Русија - смена во надворешната политика?

Член од
8 февруари 2020
Мислења
878
Поени од реакции
827
Системот ми наложува да не бидам психопат, да не ставам отров надвор и да не убивам кучиња, на пример, со жилет, дерејќи им ја кожата.
Со драго срце ги почитувам тие препораки на системот и нема потреба да се сомневам во нивната исправсност. Здравиот разум, нормалната човечка етика тоа го налага.

После инсистирањето на ад-хоминем пристап, одеднаш ти се споија тркалцата у психопатската глава за продуктивна дискусија?
Епа не сум ти ја на копче, за тебе кога ќе ти прдне да го стискаш пали/гаси.

Немам ја никаков проблем да набројам у што тоа е Русија боља од земјите кои ги наброја. Всушност има еден мој пост од неодамна баш околу ова. Едноставно, немам обврска ниту желба да се повинувам на каприци или желби на некој кој тебе и слични.
Ако немаш желба и обврска што се плеткаше... или гледајќи дека некој ти ги напаѓа словенските браќа и немањето аргументи почна да бладаш нешто ...

Немаш никаков проблем, ама никако да наброиш, а трошиш време да кажеш кој е психопат, кој е глуп итн итн. Не се срами, на повеќето ни е јасно кој твојот капацитет. Освен копи пејст од втора светска војна, друго тешко дека човек ќе најде некој конкретно срочен пост.
Продолжи си почитувај си го и системот и попчињата, никој не ти брани. Само многу е патетично кога плачеш дека не чинел системот :tapp:

Значи да се вратиме на темата
СССР имаше изгубено 27М жители и речиси сите економски јаки градови и индустрија им беше срамнета со земја
Јапонија ако не беше срамнета не знам кој друг беше, па ене ги каде се. Германија случајно да не беше помилувана, или па Англија, Кина па да не броиме колку па тие луѓе имаат изгубено ... како тие земји се кренаа е прашањето ?? Зашто "милата и нежна" Русија не е ни во топ 10 економии, иако ги имаат сите предуслови што ги кажувате.
 
Последно уредено:
Член од
23 јануари 2016
Мислења
1.067
Поени од реакции
1.737
Занчи единствено мерило за силата на државата е воената сила.
ti so taja voena sila, ko nekoja video igra da igras. sto ako germanija e na nekoj nacin pod SAD (tocno e iako na specificen nacin i ne pod tolku direktno vlijanie kako prvite decenii posle ratot, inace nemase sega da se zakacaat za nesto kako nord stream 2 nego odma ke ja povlekoa opaskata, ama ete im pokazaa zabi i go teraat projekotot iako SAD postojano im se zakanuva) koga prosecniot germanec ima podobar zivot od prosecniot zitel na rusija? realno dolgorocno nisto ne vredi voenata sila ako narodot nema pristoen zivot. so resursite koi gi ima rusija i so naucnicite koi gi imala preku dolg rok smesno e na koj level e drzavata.

inace ne veruvam deka rusija znacitelno ili brzo ke ja podobri situacijata, naprotiv mislam deka vlijanieto na rusija ke se namali preku slednite decenii. momentalno so SAD ima samo edna prava svetska sila i edino kina vo tek na slednite 30 godini moze da im go zagrozi toj status ili da im se zblizi, dolgorocno mozda i indija mada tie za sega se daleku od toa.
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
1.107
Поени од реакции
1.654
ti so taja voena sila, ko nekoja video igra da igras. sto ako germanija e na nekoj nacin pod SAD (tocno e iako na specificen nacin i ne pod tolku direktno vlijanie kako prvite decenii posle ratot, inace nemase sega da se zakacaat za nesto kako nord stream 2 nego odma ke ja povlekoa opaskata, ama ete im pokazaa zabi i go teraat projekotot iako SAD postojano im se zakanuva) koga prosecniot germanec ima podobar zivot od prosecniot zitel na rusija? realno dolgorocno nisto ne vredi voenata sila ako narodot nema pristoen zivot. so resursite koi gi ima rusija i so naucnicite koi gi imala preku dolg rok smesno e na koj level e drzavata.

inace ne veruvam deka rusija znacitelno ili brzo ke ja podobri situacijata, naprotiv mislam deka vlijanieto na rusija ke se namali preku slednite decenii. momentalno so SAD ima samo edna prava svetska sila i edino kina vo tek na slednite 30 godini moze da im go zagrozi toj status ili da im se zblizi, dolgorocno mozda i indija mada tie za sega se daleku od toa.
Германците имаат среќа што не одвојуваат многу за војска туку за порационални потреби, америчката воена сила и сите организации кои се под ДоД се како огромен тумор на америчкото општество, може некои 0,7-0,8% од население добиваат скоро третина од буџет секоја година, остали 99,2% им остануваат 2/3 за сите потреби на федерално ниво, настрана ребаланси, итни фондови, црни фондови, тие 800 бази по свет не седат празни, некој мора да добива тендер да лета лименки кока-кола со Ц-5 Галакси до Диего Гарсија островче заборавено од Бог во Индиски океан, сета таа логистика, америчката воена структура е страшна ствар. Со тие пари што ги трошат на војни потреби можат да позлатат улици во секој град и село низ Америка што се вели, можат да решат еден куп проблеми, да направат колонија на Марс и да остане за ситно.
Сите кои ќе се фатат на таа замка на трошење на "одбрана" се луди, како кинезиве кои градат носачи на авиони со парна турбина во 2020 година :D Секоја година се повеќе одвајаат за тоа, ќе видиме понатаму.
 
Член од
18 мај 2008
Мислења
4.840
Поени од реакции
8.684
Германците имаат среќа што не одвојуваат многу за војска туку за порационални потреби, америчката воена сила и сите организации кои се под ДоД се како огромен тумор на америчкото општество, може некои 0,7-0,8% од население добиваат скоро третина од буџет секоја година, остали 99,2% им остануваат 2/3 за сите потреби на федерално ниво, настрана ребаланси, итни фондови, црни фондови, тие 800 бази по свет не седат празни, некој мора да добива тендер да лета лименки кока-кола со Ц-5 Галакси до Диего Гарсија островче заборавено од Бог во Индиски океан, сета таа логистика, америчката воена структура е страшна ствар. Со тие пари што ги трошат на војни потреби можат да позлатат улици во секој град и село низ Америка што се вели, можат да решат еден куп проблеми, да направат колонија на Марс и да остане за ситно.
Сите кои ќе се фатат на таа замка на трошење на "одбрана" се луди, како кинезиве кои градат носачи на авиони со парна турбина во 2020 година :D Секоја година се повеќе одвајаат за тоа, ќе видиме понатаму.
Па дека кока колите и горивото ги плаќа американскиот буџет не би рекол. Од војните што се случуваат по Светот и тие ги подбуцнуваат или пак замрзнатите конфликти најмногу профитираат прво компаниите за оружје, а потоа посредно и нивниот буџет. Потоа добрата што можат членките на НАТО и останатите во нивната сфера на влијание да ги купуваат по поевтина цена се принудени да ги купуваат од САД по повисоки цени. Исто доларот сигурно немаше да е светска валута ако САД не беше империја итн. итн.
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
1.107
Поени од реакции
1.654
Па дека кока колите и горивото ги плаќа американскиот буџет не би рекол. Од војните што се случуваат по Светот и тие ги подбуцнуваат или пак замрзнатите конфликти најмногу профитираат прво компаниите за оружје, а потоа посредно и нивниот буџет. Потоа добрата што можат членките на НАТО и останатите во нивната сфера на влијание да ги купуваат по поевтина цена се принудени да ги купуваат од САД по повисоки цени. Исто доларот сигурно немаше да е светска валута ако САД не беше империја итн. итн.
Зависи, многу компании за оружени системи и нивни добавувачи се вечни загубари и да не е постојаниот инфлукс од долари ќе рикнат за месец дена. Све се плаќа од буџет, логистиката се планира унапред и за тоа треба буџетски односно пари од даноци на граѓаните, тие се фамозните 1% односно не се ни толку, кои ја цицаат америчката економија, не дека банкарите се нешто светци но тие протестите со Вол стрит беа misguided, точно е дека ги спасуваа со даночни пари банките но тоа е сума помала од онаа која секоја година се фрла за оружените сили и безбројни пратечки разузнавателни агенции и приватни контрактори.
Во базите во Ирак и Афган имале Бургер кингови и Пица хатови отворени за аскер, пошто навика, замисли која ситуација е тоа во insurgency mode, несфатливо.
 
Член од
18 мај 2008
Мислења
4.840
Поени од реакции
8.684
Зависи, многу компании за оружени системи и нивни добавувачи се вечни загубари и да не е постојаниот инфлукс од долари ќе рикнат за месец дена. Све се плаќа од буџет, логистиката се планира унапред и за тоа треба буџетски односно пари од даноци на граѓаните, тие се фамозните 1% односно не се ни толку, кои ја цицаат америчката економија, не дека банкарите се нешто светци но тие протестите со Вол стрит беа misguided, точно е дека ги спасуваа со даночни пари банките но тоа е сума помала од онаа која секоја година се фрла за оружените сили и безбројни пратечки разузнавателни агенции и приватни контрактори.
Во базите во Ирак и Афган имале Бургер кингови и Пица хатови отворени за аскер, пошто навика, замисли која ситуација е тоа во insurgency mode, несфатливо.
Ама колку луѓе вработуваат тие компании производители на оружје? Колку даноци влегуваат тука заради војните кои ги подбуцнуваат? Исто е и со петродоларот или пак уценувањето на ,,сојузниците" да го купуваат нивниот челик наместо кинескиот.
Поентата ми е сигурно има математика да се биде империја, зашто го цицаат речиси цел Свет.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
9.836
Поени од реакции
8.091
Ама колку луѓе вработуваат тие компании производители на оружје? Колку даноци влегуваат тука заради војните кои ги подбуцнуваат? Исто е и со петродоларот или пак уценувањето на ,,сојузниците" да го купуваат нивниот челик наместо кинескиот.
Поентата ми е сигурно има математика да се биде империја, зашто го цицаат речиси цел Свет.
Буквално доктрината на Хитлер ја напиша....
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
1.107
Поени од реакции
1.654
Ама колку луѓе вработуваат тие компании производители на оружје? Колку даноци влегуваат тука заради војните кои ги подбуцнуваат? Исто е и со петродоларот или пак уценувањето на ,,сојузниците" да го купуваат нивниот челик наместо кинескиот.
Поентата ми е сигурно има математика да се биде империја, зашто го цицаат речиси цел Свет.
Да ги собереш сите замешани во воено-индустрискиот комплекс на САД, од војска па се до последен добавувач на минерална вода за икс база, не се повеќе од 1%, тоа е 3,25 милиони народ, реално може да се 2,6-2,8 милиони, 0,7-0,8% некаде, самиот аскер им е 1,3 милиони, вклучувајќи арми, нејви, ер форс, маринс, стратиџик форсис.
Продажбата на оружје е повеќе политичка ситуација, второстепено економска, со извоз од 10-12 милијарди годишно, да имаат 10% профит (што е СФ али ај) тоа се 1-1,2 милијарди, спореди со 650+ милијарди буџет и остали издатоци од 100+ милијарди долари, само за рат против тероризам потрошиле до сега 2 трилиони долари екстра.

Империјата е најдобра во магија, магично ги претвара т.н. јавни пари во приватни.
Не дека тоа не го прават сите влади, но најмоќната е пуштена на најјако, логично :)
 
Член од
18 мај 2008
Мислења
4.840
Поени од реакции
8.684
Да ги собереш сите замешани во воено-индустрискиот комплекс на САД, од војска па се до последен добавувач на минерална вода за икс база, не се повеќе од 1%, тоа е 3,25 милиони народ, реално може да се 2,6-2,8 милиони, 0,7-0,8% некаде, самиот аскер им е 1,3 милиони, вклучувајќи арми, нејви, ер форс, маринс, стратиџик форсис.
Продажбата на оружје е повеќе политичка ситуација, второстепено економска, со извоз од 10-12 милијарди годишно, да имаат 10% профит (што е СФ али ај) тоа се 1-1,2 милијарди, спореди со 650+ милијарди буџет и остали издатоци од 100+ милијарди долари, само за рат против тероризам потрошиле до сега 2 трилиони долари екстра.

Империјата е најдобра во магија, магично ги претвара т.н. јавни пари во приватни.
Не дека тоа не го прават сите влади, но најмоќната е пуштена на најјако, логично :)
Петродоларот, диктирањето на сојузниците од кого и за колку да купуваат и уште мал милион бенефити ги рамнат сметките. Да се биде империја отсекогаш било исплатливо, зашто на крајот секоја сметка може со нечиви пари да ја платиш.
 
Член од
1 ноември 2005
Мислења
1.787
Поени од реакции
776
ЕУ државите забранија лет на Рускиот хуманитарен авион за Италија pa ovie moraa od okolu.

 
Член од
28 декември 2015
Мислења
1.107
Поени од реакции
1.654
Петродоларот, диктирањето на сојузниците од кого и за колку да купуваат и уште мал милион бенефити ги рамнат сметките. Да се биде империја отсекогаш било исплатливо, зашто на крајот секоја сметка може со нечиви пари да ја платиш.
Петродолар што врска има со нивната армија која не се финансира со петродолар туку со долар од Џо Паблик?
Има луѓе во Империјата кои се опаруваат, има и такви на кои империјата не им носи ништо добро, зависи за кој слој на население се работи, САД или било која земја се состојат од класи на луѓе кои можат меѓусебе да имаат понешто заедничко но може да немаат ништо, како што нема ЦЕО на Халибартон со некој редов кој се вратил без очи и без три прсти на десна рака од Ирак или со рандом Џо кој работи две работи за да плати кирија и режии и да подигне деца.
 
На врв Bottom