Русија - смена во надворешната политика?

Член од
24 април 2008
Мислења
10.705
Поени од реакции
11.962
Мудрецот од планината за тебе, Хусеин.
Трендоленд, твојата „библиотека“ у мал прст ја имам.
Пишувај на темата, не ми се јадат казнени за тебе.
Казнени поени ќе јадеш бидејќи ти секогаш првиот одиш оф-топик, а не поради мене.

Не знаеш ни малиот прст каде ти е бидејќи не гледаш подалеку од носот, а уште помалку па што е тоа библиотека.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.993
@Dexter26 Еве ги Хусеин, моите постови. Ти се пронајде у нив и почна со „мирке, мирке“. Тагиран е друг член, ама пошо си дежурен у сеење глупоќа, си ја имаш мувата на капата.
Не сум јас русофоб туку империјалофоб. Жител сум на мала земја, мал народ и мојот став е дека треба да си коректен со големите сили, а не им лижеш газ или да војуваш во нивно име. Дојди до тој level, па да праиме муабет. Ако праите разлика меѓу јенките и големата мечка пошо „јазикот ни бил сличен, словенски браќа“ и слични говна, тогаш единствен извор на надворешна политика ви е трендоленд (и ми е жал за вас русофилите, а смеење ми изазива овој што живее у западна Европа и тажи по Сибир - мислам патетика до крв).
Има ли поголема хипокризија од твојата @Pina ?
Мастурбираш на Русија, а живееш во нејзин голем противник. Русија сега е иста како сите светски сили по уредување (освен Кина, формално) и све околу себе го гледа отприлика како слон шо ги пази мравките кога оди. Народот....имам кратко време живеено со Руси, поголеми гомна у живот немам упознаено од нив, арогантни створови од некоја руска провинција што у џеб ги носев и по образование и по однесување. Немаа ни чуено каде е „таа Македонија“. Руската империја има збришано цели народи, номадски племиња од Сибир, Јакутија, далечниот исток, а народи како киргистанци, казахстанци, така ги има асимилирано, да не си го знаат веќе сопствениот јазик. Русофилството во Македонија треба да се забрани со закон. Ниту историски сме имале некаква поддршка, ниту ќе имаме во иднина. А ти ако сакаш да си држиш до достоинство (што го немаш у моментов), качи се на авион и оди да живееш таму, па кога од аеродром до хотел ќе те стрпаат корумпирани руски џандари заради само за нив познати причини да дојдеш пак да пишеш на форумов и да ни кажеш како е.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.846
Поени од реакции
26.439
@Dexter26 Хусеин, станувам во 6 саат како секој чоек што работи и што е интелектуалец. Леонардо да Винчи своевремено зборел дека спиење е губење време. Тебе те погодува што те гаѓам меѓу рогови у тие трендо-тезите на кои си им апостол на форумов, па измишљаш мирки, миленки....да биде иронијата поголема, мирко хермафродитот е проруски настроен и е поблиску до твоите научни фантастики од геополитика. Не се р'чкај со некој шо има поголемо животно искуство, знаење и природна интелигенција од тебе, само ќе си се измочаш сам себе.
Според интензитетот на тоа што си го истрескал тука на форумов сабајлево, најверојатно работиш како чувар, пошто имаш време „интелектот“ да го трошиш до толку по форумов...
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.705
Поени од реакции
11.962
@Dexter26 Еве ги Хусеин, моите постови. Ти се пронајде у нив и почна со „мирке, мирке“. Тагиран е друг член, ама пошо си дежурен у сеење глупоќа, си ја имаш мувата на капата.
Хехе, сега па почна да си вадиш оправданија за твојата глупоќа и за твојата мува на капата.

Јас единствено ти реплицирав дека Македонците не се русофили, туку русофоби, и се согласив со тебе дека русофилијата треба да се забрани со закон, но под услов со нејзе да се забранат и еурофилијата и амерофилијата.

Твојата реплика беше дека русофилите се луѓе чиј што единствен извор на надворешна политика им бил Трендоленд, а јас ти реплицирав дека ако човек каже нешто добро за Русија, тоа не го прави русофил, исто како што и потсетувањето што Русија има/нема направено за нас Македонците, споредено со тоа што западот го има/нема направено за нас Македонците, не доаѓа од Трендоленд, туку доаѓа од фактите кои јас ги помнам за периодот до 2001 година и после 2001 година.

Еве ти ги за споредба последните статии кои јас сум ги цитирал од Офф.нет .

За првиот цитат можам да ти потврдам дека е точен и веродостоен, бидејќи сум корисник на Вип ТВ и можам да ти потврдам дека навистина имаат проблем со електронскиот програмски водич.

За македонскиот превод на филмовите и сериите не можеме да ги обвиниме Вип ТВ, бидејќи тие не го прават преводот, туку самите телевизиски канали бираат кој ќе им ги преведува филмовите и сериите.

Но за македонскиот превод на нивниот електронски програмски водич, випосаните навистина заслужуваат признание за неписменост.

https://off.net.mk/lokalno/mediumi/kako-se-vika-beti-na-nashki

Како се вика Бети на нашки?

4 Јуни 2018 - 15:32



За вториот цитат исто така можам да ти потврдам дека е точен и веродостоен, бидејќи навистина се прават подготовки во Европскиот Парламент за дебата и усвојување на реформа со која Интернетот ќе биде подлежен на цензура.

Европската Унија предлага усвојување на контроверзен и не баш добронамерен член на законската регулатива за заштита на авторските права, со кој се отвора вратата за Интернет цензура во државите членки на ЕУ.

Имено, предложениот член 13 за кој треба да се дискутира на 20 јуни 2018 и на 21 јуни 2018, а потоа и да се гласа за истиот, предвидува воведување на регулирање на Интернет содржините пред истите да бидат објавени.

Со ваквиот член, Интернет провајдерите и хостинг компаниите ќе бидат обврзани да користат софтвер за препознавање и филтрирање на авторски заштитени содржини, вклучувајќи и содржини кои се` дел од човечкото секојдневие, како на пример билборди и реклами покрај кои некој(а) се фотографирал(а) или снимил(а) видео запис, но бидејќи содржината на билбордот/рекламата е` авторски заштитена, објавувањето на фотографијата/видео записот на Интернет ќе биде блокирано.

Истото би важело и за споделувањето на текстови или извадоци од текстови на Интернет кои се` заштитени со авторски права, без разлика дали истите се објавуваат за информативни или за комерцијални цели.

https://off.net.mk/vesti/internet/eu-kje-go-ubie-internetot-kakov-shto-go-poznavame

ЕУ ќе го убие Интернетот каков што го познаваме

4 Јуни 2018 - 10:52

Неодамна усвоениот GDPR е малку офтика и малку мачкање очи (вистинските злотвори ги заболе дали сте кликнале за колачиња), но она што следува допрва ќе го уништи ќефот на слободниот Интернет.



На 20 и 21 јуни пред Европскиот парламент ќе се најде уште една контроверзна легислатива поврзана со Интернетот која по европските институции ферментира уште од 2016 година. Таа ќе ги принуди сите што ставаат содржини на Интернет, пред да објават нешто, тоа прво да мине низ филтер кој автоматски ќе ги блокира оние содржини кои потенцијално кршат нечиј копирајт со што на ЕУ потенцијално ѝ се дава увид во целата Интернет содржина.

Интернет провајдерите и веб платформите кои вдомуваат содржини ќе мора да имплементираат комплексни системи за содржинско препознавање и филтрирање за да го задоволат спорниот член 13 кој се оправдува со желбата за пофер распределба на приходите. Сомничавите сметаат дека ваквата легислатива е само маска за идната цензура и се прашуваат зошто некои дигитални стартапи би започнале во ЕУ наместо на некое друго место на светот во кое нема да им виси европскиот Дамоклов меч на филтрирањето.

Многумина стравуваат дека ваквиот копирајт член дефинитивно ќе им пресуди на сите ремикси, мемиња, секакви облици на пародии и сè друго што денешниот Интернет го прави шарен и разигран.

Во една хипотетичка ситуација, нема да можете да објавите своја видео снимка од ургентен јавен интерес, на пример пожар во комшиската зграда, ако негде во позадина на тоа видео има билборд со реклама чиј копирајт е во рацете на Проктер и Гембл.

Но информациите сум ги цитирал од Офф.нет , па според твојата изопачена логика, очигледно Трендо ги напишал и не треба да бидат третирани како точни и веродостојни.

Мирке, единствен кој има проблем на темава со одење оф-топик и тропање глупости без никаква самоконтрола и без ниту барем минимална проверка на фактите, си ти.

Жал ми е да те информирам, но твојот лажен интелектуализам вреди колку пвеводбеничкиот стиропор на објектите од проектот Скопје 2014 - однадвор делува на имитација, одвнатре е` евтина лага.
 
Последно уредено:

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.993
@jamajka Јас, како чоек сум скептик и неверник, таков ми е карактерот. Тоа што се имам интелектуално надградено и те гледам тебе од авион - тоа е, јеби га. Може си имал прилика да се едуцираш, а не си ја искористил, може природно немаш памет, битно го исполнуваш првиот услов да си вморон, а тоа е да си неинформиран ќутук, абдал. Не можам да ти помогнам.
Јас сум го критикувал паторот - тебе те болело.
Јас го критикувам заев - тебе не ти е јасно зошто и го толкуваш тоа како „вртење капа“. Наспроти тоа, додека беше паторот на власт, ти го критикуваше заев и сега го критикуваш заев - јебала те конзистентност вморонска. Значи (ова е вморонски збор за разјаснуење) - ај скини ми се ску*ца - јас и ти сме светлосни години разлика. И доста ми го потиш....

@Dexter26 Хусеин,
глеам си се трудел да најдеш шо офф-нет бљувотина си сервирал овде, па само да те потсетам дека во темата за домашна политика напраи блокада со постирање на текст, кој не го линкуваше, туку целосно го ископира на 4 страни, ќе го паднеше форумов за малку.
Тебе трендоленд ти е главен извор за информирање и повеќе би рекол дека те жалам за тоа. Имаш некој интерес, ама и внатрешна ментална блокада која не може да го надмине овој провинцијализам (побарај на оффнет-речник што значи ова) и таа, крајно време е да ја надминеш. Трендо е еден мизерен спинер, квазиинтелектуалец што ги преќуте најцрните години на оваа несреќна држава. Ги преспа во ДМ во Дебармаало, на седенки со илче педерчето (гебелс wannabe) и бетмен (funny wannabe) и неговата селекција за внатрешна и домашна политика, тенденциозна селекција, со намена, откако му секнаа изворите за да ќути ко риба и откако си го прати пуленот у зандана, ти ми ги сервираш овде ко „битни работи“ и „гоооооолема филозофија“. Благо кажано, за греота си, благо. Види на google.com побарај некогаш нешто друго, жити све.

За сите газолижачи на путин,
не сум русофоб. За разлика од вас, шо руси познавате од телевизија, јас имам и пријатели од различни делови од Русија, Краснојарск, Екатеринбург, со кои сум седел, разговарал, сум се дружел. Русија е империја, тип на држава у која не сте живееле и абер немате како функционира. Не е тоа „веселата недојдија“ и “zion“ од колумните на Мирко Велиновски и никој не го боли к***т дали сте вие словени или сте „словенски браќа“ со некого. Да биде иронијата уште поголема, најчесто вие сте и вморони, кои се и антикуси, кои со сатар ја сечат словенската врска со другите народ од таа група - така да, боли глава од вашата мизерија и незнаење. Јас никогаш не сакам да генерализирам и ја коментирам општата надворешна политика на Русија која кон помали народи е потценувачка, асимилаторска, навредлива и омаловажувачка. Од Русија во овие 25-6 години независност не сме добиле НИКАКВА поддршка како народ и држава, апсолутно. Добивме само изјави на министерството за надворешни работи, лани, кога сакаа да развијат инцидент и војна која само ќе оди во нивни прилог. Ова не значи дека сум фан и љубител на јенките. Нивниот интервенционизам и мешање во внатрешни работи на многу држави по светот ми смета повеќе отколку на вас. Факт е дека врз оваа територија тие се тие што имаат контрола, а Русија е нем посматрач и секакви обиди за кокетирања со Русија со која тие во моментов имаат многу затегнати односи, заедно со Британија, за нас е неповолно. Ниту Русија се нуди да биде наш протектор, сојузник, застапник во спорови, ниту воено, туку само сакаше да испровоцира судир во кој ние ќе си ги пое***е животите, а тие ќе кажат „Ете, Америка ова, Америка она....“ Преку к** од таков сојузник, фала! Ниту пак е Русија на некое воено ниво да може да им парира на јенките во моментов, што се виде пред неколку месеци во Сирија. Не ја одбрав Америка јас - таа не одбра нас. Јас најмногу би сакал да иаме мудра дипломатија, ама од народ као вас - таква не може да пркне и да се изгради (така да, тоа ми е судбината јбг).
На кутриот јамајка знам дека ќе му се запали главата ако прочита оволку зборови наеднаш пошо тој му е капацитетот, ама ете, морав ова да го напишам. Слободно продолжете да вреѓате (тука чекам главно да се истакне Декстер „Хусеин“ 26 и вол(к)от познат како шија мусли-путинлавер-панславик-антикусмаќедоникус)
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.846
Поени од реакции
26.439
@jamajka Јас, како чоек сум скептик и неверник, таков ми е карактерот. Тоа што се имам интелектуално надградено и те гледам тебе од авион - тоа е, јеби га. Може си имал прилика да се едуцираш, а не си ја искористил, може природно немаш памет, битно го исполнуваш првиот услов да си вморон, а тоа е да си неинформиран ќутук, абдал. Не можам да ти помогнам.
Јас сум го критикувал паторот - тебе те болело. Ј
ас го критикувам заев - тебе не ти е јасно зошто и го толкуваш тоа како „вртење капа“. Наспроти тоа, додека беше паторот на власт, ти го критикуваше заев и сега го критикуваш заев - јебала те конзистентност вморонска. Значи (ова е вморонски збор за разјаснуење) - ај скини ми се ску*ца - јас и ти сме светлосни години разлика. И доста ми го потиш....
Вака кога ќе те види човек на прв поглед делуваш као да имаш нешто да кажеш... Али кога ќе те прочита му станува јасно со каков куртон си има работа... Шизофренијо, ти и фекалот ги отворивте профилите за време на шарената револуција и директно почнавте да какате во политички теми. Со ист интензитет на навреди и со истото ниво на ароганција, за да изгледате супериорно... Типично однесување на папата... А за разликата... Точно има разлика, можеби не се мери во светлосни години ама во димензија на размислување можеби... Ти ќе бидеш и ќе си останеш самобендисан клошар, а можеби со тек на времето и ќе се научиш да бидеш и супериорен на форумот...И тоа е добро по твојата психа, зошто кога ќе отидеш на работа и ќе видиш дека некој деген те јебе, добро ќе биде да имаш некаква сатисфакција кога ќе дојдеш на форумов, да ги истуриш фрустрациите за твојата неспособност .... Тоа се гледа и по твојата идеологија, праведна распределеност бараат претежно неспособните...
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.705
Поени од реакции
11.962
...

@Dexter26 Хусеин,
глеам си се трудел да најдеш шо офф-нет бљувотина си сервирал овде, па само да те потсетам дека во темата за домашна политика напраи блокада со постирање на текст, кој не го линкуваше, туку целосно го ископира на 4 страни, ќе го паднеше форумов за малку.
Тебе трендоленд ти е главен извор за информирање и повеќе би рекол дека те жалам за тоа. Имаш некој интерес, ама и внатрешна ментална блокада која не може да го надмине овој провинцијализам (побарај на оффнет-речник што значи ова) и таа, крајно време е да ја надминеш. Трендо е еден мизерен спинер, квазиинтелектуалец што ги преќуте најцрните години на оваа несреќна држава. Ги преспа во ДМ во Дебармаало, на седенки со илче педерчето (гебелс wannabe) и бетмен (funny wannabe) и неговата селекција за внатрешна и домашна политика, тенденциозна селекција, со намена, откако му секнаа изворите за да ќути ко риба и откако си го прати пуленот у зандана, ти ми ги сервираш овде ко „битни работи“ и „гоооооолема филозофија“. Благо кажано, за греота си, благо. Види на google.com побарај некогаш нешто друго, жити све.

...
Секогаш кога остануваш без аргументи со кои би им реплицирал на твоите неистомисленици, употребуваш изрази од типот на "вморон", "сендвич", "куртон" и слични, а за мене единствено ти текнува на Трендо и Трендоленд.

Благо кажано, единствен кој е тука за греота си ти, можеби не ќе беше да знаеше барем да отвориш Гугл, а камо ли па да бараш на Гугл.

Ако некој има демонстрирано во повеќе наврати ментална блокада на форумов - па еве и на оваа тема изминативе 2 дена, тоа си ти.

Одбиваш да дискутираш на конкретната тема, одбиваш да коментираш за конкретните факти кои ете ти ги црно на бело, ама затоа никогаш не пропушташ шанса да плукаш по изворот на информацијата, се палиш како вавилонска к_рва на најскапиот муштерија.

Но да ти бидам искрен, само тоа и може да се очекува од некој како тебе, бидејќи ти немаш ама баш никаков интерес за ништо, освен за да плукаш и да им лепиш етикети на тие кои не се согласуваат со своите ставови.

Со таква ментална блокада, чудо е како успеваш до носот да погледнеш, а камо ли па до Трендо и Трендоленд.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.993
У реду е мастурбатори на путин, јас имам и психологија прилично голема библиотека дома и јасно ми е. Вие сте мали луѓе шо морате идоли да имате за да се осеќате реализирани у животот. Поточно сакате да бидете и ебени и тепани. Кој како сеа...јамајка ушина рука на ликот и делото на паторот, декстер на трендо, а и он е притаен вморон, скриен сендвич....така, вие мора да си имате идоли, таа ви е дијагнозата.
Не сте ме увредиле со зборови....мене увреда ми е шо губам време со вас.
 
Член од
20 јули 2014
Мислења
3.212
Поени од реакции
8.457
Што убаво би му дошол Ростов на Pina. Или Казан. Ни црнци, ни Арапи, ни Кинези. Ако оди во Ростов, летно време на Азовско море, а ако иде во Казан, едрење на Волга. Рај.

Како издржува со тоа црнците, Арапите и Кинезите во Њу Џерси, сигурно многу му е тешко...
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.705
Поени од реакции
11.962
У реду е мастурбатори на путин, јас имам и психологија прилично голема библиотека дома и јасно ми е. Вие сте мали луѓе шо морате идоли да имате за да се осеќате реализирани у животот. Поточно сакате да бидете и ебени и тепани. Кој како сеа...јамајка ушина рука на ликот и делото на паторот, декстер на трендо, а и он е притаен вморон, скриен сендвич....така, вие мора да си имате идоли, таа ви е дијагнозата.
Не сте ме увредиле со зборови....мене увреда ми е шо губам време со вас.
Во право си, никој од нас не те навредил со зборови, ти си единствениот кој се навредува себеси со секоја наредна етикета од типот "вморон", "сендвич", "куртон", "трендо", "трендоленд", "идоли", а во претходниот коментар и самиот си ја воспостави сопствената дијагноза - ментална блокада.

Ти немаш ни б од библиотека во домот, а камо ли па во таа шупливата тиква која ти виси над рамењата. Но ако имаш книга по психологија, побарај лек за менталната блокада која самиот си ја форсираш на себеси, уверен дека секогаш си во право, а останатите се "вморони", "сендвичи", "куртони", "трендо", "трендоленд" и слични изрази кои понекогаш ветрот ги дувнува низ таа шупливата тиква која ти виси над рамењата.

Единствениот идол кој го имаш е вечниот трол, убаво вели @jamajka, на форумов си присутен од кога се појавија шареноликите идиоти низ Скопјево и низ Македонија, ама до толку се имаш занесено во шареноликата идиотска улога, што мислиш дека некој ти верува и дека си релевантен, кога во пракса си релевантен единствено и исклучиво за обожавателите на дежурните тролови на форумов.

Но не се согласувам со изразите шизофренија и самобендисан кои ги спомна @jamajka за тебе. Луѓето без ментален капацитет како тебе не можат да боледуваат од шизофренија или самобендисаност, пред се` треба да имаат памет во главата, а ти ни тоа не го имаш.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.846
Поени од реакции
26.439
Не сте ме увредиле со зборови....мене увреда ми е шо губам време со вас.
Не само со нас, туку и со плејада луѓе тука на форумов.... Бајаги си мазохистички настроен изгледа....поготово деновиве, кога си 24/7 активен... Како и секогаш кога треба да се спинува нешто..
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.705
Поени од реакции
11.962
Не само со нас, туку и со плејада луѓе тука на форумов.... Бајаги си мазохистички настроен изгледа....поготово деновиве, кога си 24/7 активен... Како и секогаш кога треба да се спинува нешто..
Горештините секогаш му удираат силно по психата.
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.832
Поени од реакции
21.962
Што убаво би му дошол Ростов на Pina. Или Казан. Ни црнци, ни Арапи, ни Кинези. Ако оди во Ростов, летно време на Азовско море, а ако иде во Казан, едрење на Волга. Рај.

Како издржува со тоа црнците, Арапите и Кинезите во Њу Џерси, сигурно многу му е тешко...
Цитираново ти е од 8 Август 1999... o_O
 
Член од
20 јули 2014
Мислења
3.212
Поени од реакции
8.457
Цитираново ти е од 8 Август 1999... o_O
Цитатот е и ден денес релевантен. Една од најголемите архиви на сериски убијци во светот е во Ростов. Не знам дали овој податок ви го имаат Бачев и Мицов на прес спомнато.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom