Русија - смена во надворешната политика?

VOLK2234

еврофоб и хомоскептик
Член од
16 септември 2008
Мислења
5.517
Поени од реакции
4.387
Бојко отиде кај Путин за да му направат ass to mouth како би можел да земе руски гас.

 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.993
Шизофрена комплекс на ниска вредност...
Gag, a be ti go veruvash deka zhiveel so Rusi shto ne chule za Makedonija i po obrazovanie vo dzheb gi staval.
Otvori muabet za bilo shto i ooop Almeida znae, bil tamo, zhiveel so se zhivo i divo, on nema neshto da ne znae, zatoa e bez somnenie "najumen na majka".
По ова што го збориш имаш шизофренија и комплекс на помала вредност.
Интелектуалното ниво е само во твојата глава. ;)
Алудираш на мене? Не те нареков мрднат бидејќи мразиш Руси туку бидејќи си за кратење на слобода на изразување поради некои типци кои не знаеле каде се наоѓала Македонија на мапа.
Немате вие ментални проблеми или некакви психофизички пречки, едноставно сте многу глупави. јамајка и волкот се штабски вморонски пацови, а чоек штом е вморон, прв услов е да биде ултра-глуп, а пина е заварувач негде, кутриот, толку му дала мајка природа....вие пошо сами сте пропалици и сакате да се поистоветувате со „големи“ лидери ко паторот и путин. Не знаете како патетично делувате како си се шприцате меѓусебно тука у оргазмите на големите достигнувања на некој шо ќе ве згази ко мравки, ама не можам да ве променам. Да се дааше така лесно памет некому, многу работи ќе беа едноставни. Модераторов штом не казнува, барем нека ја прекрсти темава во „Фелацио на Путин од страна на млади фајромски пропалици и изгубени случаи“.
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.248
Поени од реакции
16.840
E zoso vakvi muabeti, pa Putin e vistinska velicina, si igra kurot so cel Zapad i nisto ne mu mozat, malce da si prkosen i da ti e preku kur od zapadnite dvojni arsini i licemerie, ke ti prai merak na dusata koga im prireduva seksovi kako so Krim i vo Sirija delumno. Pa bolje Putin i nov svetski poredok vo vid na multipolarnost otkolku dominacija hegemonija da te gazat u sekoj pogled valkanite kauboi. Putin voopsto e dobra pojava za covestvoto zaso nosi balans. E sea glupa e tezata i nefer koga vie toa ke go pomesate so toa deka na Zapad bolje se ziveelo, da, se zivee, i sto so toa?
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.846
Поени од реакции
26.439
E zoso vakvi muabeti, pa Putin e vistinska velicina, si igra kurot so cel Zapad i nisto ne mu mozat, malce da si prkosen i da ti e preku kur od zapadnite dvojni arsini i licemerie, ke ti prai merak na dusata koga im prireduva seksovi kako so Krim i vo Sirija delumno. Pa bolje Putin i nov svetski poredok vo vid na multipolarnost otkolku dominacija hegemonija da te gazat u sekoj pogled valkanite kauboi. Putin voopsto e dobra pojava za covestvoto zaso nosi balans. E sea glupa e tezata i nefer koga vie toa ke go pomesate so toa deka na Zapad bolje se ziveelo, da, se zivee, i sto so toa?
sakas li sega almagnoza?[DOUBLEPOST=1528270573][/DOUBLEPOST]
Немате вие ментални проблеми или некакви психофизички пречки, едноставно сте многу глупави. јамајка и волкот се штабски вморонски пацови, а чоек штом е вморон, прв услов е да биде ултра-глуп, а пина е заварувач негде, кутриот, толку му дала мајка природа....вие пошо сами сте пропалици и сакате да се поистоветувате со „големи“ лидери ко паторот и путин. Не знаете како патетично делувате како си се шприцате меѓусебно тука у оргазмите на големите достигнувања на некој шо ќе ве згази ко мравки, ама не можам да ве променам. Да се дааше така лесно памет некому, многу работи ќе беа едноставни. Модераторов штом не казнува, барем нека ја прекрсти темава во „Фелацио на Путин од страна на млади фајромски пропалици и изгубени случаи“.
Убо вака што си станал рано за твојата високо интелектуално чуварска работа и си бил во можност да размислиш 2-3 саати и да срочиш еден одговор со навреди. Да не го знаев капацитетот со кој располагаш, ќе бев доста разочаран искрено да ти кажам, знам дека шефот ти е вмрон, а мораш да му се увлекуваш, ама мораш малце да се потрудиш повеќе, барем малку од малку да те сватат сериозно.... Но што е тука е...
 
Последно уредено:

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.458
Поени од реакции
81.902
Јас единствено ти реплицирав дека Македонците не се русофили, туку русофоби, .
Ми се чини дека на сите им е јасно дека Македонците мнозински се русофили. Апсолутно.
Немало дилема тука, не денес, туку од секогаш.
И не само Македонците, туку и други народи.
И Бугарите се русофили предимно и Црногорците исто, и покрај официјалните политики на нивните држави.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.846
Поени од реакции
26.439
Ми се чини дека на сите им е јасно дека Македонците мнозински се русофили. Апсолутно.
Немало дилема тука, не денес, туку од секогаш.
И не само Македонците, туку и други народи.
И Бугарите се русофили предимно и Црногорците исто, и покрај официјалните политики на нивните држави.
Тоа е така дека демократијата е во процвет...
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.832
Поени од реакции
21.962
Ми се чини дека на сите им е јасно дека Македонците мнозински се русофили. Апсолутно.
Немало дилема тука, не денес, туку од секогаш.
И не само Македонците, туку и други народи.
И Бугарите се русофили предимно и Црногорците исто, и покрај официјалните политики на нивните држави.
Линк со датум од 27 март 2018.

Извадоци ;
САД се највалијателен надворешен фактор во Македонија, Европската унија е на второ место, трета е Русија. Ова се резултати од анализата „Европската унија на раб на повраток во Република Македонија" изработена од Институтот за демократија, Социетас цивилис - Скопје и Конрад Анденауер Стифтунг што денеска беше презентирана од авторите Зоран Нечев и Ненад Марковиќ.
Во врска со прашањето, кој е најдобар сојузник на Македонија, Нечев вели дека 41,8 отсто од испитаниците сметаат дека тоа е ЕУ, а по неа следат САД (16,6 проценти) и Русија (13,8 отсто).
Мнозинството испитаници како најголем донатор во Македонија ја навеле ЕУ, со 42,8 отсто, а по неа се САД со 16,6 проценти и Турција со 8,2 отсто. За Германија се определиле пет отсто од анкетираните, а за Русија и Кина околу два процента.
Линк до PDF.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.458
Поени од реакции
81.902
Линк со датум од 27 март 2018.

Извадоци ;
И? Што со ова?

И јас имам симпатии кон руската меѓународна политика, повеќе отколку кон американската или западно-европската. Исто така имам симпатии кон рускиот народ.
Но, како и секој кој не сонува, сметам дека најпаметно за Македонија во овој момент е сојузништво не со Русија, туку со ЕУ и САД. Да не го елаборирам тоа сега на долго и широко.

Ти, како и многумина овде, мешаш русофилство со практичнофилство и рациофилство.
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.832
Поени од реакции
21.962
И? Што со ова?

И јас имам симпатии кон руската меѓународна политика, повеќе отколку кон американската или западно-европската. Исто така имам симпатии кон рускиот народ.
Но, како и секој кој не сонува, сметам дека најпаметно за Македонија во овој момент е сојузништво не со Русија, туку со ЕУ и САД. Да не го елаборирам тоа сега на долго и широко.

Ти, како и многумина овде, мешаш русофилство со практичнофилство и рациофилство.
Јас те разбрав дека зборуваш Македонците повеќе се ориентираат про-Руски отколку про-Западни и затоа ти го постував тоа, но чим зборуваш за Македонците дека имале симпатии кон Русија и нејзините политики тогаш како го знаеш тоа? Можеш да го докажеш? Само немој од типот на "знам луѓе". Крај краја и да речеме дека Македонците се мнозински русофили, што е тоа воопшто важно кога ние отсекогаш сме биле про-Западно ориентирани и не планираме да го смениме тоа во блиска иднина?

Инаку мислам дека не постојат зборовите практичнофилство и рациофилство туку практицизам и рационализм.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.458
Поени од реакции
81.902
Јас те разбрав дека зборуваш Македонците повеќе се ориентираат про-Руски отколку про-Западни и затоа ти го постував тоа, но чим зборуваш за Македонците дека имале симпатии кон Русија и нејзините политики тогаш како го знаеш тоа? Можеш да го докажеш? Само немој од типот на "знам луѓе". Крај краја и да речеме дека Македонците се мнозински русофили, што е тоа воопшто важно кога ние отсекогаш сме биле про-Западно ориентирани и не планираме да го смениме тоа во блиска иднина?
Ние сме биле и треба, во ваква ситуација, да бидеме прозападно ориентирани, ако знаеме што е добро за нас.
Не си постувал дека Македонците се про-запдно ориентирани, туку дека сметаат дека САД и ЕУ се:

- највлијателен фактор во земјава
- дека ЕУ се најголем донатор
- дека ЕУ е најдобар сојузник на Македонија

Тоа не значи дека Македонците се про-западно ориентирани, туку значи дека сметаат оти ЕУ е најголем донатор (тоа е толку очигледно и јасно, што му доаѓа исто ко да сметаат оти сонцето заоѓа на Запад), дека е најдобар сојузник и дека е највлијателен фактор.

И секој нормален кој ги има в предвид моменталните фактори, ќе се сложи со ова. И јас исто, а сепак сум русофил.
Јас сум русофил, ама сега да измислувам дека Македонија добива најголема помош од Русија, кога не е така, дека е највлијателна Русија тука, кога очигледно ги здоболе кур за тука и тн., би бил фатаморганофил. (провери дали постои овој збор)





Инаку мислам дека не постојат зборовите практичнофилство и рациофилство туку практицизам и рационализм.
No shit, Sherlock.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.705
Поени од реакции
11.962
Бојко отиде кај Путин за да му направат ass to mouth како би можел да земе руски гас.



Ми се чини дека на сите им е јасно дека Македонците мнозински се русофили. Апсолутно.
Немало дилема тука, не денес, туку од секогаш.
И не само Македонците, туку и други народи.
И Бугарите се русофили предимно и Црногорците исто, и покрај официјалните политики на нивните држави.
Верувај ми, сакам да се согласам со тебе, но лично не познавам Македонец/Македонка кој(а) има нешто добро да каже за Русија, сите ја критикуваат поради нејзината поддршка за Сан Стефанска Бугарија, сите ја критикуваат поради нејзиното сојузништво со Нацистичка Германија заклучно со 22 јуни 1941, и сите ја критикуваат дека си ги гледа само своите интерес - ова последново важи и за западот, но некако сите го игнорираат овој факт.

И во право се`, навистина Русија нема направено ништо добро за нас како нација, еве ни денес никако да и` текне да ја искористи можноста и да го осуди уништувањето на македонската држава со менувањето на уставното име - не дека Русија може нешто да направи против плавите жолтици и зајко кукурајко, но барем може да демонстрира дека е вистински пријател и сојузник на нас Македонците со осудувањето на политиките на плавите жолтици и зајко кукурајко, но нејзиното молчење - наспроти охрабрувањето од западот за менување на уставното име на Македонија - во превод значи одобрување.

Единствени кои ги познавам кои имаат нешто добро да кажат за Русија, се двајца средношколски познаници - не беа баш пријатели, не се дружевме нешто многу, но сеуште одржуваме минимален контакт преку Интернет, па затоа ги нарекувам познаници - кои за време на средношколските години постојано говореа за фаќање џаде за Австрија или Швајцарија каде што имаат роднини и пријатели.

Всушност беа тројца, третиот си замина за Швајцарија уште во втора година средно училиште, и сите очекувавме дека откако ќе матурираме и овие двајцава ќе фатат џаде за Австрија или Швајцарија. Но тие фатија џаде за Русија - каде што не познаваат никого, со години живеат таму, не знам точно колку години, бидејќи како што спомнав, одржувам само минимален контакт со нив, едниот се пофали на почетокот од 2018 година со тазе нов Фолксваген Пасат - изгледа не му одговара Лада :D , па затоа се подновил со швабски автомобил - и делува доста задоволен од животот во Русија.

Со исклучок на овие двајца, не помнам никој друг да кажал нешто добро за Русија, а како што добро знаеме, од љубов кон словенските браќа по јазично писмо и религија не се живее.
 
Последно уредено:
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.832
Поени од реакции
21.962
Ние сме биле и треба, во ваква ситуација, да бидеме прозападно ориентирани, ако знаеме што е добро за нас.
Не си постувал дека Македонците се про-запдно ориентирани, туку дека сметаат дека САД и ЕУ се:

- највлијателен фактор во земјава
- дека ЕУ се најголем донатор
- дека ЕУ е најдобар сојузник на Македонија

Тоа не значи дека Македонците се про-западно ориентирани, туку значи дека сметаат оти ЕУ е најголем донатор (тоа е толку очигледно и јасно, што му доаѓа исто ко да сметаат оти сонцето заоѓа на Запад), дека е најдобар сојузник и дека е највлијателен фактор.

И секој нормален кој ги има в предвид моменталните фактори, ќе се сложи со ова. И јас исто, а сепак сум русофил.
Јас сум русофил, ама сега да измислувам дека Македонија добива најголема помош од Русија, кога не е така, дека е највлијателна Русија тука, кога очигледно ги здоболе кур за тука и тн., би бил фатаморганофил. (провери дали постои овој збор)
Па што е според тебе про-Западна а што е про-Руска ориентација бе човек?! ЕУ е најдобар сојузник според мнозинството Македонци, ЕУ и НАТО имаат континуирано огромна подршка од Македонците. Еве ти уште една анкета каде Германија е убедливо земја со најпозитивно мислење од страна на Македонците. Во меѓувреме никој сериозен не ни зборува за некаква си алијанска со Русија или влез во нивната унија.

Инаку не ми одговори како знаеш дека мнозинството Македонци се русофили. Кажи си слободно дека го измисли овој факт колку да ти одговара на твојата фантазија.

Постуваш измислени зборови и кога си корегиран место да ја прифатиш грешката ти јадеш гомна.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.458
Поени од реакции
81.902
Декстер, јас немам таков впечаток, а за ова:
сите ја критикуваат поради нејзиното сојузништво со Нацистичка Германија заклучно со 22 јуни 1941
- не ме заебавај. Да излеземе на улица и да прашуваме, од сто, двајца дали ќе знаат дека биле сојузници СССР и Германија од 39-та до 41-ва.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.705
Поени од реакции
11.962
Декстер, јас немам таков впечаток, а за ова:

сите ја критикуваат поради нејзиното сојузништво со Нацистичка Германија заклучно со 22 јуни 1941
- не ме заебавај. Да излеземе на улица и да прашуваме, од сто, двајца дали ќе знаат дека биле сојузници СССР и Германија од 39-та до 41-ва.
Сите русофоби кои јас ги познавам ги оправдуваат своите ставови со тие факти, што секако не значи дека знаат што зборуваат.

Но се согласувам со тебе - поголемиот дел од рајата појма нема што Русија има/нема направено за нас Македонците и за што треба да и` заблагодаруваме, а за што треба да ја осудуваме.

Во основа повеќето луѓе кои ги познавам не ги сакаат ниту Русија, ниту западот, но за Русија секогаш имаат резервирано негативни критики, додека за западот претежно се поблаги во критиките.

Е па така ќе им биде на Русите кога немаат свој Холивуд за да им ја претставува државата како рај на Земјата.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.458
Поени од реакции
81.902
Постуваш измислени зборови и кога си корегиран место да ја прифатиш грешката ти јадеш гомна.
Има ли некаква поента да ти го појаснам контекстот во кој ги постував тие зборови? Зашто намерно ги конструирав така и како корелира тоа со поентата на мојот исказ?
Нема.
Тоа се очигледно премногу суптилни форми на изразување за тебе.

Еве сега за да ме разбереш дури и ти:
Јас = руси - добри
јас = ЕУ - дава пари
пари = плата за Македон


Е па така ќе им биде на Русите кога немаат свој Холивуд за да им ја претставува државата како рај на Земјата.
Тоа е една работа, но сосема друга посериозна работа е што Русија нема интерес тука кој ќе биде исплатлив за поголема иницијатива и ангажман, на политички, економски и секаков план. Па се останува на лупетања на селските идиоти. Лупетања кои немаат никаква реална потпора во државното секојдневие и се засноваат на емоции, бајки, приказни, гени, етимологија...
За разлика од нив ЕУ вложува со грантови, ипарди, секаква конкретна помош, политички приклучоци во интегративните евроатлански текови и тн.
Камо од Русија некад да каже, еве за да бидете во нашата унија (која и да е, како и да се вика), ви треба тоа и тоа, а ќе добиете ова и ова. Нема ништо. Само приказни за словенската поврзаност* и слично.

*од која нашите "Русофили" на чело со лидерот бегаа, но они се посебна прича
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom