na kraj pomina i sega si imam super bijna kosa.Abe sto ne probav.Od trevi,masazi,do lekovi,samponi,uste na baenje ne ojdov.Se informirav po svetski instituti i mi rekoa deka kosopadot uste ne e dovolno ispitan vo svetot voopsto,pa nema lek.Znaat samo deka organizmot na nekoi mesta na skalpot gi prepoznava folikulite kako strani tela i gi isfrla.Ne im e jasno zosto toa se slucuva.Kako i da e,Znaat deka vo 60 % slucai kosata raste povtorno.
   
 12. Fantom

  Fantom Chikara

  Член од:
  4 јуни 2006
  Мислења:
  11.450
  Допаѓања:
  788
  До пред два дена имав долга коса и ми беше битно да ми е средена и бла бла бла, ама од ко се ишишав, не ми е баш гајле дали ја имам или ја немам :)
   
 13. TWEETY***

  TWEETY*** Мy life..my rules..any questions?

  Член од:
  18 февруари 2006
  Мислења:
  2.041
  Допаѓања:
  64
  Eve eden recept od baba protiv opaganje na kosata.
  Naberete koprivi i stavete gi vo voda i zagrejte gi na topla voda.Potoa izvadete gi koprivite i so vodata izmijte si ja kosata,otkako prethodno ste ja izmile so samponi ste ja isplavile.
   
 14. Devil-King

  Devil-King Пациентот од Бардовци

  Член од:
  3 февруари 2007
  Мислења:
  1.010
  Допаѓања:
  66
  И уште еден рецепт од бабами кој вика дел бил најдобар против паѓање коса..чуден е малце ама стварно делува..
  Потребно Мозок од чавка
  Најдете некоја чавка стрелајте ја извадете и го мозокот и после тоа малце нека седи во темно и ладно место околу 3 часа а после тоа на местата кај што нема коса се нанесува стои некаде пола час и се мие...
  П.С. Ефектот е воочлив за една до две недели најмногу...
   
 15. Тањушка

  Тањушка pretty mama

  Член од:
  17 јануари 2006
  Мислења:
  366
  Допаѓања:
  28
  Абе какви рецепти, не се лажете! Најдобриот „лек“ за ќелави или проќелави мажи е скроз кратко истрижена коса! Не мора „лустер“, ама онака, „на тројка“:wink: . И изгледаат бомбонче :helou: .
   

Сподели преку: