Русија - смена во надворешната политика?

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
Секако некоја чизма ќе не гази. Дали ќе е турска, руска или америчка чизма е чизма притиска на врат.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.993
Во Македонија немаме русофилија, туку русофобија - ти си добар пример за тоа.

Ќе се согласам со тебе, но под услов со русофилијата истовремено да бидат забранети со закон и еурофилијата и амерофилијата.
Не сум јас русофоб туку империјалофоб. Жител сум на мала земја, мал народ и мојот став е дека треба да си коректен со големите сили, а не им лижеш газ или да војуваш во нивно име. Дојди до тој level, па да праиме муабет. Ако праите разлика меѓу јенките и големата мечка пошо „јазикот ни бил сличен, словенски браќа“ и слични говна, тогаш единствен извор на надворешна политика ви е трендоленд (и ми е жал за вас русофилите, а смеење ми изазива овој што живее у западна Европа и тажи по Сибир - мислам патетика до крв).
 

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
Не сум јас русофоб туку империјалофоб. Жител сум на мала земја, мал народ и мојот став е дека треба да си коректен со големите сили, а не им лижеш газ или да војуваш во нивно име. Дојди до тој level, па да праиме муабет. Ако праите разлика меѓу јенките и големата мечка пошо „јазикот ни бил сличен, словенски браќа“ и слични говна, тогаш единствен извор на надворешна политика ви е трендоленд (и ми е жал за вас русофилите, а смеење ми изазива овој што живее у западна Европа и тажи по Сибир - мислам патетика до крв).
Највеќе до пред 100 години се одело Стамбол на печалба. И Солун бил наш и Стамбол
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.705
Поени од реакции
11.962
Не сум јас русофоб туку империјалофоб. Жител сум на мала земја, мал народ и мојот став е дека треба да си коректен со големите сили, а не им лижеш газ или да војуваш во нивно име. Дојди до тој level, па да праиме муабет. Ако праите разлика меѓу јенките и големата мечка пошо „јазикот ни бил сличен, словенски браќа“ и слични говна, тогаш единствен извор на надворешна политика ви е трендоленд (и ми е жал за вас русофилите, а смеење ми изазива овој што живее у западна Европа и тажи по Сибир - мислам патетика до крв).
Тие приказни за "јазикот ни бил сличен, словенски браќа" продавај им ги на твоите по дома, ене ги американците и Британците традиционални партнери и сојузници се` речиси од осамостојувањето на САД. Всушност, дури и после американската револуционерна борба, откако САД се` формирани како независна и самостојна држава, најголемиот трговски партнер на тазе формираната независна и самостојна држава САД била Велика Британија.

Не постојат вечни пријателства, но постојат вечни интереси, а американците и Британците ги имаат тргнато настрана своите меѓусебни несогласувања и си ги тераат своите вечни интереси низ целиот свет водејќи се според принципот кој гласи "не е важно кој кучкин син е на власт, се` додека е наш кучкин син".

Македонците на ама баш никаков начин не се зближени со Русите, а јазичното подрачје и религијата се` едноставно игра на судбината, ене ти ги Германците и Австријците за споредба: ист јазик, речиси иста религија - Австријците се` претежно католици, Германците се претежно протестанти и лутеранци - речиси иста култура, уметност, традиции и обичаи, па сепак историски биле ривали, дури во 19-от век стануваат сојузници, но сепак до денешен ден живеат разделени во различни држави, така да не ми ја продавај твојата приказна дека русофилите во Македонија ја сакале Русија бидејќи сме имале слични јазици или бидејќи сме биле словенски браќа.

Е па јас како жител на мала земја сум против членство на мојата мала земја во воен агресорски сојуз и во банкарски картел, но актуелната влада активно работи на менување на уставното име на мојата мала земја со цел да ја внесе во овие сојузи во кои членството ќе го плаќаат нашите потомци - и со долгови и со крвопролевања, освен ако - дај Боже - овие сојузи се распаднат што е можно поскоро.

Не знам колку тебе те служи помнењето, но јас не помнам дека руски командоси беа евакуирани од Арачиново во 2001 година, не помнам руски хеликоптери да шверцуваа контејнер со залихи од Косово за терористите и воените злосторници во Тетово и не помнам Русија да ни испрати олеснувачи за потпишување на примирје со терористи и воени злосторници. Русија не ни продаде оружје и муниција во 2001 година - што говори колку навистина сме словенски браќа, исто како што и западот не ни продаде оружје и муниција во 2001 година, но затоа ни ги испрати Франсоа Леотар и Џејмс Пердју за да потпишеме примирје со терористи и воени злосторници - што говори колку навистина се` наши пријатели и сојузници.

Русија не демонстрирала пријателство или братство кон нас Македонците од 8 септември 1991 па наваму - со исклучок на признавањето на Македонија под уставното име, во замена за ништо, додека САД ја признаа Македонија под уставното име во ноември 2004 во замена за неуспешен исход на референдумот за задржување на старата територијална организација на локалната самоуправа во Македонија кој - ако успееше - можеби не ќе го запреше, но барем ќе го успореше растот на апартхејдот - воведен од страна на западот, а не Русија - во Македонија.
 
Последно уредено:

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.993
@Dexter26 хусеин, не ти требаше есеј за да ми докажуеш дека некој не е добар со нас, опширен си ко трендо и бетмен заедно. Русија нема влијание пошо ја боли стапот за нас, а да имаше интерес ќе ве читав како ја пцуете поише од мене. Не се мачи да ми докажуваш обратно, место тоа фати читни нешто ама офф-оффнет (има и други автори освен богдан и трендо).
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.705
Поени од реакции
11.962
@Dexter26 хусеин, не ти требаше есеј за да ми докажуеш дека некој не е добар со нас, опширен си ко трендо и бетмен заедно. Русија нема влијание пошо ја боли стапот за нас, а да имаше интерес ќе ве читав како ја пцуете поише од мене. Не се мачи да ми докажуваш обратно, место тоа фати читни нешто ама офф-оффнет (има и други автори освен богдан и трендо).
Земи ти читни од Офф.нет , Мирке, ти повеќе ги спомнуваш од мене, очигледно се фиксаш на нив.

Ама изгледа не ти се доволни Трендо и Офф.нет , па сега се фиксаш и на Русија, во спротивно би ја игнорирал темава. ;)
 

VOLK2234

еврофоб и хомоскептик
Член од
16 септември 2008
Мислења
5.517
Поени од реакции
4.387
Куртон логика:

Ако живееш во Македонија и ја критикуваш Македонија, тоа е нормално, прогресивно.
Ако живееш на Запад и го критикуваш Западот, ти си будала, идиот, неблагодарен.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.993
Земи ти читни од Офф.нет , Мирке, ти повеќе ги спомнуваш од мене, очигледно се фиксаш на нив.

Ама изгледа не ти се доволни Трендо и Офф.нет , па сега се фиксаш и на Русија, во спротивно би ја игнорирал темава. ;)
Не би да те вреѓам сељачки....фиксање....ај
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.705
Поени од реакции
11.962
Не би да те вреѓам сељачки....фиксање....ај
Не ме вреѓаш мене воопшто, верувај ми, од првата реплика која ми ја имаш упатено на форумов се вреѓаш исклучиво себеси со изразите "вморон", "сендвич", "куртон" и останати изрази кои ти доаѓаат на памет секој пат кога остануваш без конкретни аргументи за да ги поткрепиш твоите коментари.

Верувај ми, првиот пат кога ќе ме навредиш ќе ти посочам дека си ме навредил.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.993
Куртон логика:

Ако живееш во Македонија и ја критикуваш Македонија, тоа е нормално, прогресивно.
Ако живееш на Запад и го критикуваш Западот, ти си будала, идиот, неблагодарен.
Ах бе кристиан...
Не ја критикуваш Македонија, туку сељачките процеси у нејзе.
Тој што викаш дека го критикува западот се фолира и е демагог. Никој не му праи проблем да се пресели у Русија. Никој не им праи проблем на сељачиштата од дијаспора (има и нормален народ таму), да си дојдат и да си живеат во жабокречинава.
Логиката ти е за дете од предшколска возраст.[DOUBLEPOST=1528142891][/DOUBLEPOST]
Не ме вреѓаш мене воопшто, верувај ми, од првата реплика која ми ја имаш упатено на форумов се вреѓаш исклучиво себеси со изразите "вморон", "сендвич", "куртон" и останати изрази кои ти доаѓаат на памет секој пат кога остануваш без конкретни аргументи за да ги поткрепиш твоите коментари.

Верувај ми, првиот пат кога ќе ме навредиш ќе ти посочам дека си ме навредил.
Јас тие изрази ги користам со штабска вморонска багра, пошо тоа е најретардиран слој од општествово кој не разбира нормален говор. Тоа е заради подобро разбирање со нив, а не дека тоа ми е нивото.
 

VOLK2234

еврофоб и хомоскептик
Член од
16 септември 2008
Мислења
5.517
Поени од реакции
4.387
Не ја критикуваш Македонија, туку сељачките процеси у нејзе.
Па да де, исто и Западот кога ко критикуваш ја критикуваш неговата политика и процесите внатре.

А ти што си мислеше?
Никој не му праи проблем да се пресели у Русија.
Исто и на тебе никој не ти прави проблем да идеш на Запад. Куферите и чао.

Уште си тука бе?
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.705
Поени од реакции
11.962
Јас тие изрази ги користам со штабска вморонска багра, пошо тоа е најретардиран слој од општествово кој не разбира нормален говор. Тоа е заради подобро разбирање со нив, а не дека тоа ми е нивото.
Но сепак истите тие изрази ги употребуваш и во твоите реплики кон мене, што говори дека не знаеш да препознаеш партиски тролови на форумов.

За да ти го подобрам сетилото за откривање на партиски тролови, можам да ти испратам линкови од мои коментари на овој и на други форуми на кои сум им реплицирал на пвеводбениците додека беа на власт од 2006 до 2017 година, но не сакам до толку да ти го олеснам присуството на форумов, вака си поинтересен. :)
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.993
Па да де, исто и Западот кога ко критикуваш ја критикуваш неговата политика и процесите внатре.

А ти што си мислеше?

Исто и на тебе никој не ти прави проблем да идеш на Запад. Куферите и чао.

Уште си тука бе?
Зошто на запад? Јас на пример многу ја ценам јапонската култура, работливост, посветеност на работа, јапонската кујна. Немам никаква лажна расна конекција со нив како што ти имаш со луѓето у тренерки и демоде шарени кошули од север. И пак не генерализирам....и во Јапонија има глупи луѓе сигурно. Интелектуалното ниво не ми дозволува да створам ваква оргазмична пристрасност и слепо бранење на држава.....држава ееееј.
А и западот сум го критикувал у поише наврати....у темана за Трамп идиотот кој ти фали у твојот потпис за да бидеш комплет кловн.
Мислам дека у повеќе наврати ти иам повторено дека не можеш да ги следиш моите постови, затоа нема долго да пишувам.[DOUBLEPOST=1528143743][/DOUBLEPOST]
Но сепак истите тие изрази ги употребуваш и во твоите реплики кон мене, што говори дека не знаеш да препознаеш партиски тролови на форумов.

За да ти го подобрам сетилото за откривање на партиски тролови, можам да ти испратам линкови од мои коментари на овој и на други форуми на кои сум им реплицирал на пвеводбениците додека беа на власт од 2006 до 2017 година, но не сакам до толку да ти го олеснам присуството на форумов, вака си поинтересен. :)
Нема да ги читам, не си троши време.
трендо = дпне
декстер со цитати, линкови и „тези“ со потекло од трендо/оффнет = ај погоди што!
Може не го праиш тоа намерно, ама го праиш....така да, исто као шо проверуваш што јадеш, седни и провери што читаш, па дури после покушавај да не убедуваш овде.
 

VOLK2234

еврофоб и хомоскептик
Член од
16 септември 2008
Мислења
5.517
Поени од реакции
4.387
Интелектуалното ниво не ми дозволува да створам
Па тука сте негде со Ставро кога се работи на интелектуално ниво.
Разбирам.

Мислам дека у повеќе наврати ти иам повторено дека не можеш да ги следиш моите постови, затоа нема долго да пишувам.
Не можам да ги следам, не.
У секој случај, фала. :)[DOUBLEPOST=1528144160][/DOUBLEPOST]
многу ја ценам јапонската култура, работливост, посветеност на работа, јапонската кујна. Немам никаква лажна расна конекција со нив
Единствено нешто што би те поврзало тебе со јапонската култура е харакири.
Ама за тоа треба да имаш чест и доблест, така да очигледно е дека ќе продолжиш да паразитираш овде во Македонија
и да му ја трошиш пензијата на дедо ти, дишејки го воздухот за џабе.
 
Последно уредено:

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.993
Па тука сте негде со Ставро кога се работи на интелектуално ниво.
Разбирам.


Не можам да ги следам, не.
У секој случај, фала. :)[DOUBLEPOST=1528144160][/DOUBLEPOST]
Единствено нешто што би те поврзало тебе со јапонската култура е харакири.
Ама за тоа треба да имаш чест и доблест, така да очигледно е дека ќе продолжиш да паразитираш овде во Македонија
и да му ја трошиш пензијата на дедо ти, дишејки го воздухот за џабе.
Па и ти можеш твојата пристрасност кон башар и шија исламот да ја артикулираш у тоа нивното жртвување, знаеш они како го праат тоа...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom