Русите ја пумпаат својата армија

Дискусија во форумот 'Свет' започната од Македонцки, 3 ноември 2009.

 1. Македонцки

  Македонцки мадрфакр

  Член од:
  23 ноември 2007
  Мислења:
  4.281
  Допаѓања:
  630
  Во последно време Руската армија добива на големина, Иако светот полека се движи кон глобалното село границите се уриваат а пазарите унифицираат и слични излитени фрази и глупости, армиите на најголемите светски сили наголемо се надмудруваат тактизираат и ...

  Во одсуство на финансии еве како одговорија Русите на модерните мултибилионски Амерички сателитски програми...покажувајки како и најскапите машини стануваат бескорисни соочени со трошка човечка инвентивност....


  Русија буквално ги напумпаа воените потенцијали....:vozbud:

  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]

  сите слики тука
   
 2. Human

  Human Explorer

  Член од:
  10 октомври 2009
  Мислења:
  10.940
  Допаѓања:
  2.783
  Против вакви ракети (искандер) не постои одбрана.
   
 3. Helex

  Helex

  Член од:
  14 август 2008
  Мислења:
  2.441
  Допаѓања:
  1.005
  Ne e ova nesto novo, ovie "finti" se koristat uste od Vtorata Svetska Vojna, mozebi i porano.
   
 4. Human

  Human Explorer

  Член од:
  10 октомври 2009
  Мислења:
  10.940
  Допаѓања:
  2.783

  Кои финти? Со ракетите? Па ова е најново! Мини-крстосувачки ракети кои се несоборливи дури и со најсовремените (футуристучки) системи за противракетна одбрана.
   
 5. ..........

  .......... Гостин

  ова на сликиве балони се....?

  не гледам јас тука вистинско оружје:toe:
   
 6. Human

  Human Explorer

  Член од:
  10 октомври 2009
  Мислења:
  10.940
  Допаѓања:
  2.783
  Оружјето е внатре. Ракети смртоносни за одбранбените антиракетни штитови!
   
 7. _milan_

  _milan_

  Член од:
  28 октомври 2009
  Мислења:
  7
  Допаѓања:
  0
  Това не е Искиндер.Това е С-300.Искиндер е совсем друго.
   
 8. Ханзо

  Ханзо Гостин

  [​IMG]
  Hint: Прочитајте го насловот (за оние кои не се многу добри во гледање слики).
   
 9. TheTrooper

  TheTrooper Психијатриски случај

  Член од:
  27 април 2009
  Мислења:
  5.770
  Допаѓања:
  4.508
  Русите како и секогаш се ослонуваат на нивната инвентивност.За разлика од америте русите малце и го користат мозокот.
  Инаку ова не е нешто ново.Оваа тактика е веќе испробана и докажана.Прво кај Ел-Аламејн,а најново што знам е кога НАТО ја бомбардираше Југославија.
   
 10. Чак Норрис

  Чак Норрис Basterd

  Член од:
  21 август 2008
  Мислења:
  376
  Допаѓања:
  27
  Точно-ништо ново во ВСВ американците користеа вакви да ги залажат германците дека ќе нападнат кај Пас ду Кале...
  [​IMG]

  [​IMG]
   
 11. Македонцки

  Македонцки мадрфакр

  Член од:
  23 ноември 2007
  Мислења:
  4.281
  Допаѓања:
  630
  1.Послушајте го ханзо

  2.тактички предок на изумов е страшилото на поле, така да..ДА не е ново, но е усвршено и поедноставено, убрзано, со мало компресорче и неколку ранци најлон за неполн час можеш да поставиш постројка....

  3.знае ли некој дали ги има ли балониве по саеми, да напумпаме две три камиончиња на јужна граница:vozbud:
   
  На bobomindfreak му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Чак Норрис

  Чак Норрис Basterd

  Член од:
  21 август 2008
  Мислења:
  376
  Допаѓања:
  27
  Богами која паника ќе бидне:pos::pos:
   
 13. smart ass

  smart ass Гостин

  Во југославија навистина пасивната одбрана се докажа-чист факт.

  Па дури и таа ефективност која ја имаше нато...беше сепак координирана со сили од земја(УЧК)...

  Имало случаи ист тенк да биде погодуван и три пати...па макетите.


  секоја чест за србите пасивната противвоздушна одбрана се докажа на дело против модерната технологија....

  Е сега некако за рафинерии модели да правиш....не ја бидува:helou:
   
 14. Human

  Human Explorer

  Член од:
  10 октомври 2009
  Мислења:
  10.940
  Допаѓања:
  2.783
  С-300 се балистички ракети, а Искандер не се и прилично сум сигурен дека се Искандер!


  Па ако е добра пасивната одбрана зошто Србите не ја употребија во целост? Туку да, Американците фрлаат бомби и на празно...

  Ех, да имаме ние еден таков "балон" .....
   
 15. smart ass

  smart ass Гостин

  Иранците...опааа..

  Пасивната ПВО е како ЛСД за военото воздухопловство...кутрите пилоти,за време на југославија се радуваа демек ете погодиле тенк..па славења на носачите и на крајот...гаѓале макети и шпориња составени и еден ќунк.:toe:
   

Сподели преку: