Русија - смена во надворешната политика?

Член од
28 декември 2015
Мислења
3.391
Поени од реакции
5.863
Федеральныј МРОТ с 1 јанварја 2020 года С началом нового года в России вновь изменилсја размер минимальној оплаты труда. Президент России подписал закон, которыј устанавливает величину минималки на 2020 год (Федеральныј закон от 27.12.2019 № 463-ФЗ). МРОТ с 1 јанварја 2020 года вырос с 11 280 рублеј до 12 130 рублеј. То есть минимальнаја зарплата в России выросла на 850 рублеј. При этом во многих регионах минималка выше федерального МРОТ (см. таблицу в конце статьи). МРОТ в России с 1 јанварја 2020 года - 12 130 рублеј в месјац
Источник: https://www.gazeta-unp.ru/articles/52411-mrot-s-1-yanvarya-2020-goda-v-rossii

Минималец во РФ = 155 евра месечно. Блам.
Јебитачен стандард има главнина на население, нема што.
Али таман е за по комуналки, 3 породици напикани во едно стначе, ќе се присоберат малку, троа на црно кавкасци, може некој ќе части цел спрат вотка, живео друг Путка.
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
neznam ti kaj si bil i setal ama jas sum bil i vo kaliningrad i vo rostov i samara i sochi... sum bil i vo aziskiot del vladivostok i nahodka...

a sum bil i vo mongolija kade osven vo ulanbator do vcera ziveea nomadski zivot vo satori. denes ima 5-6 grada golemi ko prilep so zgradicki od 3-4 sprata i mocuriste ili pustina okulu niv.
Не зборите за ист Ростов! Ти си бил во Ростов на Дон, ова е друг Ростов во Јарославска област!
Автоматски споено мислење:

Источник: https://www.gazeta-unp.ru/articles/52411-mrot-s-1-yanvarya-2020-goda-v-rossii

Минималец во РФ = 155 евра месечно. Блам.
Јебитачен стандард има главнина на население, нема што.
Али таман е за по комуналки, 3 породици напикани во едно стначе, ќе се присоберат малку, троа на црно кавкасци, може некој ќе части цел спрат вотка, живео друг Путка.
Цел си породица бе влав :D , одамна веќе не живеат повеќе фамилии во еден стан, тоа било после војната!
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.391
Поени од реакции
5.863
Не зборите за ист Ростов! Ти си бил во Ростов на Дон, ова е друг Ростов во Јарославска област!
За никаков Ростов не шкраба ликот, тој бил на Антарктик и на Месечината и секаде ебел ко на норма. Интересна појава е патолошки лажов на виртулена платформа, штета што неам образовање во психологија, вакви примероци ко тој што си го цитирал се за во учебници :)
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Веројатно сметаш дека цела Русија личи на Москва и Санкт Петербург. Да ,ама не.





Ова е вистинската Русија - сиромаштија, беда и нечистотија
Вакви документарци да појдеш по США и Булгарија на тони можеш да снимиш, па и уште поекстрим! Кажувај гачки на публика пред кооперација, овде лујџето се сетики тро прошетани!
Автоматски споено мислење:

За никаков Ростов не шкраба ликот, тој бил на Антарктик и на Месечината и секаде ебел ко на норма. Интересна појава е патолошки лажов на виртулена платформа, штета што неам образовање во психологија, вакви примероци ко тој што си го цитирал се за во учебници :)
Ооо а тек ти каков материјал си за психоанализа, го јадеш другарчето со километри :facepalm:
 
Член од
6 август 2011
Мислења
2.067
Поени од реакции
2.344
Многу лоша тактика имаш избрано за пропаганда.Али кај малоумници,ова проаѓа.))))
Пропаганда ... дали си нормален?
Веројатно видеата се напраени во Hollywood со специјални ефекти.
Пропаганда е кога сакаш да претставиш една лага како вистина.
Повели ,сподели што во тиа видеа е лага!!!!
 
Последно уредено:

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.344
Поени од реакции
22.641
Не зборите за ист Ростов! Ти си бил во Ростов на Дон, ова е друг Ростов во Јарославска област!
Автоматски споено мислење:


Цел си породица бе влав :D , одамна веќе не живеат повеќе фамилии во еден стан, тоа било после војната!

Jas mu odgovoriv za toa sto napisa, deka Rusija ne e samo Moskva ili Sankt Pitersburg. Zborot mi bese deka i drugite gradovi ne im se losi, ne pravev sporedba megu dvata rostova. Inace da jas zboram za Rostov na Donu.
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.391
Поени од реакции
5.863
Вакви документарци да појдеш по США и Булгарија на тони можеш да снимиш, па и уште поекстрим! Кажувај гачки на публика пред кооперација, овде лујџето се сетики тро прошетани!
Автоматски споено мислење:


Ооо а тек ти каков материјал си за психоанализа, го јадеш другарчето со километри :facepalm:
Не ми е другарче, можеби ти е татко што вака се возбуди. Не те паметам нит по ник нит по аватар, аморфно све, да не имаш некој butthurt по темиве па вака клизачи?
Автоматски споено мислење:

Не зборите за ист Ростов! Ти си бил во Ростов на Дон, ова е друг Ростов во Јарославска област!
Автоматски споено мислење:


Цел си породица бе влав :D , одамна веќе не живеат повеќе фамилии во еден стан, тоа било после војната!
Која војна бе антички северен фиромјанец, хунза,
коммуналки питера


Еве ти ги и ден денес живи и здрави, каква црна војна.
Сериозно мислиш дека можеш да протнеш такви ефтини лаги коа на два клика ти е реалноста?
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.344
Поени од реакции
22.641
За никаков Ростов не шкраба ликот, тој бил на Антарктик и на Месечината и секаде ебел ко на норма. Интересна појава е патолошки лажов на виртулена платформа, штета што неам образовање во психологија, вакви примероци ко тој што си го цитирал се за во учебници :)

Najinteresni se vakvi kurotni kako tebe sto ke napisat nekoja glupost pa na kraj ke mora site gomna da gi izedat...



Eve ti reportaza od svetskoto vo rusija so gradovite nabrojani. Ke me vidis vo dres na Vardar na nekoj fotki... Ima i fotki od geto vo Kaliningrad i krsh zgradata u koja prestojuvav a i red drugi dobri raboti za rusija.
Автоматски споено мислење:

на два клика ти е реалноста?


Ohhh care, sega se e jasno, ti formiras mislenje so 2 klika na net... :tapp:
 
Последно уредено:
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.391
Поени од реакции
5.863
Najinteresni se vakvi kurotni kako tebe sto ke napisat nekoja glupost pa na kraj ke mora site gomna da gi izedat...



Eve ti reportaza od svetskoto vo rusija so gradovite nabrojani. Ke me vidis vo dres na Vardar na nekoj fotki... Ima i fotki od geto vo Kaliningrad i krsh zgradata u koja prestojuvav a i red drugi dobri raboti za rusija.
Автоматски споено мислење:





Ohhh care, sega se e jasno, ti formiras mislenje so 2 klika na net... :tapp:
И кој си ти сеа, тоа ниското дебелото? :D
2 клика тоа е, а имам слушано за тоа од луѓе кои живееле по такви места, сигурно не халуцинирале. И сеа точно е или не е тоа на 2 клика што е?

Туку што пара е добра курва во Боливија, за другар прашувам?
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.344
Поени од реакции
22.641
И кој си ти сеа, тоа ниското дебелото? :D
2 клика тоа е, а имам слушано за тоа од луѓе кои живееле по такви места, сигурно не халуцинирале. И сеа точно е или не е тоа на 2 клика што е?

Туку што пара е добра курва во Боливија, за другар прашувам?
Ti rekov koj sum, ima sliki razgledaj ke vidis ako tolku te kopka...

Kurva u bolivija kolku kosta so 2 klika i ti drugar ti ke doznaete, prestpostavuvam ke doznaes i nesto poveke ako te kopka, ama jebi ga ona vistinskoto bara mnogu poveke a toa ti go nemas... Doduse moze nekoj sto ziveel tamu i ne haluciniral da ti dolovi.

Nekoj so 2 klika nekoj direkno od centarot zatoa i koga diskutirame i pravime sporedbi nema nikogas da bide isto. Ni priblizno.
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.391
Поени од реакции
5.863
Ti rekov koj sum, ima sliki razgledaj ke vidis ako tolku te kopka...

Kurva u bolivija kolku kosta so 2 klika i ti drugar ti ke doznaete, prestpostavuvam ke doznaes i nesto poveke ako te kopka, ama jebi ga ona vistinskoto bara mnogu poveke a toa ti go nemas... Doduse moze nekoj sto ziveel tamu i ne haluciniral da ti dolovi.

Nekoj so 2 klika nekoj direkno od centarot zatoa i koga diskutirame i pravime sporedbi nema nikogas da bide isto. Ni priblizno.
Гопник, точно е или не е точно тоа од двата клика?
Јас земам инфо и од нет и од паталци, не се проблем русите, русофилите се, тоа е интересна ментална состојба :)

Не знам шпански, па си викам мора да знаеш, мора да си бил таму :D Ама стварно си бил, нели?
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.344
Поени од реакции
22.641
Гопник, точно е или не е точно тоа од двата клика?
Јас земам инфо и од нет и од паталци, не се проблем русите, русофилите се, тоа е интересна ментална состојба :)

Не знам шпански, па си викам мора да знаеш, мора да си бил таму :D Ама стварно си бил, нели?
ne druze ne e tocno.

na pocetokot internetot nemase dovolno informacii. do pred 10tina godini moze da se kaze deka bese soliden izvor na informacii ama poslednive 10 e preplaven so sekakvi gluposti taka da dobrite informacii obicno se zakopani pod 100tina strani propaganda i gluposti pogotovo za nekoj posensitivni temu ko rusija.

mislam deka e cista glupost da gradis mislenje za drzava i narod bazirano na 2 klika, jas iako sum bil vo poveke gradovi tamu, po rabota i turisticki, iako znam prilicno dosta likovi tamu i od tamu pak ne bi se osmelil da komentiram i vadam zaklucoci kako tebe. od ona jas sto vidov i doziveav mozam da kazam deka ziveat prilicno OK zivot, mene iskreno me potsekase na nesto kako sto imavme nie vo bivsata ni drzava ama ete ne mora da e toa tocno, toa moze da kaze strikno nekoj sto ziveel tamu podolgo.

ko sto gledas od fotkite na drugata tema iako uglavno fudbalski, ima i dobri i losi strani rusija. jas pisuvam sto gledam i dozivuvam, kako sto e bez pritoa da filuvam, toa sto ete ti si pravis nekakvi filmovi za mene si e pred se tvoj problem.

i da, sum bil vo bolivija i poveketo drzavi vo juzna amerika. ako imas paricka, sakas ubavo i prilicno eftino da pomines pogotovo ako veke te interesiraat kurvi sibaj vo peru. poskapo e od bolivia ali vo lima mozes da se dvizis vo LAS FLORES kade 80-90% od lugeto zborat angliski pa ke se snajdes. se sto sakas samo ke te najde. e sega ako imas bar malo poznavanje od spanski i ne se sramis ke pomines poeftino i podobro pa duri i bolivia bi mozel da ja istrazis, interesna drzava e...

ps. MIRAFLORES e naselbata, LAS FLORES, bese plazata i delot kade ima dosta interesni restorani.
 
Последно уредено:

chef_cook

._perlous
Член од
25 октомври 2011
Мислења
4.295
Поени од реакции
13.156
Пропаганда ... дали си нормален?
Веројатно видеата се напраени во Hollywood со специјални ефекти.
Пропаганда е кога сакаш да претставиш една лага како вистина.
Повели ,сподели што во тиа видеа е лага!!!!
Ја нормален сум,а ти?

Скриена пропаганда,спин.
Значи темата е: Русија - смена во надворешната политика?
И ти од ништо предивикан се убацуеш со две видеа као демек видете кое срање е Русија.
Целта знам која ти е,мотивот незнам кој ти е.Само предпоставувам.
Виедата не ги гледав.Пошто знам одприлка што тема се,и не не ги негирам.Може и да се 100% точни,не викам не.
Али неможеш да генерализираш.За секој град или држава може да се некопа многу компромат!
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.391
Поени од реакции
5.863
ne druze ne e tocno.

na pocetokot internetot nemase dovolno informacii. do pred 10tina godini moze da se kaze deka bese soliden izvor na informacii ama poslednive 10 e preplaven so sekakvi gluposti taka da dobrite informacii obicno se zakopani pod 100tina strani propaganda i gluposti pogotovo za nekoj posensitivni temu ko rusija.

mislam deka e cista glupost da gradis mislenje za drzava i narod bazirano na 2 klika, jas iako sum bil vo poveke gradovi tamu, po rabota i turisticki, iako znam prilicno dosta likovi tamu i od tamu pak ne bi se osmelil da komentiram i vadam zaklucoci kako tebe. od ona jas sto vidov i doziveav mozam da kazam deka ziveat prilicno OK zivot, mene iskreno me potsekase na nesto kako sto imavme nie vo bivsata ni drzava ama ete ne mora da e toa tocno, toa moze da kaze strikno nekoj sto ziveel tamu podolgo.

ko sto gledas od fotkite na drugata tema iako uglavno fudbalski, ima i dobri i losi strani rusija. jas pisuvam sto gledam i dozivuvam, kako sto e bez pritoa da filuvam, toa sto ete ti si pravis nekakvi filmovi za mene si e pred se tvoj problem.

i da, sum bil vo bolivija i poveketo drzavi vo juzna amerika. ako imas paricka, sakas ubavo i prilicno eftino da pomines pogotovo ako veke te interesiraat kurvi sibaj vo peru. poskapo e od bolivia ali vo lima mozes da se dvizis vo LAS FLORES kade 80-90% od lugeto zborat angliski pa ke se snajdes. se sto sakas samo ke te najde. e sega ako imas bar malo poznavanje od spanski i ne se sramis ke pomines poeftino i podobro pa duri i bolivia bi mozel da ja istrazis, interesna drzava e...

ps. MIRAFLORES e naselbata, LAS FLORES, bese plazata i delot kade ima dosta interesni restorani.
Да, точно е, имаш и тазе видеа за визуелна потврда, не мора само текст. Или лепени и монтирани се? И јас бев изненаден на кое реално ниво е Русија, мислев дека е на многу повисоко, али пошто иам работено и работам со руси меѓу други, кажуваат што е и како е, а имаш погоре и официјален извор за минимална плата во русија која лично Путин за наголемил за цели 11 евра за 2020 година, туѓ срам ме изеде коа видов, 155 евра минималец, помалку од Босна, Македонија, Србија, со Албанија нешто тука е. Тоа ти се 9500 денари. Сфаќам до некаде луѓе што величаат Америка, макар да и тоа е безвеза, ама Русија...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom