Русија - смена во надворешната политика?

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.135
Поени од реакции
30.915
Автоматски споено мислење:

Значи не се откажуваат од истиот глуп план што докажано ги заебува.
Потсетување:

A short note tonight on something I realized today: just how much the war in Ukraine is diverging from Western expectations and war plans.

As near as I can tell, the West's plan going in was to sanction Russia into submission while stoking an insurgency in western Ukraine.

Image

This should have created a near-ideal situation (for NATO anyways) of the Russian economy collapsing from sanctions while their troops struggled against an intransigent Galician insurgency, leading ultimately to domestic unrest, Putin's ouster, and an end to the Russian threat.


Image


Image


Image


Image


This was a campaign that NATO "should" have been able to conduct safely and easily. Insurgencies require minimal supplies, the economic strength of the West would weather any side-effects of the sanctions regime, and this would always remain "short of war."
...and hence NATO's armies would have to do very little beyond deter a desperate Russian lunge and be prepared to move into Ukraine and, should circumstances so provide, a balkanized Russia as peacekeepers after the final collapse.

In the actual event, the precise opposite of this has happened. Ukraine has stayed on its feet, but turned into a black hole for Western money and arms. Meanwhile sanctions have boomeranged, leaving Russia largely unharmed while devastating Western economies.

I can only explain this result - and the fact that NATO leadership went into this war with the expectations they did and a "straight face" - as a near-total failure to evaluate the threat (and even "friendly forces") properly and then plan realistically in light of that.
Something to think about the next time you hear someone talking about how the war hasn't turned out according to Russian expectations - they've got a much better track record than NATO does thus far. /end


Addendum: The NATO plan was obviously terrible, by the way - it was basically:

Step 1: Sanctions!
Step 2: Give NLAWs and Stingers to insurgents in Europe!
Step 3: ???
Step 4: Victory!

Look, if someone gave me a plan like this and suggested we use it, I would tell him no.






 
Последно уредено:

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.339
Поени од реакции
11.970
@Vanlok


Чисто само погледни го типот



Слика од годинава.

Личниот опис говори за интелектуалната спобност во случајов. Да не ме сфати погрешно. Збор стаува секако за двете маски кои ги носи во авион, на веќе прогрласено за умрено корона.

А за тоа со нафтата. Типот од минатата година крека на твитер. Се што кажа, промаши. Така да тури му прстот.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.135
Поени од реакции
30.915
@Vanlok


Чисто само погледни го типот



Слика од годинава.

Личниот опис говори за интелектуалната спобност во случајов. Да не ме сфати погрешно. Збор стаува секако за двете маски кои ги носи во авион, на веќе прогрласено за умрено корона.

А за тоа со нафтата. Типот од минатата година крека на твитер. Се што кажа, промаши. Така да тури му прстот.
Ова е годинава?? :eek:
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.135
Поени од реакции
30.915
Ова е нешто ново за мене:

In 1918, on August 15, the US announced the termination of the existence of Russia, broke off diplomatic relations and the next day the American expeditionary force "Siberia" began landing in Vladivostok, which remained in the Far East until April 1920.


Traditionally, it is believed that the US & Russia have never fought with each other. However, there was an episode in our history when Americans invaded Russian soil with weapons in their hands. The idea of a military invasion of Russia arose in the ruling circles of the US

even before the victory of the October Revolution. On the eve of October 24 (November 6), 1917, the US Ambassador to Russia, David Rowland Francis, in a telegram to Washington, offered to send several divisions of American troops to Russia via Vladivostok or Sweden.

On February 21, 1918, the same Francis, reporting on the situation in Soviet Russia, proposed to immediately begin military intervention. "I insist on the need to take control of Vladivostok, and transfer Murmansk & Arkhangelsk to the control of Britain & France."


Има уште, на линкот.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.678
Поени од реакции
11.905
Ова е нешто ново за мене:

In 1918, on August 15, the US announced the termination of the existence of Russia, broke off diplomatic relations and the next day the American expeditionary force "Siberia" began landing in Vladivostok, which remained in the Far East until April 1920.


Traditionally, it is believed that the US & Russia have never fought with each other. However, there was an episode in our history when Americans invaded Russian soil with weapons in their hands. The idea of a military invasion of Russia arose in the ruling circles of the US

even before the victory of the October Revolution. On the eve of October 24 (November 6), 1917, the US Ambassador to Russia, David Rowland Francis, in a telegram to Washington, offered to send several divisions of American troops to Russia via Vladivostok or Sweden.

On February 21, 1918, the same Francis, reporting on the situation in Soviet Russia, proposed to immediately begin military intervention. "I insist on the need to take control of Vladivostok, and transfer Murmansk & Arkhangelsk to the control of Britain & France."


Има уште, на линкот.
 
Последно уредено:

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.135
Поени од реакции
30.915
Суреално е да го слушаш Ленин (ако е тој нараторот). Никогаш немаше да се нафатам да не беше поставено тука и сега... Но повеќето време зборува за кметовите и стандардни советски срања, едвај пар зборови кажа за Америте и без никакви специфики на инкурзијата кај Владивосток.

Да ми ги вратиш назад тие 9 минути! :unsure:
Автоматски споено мислење:

Но сериозно, вака површно и во комбинација со други моменти - инкурзијата веројатно била замислена како помагање на болшевиците да го уништат царството одвнатре. Долгорочниот план сигурно бил нешто во насока евентуално да ја распарчат земјата и потоа да ја колонизираат. Документирани се нивни плеткарења и помагања на болшевиците. Само се заебале гадно, од полуспособно царство направиле многу поспособен Советски Сојуз... Потоа кога СССР дегенерирал во корупција, западните успеале од тоа да направат силна Русија која денес им копулира родител 2 на воен и геополитички план.

Сега пак пробуваат нешто, трета среќа? :D
 
Последно уредено:

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.723
Поени од реакции
23.827
Суреално е да го слушаш Ленин (ако е тој нараторот). Никогаш немаше да се нафатам да не беше поставено тука и сега... Но повеќето време зборува за кметовите и стандардни советски срања, едвај пар зборови кажа за Америте и без никакви специфики на инкурзијата кај Владивосток.

Да ми ги вратиш назад тие 9 минути! :unsure:
Автоматски споено мислење:

Но сериозно, вака површно и во комбинација со други моменти - инкурзијата веројатно била замислена како помагање на болшевиците да го уништат царството одвнатре. Долгорочниот план сигурно бил нешто во насока евентуално да ја распарчат земјата и потоа да ја колонизираат. Документирани се нивни плеткарења и помагања на болшевиците. Само се заебале гадно, од полуспособно царство направиле многу поспособен Советски Сојуз... Потоа кога СССР дегенерирал во корупција, западните успеале од тоа да направат силна Русија која денес им копулира родител 2 на воен и геополитички план.

Сега пак пробуваат нешто, трета среќа? :D
Мене ми личи ќе да е ова 4та среќа ?
Првата е уништувањто на Киевска Русија и подоцна издигањто на Московија во Руска Империја.
 
Член од
9 август 2012
Мислења
285
Поени од реакции
1.309
Зрно по зрно, погача!


Откако престана официјалната продажба на многу кросовери, логично беше да се претпостави дека дел од јавноста ќе обрне внимание на Ulyanovsk Patriot. Особено, функционерите кои ја изгубија можноста да купат Dusters, Cretas и други „увозни“. Сепак, како што се пожалија дилерите, фабриката за автомобили во Улјановск не можеше да ја задоволи навистина зголемената побарувачка. Продавачите имаат природен недостиг на патриоти, како и сродни пикапи. Официјалниот УАЗ делумно го потврди проблемот. Според претставник на компанијата, Улјановск успешно се справува со сите дојдовни нарачки од државата, а исто така испраќа одреден број автомобили до дилерите. Очигледно, тиражот на автомобили за приватни купувачи беше недоволен. Сепак, според прогнозите што ги споделија жителите на Уљановск, залихите на дилерите треба да бидат обновени до крајот на оваа година. И автомобилската фабрика во Улјановск најде производствени партнери со цел да ги состави своите автомобили надвор од Русија. Според прелиминарните податоци, постигнатите договори подразбираат лансирање на три семејства автомобили на две склопувачки места! Така, во рамките на потпишаниот меморандум, во Куба ќе се организира производство на теренци Patriot, како и претставници на „стариот карго асортиман“, односно „лепчиња“, „полноглавци“ и други „класици“ на УАЗ. Се очекува сите формалности да бидат решени до средината на декември, по што Островот на слободата ќе ја добие првата серија комплети за возила. И во првиот квартал од следната година ќе започне производството на комерцијалното семејство Про, а проектот го започнува друга компанија, а не таа што има намера да прави Патриоти и „лебови“. Покрај тоа, делегација од државата Гана дојде во Улјановск. Резултатот беше и склучување на договор за партнерство: во првиот квартал од следната година, UAZ ќе биде ставен на склопување на одредена африканска фабрика. Мини-филм објавен од порталот „Уљановск њуз“ се покажа како мала сензација. Во него, Ранис Јакупов, водечки дизајнерски инженер во Sollers Engineering, отворено вели дека првиот модел што ќе го користи турбодизелот JAC ќе бидат камионите Pro! И само тогаш Патриот ќе добие дволитарски мотор со тешко гориво. Накратко да потсетиме дека минатото лето компанијата Солерс пушти во употреба нова стара фабрика за дизел мотори. Сериското производство на мотори обезбедени од кинескиот Јак започна во Јелабуга, на производствена локација која претходно беше во сопственост на Форд. Овој мотор доаѓа со шест-брзински мануелен менувач. Тие, пак, ќе ги произведува Моторната фабрика Заволжски.
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.138
Поени од реакции
4.777
Не знам што мислеше Западот со повлекувањето на брендовите од Русија.
Да беше некоја земја која нема сопствена авто индустрија, можеби би имало ефект, иако и тоа е знак прашалник заради конкуренцијата, т.е. не е само Западот што произведува автомобили.
Русија има авто индустрија. Некој секако ќе ја пополнеше празнината.
Повлекувањето на производителите и општо од Рускиот пазар им беше контра-продуктивен потег.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.678
Поени од реакции
11.905
Не знам што мислеше Западот со повлекувањето на брендовите од Русија.
Да беше некоја земја која нема сопствена авто индустрија, можеби би имало ефект, иако и тоа е знак прашалник заради конкуренцијата, т.е. не е само Западот што произведува автомобили.
Русија има авто индустрија. Некој секако ќе ја пополнеше празнината.
Повлекувањето на производителите и општо од Рускиот пазар им беше контра-продуктивен потег.
Додај го на ова и фактот дека кога и` воведуваш секакви санкции и ембарга на државата од чиј што пазар се повлекуваш, по автоматизам што и да останало од твоја технологија и производство во таа држава, државата има право да го превземе и да го прогласи за свое, па немој после да се жалиш на прекршување на авторски права и интелектуална сопственост кога ќе видиш неодобрени копии од твојата технологија во туѓи производи.

Тоа што своеволно си го оставил не под клуч, туку и си им го оставил на други со потпис црно на бело по автоматизам повеќе не е твое.
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.723
Поени од реакции
23.827
Најбитната работа изгледа не ја приметувате кај санкциите. Компанијата која и да е, еве Кока - Кола може не сакале да се повлечат затоа што пазар од 150 милиони не е така едноставно да го напуштиш и замениш со нов пазар или повеќе пазари со 150 милиони. САД, Канада, Австралија и ЕУ извршија притисок врз своите компании и им се заканија дека ако не се повлечат тие ќе треба да плаќаат казни, пенали па си размислиле подобро да изгубат 1 милијарда долари годишно отколку да плаќаат казни од 1 милијарда годишно а башка и кај нивните домашни дебили со испрани мозоци да изгубат кредибилитет и да ги уништат и тие пазари. Вака само Русија ја губат а башка кај своите добиваат на значење поради тоа што се на " вистинската и праведната страна " и ете му се спротиставиле на Путин.
 
Член од
30 јануари 2014
Мислења
659
Поени од реакции
385
Не е така. Само мал дел од компаниите навистина се повлекле од Русија. Доста од нив останаат, или се ребрендираа или формираа нови компании. Имаат Украинците листа, скоро 1000 компании се уште бркаат биѕнис таму, некои се и стратешки. На пример се уште продава и апдјтира софтвер за ЦНЦ машини, кои се користаат во фабриките ѕа оружје. Рајфхајѕен банка прави профит мерено со милијарди долари. Швајцарија нема повлечено ни една компаније. Грчките сопствениц на бродови превезуваат руска нафта која треба да е под санкции. Итн, итн.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.784
Поени од реакции
26.347
Не е така. Само мал дел од компаниите навистина се повлекле од Русија. Доста од нив останаат, или се ребрендираа или формираа нови компании. Имаат Украинците листа, скоро 1000 компании се уште бркаат биѕнис таму, некои се и стратешки. На пример се уште продава и апдјтира софтвер за ЦНЦ машини, кои се користаат во фабриките ѕа оружје. Рајфхајѕен банка прави профит мерено со милијарди долари. Швајцарија нема повлечено ни една компаније. Грчките сопствениц на бродови превезуваат руска нафта која треба да е под санкции. Итн, итн.
Само нас праските ни останаа…
 

Kajgana Shop

На врв Bottom